Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

On 12/24/2019 at 3:40 PM, calin.g said:

Motor PD fara DPF, norma 501 cu 5w40 daca tii la axul cu came.

Cred ca este best answer. Cu aceste specificatii, cumparati o marca premium si nu aveti treaba cu uzura axei cu came și a tachetilor hidraulici. 

2 exemple de ulei care au dovedit fiabilitatea la motorul 1.9 tdi PD: Fuchs Titan Gt1 xtl 5w40 si Valvoline Synpower Mst 5w40. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce spui ca e best answer daca norma pe care trebuie sa o respecte motorul PD este 505.01 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

A folosit cineva Ulei motor Mobil 1 ESP 5W30  ? Volkswagen (Benzina / Diesel) 504 00 / 507 00, Norme: Toate motoarele VW cu exceptia Unit-Injector / Pump-Duse TDI fara LongLife Service si DPF, intre 1999-2003 si R5/V10-TDi inainte de modelul din 2006

Este fabricat in Franta?

 

Precizez ca vreau sa il folosesc la un passat b6 2.0 BMP dotat cu filtru de particule,

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte bun uleiul acela Mobil1 ESP 5w30 in cazul tau. Foloseste-l cu încredere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. Am un golf 5 1.9 tdi bls cu dpf activ . Momentan am 336.000 km pe masina . Am pus ulei Motul Specific 504 507 5w30 conform cărții tehnice dar am observat ca consuma cam 500 ml ulei la 9000 de km  . As putea sa ii pun castrol magnatec 5w40 care si acesta scrie ca e compatibil cu dpf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie, dar probabil că pentru dpf de pe alte maşini. Pt. vw Castrol Magnatec Diesel 5W40DPF la care probabil că te referi nu are aprobare pentru 507 ci doar pentru 505.01. Şi dacă intri pe configuratorul lor la tipul tău de maşină dă două uleiuri Castrol Edge 5W30 LL  şi Castrol GTX 5W30C3.

Deci nu este recomandat să pui Castrol Magnatec Diesel 5W40DPF, neapărat indiferent ce marcă de ulei alegi trebuie să vezi pe etichetă la aprobări (nu la recomandări), norma 507, altfel exclus. Dacă este să alegi dintre cele două de la Castrol, GTX-ul are vâscozitate ceva mai mare la cald.

Referitor la consumul de ulei, dacă este anormal (aici trebuie să te interesezi care este cantitatea de ulei care se consumă prin ardere la acest tip de motor, cred că scrie şi în cartea tehnică), atunci trebuie remediată cauza. Uneori schimbarea măricii uleiului modifică cantitatea consumată, alteori nu.

Eventual mai cauţi şi la alte tipuri de ulei cu specificaţia 507 ce vîscăzitate cinematică au la 100 grade. Cauţi fişa tehnică a produsului. De exemplu GTX are 13.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o intrebare care nu stiu daca se potriveste exact in acest topic dar nu gasesc un alt topic mai apropiat. 

La o skoda octavia 2 , 2.0 tdi-pd (BKD) folosesc ulei castrol Titanium Turbo Diesel 5w40 (norma 505.01) si am un consum de ulei de aprox. 800g la 10K km. As putea sa adaug cand scade nivelul Castrol Edge Professional LongLife III 5W30 (norma 507) ? 

Am schimbat uleiul la alta masina (tot cu motor BKD) si am ramas cu 1 litru nou din acesta (5w30). Nu vreau sa fac asta din zgarcenie dar raman cu acest litru de la mai multe schimburi si nu stiu ce sa fac cu el ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti. Uleiul trebuie sa fie tot 5w40 norma VW 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Un prieten are un VW Polo motor 1.4TDI 66kw (90hp), cod motor CUSB, an fabricatie 2016, cumparat de curand. Vrea sa schimbe uleiul.

Ce norma recomandati pentru ulei si ce producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor,

Pentru motorul BKD (TDI PD), an fabricație 2005, km aproape de 277.000, reali posibil să fie aproape de 400.000, ce tip de ulei recomandati? Eu folosesc CASTROL turbo diesel 5W40 de cand am cumparati masina, dar parca nu mai sunt asa multumit de el, mai ales ca in ultimii 2, 3 ani trebuie sa completez cate 3 L la un schimb la 10.000 km. E drept ca masina mai si pierde ulei, la fiecare stationare gasesc cate o mica pata sub masina. Din ce am observat, cea mai mare pierdere e pe la EGR. Cineva mi-a spus ca daca as folosi un ulei cu o vascozitate mai mare la cald (5W50) ar diminua pierderile. Asa sa fie? Tot respectivul mi-a recomdat sa incerc MOBIL 1 PEAK LIFE 5w50 avand normele VW 501 01 și 505 00. E ok uleiul asta dat fiind ca norma pentru acest motor e 505 01? Risc sa stric motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sub nici o forma sa nu pui ulei 5w50, nu e compatibil cu motorul . Poti folosi 5w40 sau 5w30 cu specificatile VW. Si eu am 2.0 BKD pe la 260000 km , folosesc Castrol turbo diesel 5w40 si pun cam 800 ml intre schimburi , poti merge la mecanic sa vezi unde pierzi ulei poate fi o garnitura de 10 lei si sa rezolvi problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut,
Am o Skoda Octavia 2 FL 1.9 TDI BLS ce a ramas fara EGR si DPF. Teoretic motorul este acum BXE ca sa zic asa :D
Pana acum bagam Motul X-Clean+ 5w30 504 00 507 00  dar cum nu mai are DPF ma gandam sa trec la ulei specific PD(505 01 desi stiu ca este inclusa in norma 504 00 507 00) poate chiar un 5w40? Consumul de ulei este undeva la 500ml/10.000 km. Are rost sa fac aceasta schimbare sau raman in continuare pe vechea norma?
Sunt la al doilea motor, prima a facut uzura in cuzinetul de la biela, acesta are unde la 150k km reali(poate chiar mai mult, nu stiu sigur). Schimburile le fac pana in 10k de 2 ori pe an. 
Orice parere e bine-venita.
Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Urmeaza sa fac schimbul de ulei la masina mea: Jetta mk5, 2.0 TDI, cod motor: BKD, anul fabricatie 2006. La primul schimb de ulei, masina a mancat vreo 3 litri de ulei in cei 9k km efectuati(m-am dat si la ea din cand in cand). Ulei folosit de la CASTROL EDGE Titanium Turbo Diesel 5W40.

Sfat? Ce ulei sa utilizez sa nu mai manance asa de mult ulei? Am auzit pareri despre cel de la Ravenol dar are tot felul de tipuri USVO, MDV s.a.m.d. care ma dau peste cap de nu stiu care sa-l aleg. 

Modificat de andrei97_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ulei ai pune consumul tot mare o sa fie .

Motorul necesita reparatii (nu solutii minune )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!