Jump to content

DIY - Lumini la picioare (Tiguan 5N & 5N2)


bender
 Share

Postare recomandată

Trebuie spus de la inceput ca scopul acestui topic este unul de informare si dupa cum se stie modificarile infara unui service autorizat pot atrage pierderea garantiei si pot produce pagube. De altfel acest lucru e bine stiut de toti cei care isi fac tuning, isi monteaza xenoane, senzori, camere video, linii audio, sau chiar isi schimba uleiul fara sa treaca pe la un service autorizat.

Schema e simpla, trebuie tras un fir de semnal si un fir de masa la care se conecteaza lampile. Plusul pt "lumini la picioare" este la fel ca la surorile mai mici, pinul 7 al conectorului B din Central Electronics Control Module (CECM sau bordnetz), iar masa poate fi legata la orice surub metalic al caroseriei.

Cam astea sunt materialele si sculele:

- 2 buc. lampa cu bec p/n: 6L0 947 415 (exista si varianta lampa cu led care vine pe Passat CC, acum nu-i stiu codul, dar led-ul nu are efect de stingere lenta)

- 2 buc. conector lampa p/n: 1J0 971 972 (mufa de conectare lampa)

- 4 buc. clema pt conectarea firelor in lampa p/n: 000 979 131 (se mai numeste fir terminal, sau papuci...)

- 1 buc. clema pt conectarea firului de semnal in bordnetz p/n: 000 979 025

- 1 buc. inel pt firul de masa (am luat de la un server :P, la brico aveau doar cate 20 la plic)

- 1 buc. piulita de 13

- cablu electric multifilar, cativa metri sa fie

- varnis termo-contractil sau banda izolatoare

- surubelnita torx T15, surubelnita mica in linie, cheie de 13, patent, cleste pt dezizolat sau cutter.

In final trebuie activata functia cu VAG-COM-ul. Cine are VAG-COM e fericit, cine nu, trebuie sa apeleze la un coleg iar activarea dureaza doar un minut.

post-19728-1241693690_thumb.jpgpost-19728-1241693711_thumb.jpgpost-19728-1241693719_thumb.jpg

Am gasit si o poza in care se vade pozitionarea conectorului B din bordnetz.

post-19728-1241693802_thumb.jpg

Primul lucru - trebuie deconectata borna minus a bateriei!!!

E bine sa luati aceasta masura de siguranta de fiecare data cand lucrati la instalatia electrica.

Bordnetz-ul se gaseste in bord in stanga-jos fata de volan. Accesul se face prin dreptul blocului de sigurante.

post-19728-1241694938_thumb.jpgpost-19728-1241694945_thumb.jpgpost-19728-1241694952_thumb.jpg

Blocul de sigurante trebuie desfacut din cele doua suruburi si tras in jos.

post-19728-1241694989_thumb.jpg

Accesul la conectorul B e cam incomod, pt a-l vedea trebuie sa stai intins pe spate bagat sub volan.

post-19728-1241695156_thumb.jpgpost-19728-1241695162_thumb.jpg

Pt deblocarea conectorilor trebuie apasata clapeta rosie din bordnetz in directia indicata de sageata AUF.

post-19728-1241695193_thumb.jpg

Conectorul B iese usor apasand pe clema si tragand de el. Nu se trage de fire!

post-19728-1241695384_thumb.jpg

Conectorul are lateral o piesa de culoare mov pt imobilizarea firelor care trebuie putin ridicata.

post-19728-1241695451_thumb.jpg

Se introduce firul terminal p/n: 000 979 025 in pinul 7, se pozitioneaza asemanator celorlalte si se imobilizeaza apasand la loc piesa mov.

post-19728-1241695498_thumb.jpg

Se introduce conectorul B la loc in bordnetz si se blocheaza apasand clapeta rosie in directia inversa.

