Jump to content

Schimbare ulei cutie viteze


olteanu82
 Share

Postare recomandată

@florin vn schimba uleiul la cutie ! cati kilometrii are masina ?

Pai masina are 120.000 :P, am fost la mecanic si mi-a zis ca masina nu are nimic, am eu pasarele la cap. Dar pentru linistea mea o sa ma pregatesc de un schimb de ulei si pentru cutie, eventual o reglare de timoniera, si lubrifierea mecanismelor de acolo.

Un ulei bun de lucbrifiat imi puteti recomanda???

Ce mai vreau eu sa va intreb..... castrol taf x 75w90, asta e uleiul de cutie OEM cu care vine masina echipata din fabrica??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 281
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • olteanu82

    21

  • ondin

    15

  • WooZie

    13

  • vali_devill

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

e 99% aceeasi treaba.de exemplu ei pun castrol slx la motor,eu iau castrol edge.poti sa il consideri un upgrade.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare ......exista cumva cutie de viteza G5 sa nu aiba nevoie de schimbat uleiu ??? adik sa fie long life??? ca mi-a zis un mecanic si m-a pus pe ganduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,alea cu ulei for ever!si mai au si motoare la care nu schimbi uleiul!fii serios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand salut toti forumistii

Eu am luat Golful in 2007 nou 2.0 TDI cutie M6, pe la circa 15000 km a inceput sa apara zgomotul la plecare cu rotile bracate. Am sesizat problema la "minunatul" service VW din Constanta si mi-au spus ca trebuie schimbat uleiul in cutie si ca nu o sa mai am zgomotul respectiv. Am schimbat uleiul, pe cel sintetic cu cel mineral pe banii mei desi masina era in garantie. Initial nu a mai aparut zgomotul insa dupa cca 2500 3000 km zgomotul a aparut si face la fel, acum am 85000 km. M-am intors la "minunatul" service si am reclamat faptul ca zgomotul a reaparut si mi-au spus ca nu au ce sa-i faca si ca nu e o problema de garantie atata timp cat nu exista niciun defect

Vreau sa va intreb pe voi cei care au avut aceasta problema la voi a reaparut zgomotul? Din cate am inteles acest zgomot apare numai la cutiile M6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi de forum

Aveti idee pentru cutia dsg la ce interval de timp se schimba uleiul si ce cantitate?

Se schimba cu tot cu filtru?

Cam care ar fi costurile?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Uleiul impreuna cu filtrul se schimba la 60k km la DSG iar daca nu ma insel eu iti intra undeva sub 6 litri (~5,x)

Citeste topicul de Revizii dar si manualul masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si mie imi agata in vitezele 1 si 3 si vad ca mai nou a inceput si intr-a 4...pana acum ceva timp credeam ca sunt eu nebun (si mai rau- ca am uitat sa schimb vitezele :) )...oricum problema e de tot rahatul, pentru ca vad aici ca multa lume are aceeasi problema...oare inginerii aia de la vw au renuntat la revizuirea cutiei de viteze????...mie mi se pare inadmisibil, avand in vedere ca nici macar la logan nu am intalnit probleme asemanatoare...o sa incerc si eu sa fac reglajele sugerate de colegii de forum si o sa schimb si uleiul, desi sincer, nu ma asteptam ca un vw sa imi faca probleme din astea...dc poate si mie sa imi recomande un service bun in bucuresti unde se poate inlocui uleiul fara sa pierd foarte mult timp, i'as fi foarte recunoscator (o bere la prima intalnire)...astept si cateva sfaturi pentru tipul de ulei si dc are cineva idee cat ar costa manopera...numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jumbo serv,manopera 40 lei.ulei castrol taf x 75w90.2litri.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de ajutor vali_devill...

acum as mai avea o problema...studiind mai bine filmuletu' postat de Aditu, am realizat ca reglarea temoneriei nu prea e de mine si de cunostiintele mele(desi din ce spun ceilalti useri nu ar fi o treaba complicata)...reglajul l'as face da' nu prea stiu cum sa ajung la cutie...imi recomanda cineva un mecanic sau se ofera cineva sa ma ajute(contra cost, bineinteles)?

Modificat de swarthofole
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai PM.brgds

sper ca vrei in bucuresti,da?

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care sunteti mai aproape de Bucuresti mergeti la Porsche Bucuresti Vest 1 si o sa rezolvati problema legata de dereglarea timoneriei. La cei carora nu le caraie cand baga in viteza ci doar le agata mergeti si faceti un reglaj la timonerie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta si pe mine .am un golf 5 1.9 si cateaodata nu mereu cand o dau pe a 3 a

e ceva ca si cum ma blocheaza nu mi da voe sa o dau ,,,,nu mi face mere de la ce sa fie> va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are masina? Pot fi mai multe motive...

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este tot legat de timonerie ce ti se intampla cu a treia. Mai greseaza si tu pe la selector si o sa-ti intre mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana sambata am avut o suparatoare problema la cutia de viteze: la rece "agata" in a doua. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am facut 2 operatiuni:

1. Am schimbat uleiul in cutie

2. Am reglat si uns articulatiile

Rezultatul: Sambata seara eram murdar pana la coate, dar satisfacut ca am rezolvat problema; intra mult mai usor in viteze si nu mai agata!

