Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Corect, au coduri diferite si preturi diferite.

Si pentru Audi exista cod special G AU 052 195 M2, doar pentru Seat si Skoda nu exista cod special.

Ce este ciudat, in ETKA pretul recomandat pentru:

- GVW052195M2 - 5W-30, 1L - 132,69Lei

- GAU052195M2 - 5W-30, 1L - 90,44Lei

- G052195M2 -5W-30, 1L - 89,60

Ce are special uleiul cu cod VW, fata de cel AU si fata de cel generic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Are cineva vreun feedback pentru acest tip de ulei?

Ulei motor 5W30

Producator Audi

Tip Original Longlife III

Cod OE GAU 052 195 M2

Aprobari 507.00 / 504.00

GAU052195M2-464x441.JPG

Este mai bun acest ulei decat Liqui Molly https://www.emag.ro/ulei-de-motor-liqui-moly-diesel-hightech-5w-40-5l-2696liquimoly/pd/DVF2V3BBM/ ?

Masina este un A3 2.0 TDI BKD si are cca 220.000 km

Modificat de Underc0ver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit pe cel cu g 052 195 m2 luat de la Autokarma. A fost promotie si l-am luat la 40 lei litrul, deci un pret comparabil cu restul uleiurilor de pe piata. Nu pot sa ma pronunt daca este mai bun sau mai prost decat altele, n-am facut decat 2000 de km cu el. Dar fiind uleiul OE nu cred ca poti sa te pacalesti. Daca avea un pret nesimtit ma mai gandeam si la altul.

Nu stiu daca este acelasi ulei in ambalaje diferite (vezi discutia de mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!ce ulei recomandati pentru un passat b7 1.6tdi blumotion ?Pana acum am folosit doar castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te si la Shell. Cele noi cu baza GTL sunt foarte bune, folosesc de cativa ani in alte masini si motoarele sunt deosebit de curate. Si la Touareg am zis ca urmatorul incerc 5w30 ect c3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Buna ziua.

Sunt posesorul unui vw golf 5 variant 1.9 TDI, 77kw, 105 cp, cod motor BXE, fara DPF. Masina este din 2009.

Se apropie schimbul de ulei si nu stiu ce ulei sa folosesc.

Configuratorul de pe siteul Fuchs imi recomanda Fuchs Titan GT1 Pro C3 5w30 care se foloseste pentru motoarele cu DPF cu norma 507.00.

De asemena cei de la valvoline recomanda valvoline synpower xtreme mst c3 5w30 care este tot pentru motoare cu DPF cu norma 507.00.

As fi tentat sa folosesc Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5W40 care este pentru motoare TDI PD, avand in vedere ca nu am DPF.

Ce parere aveti, ce ar trebui sa folosesc ca sa protejez viata motorului, a axei cu came, etc.....?

Multumesc.

Modificat de catalin_332004
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuchs sau valvoline 5w40 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, catalin_332004 said:

As fi tentat sa folosesc Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5W40 care este pentru motoare TDI PD, avand in vedere ca nu am DPF.

eu sunt la al 3 lea bidon de 20 de litri,am mai bine de 2 ani de cand il folosesc....numai ca de data asta nu am mai gasit la bidon de 20 l si am luat 5x4litri...la acelasi pret...85 de euro transport inclus

 

schimburile le fac la max 10kkm....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ziceai ca ai gasit uzura la axa cu came si foloseai Fuchs? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vreo 70-80kkm de cand am pus axa cu came OEM si e normal sa mai dispara un pic din ea,pe cil 4 a disparut vreo 0,5mm,sanfrenul e inca vizibil deci lobul axei nu taie

plus ca pe masina nu o poti masura cum trebuie

inca nu s a inventat uleiul sa protejeze un defect de fabricatie

la urmatorul demontaj de axa cu came o masor exact si va spun cat s a mai dus din ea de cand am pus o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, catalin_332004 said:

 

Ce parere aveti, ce ar trebui sa folosesc ca sa protejez viata motorului, a axei cu came, etc.....?