Legatura la masa - ideale sunt suruburile din partea stanga a bordului.

post-19728-1241695714_thumb.jpgpost-19728-1241695722_thumb.jpg

Se prinde inelul de masa pe unul din suruburi cu piulita de 13 si se coboara firul prin bord astfel incat sa ajunga in acelasi loc cu firul de semnal.

post-19728-1241695754_thumb.jpg

Se leaga cate doua fire la cel de semnal si la cel de masa si se izoleaza corespunzator. Se obtin astfel doua perechi de fire, cate o pereche pentru fiecare lampa.

Acum trebuie montat la loc blocul de sigurante si intinse firele cu atentie astfel incat sa nu poata fi agatate mai tarziu si nici sa nu intre in raza de actiune a pedalelor.

Pt lampa din partea soferului, se introduc firele terminale p/n: 000 979 131 in mufa neagra p/n: 1J0 971 972 si se leaga la firele de semnal si de masa. Atentie ca lampa are polarizare chiar daca este cu bec si trebuie legat firul de semnal la plusul lampii (am desenat inainte pe ea un +).

post-19728-1241695991_thumb.jpg

Firul pt partea dreapta trebuie tras prin consola centrala. Pt a avea acces se desface panoul lateral si cel de sub bord din partea pasagerului.

post-19728-1241696029_thumb.jpgpost-19728-1241696037_thumb.jpg

Firul trece usor prin consola centrala. Inca o data, mare atentie la fir sa nu ajunga in raza de actiune a pedalelor.

post-19728-1241696083_thumb.jpgpost-19728-1241696105_thumb.jpg

Firele terminale se leaga si se introduc in mufa neagra.

post-19728-1241696753_thumb.jpg

Se monteaza lampa si se pun la loc panourile de plastic.

post-19728-1241696792_thumb.jpgpost-19728-1241696798_thumb.jpg

Se conecteaza borna la baterie, se bifeaza "Fotwell Lights installed" cu VAG-COM si gata!

post-19728-1241696886_thumb.jpg

Acum in meniul computerului apare un nou reglaj.

post-19728-1241696986_thumb.jpg

Rezultatul final arata pe timp de noapte cam asa.

post-19728-1241697039_thumb.jpgpost-19728-1241697033_thumb.jpg

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexPredaGTi

Multumim . Foarte util si bine explicat . Nota 10+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super.

Acum trebuie doar sa astept sa expire garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

E obtiunea fiecaruia. Mentiunea referitoare la riscuri am facut-o mai mult cu titlu de inventar iar ironia era evidenta.

:) Personal abia astept sa fac 6000km dupa care sa trec pe la dl Voinea. Potentialul motoarelor 2.0TDI 140CP si mai ales 1.4TSI 150CP este fantastic si nu merita ratat nici macar o clipa, vezi de ex http://www.abt-sportsline.de/tuning/shop/V...hnik_379_378_4/ :icon_rambo:

As mai adauga ca operatiunea descrisa pt Tiguan decurge asemanator si in cazul surorilor mai mici GolfV/Golf Plus/Jetta/Touran, iar codurile pieselor sunt aceleasi. Ar mai trebui demontat doar un panou de plastic de deasupra pedalelor care lipseste la Tiguan (asa cum am mai spus in alt post, au redus din costuri).

La GolfV e chiar mai simplu pt ca blocul de sigurante e in partea stanga a bordului si nu mai trebuie demontat, accesul la bordnetz fiind direct. Nu am vazut cum arata la Golf VI dar nu m-as mira sa fie la fel!!!

Lampile, conectorii si firele terminale le-am cumparat de la Porsche si au costat in total 125 ron. Am avut norocul sa le gasesc pe stoc, mai putin a doua lampa care a venit in doua zile. Mai intai am incercat sa le cumpar de la un magazin laudat dar erau cu 50% mai scumpe si nici nu aveau nimic pe stoc. Asa ca de data asta Porsche primeste o bila alba de la mine.