Multumesc celor ce au postat inainte, ale caror explicatii m-au ajutat in rezolvarea cazului!

Salutari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florianristea
Citeam mai sus parerile voastre si cred ca pana la urma uleiul la cutie este tot un consumabil care trebuie pana la urma inlocuit, nu este pe viata(ca la dacie). Cu aceasta ocazie previi eventualele defectini la cutie si stai mai linistit, oricum schimbul nu e o avere. Bafta!

Sunt de acord cu tine, multi "mecanici" recomanda neschimbarea uleiului cutiei de viteze ca asa au auzit ei.uleiul din cutie e bine sa il inlocuiti la 60k km,nu costa o avere maxim 150 ron+manopera 50 ron.Decat sa schimbati sincroane, pinioane merita sa schimbati la 60k km uleiul din cutie si o mica reglare/gresare timonerie si daca e cazul aerisire ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Cred ca eu am avut cea mai ciudata experienta cu schimbatul vitezelor. De cand am cumparat masina ( de la un prieten, la 110k km) am avut problema cu "agatatul" la mersul cu spatele. Efectiv parca e ceva acolo care nu da voie schimbatorului sa realizeze cursa pana la capat. Acum 1 luna, in timp ce veneam de la Valcea (spre Buc) pe dealul negru a inceput sa faca aceiasi figura la treapta a 3-a. Pana la pitesti, am constatat ca daca vreau sa schimb a 3-a, atunci incerc odata -o scot pe liber- incerc din nou, si a doua ouara intra foarte frumos. Pana la Buc, a inceput sa agate si la a 4-a. In final am ajuns in Crangasi si am lasat-o in parcare. A doua zi, plecat prin oras, mers fara probleme. Peste cateva zile, dus in Stefan cel Mare si stupoare: m-am intors doar cu 1 si 2 :) Nu mai intra a 3-a si a 4-a deloc. Am reglat cablurile la ambreiaj conform unui filmuletz gasit pe youtube si primii km masina a mers ok, dupa care a inceput sa agate iar a 3a. Am mai reglat odata, si tot agata. In final, dupa cateva zile efectiv am uitat de problema, nici nu mi-am dat seama cand a disparut, au trecut 2 saptamani de atunci, am facut peste 3000 km. Chiar nu stiu ce s-a intamplat. Oricum, eu intentionez sa ii schimb uleiul, si m-am decis pe un ulei "original" G0707xxxxxA (sau ceva de genu, nu stiu exact toate cifrele) dar am inteles ca incepe cu G sau cu A si se termina cu A sau cu G. Asta ar fi recomandat de producator. Daca cineva are mai multe cunostinte, astept indicatii . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manucopitanu

salutare, sper ca nu sunt O.T. si vreau sa va intreb daca la golf 5, mai precis cutia de viteze manuala 5+1, are vreun buson de verificare a nivelului uleiului. daca da, atunci unde si ... poate vreo poza. multumesc, tuturor o zi placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nimic? chiar nu stie nimeni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu multi, nu au timp sa-ti raspunda instant.

Da are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca are, cred ca daca ai fi citit topicul asta ti-ai fi dat seama singur ca are buson de verificare nivel cutie. Este situat cam pe la mijlocul cutiei si este cap de imbus innecat. Daca nu te descurci singur poti merge la un service, cred ca mai mult de 10 lei nu-ti va lua. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. multumesc pentru ajutor si ma voi ocupa personal sa caut busonul cu pricina. Numai bine tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite unde trebuie sa cauti.

post-1788-1277323359_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Postez si eu aici pt ca nu prea stiu unde sa incadrez "problema" mea. Am un golf 5 de 2 ani de zile, cumparat de nou. 1.4 16V, 80 cp. Nu am decat 5 mii km cu el. La ultimul drum, dupa o ploaie torentiala si luat lacuri si baltile soselelor, in momentul in care schimb viteza si ridic usor ambreiajul ...se aude un mic carait (gajait) nu stiu cum sa-i zic, si simt vibratia in schimbator usor asa in podul palmei. Chestia asta n-o facea. Am mers cu ea in aceeasi zi dar pe uscat si nimic. Seara cand a plouat a inceput sa faca. Am "amestecat" cu schimbatorul in toate vitezele am zis ca si o da drumu' dar nimic. Deci cum ridic ambreiajul cativa mm face un mic zgomot care se aude din zona schimbatorului, ca un carait da nu ca cel de pinioane... ceva finutz asa parca ceva freaca. Cand dau in spate nu face. So, ce ar putea fi avand in vedere ca masina asta mai mult sta decat merge? ori asta e pbma? :(

Scuze daca n -am postat unde trebuie. Sa deschid un nou topik nu merge, nu stiu de ce...

Am folosit si functia SEARCH dar ori nu merge (ca niciodata nu mi-a mers) ori nu stiu eu ...

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!