Jump to content

Filtru benzina - New Beetle


broskana
 Share

Postare recomandată

Dupa ce mi-am cumparat broscuta, am verificat de cateva ori, in conditii diferite, consumul de benzina. Rezultatul nu a fost unul spectacular:

cca 12 L / 100 km urban

cca 10 L / 100 km extra urban

Cineva mi-a recomandat sa schimb filtrul de benzina, lucru pe care l-am si facut. De data aceasta, rezultatul a fost uimitor:

cca 9 L / 100 km urban

cca 7.5 L / 100 km extra urban

tin sa precizez ca schimbarea vitezelor o fac la 2500-3500 turatii, depinde de conditiile din trafic.

deci, pentru toti cei care aveti probleme cu consumul de carburant va recomand cu mare caldura sa verificati si acest detaliu: schimbarea filtrului de benzina :)

Am intalnit destul de multi posesori de NB care se plangeau de consumul mare al brosconetelor...

Numai drumuri bune :)

broskana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares30071985

il schimb si eu zilele astea si sper sa observ diferentza ca 11-12 cat am acum in oras ma cam falimenteaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
rares30071985

l-am schimbat ... acum astept sa vad diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Cineva mi-a recomandat sa schimb filtrul de benzina, lucru pe care l-am si facut. De data aceasta, rezultatul a fost uimitor:

cca 9 L / 100 km urban

cca 7.5 L / 100 km extra urban

tin sa precizez ca schimbarea vitezelor o fac la 2500-3500 turatii, depinde de conditiile din trafic.

Am intalnit destul de multi posesori de NB care se plangeau de consumul mare al brosconetelor...

broskana

Salut.

Te felicit pt ceea ce ai obtinut dar daca in manual se da urmatorul consum: http://www.volkswagen.co.uk/#/new/beetle/w...uel-consumption, atunci e clar ca "papa"! Nu poti sa ai benzinar cu un consum de diesel (decat la un motor hibrid si atunci e chiar mai mic). Era o vorba romaneasca cu slanina si cu sufletul in rai. E mai ieftin la cumparare benzinarul decat diesel si la fel cu intretinerea dar "bea" mai mult.

Se poate face o remapare si se poate schimba filtrul de aer si evacuarea castigand niste "caluti" si sa reduci consumul cu 1l (tare mult ce sa spun si sa nu schimbi mai sus de 3000 de ture pana in viteza a 5-a si sa mergi cam 120-130); procesul de remapare e mai greu -> se da computerul de bord jos si se utilizeaza o rezistenta de 500 de ohm la scriere, dupa ce scoti placa de baza din calculator (cati s-ar baga la asa ceva?), filtrul de aer daca nu e unul bun si sa-l cureti des strici motorul iar evacuarea sport atrage mai multe priviri (mai mult rautacioase pt ca e ca-n faza cu capra vecinului) -> dar sunt niste idei :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

hm, filtrul de benzina zici? Si eu care credeam ca e sonda lambda ... e bine de stiut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu e chiar asa de usor!

Daca i-a mers ei nu inseamna ca o sa-ti mearga si tie. Treaba e mai complexa. Am mai scris pe aici ca atunci cand incepe motorul sa nu mai mearga rotund se fac o serie de investigatii. Sonda lambda de dupa catalizator se schimba in mod normal (asa se face intr-un service care se respecta bine inteles cu acordul proprietarului) la 160000 km chiar daca pana aici nu a facut nici o problema; cea dinainte de catalizator la 250000 de km. Asta depinde si de fluidele bagate: ulei, benzina si de conditiile de eploatare, de calitatea piesei si a celorlalte piese. Filtrul de benzina se schimba la 2-3 revizii in functie de finante in RO.

Oricum o data ce se strica una din sondele lambda poti sa-i faci ce vrei si sa bagi benzina de care vrei ca tot degeaba pana nu o schimbi (experienta proprie).

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 55 mii de km ... motorul merge rotund, insa observ ca consuma mult. N-am facut plinul ca sa fac un check-up (voi face vineri) insa se observa cu ochiul liber ca are consum nu gluma ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Nu vreau sa tot lungesc discutia la nesfarsit! Am mai scris ca fiecare face cum vrea. Mi-am spus deja parerea. Cine vrea sa o urmeze este liber -> oricum dupa cum cred eu s-a prins lumea (inclusiv eu stiu) ca nu am de unde sa le stiu pe toate.

Numai bine.

P.S. Sa o folosesti sanatos in continuare si fara evenimente neplacute.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Salut.

Nu e chiar asa de usor!

Daca i-a mers ei nu inseamna ca o sa-ti mearga si tie. Treaba e mai complexa. Am mai scris pe aici ca atunci cand incepe motorul sa nu mai mearga rotund se fac o serie de investigatii. Sonda lambda de dupa catalizator se schimba in mod normal (asa se face intr-un service care se respecta bine inteles cu acordul proprietarului) la 160000 km chiar daca pana aici nu a facut nici o problema; cea dinainte de catalizator la 250000 de km. Asta depinde si de fluidele bagate: ulei, benzina si de conditiile de eploatare, de calitatea piesei si a celorlalte piese. Filtrul de benzina se schimba la 2-3 revizii in functie de finante in RO.

Oricum o data ce se strica una din sondele lambda poti sa-i faci ce vrei si sa bagi benzina de care vrei ca tot degeaba pana nu o schimbi (experienta proprie).

Numai bine.

Masina are 55 mii de km ... motorul merge rotund, insa observ ca consuma mult. N-am facut plinul ca sa fac un check-up (voi face vineri) insa se observa cu ochiul liber ca are consum nu gluma ....

eu am rezolvat problema consumului......am montat o instalatie gpl pe beetel-ul meu.... totul merge bine......de 2 ani am instalatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Se pare ca ai fost printre cei norocosi (spun se pare pt ca problemele cu instalatiile pe gaz apar in timp -> intreaba orice taximetrist, dar tine cont si daca a fost masina noua sau nu, tipul de instalatie si mai sunt inca multe de enumerat).

Nu vreau sa fac ca in povestea cu strugurii (daca nu am ajuns la ei sunt acrii)!

Sa o folosesti cu noroc, dar nu o da ca solutie ca nu e (parerile legate de gaz cu argument sunt cam 50-50%), deci pt cei care au banii respectivi pot sa incerce.

Scuze de off topic ca nu are nici o legatura cu filtrul de benzina!!!

Si ca sa vb si "la topic" -> Mann (va rog sa nu considerati ca reclama) e ok ca pret/performanta

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut posesorii de broskane

Sunt posesorul unei broscute argintii,o grozavie si as ddorii sa momntez instalatie gpl,unde pot monta instalatia?

motorul este pe benzina 2000cm3 si in oras consuma 12-13 .Merita?

Mersi, viostefanesti. (pt modelator, sincer nu am dorit sa-mi fac publicitate pentru intilnirea posesorilor de new beetle, eram incintat de achizitie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ar trebui sa gandesti un pic -> ca nu are legatura filtrul de benzina (denumirea topicului) cu instalatia pe gaz!!!

Off topic: daca ai banii de instalatie merita in ansamblu (daca circuli mult se amortizeaza in timp, gazul fiind mai ieftin ca benzina), dar trebuie montata de cineva care chiar se stie -> pot sa apara nenumarate probleme pt a caror rezolvare dpdv financiar sa ajungi sa regreti achizitia -> si repet instalatia pe gaz nu scade consumul ci il creste!!!

Imi cer scuze pt off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!