Modificat de bender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Super.Doresc sa va intreb daca se poate monta si pentru locurile spate(sub scaune). Detin o octavia 2 , am locul facut deja in scaune pt becuri dar nu sunt sigur cum sa fac legaturile, si unde ar fi indicat sa leg masa. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in cazul limuzinelor Phaeton si Q7 luminile la picioare pt locurile din spate se aprind separat de cele din fata. Dar in cazul masininilor nostre care sunt realizate pe platforma GolfV, luminile fata si spate functioneaza sincron. In acest caz firul de + se leaga in acelasi loc, respectiv pinul 7 al conectorului B din bordnetz, iar firul de masa poate fi legat la orice surub metalic prins in caroserie.

Pasii ar fi urmatorii:

1. se leaga firele. Masa poate fi legata la un surub din interiorul cotierei centrale - pt acces interior se demonteaza foarte simplu suportul de pahare al locurilor din spate.

2. se trag firele prin consola centrala si cotiera (se strecoara printre plasticul cotierei si mocheta) pana in dreptul prinderilor centurilor de siguranta. Cate o pereche de fire se baga in fiecare scaun prin gaurile pe dedesubt.

3. se trag firele prin dedesubtul scaunului pana la gaurile lampilor, se conecteaza lampile si gata.

Atentie! Trebuie lasata o bucla de fir intre scaun si cotiera cat sa permita culisarea scaunului. In plus, ar fi recomandabil ca firul de la cotiera si pana la lampi sa fie protejat prin matisare - invelit in material textil asa cum sunt si firele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa intreb daca pinul 7 al conectorului B din Central Electronics Control Module (CECM sau bordnetz), va rezista la 4 lampi sau doar la 2( eu doresc sa montez 2 fata si 2 spate, toate legate in serie si toate de la acest pin?

Am toate materialele si sculele, numai nu stiu cat watts suporta pinul 7, sa nu cumva sa stric ceva sau calculatorul ?Daca ma poti ajuta ar fi bine, oricum trec si pe la un service sa intreb, nu cred ca ma apuc in seara asta de lucru.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa fie o problema consumul celor 4 lampi, care se leaga in paralel, nu in serie! Un consum prea mare sau un scurt arde siguranta, nu CECM.

Ca dovada am gasit la fix un coleg de pe fusul orar opus, care a montat pt locurile din spate la un A3 http://forums.fourtitude.com/zeropost?cmd=...&id=2536694

Daca te preocupa consumul poti alege lampile cu LED - consuma mult mai putin decat cele cu bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit ! Am montat toate cele 4 lampi !Imi pare rau ca nu am pozele acum, dar promit ca la urmatoarea ocazie sa le incarc. Este aproape la fel instalarea, foarte putin difera.Cine doreste unele explicatii sau ajutor cu placere (eu le-am montat singur pt masina din semnatura) La final 100% satisfactie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

super!! dar daca poti posta un DIY special pentru golf 5 ti-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se putea, dar nu mai am Golful!

Diferentele sunt minore, asa cum spuneam platforma e aceeasi. Incepi cu demontarea panoului de plastic care se gaseste la Golf deasupra pedalelor, e prins in trei suruburi T15. Panoul contine mufa de diagnoza OBD (culoare mov) si langa mufa se afla orificiul dreptunghiular in care trebuie sa montezi lampa 6L0 947 415 pt sofer. Daca dai panoul la o parte si privesti sub bord, vezi bordnetz-ul (Central Electronics Control Module). Te chinui putin sa ajungi la el dar cel putin nu trebuie sa mai demontezi si altceva, la Golf blocul de sigurante se afla in lateral.

De aici incolo totul decurge la fel! Daca mai ai intrebari da-mi PM.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. acel pin 7 este monitorizat din punct de vedere al consumului? pot pune leduri in loc de lampile originale, sau trebuie sa pun si anulatoare de bec ars?

