Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia 2


ff_2004_06
 Share

Postare recomandată

Am vrut totusi sa raman pe 15 pentru iarna si pentru vara sa trec pe 16.

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari,

Am si eu o nelamurire. Detin o Skoda Fabia 2 HTP 1.2, echipata din fabrica cu jante de otel + capace pentru 185/60/R14. Sunt pe cale de a achizitona o pereche de jante originale din aliaj (de la Avia), tot pentru 185/60/R14 insa nu stiu daca acest lucru va trage in jos semnificativ performantele masinii.

Mai exact, din cate m-a informat un reprezentant Avia, jantele de otel cu care este echipata masina cantaresc 7.1 KG, in timp ce jantele de aliaj de care as fi interesat 7.44KG. Prin urmare, daca le-as cumpara si monta as obtine niste roti mai grele cu 340 grame/bucata. Diferenta decenta din punctul meu de vedere.

Asadar, ar avea de suferit masina (demaraj mai greu - sesizabil?) daca as monta jantele din aliaj?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu faci misto de noi sau vrei sa faci liniute? ce diferenta asa mare crezi ca este? aprox 1,5kg care le ai sau nu cand faci,sau nu,plinul...sau slabesti 1,5 kg si gata,sau faci pishu si restul si iar gata? voi nu aveti intrebari mai serioase? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita fiecare gram in plus. Tehnic nu iti afecteaza nimic sesizabil. Gandeste-te la beneficii: aspect, lipsa capacelor (un obiect mai putin de furat/pierdut), lipsa ruginei, ventilarea mai buna a franelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de ales intre Light alloy wheel, FUN 5,0J x 14 - 7.44KG:

light-alloy-wheel-fun-50j-x-14.jpg

si Light alloy wheel, ATIK 6,0J x 14 - 7.95KG conform reprezentantului Avia Motors/ 8.18 conform siteului http://www.oemvag.es/en/skoda-fabia-5j-2007-2011/1337-light-alloy-wheel-atik-60j-x-14-cch700003.html:

light-alloy-wheel-atik-60j-x-14.jpg

Sincer, imi plac mai mult jantele ATIK, doar ca sunt mai grele. Am citit tot aici, pe forum, cum ca 1KG in plus la roti in mers echivaleaza cu undeva la 6KG statice. Nu stiu ce ar trebui sa fac... Daca as alege ATIK as avea ~1KG per roata in plus. In acest caz as observa modificari semnificative?

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mersul normal, adica ce facem noi nici nu simti diferenta... asa ca ia ce iti place

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt jante Oem, daca avea o echipare mai buna masina ta erau prezente de cand iesea pe poarta fabricii. ATik-ul e mai greu pentru ca e mai lata janta cu un inch. Dar cauciucul montat pe janta arata mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vrei sa zici prin "daca avea o echipare mai buna"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin echipare ma refer la pachetele de dotari denumite Avantaj, Ambiance, Smart ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 cauciucuri roase si vreau sa le inlocuiesc. Ele au dimensiunile 165/70 R14 si vreau sa iau 185/60 R14 (pentru stabilitate, comportament mai bun in viraje...). Ideea e ca voi ramane pe spate cu cele de 165/70 care inca sunt bune, si pe fata vor fi 185/60.

Am inteles ca masina va fi mai joasa cu 5mm in dreptul celor de 185/60 datorita diametrului mai mic al anvelopelor..

Anvelopele sunt compatibile, diferenta intre ele fiind de 1,5% conform calculatoarelor de pe internet si se potrivesc si pe janta.

 

1.Afecteaza acest schimb asupra comportamentului masinii?

2.E legal ceea ce vreau sa fac, 2 pe fata la fel dar pe spate 2 diferitein comparatie cu cele de pe fata?

3.Sa le pun pe cele de 185/60 pe spate sau pe fata?

4.Merita bataia de cap sau sa raman in continuare pe aceleasi dimensiuni ca cele din fabrica.

 

Asta pana cand se uzeaza si celelalte ca sa le schimb pe toate, sa fie de acelasi fel.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum naiba ai din fabrica 165? eu am,pe aceeasi motorizare,185. se va vedea extrem de naspa daca pui 185 fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florinutzu, asta se intampla cand se evita rotirea rotilor pe axe in fiecare sezon, se ajunge la uzura diferita intre axe si ajungi sa desperechiezi setul de 4. Eu nu mai stiu ce sfat sa iti dau, cele mici de pe spate care sunt inca bune ce varsta au? citeste DOT-ul de pe ele, poate au vreo 6-7-8 ani si atunci trebuie si alea schimbate chiar daca au adancime la creasta. In afara ca arata urat de tot anvelope late pe  fata si inguste pe spate nu ti se intampla nimic (doar daca ai ca si dotare TPM- tyre pressure monitoring, dar nu cred ca e cazul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TPMS se rezolva cu resetare, dar au fost probleme cu ESP-ul peste viteze de 90-100 km/h si nu stiu cat este de legal...

Cel mai bine ar fi sa faci un efort si sa le schimbi pe toate 4. O anvelopa buna 185/60 R14 este pana in 200 lei, dar acum fiecare isi stie bugetul si prioritatile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru capone26 si pentru MRP.: Am ramas tot pe 165/70R14 pentru ca oricum nu merg cu masina sa fiu la limita aderentei si a sigurantei.

Si nu cred ca era o diferenta sesizabila  in favoarea anvelopelor de 185/60 R14 la viteze de pana la 100Km la ora, si curbele luate cu o viteza potrivita.

Am luat acum doua anvelope Continental ContiEcoContact5, adica anvelope destul de bune.

Va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!