Jump to content

Austria - zona Tirol - Innsbruck


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic deoarece doresc sa plec cateva zile intr-o excursie intr-o zona montana minunata din Europa in care sa gasesc "de toate". Am auzit de la mai multe persoane ca aceasta zona dintre Austria si Italia este o zona splendida in care peisajele magnifice sunt la tot pasul.

As vrea sa aflu de la ceilalti colegi impresii despre aceasta zona daca au fost si in special despre orasul Innsbruck ( localuri, restaurante care merita frecventate ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B.o.g.d.a.n
http://www.hotel-gufler.com/ - iti recomand zona asta. Eu merg de 2 ani acolo de revelion si este superb. Pe portiunea dintre Austria, incepand de la statiunea Nauders (pasul Ressia) si pana la Sluderno (unde e hotelul ala - care il recomand) ai munti de 3000m, un lac imens, etc. Se organizeaza tot felu de excursii de catre hoteluri, trasee montane, etc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa aflu de la ceilalti colegi impresii despre aceasta zona daca au fost si in special despre orasul Innsbruck ( localuri, restaurante care merita frecventate ).

Impresii nu prea pot sa-ti dau, mi-am trait jumatate din viata aici, daca te hotaresti pentru o zona anume te pot ajuta cu mare placere!

Innsbruckul este frumos in orasul vechi(centru) in rest nu prea sant multe de vazut direct in oras, poti de es sa urci cu Hungerburgbahn pana la Zoo, in rest direct in Innsbruck nu prea stiu sa fie alte atractii mai deosebite. Ce-ar mai fi interesant de vizitat daca tot esti prin zona este Outlet Brennero, cam la 40 km de Ibk. Daca iti place natura si drumetiile contacteaza-ma si-ti pot da multe rute frumoase!

Concediu placut,

Stefan

P.S. Ti-as fi foarte recunoscator daca mi-ai aduce un "VW Forum" Sticker cand vi spre Tirol! (contra cost, bineanteles)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In februarie am facut un popas de o zi jumatate in Innsbruck - eram in "drumetie" intre Milano si Viena

Orasul e frumos insa daca nu schiezi cred ca 2-3 zile sunt suficiente

O sa ma chinui sa-mi aduc aminte numele strazii unde am mancat si beut (berea carciumii) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Hai sa-ti dau si eu 2-3 idei.

Anul trecut in August am fost +/- in aceeasi zona (la Reutte, 97 km. de Innsbruck), la o pensiune. 10 zile a fost parca 260 Euro, apartament cu 2 camere complet utilat (bucatarie+living+baie+2 dormitoare). De la Reutte esti foarte usor in Germania (castelul Neuschwanstein, Aqua Park, nici Europa Park nu e departe, etc.), in 30 min. esti in Elvetia, se ajunge foarte usor in Livigno, zona libera de taxe din N Italiei. Plus ce mai e de facut prin zona. Parerea mea e ca Tirolul e o zona foarte frumoasa, poti vizita umm, nu stiu cum le zice in romana, "branzatorii" locuri unde se face cascaval. :) Anul asta mai dau o tura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am stat in aprilie in Seefeld in Tirol la ~20km de Innsbruck. Dar in astia 20km e o urcare de ~8km la 16grade, si daca prindeam o rulota...

Oricum zona este foarte misto si ai foarte multe de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru informatii. Cred ca o sa fac o excursie scurta cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In iulie intenzionez sa merg cateva zile in concediu in zona Tirol, la vreo 70 de km de Insbruck. Am facut rezervare la un hotel in Wildsch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca vi pe ruta directa, Viena-Linz-Salzburg-W

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@O2Driver, merci de informatii.

As mai avea o intrebare pentru tine, daca se poate :blah_: . M-am uitat pe map24 si pe google maps la traselul acesta Viena-Linz-Salzburg-W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu M,ai dreptate,dupa Salzburg se trece pe teritoriul Germaniei,se ajunge la Rosenheim,de unde mergi pe A12 spre Worgl.Ruta este super ok...ce autostrazi au nemtii... :lol: .Nu se plateste vigneta la nemti,e inclusa in pretul carburantului la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salutare,

In iulie intenzionez sa merg cateva zile in concediu in zona Tirol, la vreo 70 de km de Insbruck. Am facut rezervare la un hotel in Wildsch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
...Am auzit de la mai multe persoane ca aceasta zona dintre Austria si Italia este o zona splendida in care peisajele magnifice sunt la tot pasul...

