Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Motorul e bkc sau bxe.  Norma 505.01, ulei 5w40, valvoline mst C3 5w40, fuch gt1 pro 5w40 xtl ( nu pro gas, sau altele) shell 5w40 shu, orice cumperi sa aibă  norma 505.01 NU 505.00.

 

Incap 3.8 litri, tine uleiul pe maxim mereu, schimba la 10 max 15.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu 3 alternative (castrol nu mai vreau sa pun)

-  Fuchs Titan GT1 XTL 5w40 ( eu am auzit de Fuchs doar la condimente pt bucatarie :biggrin:)

- Liqui Moly Top Tec 4100

- Eneos Premium Hyper

- Ulei OEM VW (169-177lei)  - deci mai scump ca celelalte cu vreo 20-40 lei , insa nu asta ar fi problema , stiu ca e facut tot de Castrol si l-am cam scos din lista.

 

Ceva pareri in legatura cu primele 3 ? :rolleyes: MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea mare agitatie, oricare e corect daca e schimbat la 10k. Eu as merge pe Titan Fuchs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul OE este ulei OE, indiferent de catre cine este facut.

Pe locul 2 Fuchs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un R5 fara DPF G052195M4 este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAC 2.5tdi touareg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce standard este specificat in carte?

Nu cred ca 507.00, poate 506.01, 0W-30:

- G052183M2 - 1L, ulei 0W-30, 506.01

- G052183M4 - 5L, ulei 0W-30, 506.01

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe majoritatea specificatiilor uleiurilor 507.00 scrie clar ( exceptand motorul R5  2.5TDI de pe touareg si vw T5   si exceptand V10tdi de pe Touareg/Phaeton)   

Multa lume foloseste 505.01 pentru ca acel r5 este PD si uleiurile care sa respecte 506.01 sunt efectiv cele mai Scumpe .. de la acelasi producator sunt cam dublu fata de cele cu 507.00 ...  ideea e ca e o dubiosenie de motor cu distributzia pe pinioane si dupa 2007 pe acelasi motor s-a pus DPF si s-a mers pe VW507.00   deci...

   

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Cer si eu o parere: pe care dintre cele 2 uleiuri sa merg pt 1.9 tdi bxe cu 114k km: Ravenol VMO 5w 40  sau  Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40?  Cu ravenol VMO am facut 2 schimburi deja si e ok,o fii mai bun Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40? 

https://www.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-moly-top-tec-4100-5w-40-5l-9511liquimoly/pd/DJF2V3BBM/

https://www.emag.ro/ulei-motor-ravenol-vmo-sae-5w-40-4l-rav-vmo-5w-40-4l/pd/DTNG0NBBM/

Eu zic ca sunt preturi foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai bun, e incercat de mine, recomand VMO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate,nu am avut de unde sa cumpar ravenol vmo,am mers pe top tec 4100 5l 139 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc motul specific 5w40 la bkd si merge perfect, nu se aprinde becul in 15k. Este foarte silentios fata de castrol chiar si dupa 15k...incomparabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc top tec 4200, 5w-30. Am incercat si top tec 4100 5w-40 dar nu mi-a placut si am renuntat la el in aproximativ 3000 km. E posibil sa fi fost doar o impresie gresita ca nu se aude motorul la fel de bine ca si cu tt 4200 si sa il fi schimbat degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi cred ca doar isi imagineaza mai mult ca trecand de la un ulei la altul s-a produs o minune.Si eu am schimbat Castrolul cu laudatul Valvoline si n-am sesizat nici o diferenta.Poate o fi calitate mai buna dar in rest nimic diferit in mersul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca motorul a mers 2-300 mii km cu revizii la 30 mii km / 2 ani .....nu ti-l face mai silentions nici un ulei din lume

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, a încercat cineva Valvoline all climate c3 5w40? Am văzut că respectă norma Vw 50501. Am băgat într-un Vw Passat 1.9 tdi avf. Se comportă bine, mașina trage bine, liniștită si la turaţii mai mari. Ce părere aveți? Apropo are si un preț bun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut! 
Pentru un motor 1.9 PD, DPF de pe un VW Touran din 2009 ce ulei recomandati? 
Inainte s-a folosit doar ulei LL. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, 

2.0tdi pd, BMM, ce ulei recomandati?same,  a avut doar long life

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 tdi 136hp AZV are 185.000km, ce ulei recomandati? Momentan folosesc Castrol Edge 5w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok orice ulei 5w-40 decent . AZV nu sufera de problema axului cu came ca la motoarele cu 8 valve. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un amic care mi-a recomandat TOP TEC 4100 5W-40 am mai cautat si informații si cica n-ar fi o alegere rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On ‎5‎/‎11‎/‎2018 at 5:01 PM, b34life95 said:

Va salut! 
Pentru un motor 1.9 PD, DPF de pe un VW Touran din 2009 ce ulei recomandati? 
Inainte s-a folosit doar ulei LL. 

Pana la urma am luat Mobil 1 5W30 ESP Formula.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top tec 4100 bag la benzinar. La diesel bag top tec 4200. Am bagat o data 4100 dar am avut impresia ca motorul se aude putin mai infundat, asa ca l-am tinut doar 3000 km si am revenit la 4200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!