Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

@NuCeTaNu exact asta am observat și noi după mult timp de 2t, că trage mai bine doar cu motorina. E si normal sa fie mai gălăgios motorul acum fara ulei, însă totuși e mai tăcut față de cum era înainte doar cu motorina. 

Daca vrei să folosești in continuare 2t fără să pierzi zvâcul suplimentar, poți să adaugi unul din aditivii enumerați de Liviu mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia la tot ce am citit, tot ce am discutat cu persoane care știu ce vorbesc și tot ce am experimentat este că vara trebuie un ulei mai subțire (mai pișulică) în cantități mai mici sau trecut pe produse ce conțin parafine clorurate pe post de lubrifiant (Schmier, Megasel, Systempflege, Power Service etc). Iarna se poate crește dozajul de 2t sau trecut pe ulei mai vâscos (gen Wolf Synt 2t) dar să vedem mai întâi niște analize de motorină, poate petroliștii le vor adăuga lubrifianți și lubricitatea nu va mai fi o problemă. 

Rămâne acum în discuție cum percepe ECU adaosurile acestea și cum consideră el că trebuie să se manifeste. Am văzut diferențe mari chiar la aceeași motorizare, la mine la 1.6 tdi îl mai înghite și merge frumos dar la alte 1.6 tdi amplifică efectele pe care voiam să le diminuăm astfel încât sfaturile se opresc aici. Fiecare trebuie să își cunoască mașina și să facă încercări, ceea ce mie îmi dă randament, altuia nu îi va da. Cunosc useri de pe aici care cu timpul s-au plictisit și au abandonat încercările. Ca o altă concluzie, aditivarea poate fi un lucru complicat. Faci combinații, încercări și când zici că ai găsit varianta optimă, schimbă ăștia ceva la motorină și totul a fost în zadar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu am cerut la un magazin ulei 2t, la care vanzatorul ma intreaba: pentru motorina? :))

Nu am testat fara 2T, pe motivul ce-i sigur ii sigur. N-are ce sa strice prezenta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul tau clasic cu euro3  poti sa mergi si cu Floriol, la celelalte e mai delicata problema, nu da rezultate pozitive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Să știi că ai dreptate :))) Eu merg de trei ani vara cu amestec de ulei de floarea soarelui, cca 30% în motorină. Nu cu Floriol, că ăla e mai scump decât motorina. Ca efecte secundare, doar miros de tigaie încinsă în urma mașinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi,

Atasata este lista cu uleiuri 2T in functie de emisia de cenusi dupa ardere. In top este Ravenol Scooter 2 -Takt. Eu il folosesc de 5 ani continuu. Foarte multumit.

 

Huile 2T specs..pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o listă veche, azi multe uleiuri conțin circa 0,05-0,06% cenușă de sulf și nu conțin zddp. Producătorii nu știu de ce nu își bat capul să actualizeze fișele tehnice dar dacă le trimiți un email îți oferă datele de care ai nevoie. 

Din câte știu, nu se importa Ravenol Scooter 2-takt teilsynth ci doar varianta sintetică la care am rețineri din cauza punctului înalt de aprindere, nu este indicat la motoarele commonrail. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cumpar de aici, imi vine acasa direct din Germania prin curier. Cumpar intotdeauna 10-15 litri :

www.ato24.de

Trimit in Romania fara probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci alegerea ta este excelentă! Ravenol 2 takt teilsynth face parte din topul celor mai bune uleiuri 2t pentru motorină. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 30.08.2018 at 12:19, marius1982.11 a scris:

Eu am cerut la un magazin ulei 2t, la care vanzatorul ma intreaba: pentru motorina? :))

Nu am testat fara 2T, pe motivul ce-i sigur ii sigur. N-are ce sa strice prezenta lui.

