Jump to content

Probleme suspensii


Slick
 Share

Postare recomandată

eu momentan m-am hotarat sa cumpar incetul cu incetul absolut toate piesele ce tin de suspensie plus toate bucsele si sa le schimb toate odata. Totusi as incerca si cu niste arcuri sport insa mi-e frica sa nu coboare prea tare garda, care si asa e destul de mica. Sa ne anunti cum se comporta cu noile arcuri sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ReiMNs

    8

  • lupo_bv

    6

  • lupica

    6

  • DRIVER07XXX

    5

Abia astept sa vad!

Azi le platesc si or sa ajung pe saptamana viitoare!

Dany ... cat au fost bucsele de poliuretan?

As fi interesat sa stiu ca as vrea sa pun asa ceva pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

morphx, ai reusit sa montezi arcurile sport? cum se comporta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ceva probleme cu arcurile alea ... nu le-am primit inca!

Pentru cei interesati de bucse din poliuretan ... am gasit kit-ul ce contine toate bucsele fata la 96 Euro fara transport. Sunt poloneze ... www.strong-flex.eu.

Noi avem exact aceeasi suspensie ca si golf 3 pe fata! Cel putin al meu 1.4 TDI are asa. bucsele sunt indentice ... acolo am gasit kit-ul pentru golf 3 la banii astia!

Intentionez sa mi-l cumpar ... daca il iau si le montez ... va anunt cum se comporta masina cu bucsele astea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

noutati cu bucsele?...

Amortizor fata VW Lupo 3L = 785 ron ... m-a cam luat prin surprindere... o sa le cumpar si ma rog sa fie arcurile bune

Brat stanga = 500 ron

Suport motor = 900 ron

Masina fiind hibrid... are foarte multe piese... din aluminiu si magneziu... proiectate special pentru Buburuza. Special e si pretul la ele.

Vorba sotiei... ador conceptul dar urasc intretinerea :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat ieri amortizoarele pe spate cu unele KYB. Toata distractia a fost in jur de 410 RON cu tot cu manopera :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am auzit de pretul destul de piperat al amortizoarelor fata ( pe original)...n-a gasit nimeni alte amortizoare pe after market ?

ma bate gandul sa le schimb dar, la pretul acesta , m-am linistit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am gasit prin TecDoc, n-am idee de pret sau calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu prea are legatura dar alt topic asemanator nu am gasit. La mine face un scartait cand te urci in masina daca e frana de mana trasa :blink: voi aveti probleme de genul? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit eu mai ales cu masina in panta. Pana la urma m-am lamurit ca este din cauza ca nu trageam bine frana de mana si se freca sabotul de tambur la rotile din spate. Ia vezi daca tragi frana de mana pana la capat nu doar 2-3 dinti mai scartaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc...tot ce e posibil sa nu o trag destul ca nu prea am putere :)) ms de info :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine suna cateodata, da cum de cand mi-a umblat mecanicul pe la tamburii spate, parca nu se mai aude :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.si la mine a fost prezent scartaitul dar a disparut in momentul in care am schimbat sabotii si cablul de pe dreapta de la frana de mana care era defect.numai bine .respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam asta ar fi cauza principala: uzura sabotilor si a tamburilor, cablu defect. Eu am rectificat putin un tambur care avea o bavura mai mare si am curatat pe acolo de rugina si nu mai face. Pe mine nu m-a deranjat scartaitul, m-a deranjat ca m-au respins la ITP din cauza franelor pe spate :(. Deci s-ar impune o verificare a franelor si o curatare a elementelor de franare pe spate. Mai mult de 50-70 RON nu ar trebui sa coste. Daca nu....muzica ceva mai tare si atentie marita la franari bruste pe carosabil alunecos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum in timpul mersului nu face, doar cand ma asezin masina, sau in dreapta cineva...Nu ma deranja, dar nu vreau sa fie ceva grav cu lupuletzul :D Multumesc pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum au spus si colegii mei ... verifica sabotii sistemului de franare de pe spate. Mai mult ca sigur au un nivel ridicat de uzura si nu mai pot bloca cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRIVER07XXX

Aveti idee cam cat costa schimbatul sabotilor si eventual si a cablului pentru frana de mana ? La mine se aude un scartait pe dreapta spate, in timpul mersului, iar in momentul cand apas pedala de frana nu se mai aude. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu trebuie schimbati, am avut ceva asemanator adica atunci cand ridicam piciorul de pe pedala de frana scartaia ingrozitor, s-a rezolvat cu aer comprimat (multa mizerie se strange in sabotii aia) si ceva spray nu stiu cu ce a dat mecanicul banuiesc ca ceva WD50, bineinteles ca nu pe saboti sau tambure :lol:

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRIVER07XXX

La mine au fost desfacuti tamburii si s-au curatat, dar dupa 2 zile a revenit scartaitul :( Adevarul e ca sunt si destul de uzati sabotii,poate si cablul de la frana de mana, care e folosita foarte des, masina fiind automata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru lupo_bv : am gasit amortizoare fata sachs pentru 3L cu 240 ron bucata . Ce zici merita?

PS:cum pot avea si eu adresa ta de mess ca sa mai vb despre lupi?

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este OK, fata de ce scoruri se invart cele originale....

Ar fi bine sa scrie made in germany pe ele si sa le montezi la un service bun.

Iti recomand sa schimbi si buffer-ele si aparatorile de praf pt ca daca sunt uzate n-ai facut nimic, se vor strica rapid si noile amortizoare. Pentru spate eu parca am dat mai putin de 100lei pe pereche tot sachs.

Pt. mess o sa-ti dau PM daca o merge pt ca vad ca sunt probleme cu forumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. lupo_TDI : sa sti ca lupo_bv are dreptate, schimba si buffer-ele odata cu amortizoarele alfel scurtezi viata amortizoarelor. In privinta aparatorilor de praf merita sa le schimbi numai daca plasticul acestora a imbatranit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pacate de cand am scris ultima oara am incercat mai multe varinte si nu s-au potrivit . Nu pot sa cred ca doar pe original gasesc pe fata amortizoarele . Ce alte sfaturi imi mai dati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai notat si tu codul de pe amortizor? Ar fi mai usor de cautat.

Asa de curiozitate am cautat intr-un program dupa codul care il da Etka adica 6E0 413 031F, si ce masini crezi ca da acolo pentru asta: Audi A2 1,4TDI si 1,6FSI, pe Magnum Technology (nu stiu despre calitatea lor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Lupo TDI, vezi ca dezmebreaza cineva de pe forum 2 Lupo 3L si am vazut ca are amortizoarele pe fata la 350 RON/buc. Daca sunt bune, ar merita, altfel te duce schimbul lor la aprox. 400 euro. Ti-am pus si linkul mai jos :)

@ lupo_bv : cand am avut 3L am cautat si eu sa le schimb, ca unul incepea incet sa curga si am incercat cu diverse amortizoare aftermarket, care dupa cod, pareau bune, dar la fata locului nu se potriveau. Mecanicul mi-a spus ca a mai avut un client cu 3L care vroia sa schimbe si aceeasi problema.

http://vwforum.vwfor...cutie-automata/

Modificat de DRIVER07XXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!