Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

ai vreo poza la indemana? eu maine merg sa montez folie: 50% fata si 35% spate si sper s anu fie prea inchis. Si nici probleme mari sa nu am cu politia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

2 minute ca fac o poza la masina de la geam si o atasez

fiind deja seara pare mai inchisa folia, darziua cand e soare e mai deschisa

post-97030-0-91368500-1342632341_thumb.j

post-97030-0-69437400-1342632350_thumb.j

post-97030-0-91809500-1342632355_thumb.j

post-97030-0-71341100-1342632362_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti sa faci o poza si pe ansamblu, din lateral. Si din masina. Multumim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti despre folia IR80?

Vad ca e mai scumpa si ca Llumar.

Am primit o oferta de pret:

Avem 3 tipuri de folie omologata RAR pt. fata .In functie de ce tipde folie alegeti poate costa: 40 Euro cu SolarZone; 50 Euro cu LLumarsau 65 Euro cu IR 80{ce reduce 67% caldura( IR.)}.Timp de executie 3 ore- 2 la uscat si una montat demontat geam.

merita?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i cam ieftin? sau e doar pretul foliei? Pe mine ma costa 300 lei spatele la o berlina. 80 lei fata. Si nu este LLumar sau 3M, ci o folie de la americani, nu i-am retinut numele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doar cele 2 geamuri din fata.

Pe spate sunt ionizate din fabrica.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

eu ezit intre a-mi pune folii pe geamuri/luneta si a le schimba cu unele ionizte din fabrica. aveti idee cam care ar fi diferentele intre folii si geamuri ionizate? mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta cea mai mare: nu este reversibila ionizarea. poate la revanzare sa pierzi din cauza asta (pierzi clientii ce vor masina fara folie)

alta diferenta, folia ofera si o oarecare protectie anti-efractie, geamul se sparge dar ramane intr-o bucata (mai putina curatenie in masina dupa aia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , geamurile , ca se le ionizezi din cate stiu eu in primul rand trebuie date jos , si cum la noi oricat de priceputi ar fi unii tot strica cate ceva la astfel de operatiuni nu vad cat de indicat ar fi , folia o pui pe geam si gata , plus ca in cazul in care se sparge geamul folia il tine , vezi ca exista folie cu tenta verzuie asemanatoare geamurilor fumurii oem.numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare am si eu aceeasi problema ca voi...am fost oprit de un "militian" in legatura cu folia de pe luneta ai geamuri spate i-am prezenat actele pe folie si mi-a spus ca pe acte trebuie sa am un timbru tip holograma ca sa fie folie in regula daca nu imi ia certificatul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, autorizatia trebuie sa aiba timbru tip holograma pe care scrie RAR, aceste timbre sunt date de catre RAR numai firmelor autorizate de ei sa aplice folii solare http://www.rarom.ro/RO/article--Ateliere%20care%20efectuează%20modificări%20constructive%20şi%20aplicare%20folie--298.html daca autorizatia nu are acest timbru s-ar putea ca firma care aplica folia sa nu fie autorizata de RAR si astfel nu are valoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cate timbre imi trebuie din alea...? Unu care are de pus folii mi-a spus ca imi trebuie doua timbre pentru geamuri spate si luneta...asa trebuie? Doar un timbru pe certificatul rar nu mere?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile laterale spate impreuna cu luneta formeaza "geamurile de securitate aflate in campul de vizibilitate spre inapoi al conducatorului auto" cum se regasesc in legislatie, pentru folie aplicate pe acestea este necesara o autorizatie si un singur timbru.

 

Pentru geamurile laterale fata "geamurile de securitate (altele decat parbrizele) aflate in campul de vizibilitate spre inainte al conducatorului auto" trebuie o autorizatie de folie separata, la fel cu un singur timbru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi trebuie doar un timbru sa inteleg...dar timbrele astea au vreo serie pe

Ele? Trebuie sa se potriveasca seria de pe timbru cu cea de pe geam? Sau daca gasesc un timbru rar de "cumparat" merge sa il aplic pe autorizatie?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au o serie, nu merge sa iei "de cumparat", ori esti in legalitate ori iti retine ceritificatul pana dai foliile jos, e destul de simplu, la masina nu poti face modificari la anumite sisteme (aici e vorba si de vizibilitate) daca nu sunt autorizate de RAR, asta e si scopul acestei institutii, altfel si-ar pune oricine folii de 5% si pe fata si pe spate si s-ar trezi altii care vor si pe parbriz samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stickere pe geam de la Llumar certificat rar autorizatie tot doar ca nu amTimbrul ala rar...si am gasit la cineva sa imi faca un certificat rar cu timbru autorizat e posibil asa?Sent from my iPhone using Tapatalk

Si stickere autorizate rarSent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau eu as verifica mai intai daca firma la care ai pus foliile este autorizata RAR (am pus link mai sus) si apoi sa te duci la ei sa-ti puna timbru pe autorizatie. Mai multe nu stiu, poate raspunde altcineva mai priceput. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc pentru informatie!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles sunt 3 categorii de folii, cel putin la LLUMAR.

-standard

-metalizate

-ceramice

 

stiti cumva avantaje, dezavantaje la ele?

recomandari?

in principiu ma intereseaza transparenta ( cat mai mare ) si transfer caldura ( cat mai mic ).

 

multumesc.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta cea mai mare: nu este reversibila ionizarea. poate la revanzare sa pierzi din cauza asta (pierzi clientii ce vor masina fara folie)

alta diferenta, folia ofera si o oarecare protectie anti-efractie, geamul se sparge dar ramane intr-o bucata (mai putina curatenie in masina dupa aia)

Te-ai gândit vreodată de ce geamurile mașinii sunt astfel concepute, încât la un accident să se fărâmițeze complet? Te-ai gândit vreodată că aplicând folie, anulezi această caracteristică? Te-ai gândit vreodată că la un accident, chiar și unul ușor, un geam înfoliat devine o armă care te poate omorî? Știu caz real, o fată de 20 de ani a trecut în lumea celor țepeni din cauză că luneta nu s-a fărâmițat și s-a format un triunghi mare și ascuțit care i-a străpuns ceafa. Toate astea le-am mai spus pe-aici pe undeva, am pus și poze REALE făcute de mine cu respectiva armă.

 

Gândiți-vă și la acest aspect înainte de a vă aplica folie, mai ales dacă vă transportați copiii pe bancheta din spate.

post-671-0-49420000-1371663656_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne-ai speriat maxim cu poza aceea.

Eu unul nu inteleg nimic din ea.

Accident prin definitie e ceva ce nu ne dorim, daca e sa se intample, se intampla.

Poti muri calcat de tramvai....

Eu consider ca e mai bine sa nu iesim din casa... sa evitam accidentele, right?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate in ce spui, folia tine geamul dar el tot este bucati. e diferenta intre un geam normal spart si unul securizat pe folie.

in cazul fetei a fost pur ghinion sa moara asa. ma duce cu gandul la Final destination...

 

cine vrea sa previna, sa nu puna folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca vrei sa previi 100%, stai acasa...

Nu spun ca nu ar fi adevar sau realism in ce se povesteste insa de aici pana la drobul de sare e cale scurta...

Fara sa sun fatidic, nu sunt genul, dar in situatii de genul asta ajungi si la chestia "cum ti-e scris"...

End offtopic

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!