E interesant cand te duci la benzinarie si bagi uleiu si daca te vad aia de acolo zic sa nu bagi ... ca de ce bagi ulei in motorina, etc.. :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu folosesc un ulei conceput pentru zone reci, pentru snawmobile. Nu l-am văzut în discuții, dar pot să confirm că nu simt diferență de "zvâc" cu el. E un ulei sintetic, ardere integrală. Personal sunt foarte mulțumit.

image.png.2516f48e2a3c510f030bdcc9a9712ebb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Mannol cel mai bun este 2-takt plus. De fapt singurul care îndeplinește condițiile pentru a fi folosit în motorină. E bun și pentru dpf. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt condiţiile care face 2-takt plus să fie singurul de la Mannol utilizabil în motorină? Faţă de cel postat de colegul nu văd mari diferenţe în caracteristicile lor

https://mannol.de/en/?action=accessory_chemical_preview&name=2-Takt Plus

https://mannol.de/en/?action=accessory_chemical_preview&name=2-Takt Snowpower

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dincolo de ceea ce scrie pe hârtie un ulei 2t trebuie să îndeplinească și anumite condiții: cum arde, cum se amestecă cu motorina, cât de stabil este amestecul. Se poate merge mai departe câtă lubricitate dobândește în plus amestecul, reacții pe care le generează, nu uita că uleiul 2t este un aditiv pe care îl combinam cu o motorină care conține alți aditivi, cât de bine stimulează sau nu arderea. Pe de altă parte se solicită producătorului informațiile lipsă cum ar fi existența și cantitatea de zddp, cantitatea de sulf. 

Din tot ce am scris, unele le găsești de citit pe net, altele le verifici tu însuți. 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cei care aveți PD cât ulei 2t puneți în motorină? Mă interesează la un polo 9n PD de 1400 tdi să încerc. Mai ales că e foarte gălăgios fiind în 3 pistoane. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci merge și la PD că din ce am citit pe aici referitor la PD sunt cam multe rezerve în folosirea lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ms48aly merge ok si la pd. Incepe cu 3 ml / 1 litru de motorina si vezi cum se comporta. Daca e totul ok, poti urca pana la maxim 5 ml/litru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagati linistit si fara griji. Din anul 2001 bag la toate masinile pe care le-am avut, Mercedes,Opel, Toyota Land Cruiser, VW PD (Passat 2003 131 cai) si VW CR ..ZERO probleme. Motoarele torc si trag ca noi.

Evitati mari neplaceri bagand 2T. Fiti preventivi in viata !

Va spune asta un tehnician de aviatie cu 34 de ani experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fără probleme și la PD. Reduce mult uzura.  Mai ales iarna, când motorul se încălzește mai greu, îndeosebi dacă faci doar drumuri scurte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum va stricati voi filtrele de particule cu buna stiinta.

La pd mai merge 2t.. motorina ajunge la temperaturi destul de mari.. mai ales vara.

In sch la cr .. e criminal.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@powershot dă-mi voie să te contrazic. Pe topicul dedicat dpf-ului am postat niște poze cu diagnoze la mașina mea. În toate aveam ulei 2t în motorină, am 80000 kilometri de utilizare. Dacă valorile alea nu sunt bune tac și nu mai zic nimic. Plus că suntem destui care folosim la mașini cu dpf, nu numai că nu are nimeni probleme, avem și rezultate. Unii dintre ei au studii în domeniu dar nu își pierd timpul să explice pe forumuri ce și cum.

Este opțiunea fiecăruia să decidă cum este mai bine pentru mașina lui, dacă merită cheltuiala și deranjul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.08.2018 at 10:40, Trofin Liviu a scris:

,,Am văzut diferențe mari chiar la aceeași motorizare, la mine la 1.6 tdi îl mai înghite și merge frumos dar la alte 1.6 tdi amplifică efectele pe care voiam să le diminuăm astfel încât sfaturile se opresc aici."

Asta înseamnă că unul din motoare funcționează defectuos. Nu putem spune despre două motoare identitate (și care funcționează normal) că se comportă diferit la adăugarea uleiului 2t în motorină (aceleași ulei, aceiași concentrație).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda .. fiecare cu pasarica lui.

Motorina de azi are biodiesel peste ce au fost proiectate motoarele astea.

Daca ii mai pui si ulei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate chiar prea mult biodiesel care lasă urmări. 

Oricum nu mai dau sfaturi, a devenit tot mai complicat să incluzi 2t-ul în meniul mașinii. Abia i-am găsit șpilul la a mea. Iar creșterea lubricității nu mai este obiectivul principal de utilizare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!