Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

(Intr-adevar MÓSTRĂ, mostre, s.n. 1. Obiect dintr-o serie de obiecte identice sau cantitate mică dintr-o marfă, dintr-un material etc., după care se pot aprecia anumite însuşiri ale acestora; probă, eşantion. ♦ Model. ◊ Târg de mostre = târg la care un stat sau diverse întreprinderi îşi expun mostre (1) pentru reclamă şi pentru informarea cumpărătorilor. 2. Fig. Exemplu, pildă. [Var.: (reg.) mústră s.f.] – Din ngr. móstra.

Nu am excelat la romana in liceu .. Se scuza sper :salut: )

La CarProteckt pun folii Sollumar http://www.llumar.hu/romana.htm si se lauda ca ar fi cele mai bune . Nu stiu cum e la 3m , dar la ale mele vizibilitatea din interior este extraordinara , pana si tata care era total impotriva foliilor a trebuit sa recunoasca k se vede foarte bine prin ele :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ca m-ai bagat in ceata! Tu, pe masina, pe fata, ce ai? Autorizata/neautorizata? Cam asa am vazut eu 3m autorizata, pe de alta parte tu imi spui ca cea autorizata llumar e foarte deschisa. What am I to believe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CarProteckt (cei care pun folia in Bucuresti...sper sa nu fac o confuzie)din cate stiu eu ei nu iti du autorizatie pe geamul din fata

intradevar au preturi mai mici dar tu ai fost la ei sa vezi unde pun?...la capatul lui 36 pe platforma industriala pipera parca ii zice :pirat: intr-o hala....am fost dar nu m-au inspirat incredre ...de ce?....sa va spun: era acolo un mercedes clasa c ...cica tipul era client "fidel" .....si am observat ca au montat folia pe toate geamurile iar pe geamul de la sofer pe folie erau 2 zgarieturi si eu le-am vazut si am spus ca e zgariat si "sefu" zice cia :"da ...." si am intrebat daca nu o schimba ca era foarte vizibil zgariata si la care el zice :"Sa vina clientul ca poate plateste folia noua pt geam?!!!!!!!" ..la asa ceva am zis ca nu am de gand sa pun folie acolo !!!!!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina am cea mai "neautorizata " folie ca sa zic asa . Am avut de ales intre trei grade de transparenta : cea mai inchisa care am pus-o pe spate , una mai deschisa si ultima aia legala de care spuneam(alba) . Mesterul mi-a recomandat-o pe cea intermediara pentru a putea negocia mai bine cu un politist("uite domne ca e mai deschisa") dar m-am gandit ca daca tot e sa am probleme macar sa arate masina tare :pirat: si am pus pe toate geamurile aceeasi folie inchisa ! In autorizatia pe care mi-a dat-o sunt 3 casute ( geam fata , geam spate , luneta) dintre care doar ultimele doua sunt bifate .

La mine in afara de acea mica zgarietura la geamul dreapta spate nu am mai gasit alt defect de montaj . O sa le atrag atentia peste 1 sapt cand ma duc pentru o operatiune de intretinere (marginile lunetei trebuie retusate la ceva timp dupa aplicare deoarece folia nu se intelege prea bine cu marginea neagra a geamului) sunt curios ce o sa-mi zica ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pune mana si bifeaza tu si casuta cu geamuri fata.. e cu pixul sau la calc? oricum se poate bifa fara probleme.. parerea mea :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa gasesc un pix de aceeasi culoare sa nu bata la ochi :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce-o fii asa greu? baniuesc ca daca nu scrie nimic in talon poti sa-ti bifezi singur si casuta cu geamuri fata cu un pix la culoare si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se monteaza folie autorizata in Timisoara?...

Thanx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce-o fii asa greu? baniuesc ca daca nu scrie nimic in talon poti sa-ti bifezi singur si casuta cu geamuri fata cu un pix la culoare si gata..

<{POST_SNAPBACK}>

OFFTOPIC:

Ce spui tu se cheama fals in acte si se poate face chiar si puscarie pentru asa ceva. De fapt denumirea este fals si uz de fals. Pentru una - doua spagi din an in paste nu merita sa risti asa ceva. Mai bine te duci la Predeal sa te dai cu SnowBoard-ul pe damburilea alea si sa faci rasuciri in aer ca e mai putin riscant.

