Jump to content

Martorii ABS si ESP nu se sting


adici
 Share

Postare recomandată

Nu apare, vreau sa prind odata alarma sa merg cu ea activa la o diagnoza. Dar in ultimele dati a aparut cam dupa orele 18.00, si nu prea mai aveam la ce service sa merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, dupa ce am schimbat un bec de pozitie (stanga - spate) mi-a dat o eroare ABS-ul (ABS fehler) si sta aprins impreuna cu celalalt martor cu semnul exclamarii in mijloc. Asta s-a intamplat chiar dupa ce am schimbat becul respectiv. Pana sa ajung la o diagnoza, oare ce s-ar fi putut intampla? Ma gandesc ca are legatura cu schimbatul respectivului bec... altfel e prea mare coincidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu apare, vreau sa prind odata alarma sa merg cu ea activa la o diagnoza. Dar in ultimele dati a aparut cam dupa orele 18.00, si nu prea mai aveam la ce service sa merg.

Am prins alarma...a aparut pe zi si am fost la un service...ce a iesit la diagnoza:

1 Fault found

01.130 - ABS Operation

    008 - Implauzible Signal.

Dar numai cand e cheia in contact si alarma activa, daca opresc motorul, chiar daca scot cheia din contact, nu mai apare pe diagnoza. Cans apare alarma, modului ABS intra in protectie, mi-a zis nenea de acolo, nu mai vede nimik pe frane, nici macar presiunea din pompa abs la apasare. Mi-a zis ca e posibil sa fie de la cablaje, de la modului ABS, un defect electri/electronic sau de la faptul ca nu stie calculatorul sa numere rotatiile ca am 205/R16 fata de cat scrie in CIV, adica 195/R15, dar nu cred asta, ca am masina de 7 ani asa si abia de 2 veri sunt probleme. Ceva idei, s-a mai confruntat cineva cu asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba dimensiunea rotilor - sigurante, cablaj sau vreun xenon aftermarket instalat pe masina... daca e cazul - asta sa verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc...eu nu am montat nimic pe masina aftermarket, decat schimb de piese (compresor AC, alternator, consumabile) dar nu cred ca fie de pe-acolo...sunt montate de ceva vreme...dar de ce numai cand e ft cald afara?...banuiesc ca e vreo mufa care se dilata (plasticul)...o sa incerc cablajele pentru inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci ce ti-a zis Florin si sa te uiti si la sigurantele de la ABS poate ai un contact imperfect. Pe Ross-Tech scrie ca aceasta eroare nu se poate sterge decat cu un test drive cu 20 km/h. Nu stiu cum se face doar sa cauti pe google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt posesorul unui Golf IV, 1.9 TDI 4motion motor diesel; 85KW; 115 CP; 1896CM3; Cod motor:AJM;anul 2001. Am o problema cu un senzor de abs pe partea dreapta, îmi infraneaza roata la plecarea de pe loc, si asta pana la 10 km/h. Alteori, se aprinde abs in mers, moment in care, daca efectuez o plecare de pe loc nu mai infraneaza nimic. Ma puteti ajuta. Am schimbat 3 senzori, cauciucuri identice pe toate 4 roti, inclusiv 3 testere. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce erori au fost mai exact ?

Incearca sa nu mai scrii bolduit , deranjeaza la ochi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt posesorul unui Golf IV, 1.9 TDI 4motion motor diesel; 85KW; 115 CP; 1896CM3; Cod motor:AJM;anul 2001. Am o problema cu un senzor de abs pe partea dreapta, îmi infraneaza roata la plecarea de pe loc, si asta pana la 10 km/h. Alteori, se aprinde abs in mers, moment in care, daca efectuez o plecare de pe loc nu mai infraneaza nimic. Ma puteti ajuta. Am schimbat 3 senzori, cauciucuri identice pe toate 4 roti, inclusiv 3 testere. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu apare, vreau sa prind odata alarma sa merg cu ea activa la o diagnoza. Dar in ultimele dati a aparut cam dupa orele 18.00, si nu prea mai aveam la ce service sa merg.

Am prins alarma...a aparut pe zi si am fost la un service...ce a iesit la diagnoza:

1 Fault found

01.130 - ABS Operation

    008 - Implauzible Signal.

Dar numai cand e cheia in contact si alarma activa, daca opresc motorul, chiar daca scot cheia din contact, nu mai apare pe diagnoza. Cans apare alarma, modului ABS intra in protectie, mi-a zis nenea de acolo, nu mai vede nimik pe frane, nici macar presiunea din pompa abs la apasare. Mi-a zis ca e posibil sa fie de la cablaje, de la modului ABS, un defect electri/electronic sau de la faptul ca nu stie calculatorul sa numere rotatiile ca am 205/R16 fata de cat scrie in CIV, adica 195/R15, dar nu cred asta, ca am masina de 7 ani asa si abia de 2 veri sunt probleme. Ceva idei, s-a mai confruntat cineva cu asta?

 

 

Am fost in service si s-au verificat si cablajele si sigurantele...totul e ok...e din ce in  ce mai misterios cazul...alte pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba modulul de abs la eroarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut prieteni. Am si eu o problema la un Golf 4, problema la care nimeni pana in momentul de fata nu a reusit sa-i dea de cap. Astfel, la fiecare plecare de pe loc, rotile tind sa se infraneze pana la o anumita viteza, in cauza, cam pana la 5-6 km/h. Bun, am schimbat senzori turatie roata, am schimbat banda magnetica pe care o citeste senzorul. Problema persista. Vreau sa mentionez ca martorul ABS din bord, se aprinde doar cand are el pofta, in sensul ca pe acelasi drum, de 20 de km, pe care il strabat, uneori se aprinde, alteori nu se aprinde. Este un Golf 4 4motion. Dupa testere si testere, a aparut eroare la senzorul de acceleratie longitudinala, ca mai apoi sa mi se zica ca ar fi unitatea de ABS defecta. Tin sa mentionez ca, uneori se infraneaza, cand plec cu rotile virate, la un anumit unghi, alteori, daca plec cu ele drepte, nu se infraneaza, dar se aude ca si cum ceva ar hrascai pe la etriere. Am schimbat placutele de frana, discurile nu sunt ovalizate. Ce ar putea fi??? Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati!!! Va multumesc anticiat. 


