Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

NU cred ca exista ulei Full saps care sa respecte 505.01  . Variantele care le-ai luat in calcul sunt ff ok si nu ai avea de ce sa iti faci griji.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In legatura cu ce am scris mai sus, care ar fi consumul maxim admis la 10.000 km? Am mai auzit variante sa pun 10w40, dar acest ulei nu respecta norma 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

techmaster34

pai la mine cu uleiul Castrol nu papa nimic doar când ajungea la 10mii invrpea cate un pic.La Valvoline DuraBlend Diesel nu mănâncă nimic primul schimb la~7500 al doilea la 7000,nu am ținut mai mult ca e semisintetic.Daca as lua cele enumerate mai sus max 10mii de km.E motor Axe Pd si se vomporta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă nu îți consuma nimic de ce sa îl schimbi? Eu am văzut ca producatorul recomanda Castrol și dacă este din sursa sigura cum au mai spus colegii, pui din asta. Eu l-am schimbat cu gândul sa fie mai ok pentru motor dar dacă daca îl consuma înseamnă ca nu e bun pentru acest motor, ma gândeam sa trec la Motul, dar ținând cont ca mașina a mers doar pe Castrol, dacă găsesc din sursa sigur am sa pun tot așa. 

Sa ne spui și noua ce ulei ai pus 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce ulei imi recomandati dintre urmatoarele variante pt masina din profil ? (ordinea este aleatoare )

Liqui Moly Top Tec 4100 5W-40

Fuchs Titan GT1 XTL Technology 5W-40 

Aral High Tronic 5W-40

Momentan am Motul Specific 505 01 5W-40 in masina si luna asta trebuie sa fac schimbul. E al doilea schimb cu Motul. La primul a fost ok, dar la doilea parca motorul a inceput sa sune asa mai metalic, dupa trecerea iernii, de aceea as incerca  altceva acum.

Aral am mai folosit acum 5 ani si a fost ok din cate tin minte. Vad ca acum are un pret mult mai mic ca si celelalte, chiar suspect de mic.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuchs Titan GT1 XTL Technology 5W-40 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna colegi.Am căutat preturi la ulei si inyre Fuchs si Valvoline cred ca merg pe primul.Cel de-al doilea nu il gasesti si daca il gasesti e mai scump aceiași cantitate.Caline zine cum merge Fuchs ce cod motor ai?De unde cumperi?Multumesc!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau la bidoane de 20 de litri,costa cam 85 de euro,ar veni mai putin de 5 euro pe litru

eu am folosit deja un bidon de 20 l,sunt mutumit de ulei

 

avand in vedere ca acum am 2 masini din septembrie mai cumpar un bidon de fuchs la 20 l,voi puteti cumpara la 1l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intre uleiul OE VW 505.01 si Liqui Moly High Tech cu aceeasi norma PD, voi ce ati alege? Le-am gasit la acelasi pret bidonul de 5 l si nu pot sa ma decid...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul OE G052167M4, e pe Autokarma la oferta speciala: 144 lei bidonul de 5l. Totusi, cunoaste cineva provenienta lui? Pretul normal pe bidon ar trebui sa fie pe la 220 lei...prea dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul OE G052167M4 = Fuchs Titan GT1 XTL Technology 5W-40 (lucru confirmat de un reprezentant fuchs Romania - Fuchs produce uleiurile OE pentru VW).

Pentru PD luati in calcul si Ravenol VPD, il  folosesc de 4 schimburi incoace si motorul merge foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si Ravenol VPD la penultimul schimb si, intr-adevar, a fost foarte bun, a ciupit doar 300 ml in 15.000 km - am masurat uleiul scos din motor la schimb. Acum am LM TopTech 4100 care se comporta bine si el, am deja 10.000 km si pare sa nu fi scazut deloc nivelul la joja. Am ales LM, deoarece am vazut ca in specificatii sta ceva mai bine decat Ravenol. 

Vad ca acest Fuchs Titan GT1 XTL Technology 5W-40 este 125 lei pe Emag, bidon de 4 l. Imi dau seama ca e greu de spus care e mai bun intre aceste 3 marci, diferentele fiind insesizabile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de Petronas Syntium 3000AV 5W40 505.01? A folosit cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
23 hours ago, Adrian_74 said:

@jag, nu te supăra, dar nu.i ilegalitate, iar motoarele de camioane au acelasi principiu de functionare(cunosc soferi profesioniști care folosesc asa ceva, cu peste 500k km si n.au nimic). Sunt curios daca știe cineva de unde s.au inspirat constructorii de autoturisme pentru injectia comonrail...? Fara sa căutați pe net...!

1. EGR anulat, DPF anulat, catalizator - total ilegal. Dupa aceste modificari trebuia sa mergi la RAR pentru reomologare... 

„Eliminarea sistemelor de reducere a emisiilor poluante reprezintă o practică ilegală, legislaţia din domeniu, respectiv OG 78/2000 şi OG 81/2000 cu modificările şi completările ulterioare, specificând faptul că modificarea unui vehicul trebuie validată de Registrul Auto Român, precum şi că în intervalul dintre două inspecţii tehnice deţinătorul vehiculului rutier are obligaţia de a asigura menţinerea acestuia într-o stare tehnică corespunzătoare, în vederea încadrării în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi categoria de folosinţă conform destinaţiei”, a declarat pentru ZF George Adrian Dincă, directorul general al Registrului Auto Român.

2. Poate vrei sa spui de unde s-a inspirat VW cand a adoptat sistemul PD.... ca sistemul Common Rail a fost inventat de Universitatea din Zurich si promovat pentru autoturisme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

 

Am avut masinile pe mana- Opel corsa 2007- una cu DPF alta fara DPF, ambele EU4. Una cu teava imaculata alta cu ea neagra. Ambele au trecut RAR-ul.

On topic: am pus de curand (600km) un Ravenol VST 5w40 la 1.9 TDI 105 BXE PD la Octavia 2 2009 110k km.. Alt motor! Alta viata! Urca mai repede in ture, nu coboara turatii dupa schimbare! Alt zgomot sub capota! Am pus si la 1.4 TSI si la fel numai de bine.

Pana si doamna a remarcat noul suflu sub capota si in plus nu am completat fata de alte situatii similare de trafic si distanta.(Castrol 5w30, Eneos 5w30, ESP Mobil 1 5w30, Aral 5w40, Castrol 5w40 Egde, etc..)

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, e din 2005, intre timp au aparut uleiuri/norme mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.11.2017 at 1:21 PM, albertinobuz said:

 

 am pus de curand (600km) un Ravenol VST 5w40  Alta viata! nu coboara turatii dupa schimbare!

   Vezi ca-ti patineaza ambreiajul daca atunci cand schimbi intr-o viteza superioara turatiile nu coboara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la uleiurile 504/507 spun ca acopera si 505 01, cu acele mici exceptii unde recomanda 506 01.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uiti sa le spui asta cand ajungi cu axa cu came in punga 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!