Jump to content

Upgrade turbina


abstrakt
 Share

Postare recomandată

Salut. Imi poate spune cineva daca turbina de pe 2.0 TDI cod motor BMN de 170 cai este plug and play pe 2.0 TDI cod motor BKD de 140 de cai?

Vreau sa fac un upgrade la turbina avand in vedere ca e pe duca si as dori ceva plug and play sau as alege o varianta care nu necesita prea multe modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un golf v 1.9tdi 2004, 6 trepte,bkc. 

Vreau să ii fac mici upgrade uri, vreau sa măresc puterea turbinei, ma gandesc sa pun paleti de 2.5, vreau sa măresc injectoarele, daca imi puteti da sfaturi ce si cum sa pun ar fi perfect, intercooler ul vreau sa pun ceva sport si filtre, imi puteti da sfaturi ?

Orice sfat e bun venit, nu prea ma pricep!

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Și eu aștept un răspuns dar cine trebuie sa ne dea probabil ca nu mai este disponibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bucuresti cipos face turbine,tofan ciprian il cheama...cam asa arata turbinele de bkd si bmn/bmr

757042-5014S_3.jpg

724930-2.jpg

On 10/21/2018 at 11:00 AM, RobertuRF said:

vreau sa măresc puterea turbinei

mergi la tunerul care iti face softul si iti da lista de cumparaturi in functie de puterea la care vrei sa ajungi

pt stage 1 ai nevoie numai de soft ...daca pui turbo de arl ajungi la 165-170 de cai fara nici o modificare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa aveti un tuner competent care sa se ocupe de soft. De regula acesta lucreaza cu un turbo builder, mai mult sau mai putin bun in fctie de caz.  As urma sfatul tunerului competent, vazand ca el trebuie sa se descurce cu softul. 

El ar trebui sa stie deja reteta cea mai buna ptr configuratia voastra. 

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am făcut deja resoftare...dacă schimb turbina cu una mai mare trebuie sa ma duc iar la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut .. Am un A4 1.9 AWX Acuma am 169 CAI,  sa o duc undeva la 230, ce modificari ar fi necesare, si ce costuri ar fi??

un turbo mai mare sigur ar trebui, ce modele ar fi compatibile??

 

Modificat de Nadu1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.10.2018 at 18:27, racingparts.ro a scris:

Evident ca trebuie! 

Poți sa ma ajuți de unde sa iau o turbina mai mare pentru modelul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.11.2018 at 14:12, Nadu1987 a scris:

Salut .. Am un A4 1.9 AWX Acuma am 169 CAI,  sa o duc undeva la 230, ce modificari ar fi necesare, si ce costuri ar fi??

un turbo mai mare sigur ar trebui, ce modele ar fi compatibile??

 

Salut, turbina 2.7, evacuare minim pe 60 mm, intercooler frontal, ambreiaj intarit, totul trebuie facut custom pt masina ta.

Costurile difera in functie de cine le face/monteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi sa pui o 1756 nativa fara modificari. Reglata bine, se monteaza cu galerii plug and play. 

Un ic frontal bun ..cam 100 euro. Ambreiajul nu stiu cat tine de serie , dar trebuie sa tina undeva la 440-450nm  ca sa faci caii aia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.11.2018 at 7:49, racingparts.ro a scris:

Ideal ar fi sa pui o 1756 nativa fara modificari. Reglata bine, se monteaza cu galerii plug and play. 

Un ic frontal bun ..cam 100 euro. Ambreiajul nu stiu cat tine de serie , dar trebuie sa tina undeva la 440-450nm  ca sa faci caii aia. 

Salut...pentru mașina mea poți sa mi dai in sfat ce turbina sa pun? Skoda O2, 2.0 TDI pd 140 cai și acum un an am făcut o resoftare și a ajuns undeva pe la 170 cai

am dsg pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am scris mai sus ce turbina sa pui, sau nu e clar? :P Nu mai da quote la postul anterior ca nu e voie si nici nevoie :)  Cine e tunerul tau? Ar cam trebui sa stie ce sa iti zica.  Crucial ptr o functionare corecta este reglajul turbinei. 

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...nu am văzut și nu mi-am dat seama ca mi-ai răspuns mie...este vorba de postul unde zici de o turbina 1756?

La Ceky am făcut resoftarea...nu am vb cu el...o sa văd ce zice...stau încă in dubiu, as vrea sa mi iau un audi A4 3.0 quattro și pasta sa o las soției și atunci nu mai e nevoie de upgrade turbina

ms mult de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/27/2018 at 11:08 PM, racingparts.ro said:

Crucial ptr o functionare corecta este reglajul turbinei.

Ca tot mentionezi de reglaj...

La hibrida care este reglajul mai corect: pe banc sau pe masina?

Merci

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am un pasat b6 2.0 bmp de 140 cod turbina  GT1646V  cp si as vrea sa ii modific turbina cu una bmr de 170 cp cod turbina GT1749MV  este compatibila modificarea sau trebuie schimbati si alti senzori .Doresc sa ii schimb doar miazul turbinei nu tot ansablul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 Merge facuta, se alezeaza turbina stock si se baga interne de 170 cai, alte modificari nu se mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am și eu un Passat B6 -motor BMR de 170 Cp. I-am făcut soft Stage 1 și sunt pe undeva pe la 200 Cp și as vrea sa umblu la turbina. Credeți ca ar merita sa ii pun interne de 2.7 la cea actuala sau sa iau direct turbina și evacuare de 2.7. Aștept părerile voastre. Mulțumesc frumos. PS- evacuarea am sa o fac total dar sa vedem ce decizie iau cu turbina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, peste 200 cai ai nevoie de evacuare, cel mai bine e sa mergi pe 2.7 OEM si alta evacuare mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Turbina de pe Skoda O2 rs este aceeași după O2 normala? 

Daca NU atunci pot sa o montez pe o O2 cu soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 5 weeks later...

Salut

Am o Skoda O3 1.6 TDI si as vrea sa schimb turbina.
Aveti idee daca pot face inlocuirea cu o turbina de motor 2.0? Trebuie sa schimb si galeria? Se potriveste galeria de pe Skoda 2.0 TDI?
Ma puteti indruma catre cineva care se ocupa cu asta?
Apreciez orice sfat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut si imi cer scuze daca postez unde nu trebuie. Am o skoda octavia 1 cu motor 1.9 tdi 110 cai, cod motor ahf. A cam venit timpul sa repar turbina si as vrea sa ii pun una mai mare. Problema este ca turbina are corp comun cu galeria de evacuare si nu pot pune de pe AVF sau AWX. Ma puteti, va rog, sfatui ce turbina sa iau? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!am urmatoarele piese inca nemontate am decis sa le strang inainte pe toate si dupa sa le montez si soft..turbina gtb2260vk cu tot cu galerie custom reconditionata ca noua, injectoare arl cu duze firad 100%, intercooler frontal cu traseu pe 63, evacuare pe 70 cap coada anulat tot.
Cati cai pot scoate din aceste modificari si cat ma tin internele? masina fiind un a4 b6 1.9 tdi cod AVF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!