Jump to content

Probleme suspensii


Slick
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme am absorvat niste zgomote la rularea prin oras...de la suspensii.

Intrebarea e daca Lupo are bucse de bara stabilizatoare, sau ce bucse trebuie schimbate?...ori nu are bucse si trebuie sa schimb telescoapele?

pls un pic help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ReiMNs

    8

  • lupo_bv

    6

  • lupica

    6

  • DRIVER07XXX

    5

Eu am si bucse de bara stabilizatoare. Si eu am avut zgomote usoare care au disparut dupa ce am inlocuit bieletele antiruliu.

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general la gropi prin oras, cele mai sesizabile sunt bieletele anti-ruliu. Flansele de amortizor se aud numai la socuri foarte supuse de amortizor asupra flansei.

Sunt si bucse la bara stabilizatoare ... ca la orice masina. X-cum ... consulta un mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

a mea balanseaza toata pe fata..cand virezi stanga dreapta pe la 40-50 ai senzatia ca se rastoarna..

balanseaza la acceleratia cat si la franare..

cred ca problema e de la telescoape, sau ar trebuii sa schimb si arcurile si telescoapele.. ;)

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

bucsele sunt pentru puntea spate. le-am gasit cu 100 ron , dar manopera e cam mare 300 ron..

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste preturi aflate de mine acum ceva timp:

- bucse brate fata (bucsa dinspre spatele masinii)- LEMFOERDER- 40 ron/buc,

TRW-35ron/buc,

FEBI-35ron/buc,

DELPHI-32ron/buc

- bielete antiruliu- TRW-60 ron/buc,

RUVIILE-36 ron/buc

preturi OEM:

- busa de la brat 75 lei/buc

- bielete antiruliu 127 lei/buc

- bucse bara stabilizatoare 33 lei/buc

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un service ieftin sa le schimb? am fost la unul si mi-a cerut 3 mil manopera..ca tre sa dea puntea jos...oki..dar asa mult..

mentionez, doar bucsele spate

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am fost la service, in alt oras si dupa ce a demontat puntea mi-au spus ca bucsele sunt foarte bune si nu necestita schimbarea lor..

am ramas acum cu bucse spate pentru Lupo 1.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

lupo are bucse la bara stabilizatoare sunt ieftine si se schimba usor .daca sunt uzate si mai ales daca bieletele antiruliu sunt uzate apar zgomote mai ales la gropi sau drumuri denivelate.acestea dispar doar daca le schimbi.la mine a dat rezultate.[bucse 20 lei ,bielete 60 lei plus o cutie cu suc de portocale]

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de info, am verificat atunci si bucsele fata si erau in buna stare, nu necesitau schimbare, oricum eram deja plin de nervi dupa ce mi-au zis aia de la bucuresti ca pentru schimbarea bucselor fata+bieletele antiruliu si bucse spate ma costa cam 10 mil... :)

dar cum prietenul meu a fost baiat cumsecade si mi-a luat 20 ron ca mi-a demontat/ montat puntea( s-a chinuit cam 1-2 ore, mai ales ca era un frig afara) a verificat bucsele, aerist franele si completat cu lichid dot4 ( de la el ), plus ca mi-a rezolvat problema cu scartaitul, era broasca de la porpagaj care vroia si ea un gat de vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru schimbarea bucselor fata+bieletele antiruliu si bucse spate costa cam 10 mil????..... nu vreau sa fiu rautacios dar de unde suma asta.e cam mult.1 ora de manopera costa intre 60-100 lei cu arogante si la lucrarea de fata nu cred ca dureaza mai mult de 3 ore maxim cu indulgenta ramane pretul pieselor care iar este mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbarea bucselor pe spate ma costa 4 milioane cu bucsele lor, restul de 600 ron pentru cele fata cu capete bara si ce mai puneau ei..mentionez ca nu am fost la service autorizat VW..

cred ca ei vroiau sa o faca ca noua, dar nu merita sa schimbi tot la ea ca asa e normal pt km astia, atat timp cat nu bate roata si nu are joc si lucreaza cum trebuie, nu are rost sa le schimbi.

oricum manopera pentru punte spate era 300 ron, ENORM de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine are si bucse la bara si bielete antiruliu!

nu se mai prinde nimic de bascula inferioara , la voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine bucsele sunt din din 2 bucati iar bieletele antiruliu sunt micute si sunt prinse de bara stabilizatoare si bascule.

poare au cerut 10 milioane si-ti schimbau toate bucsele,bieletele antiruliu,bieletele de directie,bucse punte spate e de inteles sa zic piese si manopera dar oricum mi se pare scump.