-------

ONTOPIC:

Care este cea mai deschisa folie care exista si e omologabila? M-ar tenta ceva in viitorul indepartat pentru fata+spate si luneta. Si cum se descurca aia de pe luneta cu incalzirea lunetei? Cum se vede noaptea prin astea pe fata? Vezi in oglinzile laterale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Falsul ca falsus , sa spunem ca intelegem de unde (cu toate ca nu este tocmai un act oficial, deriva de la o persoana juridica si scapi mai usor) da' uzul de fals unde e? ca tu nu stai cu el lipit in frunte... ti-l cere politistul i-l arati, nu spui nimic,, no problem ... kidding :) ;) :P Acum serios vorbind, nu riscati chestii din astea ca nu merita mai bine lasi Predealul si pui ban peste ban pana strangi de folie autorizata, sau macar de o spaga periodica... cat despre folii, cea mai deschisa ... nici nu te prinzi ca e acolo iar prin cea mai inchisa (vb de cea omologata, si nu de cea "omologabila") se vede relativ bine si noaptea. In oglinzile laterale nu m-am uitat, dar nu cred ca vezi mare lucru... poate niste faruri ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu ca se vede foarte bine si in oglinzi noaptea pentru ca este foarte mare diferenta intre ce se vede de afara inauntru si ce vezi dinauntru afara (cine nu ma cred ii arat ) ! Acum am 3 saptamani cu folie si m-am obisnuit cu ea . Incalzirea pentru luneta o folosesc constant fara probleme folia nu da semne de oboseala .

Singura folie omologata pt fata este aproape transparenta . Pentru spate si luneta foliile omologate sunt mai multe si se poate ajunge pana la nuante ff inchise ( acese geamuri nu sunt considerate de politie geamuri vitale pentru sofer dupa cum declara in una dintre hartii ex-comandantul Jianu :( ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din interior spre afara se mult mai bine decat din afara spre interior. Eu am vazut la un prieten care are gradul maxim pe spate, adica de afara nu vezi nimic inauntru, dar invers se vede super bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca e cineva interesat din Brasov, stiu unde se monteaza folii Llumar autorizate RAR, cu toate actele in regula.

Tarifele sunt in functie de marimea suprafetele (categorie masina).

Si eu am avut probleme cu politia si acum vreau sa-mi pun folii autorizate RAR sa nu mai am bataie de cap :salut:

Modificat de Cod3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut geamuri ionizate la Dacie si nu am fost multumit... :salut:

Dupa un an si ceva,luneta era plina de linii decolorate in dreptul rezistentei.

Zilele trecute si-a montat un coleg folie la http://www.cara-folie.ro/ .Arata super,se vede perfect din interior.Acte beton ;)

M-am hotarit sa-mi montez si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles eu (zilele astea-in urma unei discutii cu un prieten) nu se mai da acum nici o autorizatie pt geamurile din fata?..e adevarat sau nu..ca eu as vrea sa imi pun si pe fata...asta cand sunt banii stransi :huh:

Modificat de K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut la toata lumea.

Cand am fost sa spal masina era un baiat la spalatorie cu un Golf IV si avea geamuri fumurii. L-am intrebat cum e cu geamurile fumurii si m-a poftit in masina: afara era soare, ce-i drept, dar senzatia era super, linistitor, era ceva care chiar mi-a placut. Mi-a spus ca pentru Octavia cele ca sa acopar totul cu folii ma costa la firma autorizata cam 6 miliona. Mi-a spus de asemenea ca noaptea, daca foliile de pe geamurile din fatza sunt mai inchise nu vezi in retrovizoare decat daca cel din spate are farurile aprinse.

Intrebari:

1. Stiti cumva cum vine cu mai putin fumuri, adica sunt pe numere sau cum ? Si ar arata nashpa daca le pun diferite spate fatza de fatza ?

2. Firma autorizata inseamna ca daca ma opreste Politzia si-i arat factura de la aia nu iau amenda ?

3. Ce parere aveti de geamuri fumurii ? Merita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un priten ca resi a facut geamuri ionizate.

Arata beton - am intels undeva in Pitesti ~2.5 milioane.

Au aviz rar.

Geamurile laterale fata sunt mai discret ca si luneta.

Mi s-a parut un raport super calitate /pret.

