Jump to content

Tempomat


mihai60
 Share

Postare recomandată

Salutare

La Golf exista doua variante de Tempomat. La Polo am gasit doar un cod. Exista cumva doua manete diferite ?

Rugaminte pentru cine are asa ceva montat pe masina. Puteti sa postati ceva poze ?

Multumesc anticipat

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_pescaru

Ca maneta (fizic, dupa cod) este una singura, din cate am vazut, din 2002 incoace.

Ca reprezentare pe schema electrica, de-a lungul timpului, a fost facuta diferit, in doua variante.

Cred ca aici ar putea fi o confuzie. :icon_thumright: Dar electric, chiar daca e reprezentata diferit, e la fel.

La prietena mea arata asa:

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multam

La Golf sunt doua variante. Una cu butonul interior cu doua pozitii iar alta cu trei pozitii. Maneta cu doua pozitii ar fi varianta noua.

Mihai

post-5732-1242235231_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_pescaru

Acelasi lucru (2 variante) este si la Passat.

La cel din 2001, pe care l-am avut, era "varianta noua", cea din poza a doua.

Dar la Polo cred ca a fost o singura varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La POLO 9N3,SEAT IBIZA,SKODA FABIA 2 este acelasi tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este cineva care a montat asa ceva pe Polo? Dar ma refer la un service VW autorizat. Daca da, rugam sa dea cam la cat a ajuns operatiunea (piese + manopera) si daca, eventual, au fost ceva probleme..desi n-ar trebui.

Este de fapt singura optiune pe care regret ca nu o am. Dar trebuia sa mai astept vre 3 luni dava bifam, asa ca.. :icon_thumright:

Multam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

320ron maneta si 82ron manopera de montaj la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La inceputul lui Decembrie am sunat la PBN si raspunsul lor a fost :

750 RON cu manopera cu tot. Este o aberatie :icon_thumright:

@metalworker

In pretul dat de tine intra si intrerupatorul de la pedala de frana ? Am inteles ca ar trebui schimbat si acela.

Are o pereche de contacte in plus.

Poate gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am sunat la pbv

in functie de posibilitatea realizarii unui update la soft se poate face + schimbarea manetelor

costa in jur de 550 roni cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai, e vorba de costul manetelor, ca update la soft e de fapt activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ipoteza: VW Polo 1.4 TDI 55kW model 2006 (9N3)

Se doreste montarea unui tempomat, exista maneta insa lipseste cablajul necesar.

Intrebare: tempomatul are 4 fire, ce pleaca de la pinul 12, 14, 16 si 17 insa la ECU ajunge un singur fir.

Va rog sa ma ajutati cu o schema de montaj, sa pot afla cum se fac legaturile corect, multumesc !

P.S. Nu am ELSA Win instalat din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt asta mai sunt ceva info si aici:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de ajutor. Astept si alte raspunsuri, eventual schema cu pricina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si activarea te rugam all...

mrs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

engine, login 11463.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, un pret pt un tempomat pt un vw polo 9n3 model diesel, pret maneta si manopera sau daca stii vreo imbunatarire fara sa schimbi maneta din dotare! multumesc. astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MA intereseaza anul de fabricatie si codul motorului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am montat maneta pentru tempomat si cablurile aferente de curand pe un Polo 9n3 din 2007, motor 1,4TDI BNM. Maneta am luat-o de la dezmembrari, deci nu e prea relevant pretul pentru maneta si cabluri, iar instalarea am facut-o singur. Din pacate activarea nu am putut sa o fac singur pentru ca VCDS-ul meu are o problema, asa ca m-a ajutat colegul Al Bundy [editat] si totul merge bine acum.

In Franta am intrebat si maneta era in jur de 90€. Manete am vazut ca se mai gasesc si pe ebay la diferite preturi (incepand cu vreo 70€ daca nu ma insel). Pe langa maneta mai trebuie si cabluri (mai importante sunt defapt mufele ca sunt mai speciale, deoarece cabluri poti pune si normale). Mai multe detalii gasiti si aici(asa cum scrisesei si Aditu cateva posturi mai devreme). Preturile au ramas in mare aceleasi.

@Al Bundy: Maneta e aceeasi indiferent de an si motor pentru toate 9n si 9n3: 6Q0 953 513 G (pentru modelele fara computer de bord codul manetei este: 6Q0 953 513 F).

Modificat de BLiTZ
din posibile motive de interpretare a concurentei, oferit de Al Bundy l-am editat. Se poate posta in topicul de feedback al serviciilor oferite de catre Al Bundy.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salut toți participanți.

Eu mi-am montat maneta pentru tempomat si cablurile aferente de curand pe un Polo 9n3 din 2004, motor 1,9TDI TDA. 
L-am activat se aprinde in bord. la test cu vcds comenzile merg . La proba pe strada nu merge.  Am tras firul direct la ecu și l-am legat la firul alb. Nu da nici o eroare . M-a poate ajuta cineva cu un consiliu ? 
va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica in blocurile de masura, switch-ul pedalei de ambreiaj, daca masina e manuala. E posibil sa fie defect, vede pedala apasata, de aceea nu setează viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!