Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Pana la urma am optat pentru Castrol 5W30 LL OEM de la reprezentanta. :) Saptamana urmatoarele e programat schimbul. O sa revin cu impresii ulterioare. :D

Individul in cauza este cel atasat in poza. :)

s2.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,o parere de la cei ce se pricep la fisele tehnice de uleiuri aprobate de vw si asta din foto de mai jos,l am primit de la cineva care lucreaza in legiune/armata

 

 

43828536_316293195820721_3912148575915606016_n.jpg

http://www.nyco.fr/site/content/uploads/TNL269-2E2a.pdf

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ulei heavy duty, de camioane ( Ci-4).  Ce legatura are cu VAG? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun de clatit motorul,am zis sa intreb si eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum am folosit fuchs titan si am zis sa mai schimb un pic, am comandat petronas syntium 5w40

ca pret e foarte ok...nu stiu ca ulei,foarte putine feedback uri pe forum despre acest ulei

 

img23.jpg

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/12/2018 at 9:56 PM, ionut10a said:

salut,o parere de la cei ce se pricep la fisele tehnice de uleiuri aprobate de vw si asta din foto de mai jos,l am primit de la cineva care lucreaza in legiune/armata

 

 

43828536_316293195820721_3912148575915606016_n.jpg

http://www.nyco.fr/site/content/uploads/TNL269-2E2a.pdf

Ce merge asta in ALH e ce trebuie, ulei de regim sever, rezistent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Pentru un passat b6 din 2006, 2.0 TDI, 103kw, 140 cp, fara dpf, cod motor BKP, care ulei este mai bun 5w30 sau 5w40?

Pe eticheta din portbagaj este trecut codul QG1.

Din cate am citit codul QG1 = Service interval prolongation.

In manualul masinii este mentionat faptul ca pt autovehiculele cu long life service trebuie ulei vw 507 00 sau vw 506 01 iar pt autovehiculele fara long life service trebuie ulei vw  505 01 sau vw 507 00.

 

Multumesc anticipat.

manual.jpg

Modificat de catalin_332004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

BKP e un motor TDI-PD fara DPF, eu zic sa mergi pe varianta 5w40 (norma vw  505 01) cu interval service de 12 luni  sau 15000 km.

Asta folosesc si eu pe masina mea motor : BKD.

Modificat de red_runner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bkp are si DPF, trebuie vazut pe masina.

BKd nu a avut niciodata DPF, deci acolo merge 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. In august am schimbat uleiul și azi l-am desfăcut azi pentru un reglaj la injectoare. Motorul arata impecabil și merge superb. Liqui moly toptech 4200. 19 TDI awx, 270kkm

1539974715047840.jpg

153997471442022.jpg

Modificat de dlbuterez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.10.2018 at 14:25, red_runner a scris:

Salut ,

BKP e un motor TDI-PD fara DPF, eu zic sa mergi pe varianta 5w40 (norma vw  505 01) cu interval service de 12 luni  sau 15000 km.

Asta folosesc si eu pe masina mea motor : BKD.

Asta m-am hotarat sa folosesc si eu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumix-acelasi ulei l am cumparat si eu, fostul proprietar a folosit 5w 30 si nu am vrut sa schimb cifra, diferenta e ca neamtul a folosit Total la 26 e 5l de pe amazon iar eu am platit 92 e pe 6 l castrol la atu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, ce parere aveti de uleiul  DIVINOL Syntholight 5w-40(nu prea am gasit pareri despre el)? Este facut in Germania si l-am gasit la acelasi pret cu Aral.
Mi-a fost recomandat de cineva de la un magazin. Motorul este AXR PD 300.000 km. Pana acum am avut doar Castrol Edge 5w-40 sau 5w-30 LL.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este in lista de uleiuri aprobate 505.01 ,ai o gramada de variante accesibile atat ca pret cat si disponibilitate ,la AXR pune doar 5W40.Din ce motiv cautati tot felul de blenderi care efectiv nu produc nimic ce pun in bidoane doar cumpara bulk de la producatorii consacrati si imbuteliaza nu o sa inteleg veci.

step_50200_50500_50501.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cautam nimic special, doar ca nu am auzit de el pana acum si vroiam sa vad daca l-a folosit cineva si ce parere are. Si daca lista care ati atasat-o e cea aprobata vad ca si cel de care pomeneam eu apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Syntholight si Syntholight 505.01 sunt doua produse diferite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Din cate imi amintesc avea trecuta norma 505.00 si 505.01 pe eticheta.
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmeaza pe saptamana viitoare sa fac schimbul de ulei la A4 B7 1.9TDI (fara dpf).

Am folosit Castrol si consuma destul de mult (1l la 15k km), am schimbat pe liqui moly Liqui Moly Diesel Hightech 5W-40 , are norma pd, insa scrie ca e special pentru dieseluri PD, consum la jumatate si mi se pare mai ok. Acuma sa pun tot asa ,sau ar mai fi o varianta care e cu 60lei mai scumpa la bidonul de 5l  Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40. Acesta din urma e full sintetic, in timp ce primul e semi sintetic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua varianta nu are aprobare VW 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu ? Are 502 00 respectiv 505 00. Trebuie sa fie neaparat cu 01 la final ?

 

https://www.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-moly-synthoil-high-tech-5w-40-5l-1856liquimoly/pd/DJJ2V3BBM/

 

Am comandat pana la urma tot diesel high tech.  Sper sa nu vand masina pana vine... ?

Modificat de Scorpyon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate reusesti sa citesti si topicul pana iti vine uleiul sa vezi ce inseamna 505.00 , 505.01...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bună,care este diferenta intre cele 2,a mea e Pd si in carte scrie 505.01 si 506.01 (long life).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, GTD said:

Poate reusesti sa citesti si topicul pana iti vine uleiul sa vezi ce inseamna 505.00 , 505.01...

High techul are 505.00 / 505.01 deci e ok ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma tot uit pe oil selectors de la mai multi producatori celebrii ( Castrol / Motul / Ravenol ).  Mai toti recomanda pentru PD meu ( 1.9 BKC) atat 5W30 cat si 5W40. Din cate am inteles, norma pentru 5W30  o inlocuieste pe cea precedenta  si este compatibila si cu PD. De asemenea, am citit recent ca trebuie sa fie HTHS cat mai mare pentru a ajuta motorul in sarcini mai puternice. Also, Motul zice ca daca ai peste 150.000KM cu motorul este recomandat sa treci pe 5W30. Nelamurirea mea este urmatoare: care dintre aceste doua tipuri este mai bun pentru motor ? strict pentru sanatatea lui. Le-am avut pe ambele de la Castrol ( nemultumit de Castrol) si la ambele odata la 6000-7000KM cu mers usor sportiv completam cu 300-400ml.

Multumesc frumos pentru sfaturi si recomandari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ravenol vmo 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!