Operatia dureaza mai mult ..se dau jos geamurile ..dar rezultatul e BETON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

Cand am fost sa spal masina era un baiat la spalatorie cu un Golf IV si avea geamuri fumurii. L-am intrebat cum e cu geamurile fumurii si m-a poftit in masina: afara era soare, ce-i drept, dar senzatia era super, linistitor, era ceva care chiar mi-a placut. Mi-a spus ca pentru Octavia cele ca sa acopar totul cu folii ma costa la firma autorizata cam 6 miliona. Mi-a spus de asemenea ca noaptea, daca foliile de pe geamurile din fatza sunt mai inchise nu vezi in retrovizoare decat daca cel din spate are farurile aprinse.

Intrebari:

1. Stiti cumva cum vine cu mai putin fumuri, adica sunt pe numere sau cum ? Si ar arata nashpa daca le pun diferite spate fatza de fatza ?

2. Firma autorizata inseamna ca daca ma opreste Politzia si-i arat factura de la aia nu iau amenda ?

3. Ce parere aveti de geamuri fumurii ? Merita ?

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare!

Eu mi-am facut lateralele spate si luneta cu folie medie de la expert auto si este extraordinara. Seara, din masina, nu iti dai seama de diferenta intre geamurile fata si folie privind dinauntru-afara.

Sunt pe 3 categorii(cel putin la astia) light, medium, dark.

Cu politia nu ai de ce sa iti faci griji daca ai autorizatia aia. Pe mine m-au oprit si nu au spus nimic cand au vazut aia , dar erau pusi pe amenda pt folie. Nici nu stiau ca s-a scos folie cu autorizatie. Au fost cam dezamagiti, dar asta e... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la geamurile ionizate facute la pitesti la send '92 ... am un prieten care le-a facut acolo si la aproximativ 1 luna ne-a oprit nea un politist ( intamplarea a facut sa fiu si eu cu el si cica domne va iau actele ( talonu' ) ca nu mai ai voi cu dastea ca cica a castigat firma 3M licitatia si doar ei mai au dreptu la asa ceva; ca mai acum cateva zile sa il opreasca din nou si sa zica ca totul e in regula avand actele astea... intamplarea face ca acelasi politist sa il fi oprit in ambele cazuri si in ambele a avut pareri diferite...

eu unu stiu ceva am de 2 ani folie ( oglinda ) pe g2 -ul meu si de atunci 1 singura data s-a luat politia de mine ... oricum am scapat ...

si m-a costat doar 200 mii folia si restu am pus-o eu cand aveam geamurile date jos :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima problema cu folia :)

Din cauza mea 100% mergeam aiurea in blana prin centru, mi-am cautat-o

Concluzia inca mai am talon..

Detalii pe pm ,am scapat usor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus folie 3M Panther autorizata RAR ====> Samabata seara era sa raman fara talon, cu toata autorizarea mea. :) I-am promis omului ca o scot ! :D Multumesc inca o data pe aceasta cale Politiei Romane pentru intelegere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e in regula!!! :)

Trebuia sa te tii tare ca aveai motive!!!

Tu de fapt, ca si mine dealtfel, ai platit autorizatia, nu folia (ma refer la gramada aia de bani). Folia e un rahat de bani, chiar si aia 3M

Eu tocmai d-aia am preferat sa dau 4 mil pe folie(expert) si nu 1 mil(targ). PT AUTORIZATIE. Si ca sa stiti, e manevra unui gabor firma asta, am inteles.

Asa ca aveai toate motivele ca sa te tii tare.

Modificat de Alex DUB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la inceput am facut si eu gat, dar omul mi-a tait-o foarte calm si mi-a zis ca el isi face datoria conform legii (si a vrut sa imi arate decretul) si ca daca am ceva de obiectat, am dreptul sa fac o contestatie si probabil voi avea castig de cauza. Si cum nu prea am timp de kestii din astea, am preferat sa o dau la pace cu el si sa ii dau dreptate, facand pe prostul, cum ca habar nu aveam ca n'am voie nici cu 3m. Chiar am subliniat faptul ca special mi-am pus 3m ca stiam ca e singura autorizata.

Culmea e ca m-au mai oprit cativa pana acum si nici unul nu a avut nimic de obiectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

II era foame si omu a tot incercat... Pun pariu ca a lasat-o moale cand a vazut aia, dar sa nu para prost, s-a mai tinut putin jmecher...

A dat-o el la pace cu tine, lasandu-te...

Bine ca nu au fost probleme in definitiv!

Bafta si sa te ocoleasca prostii! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ai dat ceva (macar o palma :angry: :angry: :angry: ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!