Jump to content

Spalam sau nu motorul?


wabbit
 Share

Postare recomandată

Am spalat de doua ori motorul la ceed, de fiecare data am avut grija sa am intre 50-60 grade temperatura lui.

De fiecare data am dat cu jetul de apa de la distanta si de fiecare data nu am acoperit absolut nimic.

Nu a ruginit nimic, nu s-a stricat nimic. Pentru ca am avut grija ca sa suflu compartimetul dupa spalare.

Din pacate la ceedul pe benzina mi se pare mai dificil poate si din cauza preconceptiilor. Insa acoperind alternatorul cu o punga si cam atat. Am reusit sa spal si acest motor fara prea mult efort.

Nu uitati ca motoarele moderne sunt facute sa fie spalate cu un minim de precautii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu spune sa nu se spele, ar fi absurd sa afirmi asa ceva. Apoi, dupa un drum lung in ploaie, daca deschideti capota motorului va cruciti ce ud poate sa fie ( si mizerabil pe deasupra).

Mufele au un manson de cauciuc care ajuta la etansarea contactelor, insa o mica atentie trebuie respectata, mai ales daca s-a umblat ma motor, clipsurile de siguranta al mufelor sunt rupte sau slabite, smdp.

Orice punct slab e bine de stiut, tocmai pentru a nu-ti da dureri de cap ulterioare.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu spalarea motorului insa cu apa curata, fara solutii de la spalatorie pentru ca eu unul din cauza acestor solutii m-am trezit in situatia in care toate furtunele aproape, in special cele subtiri, au inceput sa crape si nu am gasit alt motiv avand in vedere ca am avut pt comparatie passat de aceeasi varsta si cu acelasi nr de km care nu a avut nimic la furtune insa nici spalat nu a fost. Cam la 2 luni faceam acest tratament. Si de atunci folosesc numai jet de apa si perie, si apoi luat la sters cu o carpa moale cu putere de absorbtie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalam motorul, cum sa nu!

Am ajuns la o spalatorie self-service cu motorul la 90°.

Am spalat masina vo' juma' de ora; motorul avea vreo 60°. Am scos capacul, am pulverizat ceva solutie (degresant cred) pentru spalarea motorului, am baut o cafea dupa care am dat cu jet'ul pe el. Am fost atent sa nu dau cu apa direct pe rezervorul lichidului de frana, alternator si curele. La final am uns cu silicon peste tot.

Brici! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

propun cei care il spala...sa puna si o poza doua cu rezultatul:)

si eu sunt pentru spalatul moturului...imi place sa fie curat..mai umblu si pe acolo din cand in cand dar din pacate...tin sa ii cam dau dreptate colegului Kelu...am obs si eu faza cu furtunele:(

post-14266-0-22314800-1330554409_thumb.j

capacul acesta il mai si sterg de fiecare data cand verific uleiul...cu aceeasi carpa:D

post-14266-0-68731300-1330554485_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spalat si eu motorul anul trecut,rezultatul se vede AICI.

Anul asta inca nu,astept sa vina vara. Cred ca odata pe an e sufucient (spalat), in rest sters cu o carpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spal motorul acasa cu un vermorel, clatesc motorul bine cu vermorelul, aplic spuma activa cu un pulverizator de clean(face spuma) las spuma 5 minute dupa care agit cu o pensula peste tot, clatesc cu vermorelul si usuc cu o carpa de micro fibra, dupa care aplic un dressing pentru plastic, iese perfect, pacat ca nu am motorul in portbagaj sa il vad mai des.

OFF TOPIC: imi zice mie cineva dar dc sa speli motorul? ai tot timpul probleme cu el si nu vrei sa te faci de ras la mecanic. :lol:

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa curat si eu motorul, am facut aceasta operatiune acasa, am clatit motorul cu apa cu vermorelul, am aplicat spuma activa cu un pulverizator de spuma (diluata 1:7) am agitat cu o pensula dupa care am clatit cu vermorelul, cred ca am folosit maxim 2 litri de apa, dupa care am inchis capota si dupa 3 zile cand am deschis capota dezastru, motorul era mai murdar ca inainte, apa se uscase si au ramas niste urme urate pe plastic, am repetat curatirea motorului cu spuma activa diluata 1:10 si clatit tot cu vermorelul, dupa care am sters apa cu o carpa de mf, deja arata mai bine dar plasticul parca nu era asa negru, am pus opti bond tire gel pe unde am putut cu un burete dupa care am diluat opti bond tire gel 1:1 cu apa si am mai pulverizat peste tot inclusiv prin zonele mai ascunse si am sters cu o carpa de mf, sunt foarte multumit de rezultat.

fotografie0211.jpg

dupa: In realitate plasticele nu sunt lucioase, sunt mate, au un aspect de motor nou.

dsc05804b.jpg

Pozele astea cu dupa sunt de 3 zile, aici motorul deja are praf pe el.

dsc05805c.jpg

fotografie0216.jpg

ps: eu care am folosit 2 litri de apa si imi era o frica ca se intampla ceva la motor, dar aia care spala la spalatorie cu mai multa apa si presiunea aia!

