Jump to content

Folie geamuri pt protectie solara


cristip
 Share

Postare recomandată

Eu tocmai ce am primit o amenda in aceasta privinta (desi o gramada de politai nu au avut nimic cu ea - doar imi ziceau sa o dau jos) si ma intrebam ce se poate face in legatura cu acest lucru ... in afara sa o dau jos :D

Se poate omologa la RAR ?

Care e parerea voastra in legatura cu interzicerea foliei pe luneta si geamurile laterale SPATE ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ar fi frumos daca v-ati si motiva parerea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... mai ales daca raspunsul e DA :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

in Romania doar foliile 3M sunt aprobate de RAR. Cand se monteaza folie de la ei se pune intre geam si folie un mic stiker cu omologat rar (undeva la o extremitate a geamului). Arati aia la politist si e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, unde gasesc sa cumpar un sticker din ala? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa i-am zis si eu la politai, da' idiotu' a zis ca nu exista asa ceva. ORICE folie este interzisa.Na', pune-te cu prostu' !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde scrie ca folia 3M este acceptata si omologata de RAR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit si eu ca ar fi omologate foliile 3M.Stiu sigura ca la Gerom, pe Mihai Bravu pun folii 3M dar nu dau nici o hartie la mana cum ca ar fi omologate.

Si chiar daca ar exista asa ceva se pare ca politaiu' roman tot nu o accepta.

Eu am facut rost de la cineva de un sticker de la o firma din Craiova (GIP), pe care scrie 'folie omologata RAR'.Am si o hartie scrisa si stampilata,pe care evident am completat eu nr.-ul masinii mele.

Oricum cred ca este doar o pacaleala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ne lumineaza si pe noi careva ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foliile 3M nu mai sunt omologate.Se recomanda ca dupa ce se monteaza folia si se face factura sa se faca si o copie dupa aceasta care se va arata D-lui de la AITILOP.Sansele sa nu platesti amenda sunt oricum mici.Tb cu omologarea este foarte ambigua in sensul ca, chiar daca foliile sunt omologate, tb facuta modificarea in talonul masinii (??? citez organul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astia de RAR nu raspund le telefon .... :@

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa trec zilele astea pe la ei sa-i intreb.... poate o sa primesc si raspuns :?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam putine voturi ... nu prea are lumea pareri ... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am documentat direct la organ :scratch: :salut: si am aflat ca se poate monta folie atat pe geamurile spate, luneta cat si pe geamurile laterale fata daca cel ce monteaza folia elibereaza un certificat prin care atesta ca vizibilitatea minima este de 70%.Asa spune legea Dom'le!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica daca iau amenda si dupa ma duc la RAR sa-mi ateste ca vizibilitate mai mare de 70% pot sa contest amenda? Sau asta se intampla doar in tari mai calde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuuuuuuu.Repet:cel care iti monteaza folia (care trebuie sa fie omologata RAR) iti da acel certificat.Folia este si ea impartita in mai multe categorii in functie de vizibilitatea pe care o ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare un sistem pur romanesc. Adica daca eu gasesc folie care indeplineste conditiile legale nu am nici o sansa sa o montez legal? Iti dai seama ca astfel de legi incurajeaza spagile pentru obtinerea de autorizatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum ramane domnilor cu masinile ce vin din fabricatie cu geamurile fumurii ?

de ex. un Scirocco negru cum e al meu arata de 2-a ori mai urat fara geamuri fumurii. Nici nu ma gandesc sa le iau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu o anumita firma acreditata pt folii e o chestie tipic balcanica, motiv de shpaga intrata in buzunarele RAR.........chestia cu 70% pare rezonabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

true ! cred ca asa e ! shpaga rulez in Romania. ce prostie. cica trebuie trecuta folia in talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e.Masina daca vine din fabricatie cu geamurile colorate e ok pt ca scrie nu stiu unde chestia asta.Cat despre shpaga ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare foarte normal foliile sa nu fie d eun negru d enu se vede nika ci ceva fumuriu usor inchis la culoare

este normal ca se da amenda

legislatia spune ca poate sa iti anuleze certificatul d einmatriculare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anuleze ??!??! doar sa-l suspende pana iti scoti folia. eu asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!