Aaa, si inca ceva, la fiecare franare, oricat ar fi de lina, in marja aia de 5-6 km, pana ingheata roata, intra abs. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea exacta care e ? Exact asa cum o da testerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroare 1297 sensor acceleratie longitudinala. E singura eroare care apare ... Acuma spre rusinea mea, nu stiu ce fel de tester a folosit, dar sigur nu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino si tu cu eroare data de vcds , mai ales ca ai zis ca ai fost la atatea testere ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vcds apare doar ca senzorul din dreapta fata, ramane blocat la stationare, cu o viteza de 4km/h. Am incercat sa incarc poza, dar zice ca este prea mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am si eu o problemă cu martorul ESP din bord,care rămâne aprins. Am verificat,nu e switch-ul de la pedala de frâna,nu am becuri arse si cu toate astea rămâne aprins. Asta e una...:)

După o vizită la spălătorie mi-a rămas aprins in bord martorul airbag. Cu cine am discutat mi-a sugerat că ar fi din cauză că scaunul șoferului a fost "smuls" in spate prea tare si astfel s-a desprins o mufă de sub el. Nu am idee nici care mufă ar fi si nici daca intradevar e vorba de așa ceva. Scanarea cu VAG COM-ul nu a rezultat vreo altă eroare.

Mă poate ajuta cineva?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scanare nu a iesitbnimic? M-as mira sa fie chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o problemă cu martorul EPC din bord,care rămâne aprins. Am verificat,nu e switch-ul de la pedala de frâna,nu am becuri arse si cu toate astea rămâne aprins. Asta e una...:)

După o vizită la spălătorie mi-a rămas aprins in bord martorul airbag. Cu cine am discutat mi-a sugerat că ar fi din cauză că scaunul șoferului a fost "smuls" in spate prea tare si astfel s-a desprins o mufă de sub el. Nu am idee nici care mufă ar fi si nici daca intradevar e vorba de așa ceva. Scanarea cu VAG COM-ul nu a rezultat vreo altă eroare.

Mă poate ajuta cineva?

Mersi

La scanare nu a iesitbnimic? M-as mira sa fie chiar asa.

Nu a ieșit nimic in sensul ca ar fi vreo defecțiune. Când a citit rezultatul a spus ca ar fi o mufă desprinsă... Atât.

La scanare nu a iesitbnimic? M-as mira sa fie chiar asa.

Nu a ieșit nimic in sensul ca ar fi vreo defecțiune. Când a citit rezultatul a spus ca ar fi o mufă desprinsă... Atât.

Modificat de maboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit ce am scris anterior? Daca aveai pb cu airbag se stergea si nu mai apare pe bord. EPC e diferit de ESP. Primul semnalizeaza o pb electrica. Fa-i scanare cu o interfata originala nu stiu ce pedeapsa de clona, dupa care avem pretentia ca nu sunt erori sau gaseste cine stie ce alte erori care nu au legatura cu masina.

Posteaza exact eroarea asa cum era pe tester. Mufa daca s-a miscat se pune la loc si se sterge eroarea. Cauta o mufa galbena sub scaun- asta ptr airbag. Ptr epc trebuie vaxut exact ce cod de eroare este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inițial am scris greșit,ESP in loc de EPC.

Nu mi-a spus ce anume eroare apare,numele ei si de asta nu am pomenit-o...

Scanarea am facut-o cu un aparat profit,nu clonă... Oricum mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe 01-engine cu vcds-ul si vezi ce eroare ai stocata-ptr EPC. La fel pe airbag.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe 01-engine cu vcds-ul si vezi ce eroare ai stocata-ptr EPC. La fel pe airbag.

Mulțumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut.

Vin cu o intrebare legata de eroare de mai jos:

Control Module Part Number: 1J0 907 379 AB
Component and/or Version: ESP 20 CAN V005
Software Coding: 00214
Work Shop Code: WSC 31414
1 Fault Found:
01279 - Longitudinal Acceleration Sensor (G251)
27-10 - Implausible Signal - Intermittent

 

Stie cineva cu siguranta unde este localizat senzorul la o Bora 4 motion?

In acest topic si pe internet am gasit niste informatii relativ contradictorii. Unul dintre colegi zice ca se afla in spatele torpedoului (nu stiu ce sa cred pentru ca am impresia ca el avea/are Skoda 4 x 4). Alti colegi zic ca s-ar afla pe coloana de directie. Acum nu stiu ce sa cred, daca cei din urma nu il confunda cu g200. G251 este doar la masinile 4 x 4. 

Am mai gasit niste informatii pe un forum Audi: 

http://www.audiworld.com/forums/tt-mk1-discussion-9/frequently-asked-questions-common-problems-thread-collection-1918890/page9/#post17084201

Aici baietii zic ca pana in 2002, g251 se afla in spatele torpedoului, si din 2002, la cele cu ESP, se afla pe coloana de directie. A mea este din 2001 si are ESP.

Am informatii din mai multe surse, dar nimic concret. 

Stie cineva sigur unde se afla ?

Multumesc.

Modificat de bora4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!