Modificat de tanasemarian79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit, daca pui varianta originala VW/Audi cu led, nr. de cod 4E0 947 415, deoarece are rezistenta integrata si nu iti va da nici o eroare; apropos: de fapt nu este cu LED ci cu SMD care da o lumina mai puternica decat ledul, asa ca fapt divers. Pun si o poza ca sa vedeti cum arata in interior.

post-5905-1258283226_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit si eu sa-mi montez toate cele 4 lampi la masina din semnatura fapt pentru care vreau sa-i multumesc lui BENDER.Ar mai fi ceva de adaugat:pentru locurile din spate firele se trag pe sub scaun si se urmareste traseul celor de la airbag, centura etc. care duc spre prag ,iar dupa ce ajung acolo se trag prin prag pana sub bord iar acolo se conecteaza la cele din fata.E mai indicat acest traseu deoarece exista riscul de a rupe firele daca traseul e cel prin cotiera iar cei de la service nu recomanda acest lucru vazandu-l ca un mare risc.

P.S.-Satisfactia e garantata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

bender am vazut ca te pricepi la electrice si te felicit.

Mi-am cumparat si eu un Tiguan 1,4 TSI si as dori sa instalez pe el un sistem de alarma GSM-GPS pe care l-am achizitionat inaintea masinii. Pentru acest lucru as avea nevoie de schema instalatiei electrice a acestei masini si doream sa intreb daca o are cineva.

Ca sa instalez acel sistem am nevoie de alimentare 12 V + , ACC 12V(de la contact) semnal - de la intrerupatoare usi ,semnal + de la sirena si cel mai important firele de la pompa de alimentare cu benzina(pot trimite un semnal GSM catre sistem pentru a opri alimentarea cu benzina daca se declanseaza alarma) Pentru cine e interesat de acel sistem poate gasi detalii la http://medactiv.ro/gps/tracker.htm

Am vazut ca in spate la bagaje este o priza pt bricheta. Ea merge numai daca este pus contactul , deci este acel ACC de care am nevoie.

Tot acolo este o lampa care se aprinde cand deschid . inseamna ca acolo am 12 V

Trebuie sa mai aflu de unde pot lua semnalul - de la usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la plafoniera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe vwforum.ro si sa te bucuri cat mai mult de Tiguan!

Insa problema ridicata de tine nu o putem discuta in acest topic.

Vezi ca ai PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns

Am sunat la cateva reprezentante si mi-au spus ca ma costa manopera pt o ora 125-130 euro+tva. Deci mai mult ma costa manopera de cat dispozitivul.

Cred ca voi gasi o alta solutie pentru a-l instala si sa nu intervin prea mult pe instalatia originala.

Are cineva idee daca am in interiorul masinii o priza care sa aiba permanent 12V(am vazut ca prizele pt bricheta functioneaza numai cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti sub bord in panoul de conexiuni electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat aceasta problema la tiguanul meu. A inceput sa-mi placa sa ma joc la el.

Acum caut sa aflu care este siguranta de la pompa de benzina pentru a putea sa intrerup acest circuit cand imi fura masina.

Am gasit pe undeva ca ar fi la nr 47 (15 A) din blocul de siguranta din interior.

Am verificat si nu este asa .

Nu stiu de ce nu au pus si ei ca la skoda un plastic cu pozitionarea sigurantelor si rolul lor.

Aveti idee care ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o adresa interesanta pentru cei carora le place sa caute sigurante si alte circuite electrice la tiguan

http://ww2.justanswer.com/uploads/deleonto...ine_diagram.pdf

Conform acelei scheme sigurnata de la pompa de benzina poate fi cea cu nr 20 sau 21 .

Voi verifica si va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motoarele BWK, CAWA, CAWB, CCTA este 21.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca eu am Tiguan 1,4BMT SPORT 110KW TSI M6F CAVA LXM LC8X JD

Poate e diferenta intre CAVA si CAWA

Prima data am zis ca au scris gresit cei de la magazin pe cartea de identitate insa am verificat cartea de service originala si este cu V nu cu W

Cred ca voi lua la rand fiecare siguranta de 15 amperi ca am inteles ca are aceasta valoare si nu sunt multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am scheme pentru CAVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!