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer poate as fi schimbat tot, dar avand in vedere ca masina era din pct de vedere mecanic ok, pe mine ma deranja scartaitul si am crezut ca vine de la puntea spate, dar broasca haionului isi batea joc de mine..si nu zic ca am scos tot din masina , am miscat de ea..am testat-o si nu-mi dadeam seama de la ce..

se aude acum un mic zgomot in spate, ca si cum as avea ceva in porpagaj si bate usor la denivelari..oricum poate am vreu-n surub care s-a dus pe sub pe acolo si mai schimb iar ceva bun =)) , revin cu update cand o demontez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin toate bucsele m-am referit la punte fata si anume bucse bara stabilizatoare 2 bucati ,bucse bascule 4 bucati si bucse punte spate 2 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am o problema in ceea ce priveste suspensiile. Am schimbat amortizoarele fata cu unele noi dar degeaba, masina tot barca este si mai si face ca mingea pe drum, de parca n-ar avea. Acum vroiam sa le schimb si pe spate dar ma gandeam sa iau mai bine second ceva original decat nou si prost. Asa ca am cautat si am gasit de polo la preturi bune. Are cineva ideea daca se potrivesc arcurile sau amortizoarele cu cele de Polo sau Golf III sau stiu eu ce altceva?

Si daca as vrea sa pun arcuri sport trebuie oare sa modific sau sa schimb amortizoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca arcurile nu sunt prea scurte (sa fie de maxim 30-40mm) si ai amortizoare bune, si esti un pic atent, nu ai de ce sa iti faci probleme... Iti spun din experienta: am arcuri sport pe LUPO. dar daca ai amortizoarele deja uzate, le vei strica repede cu arcuri sport. La mine erau duse si a fost suificient sa iau de 3-4 ori cate o groapa care sa faca o cursa lunga la suspensie si sa ii dea in capat amortizorului cand ajunge jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ar trebui sa schimb totusi si amortizoarele! Sau se pot modifica? Ideea este ca am gasit arcuri sport de golf III si de polo, care arata cam la fel cu astea de Lupo. Vanzatorii zic ca este ok pt Lupo, dar n-as da banii pe fereastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arosa mea a avut arcuri sport si mi s-a parut prea joasa, mai ales ca mai mult merge sotia mea cu ea. Asa ca i-am schimbat arcurile cu unele de Golf 3, dar nu ma intreba ce model anume, ca nu mai stiu marcajele de pe ele. Oricum, acum e inalta si nu ma mai tem ca sotia poate da cu "burta" de pamant. Dar masina nu "barcuie" si nici nu "sare". Sta relativ neutru pe sosea. Are si toate bucsele de poliuretan la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci toate arcurile si pe fata si pe spate sunt de golf III si e ok? Pai ar fi foarte bine in cazul asta caci se gasesc la preturi relativ bune arcurilede golf III. Poti sa imi spui mai multe despre bucsele astea de poliuretan? Care anume sunt si unde se pot gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa caut sa vad daca mai am factura maine si iti dau PM. Arcurile le-am luat de la un parc de dezmembrari de pe langa Oradea parca, gasit pe net. Destul de ieftin, pana in 300 ron toate. Dar telescoapele au fost bune toate. Daca la tine nu sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata unt noi telescoapele, puse de nici 2 luni. pe spate sunt ca si inexistente, urmeaza sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema la a mea!

E o mini barca! Amortizoarele de pe fatza sunt schimbate! Trebuie sa recunosc ca cele de pe spate nu sunt schimbate!

Am castigat o licitatie pe e-bay pentru 4 arcuri sport! Sunt curios cum o sa se comporte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!