Na hai sa va fac pofta de Tirol, am facut ieri un trip scurt prin zona;

Foto 1, Foto 2, Foto 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar interesa o zona frumoasa pt ski dar accesibila ca si preturi, in special cazarea, si unde sa pot ajunge cat mai rapid din Romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! da despre Austria vorbeam. O sa studiez zonele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! In vara, mai exact in iulie sunt hotarat sa ajung si eu in Tirol. M-am oprit la o zona formata din 3 mici localitati Ladis-Fiss-Serfaus. De acolo as vrea sa fac excursii de o zi: ghetarii Pitztal si Kaunertal, Italia-Stelvio Pass, Germania-Neuschwanstein, Elvetia-Albula Pass-Via Mala. Nu prea am gasit pe forumuri comentarii de la cei care au fost in Fiss, asa ca orice informatii despre experiente personale sunt bine venite. As vrea sa fac drumul din Constanta, aprox. 1850 km cu un popas de o noapte undeva intre Budapesta si Viena dar nu stiu daca nu e prea mult in prima parte!

Modificat de lucrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca si Cta-Budapesta poate fi mult intr-o zi...sfatul meu, nu stiu ce experienta ai, si cat conduci de obicei...dar parerea mea personala e sa te opresti la granita noastra. vei vedea ce obosit vei fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@lucrac :Cam atunci intentionez sa merg si eu, poate reusim sa suprapunem perioadele si facem o mini-caravana constanteana...

Il vom ruga pe super-amabilul coleg exO2Driver sa ne ajute cu niste informatii turistice din zona, si promitem sa venim cu un Murfatlar cat se poate de autentic ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mini-caravana ar fi buna si informatiile de la O2Driver ar fi de mare folos! Eu intre timp am rezervat deja un apartament in Fiss incepand din 22.07. Doar vinul trebuie sa il mai pregatesc... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Gata m-am hotarit si cind ma intorc din Germania nu mai vin pe autostrada care toata lumea o stie... vreau sa trec prin zona Tirol.

Bravo "exO2Driver" ptr. informatiile care le-ai postat si bineinteles celorlati forumisti... sa vad cum fac traseul... voi pleca spre Ro din Germania din Freiburg am Breisgau si vreau sa trec pe la Konstanz apoi intru in Austria... daca aveti propuneri de traseu va rog sa postati. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot vrei sa mergi pe la Kostanz, iti recomand inainte sa treci prin Schaffhausen in Elvetia (cascada in centrul orasului Rheinfall, este superba si merita sa o vezi)si de acolo langa Konstanz este o insula, insula florilor Mainau unde ai o gradina botanica de toata frumusetea. Ti-am desenat in poza locatiile exacte.

Pana la cascada nu ai taxe de drum sau de autostrazi, doar daca vrei sa mergi cu vaporasul pana pe insula din mijlocul cascadei te costa 3 euro, dar merita sa fii in mijlocul cascadei si sa vezi de sus apa, curcubeul, peisajul. Exista inca un drum in dreapta cascadei facut in stanca pe unde poti sa mergi si stai la 2 metri de apa, in poza de jos de la cascada am desenat drumurile din jur.

La Mainau intrarea e 30 de euro parca de persoana dar merita toti banii, ai flori de toate tipurile, animale, o sera unde te plimbi printre fluturi (poza), "statui" facute din flori... e ceva superb.

Schaffhausen si Mainau sunt la 40 de km distanta, ajungi rapid dintr-un loc in altul. Merita sa le vezi daca treci prin apropiere.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand si eu Mainau, e superba, am niste poze de am ramas nauc. Iesi mai ieftin la bilet daca iei bilet combinat de vaporas+intrare. Nu stiu de unde iei tu si daca iei vaporas. eu am luat de la Meersburg si in loc de 17 (intrarea in sine)+11 (vaporas) am dat 25.

Sunt multe orasele dragute pe malul Konstanz. e chiar frumusel. In elvetia eu nu am putut intra ca nu am avut pasaportul la mine si cica de intrat intram dar riscam sa nu mai ies ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cand ai fost tu dar anul trecut nu se cerea pasaport sa mergi in Elvetia. La vama m-au intrebat incotro si le-am zis ca ma duc la Schaffhausen si nu m-au mai intrebat de nimic. La iesire nu am vazut vama :D. Am trecut in Germania si de acolo drumul mergea paralel cu Elvetia, chiar ii spuneam la nevasta-mea ca noi suntem in Germania si dincolo de canalul de langa drum era Elvetia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!