Jump to content

Octavia Tour - Preturi schimb de placute/discuri fata/spate


teros
 Share

Postare recomandată

Cat costa un schimb de placute de frana la octavia tour ,discuri fata /spate cu tot cu placute si manopera?

si la cati km trebuie schimbate? eu am 23000km cu ea

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a costat 400 RON schimbul de placute si discuri fata plus curatat tambure. Presupun ca te costa mai mult daca te duci la service de reprezentanta. Presupun ca la 23000 km esti inca in garantie, asa ca mai bine suni la Brady sau Avia si intrebi de preturi.

In principiu placutele pe fata nu trebuie sa le schimbi daca nu ti s-a aprins beculetul in bord. La cati km? Depinde de stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare aberant sa te te duci in service cu masina pt un schimb de placute mai ales pt cele de pe fata care se schimba foarte usor(iti trebuie un imbus de 7- vezi ca e un topic deschis pt schimbul de placute).Pret Textar de la volksparts: 170 ron cu senzor de uzura.Dar mi se pare cam ciudat totusi sa schimbi placutele la 23000km si cu atat mai mult cele pe spate (in general franarea se face pe fata si doar daca masina e incarcata franeaza si spatele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Doar am intrebat

nu neeaparat vreau sa le schimb,dar fiind un "nepriceput "in ale masinilor intreb si eu ca asa mi se pare normal sa ma gandesc si la siguranta mea nu doar la confort

Mersi frumos de raspunsuri

Modificat de Al Bundy
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat la 53.000km si tot schimbul m-a costat 300 RON cu totul - placute fata-spate cu senzor si manopera.

La 23.000 nu cred ca are rost sa le schimbi, insa daca vrei neaparat.. la fel cum a zis si seban07 mai sus... nu are rost sa mergi la dealer pt. un schimb de placute, pentru ca preturile sunt nesimtite rau. Iti cumperi placutele si ori le schimbi tu daca te incumeti, ori mergi la un mecanic, ori la un service.

Ca si comparatie... eu am intrebat de curiozitate inainte de a face schimbul, la Brady m-ar fi costat aprox. 700 RON (placute + manopera) sau 150 RON + TVA doar manopera.

Si vezi.. ca daca ai masina in garantie dealerul ti-o baga p-aia cu " domne`, daca nu luati placutele de la noi si nu le schimbati la noi pierdeti garantia la masina". Sa nu pui botul la aberatiile astea ;)

Succes!

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbate pe fata la 58K, cost 150 Ron (placutele, manopera gratis).

Foarte usor de schimbat placutele, maxim 15 minute cu tot cu ridicat si coborat masina. A durat mai mult pt ca i-am facut si o inspectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Octavia Tour are senzor pe placutele de frana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca da!

Trebuie sa-l vezi cand pui contactul. E un cerc galben cu 3 liniute de-o aprte si de alta a cercului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat placute fata la 70k km, si inca mai tineau 5-7k km. Acum am 94.000 km si inca nu ma pregatesc pentru discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat discuri si placute fata la 250k (am masina de la 237k). Discurile vechi aveau grosime ok, dar erau deformate, cele noi fiind ABS. Tot ABS sunt si placutele de care nu sunt multumit pt. ca scartaie ca la tren. Discuri 240ron si placute 120ron, montaj 50ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autokarma gasesti cel mai ieftin( cred) .150 ron set discuri ferodo si 100 ron set placute ferodo.Eu de acolo vreau sa-mi iau, dar peste cateva saptamani.De montat le montezi singur , nu e foarte greu. Se recomanda sa schimbi si uleiul de servofrana o data la 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e limita maxima pt uzura discurilor?

toate 4 au cam 1-1.5mm uzura...pana in 2mm sigur

placutele sunt ft putin uzate dar nu-mi plac deloc pt ca franarea e slaba....numai la apasare puternica franele actioneaza bine,dar pt oras e cam aiurea senzatia

ce placute recomandati?care-s cele mai bune?

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca au uzura 2mm? cum ai masurat?

discul pe fata trebuie sa aiba minim 18mm grosime si placuta 4mm fara partea metalica.

textar , ate, pagid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat are grosime un disc nou?

pot sa fiu ft sigur ca asta e uzura...am ochi format :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lua dupa grosimea buzei exterioare care se face in urma uzurii. Grosimea de nou e de 22 mm. Deci daca ai 2m uzura pe fiecare parte schimba-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa calculam,uzura buzei exterioara X2

le schimb,un amic cu citroen a reusit sa sparga un disc spate la o franare puternica...

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit. masoara cu sublerul grosimea discului cam pe centrul sectorului de cerc unde se face franarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intrebat ieri la reprezentanta placute frana fata cu montaj 440 ron (enorm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comert la magazine de piese auto gasiti placute de firma (REMSA , BREMBO ) la preturi cuprinse intre 100-170ron !!! si cu montarea lor nu e mare filosofie ! Cautati un mecanic bun sau un service specializat :Driver: placutele de frana tin intre 10.000km - 30.000km parerea mea , dar asta depinde de unde circuli mai mult in oras sau in afara ! :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum s-a spus mai sus, depinde foarte mult de stilul de mers al fiecaruia. Eu am 56500 si de-abia acum mi s-a aprins becul in bord pentru schimbare. Persoanal folosesc foarte mult frana de motor, lucru care ajuta atat pentru consum cat si pentru protejarea placutelor de frana pentru mai mult timp. E drept ca are importanta si pe unde te dai cu masina in majoritatea timpului, respectiv oras/afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original fabrica ce plcue pune ? i pe spate exist senzor de uzur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i pe spate exist senzor de uzur ?

Nu, senzorul de uzura este doar la placuta stanga-fata.

Cred ca este asa din motive de reducere a costurilor, insa atunci cand o placuta este uzata, normal este sa fie uzate toate in aceeasi masura.

:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat placutele la dealer o data cu revizia masinii si m-au costat in jur de 300 RON fata + spate la care s-a mai adaugat manopera. Le-am schimbat prima oara la 80 000Km. Sunt curios cand o sa schimb discurile, par cam uzate, dar nu stiu sa-mi dau cu parerea cat de mult sunt uzate. Daca dai cu degetul, au o buza, de aproximativ 2mm. poate ma insel, dar asa zic eu dupa ochi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!