Cum zicea un amic: nu spal motorul ca nu ridc niciodata capota, am masina prea buna pentru a intra in service :))

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu nu sunt de acord cu spalarea motorului. Si la ce praf si mizerie e in bucuresti mi se pare o pierdere de timp.

Spune-ne te rog cat timp ti-a luat aceasta operatiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ude lucrez avem pompa de spalat masini si cad spal masina spal si motorul mai ales in zona EGR si nu am avut niciodata probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu intarziere,revin cu noutati.Ca sa nu intru in discutii lungi,presupun ca multi stiu cum arata un 1.6 16v sub capota,mai ales cel care are filtrul de aer in capacul MARE de plastic,ce se clipseaza in 3 colturi+clapeta de acc.Am scos capacul,am luat o rola de pungi si am pus peste clapeta,am dat bateria jos si am invelit cutia de sigurante,am pus peste tot pe unde se vedeau mufe-cuple-senzori etc pungulite,prinse cu scotch,am pus scotch si la grila de la stergatoare pe unde se vede cutia alba+ecu.A dat tipul cu spuma-degrensant,a lasat vreo 5-10 min apoi la rugamintea mea,a clatit motorul cu apa de la un furtun fara presiune.Rezultatul:spotless!Dupa ~1 luna nu au aparut neplaceri de nici un fel.Pregatirea pt spalat si spalatul in sine,fara presiune au fost cele mai importante puncte pt mine.Nu stiu cand o sa mai repet procedura,oricum...nicidecum nu o sa devina obicei.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu nu sunt de acord cu spalarea motorului. Si la ce praf si mizerie e in bucuresti mi se pare o pierdere de timp.

Spune-ne te rog cat timp ti-a luat aceasta operatiune?

Nici eu nu sunt de acord cu spalarea motorului, dar cum am folosit eu 2 litri de apa nu cred ca are ce sa se intample, mai ales ca sunt multe plastice, timp de lucru aproximativ 45 de minute.

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi daca ma hotarasc sa fac aceasta operatiune cu siguranta nu ma voi duce la o spalatorie. E posibil sa dau peste un pusti angajat recent care nu prea stie ce face si nici nu raspunde in caz de daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomand spalatoria, mai bine stai cu el murdar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca trebuia sa fie spalat si asta nu ii mai punea fabrica deloc capota.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Eu l-am spalat sigur cu Karcher-ul,doar cu apa,fara spuma,si a iesit destul de bine

Am incercat sa nu dau cu apa pe cutia de relee si pe sigurantele de pe baterie,si nu s-a stricat nimic pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele pe benzina trebuie protejate mai atent decat diesel-urile!

daca folositi jetul nu dati decat pe suprafete unde stiti sigur ce este; atentie la mufe sa nu intre apa.

eu l-am spalat fara probleme si o sa il mai spal (cred ca 1/an) cu solutie degresanta,perie si apa la furtun. fara jet de sute de bari.

pt aspect,la final se poate da cu solutie speciala pe plastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si doar din prima cu aia si atat nu merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a vrut sa zica daca poti sa aplici direct dressing-ul pe motor, bineinteles ca poti, dar nu va dura mult timp si nustiu cum va arata cu mizeria pe el, este totusi indicat sa il stergi macar cu carpa si cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt destul de obsesionat cu spalatu motorului. Imi place sa il tin bec.

Intradevar dupa spalare recomand lubricarea cablurior de la cutie ,mecanismul cu 2 cabluri si ceva arcuri pe ele :)) .Am patit si eu ca imi agatau vitezele si ma duc la un atelier si imi zic o poveste ca trebuie sa las masina ca trebuie sa se uite la sincroane ,o mare vrajala.

Un pic de lubricant si gata problema .:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine il mentii.. adica scut musai si curatat saptamanal daca mergi pe drumuri prafuite

apa ajunsa peste tot pe la mufe, piese... oxideaza, rugineste..

apoi te intrebi de ce s-a crapat, de ce s-a dus nu stiu ce colier, nu stiu ce mufa etc.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci mai sunt si oameni "obsesionati" :study:

e bine sa fie curat dar nu exagerat pt ca pot xoida mufe sau rugini componente. dupa cum a spus si soila

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu las natura sa il curete cum crede ea de cuviinta. cand va scrie in carte ca ajuta cu ceva masina, ca merge mai lin, consuma mai putin, etc. atunci il spal si eu. pana atunci nu vad rostul, mai bine tin interiorul bec, ca doar eu nu stau in compartimentul motor.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh eu am mania curateniei si curat cam lunar.. bine nici nu scuipa ulei precum T5-ul

dar sterg de praf, mai sterg si ung timoneria etc..

oricum sa speli compartimentul motor cu apa regulat este crima pentru toate componentele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!