Multumesc.

pro C3, configuratorul ala stie mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Pana la urma m-am hotarat sa folosesc 5w40, dar nu stiu ce sa aleg intre Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5W40 sau Valvoline SynPower Xtreme MST C3 5W-40.

Am citit pe mai multe forumuri si parerile sunt impartite.

Care dintre cele doua este mai bun?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As merge pe Fuchs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

A venit vremea schimbului de ulei la 1.9 AXR (300 000km). Acum nelamurirea mea este: Am procedat bine alegand "Ulei motor Castrol Edge Titanium Turbo Diesel, 5W40" ?

Precizez ca momentan (nu am facut schimbul inca, doar am dat comanda), motorul utilizeaza ulei "Liqui Moly 5W30 top tec 4200 long life III" 

Era mai bine sa fi mers tot pe varianta care a fost inainte la fostul proprietar(liqui moly) sau e ok si Castrol, tinand cont si de varsta motorului? Intreb asta ca as putea face retur la Castrol si comanda altceva in loc.

Modificat de katz
text format
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de 5w40 505.01 ce ai comandat este ok , tine axr-ul departe de orice "longlife" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_332004

Care ar fi ordinea dpdv al calitatii pentru urmatoarele tipuri de ulei: Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5W40, Motul specific 505.01 5w40, Valvoline SynPower Xtreme MST C3 5W-40 si Repsol Elite TDI 505.01 5w40.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricare este mai ieftin si il gasesti mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@katz Si eu folosesc Castrol Edge Titanium Turbo Diesel 5W40 , e un ulei ok, merge bine motorul ,nu il consuma excesiv. Eu il schimb cam la 12 k - 13k km . Pentru TDI-PD conteaza sa respecte norma 505.01 de la VW , sa schimbi la interval corect si brandul oricare de bun simt (Fuchs, Castrol , Motul ,Liqui Moly ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,segmentez un BKC ,ce ulei pot folosi pe perioada rodajului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ulei care respecta norma, cand cumperi masina noua primul schimb se face tot la 15K. ce rodezi, ca doar nu ai schimbat camasi, pistoane, segmentii nu se rodeaza, oglinda pe cilindtru e deja facuta, ei se ' pasuiesc' , adica se aseaza pe cilindru in cateva ore de mers. nu e necesar rodaj. Nu mai suntem in anii '70.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai motor refacut  segmenti/cuzineti si chiar vrei vezi ca sunt uleiuri minerale  de " Rodaj"  "Break in "Cred ca doar pe comanda le gasesti.  Parerea mea e ca  NU cred ca se impaca bine nici cu Axa cu came de la PD si nici cu filtru de particule daca il ai...    Deci mai bine fa cateva drumuri mai lungi in care sa o menajezi si 2 schimburi de ulei la interval scurt de 2-3 000km cu ceva eftin 505.01 si esti mai castigat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa uleiul cu norma respectiva, si fa schimbul la 10k. nu ai ce sa rodezi, ca nu ai rectificat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Reinviu topicul.

Vreau sa cumpar sa fac schimbul de ulei saptamana viitoare.

 

Am mai postat aici dar tot nehotarat am ramas.

Motor: 1.9TDI BKE PD , fara DPF 

 

Uleiul pe care il caut este 5W40:

-Am folosit Castrol Edge Titanium (auriu) insa as vrea sa trec pe altceva:

-Este ulei VW 5L la 170-180lei (insa tot de Castrol e facut), asa ca as alege intre ENEOS Premium Hyper si Liqui Moly (problema e ca au vreo 5 tipuri si nu stiu care e mai bun). Motul am mai vazut prin service-uri insa nu as vrea.

Orice sfat e bine venit, in seara asta sau maine o sa fac, comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!