Jump to content

Adaugare ulei 2T in motorina


alex_pescaru
 Share

Go to solution Solved by Bogdamn,

Ce ulei adaugati?  

380 voturi

  1. 1. Ce ulei adaugati?

    • Castrol Act Evo 2T FC
      45
    • MOL Dynamic Sprint 2T verde FD
      157
    • K-Classic (bidonul galben din Kaufland) FC
      34
    • Mobil Extra 2T FD
      27
    • Ravenol Scooter 2-Takt Teilsynthetic
      15
    • Aral 2T, FC
      28
    • Hexol 2T rosu
      41
    • Liqui Moly 1052
      31
    • Wolf Synth 2T
      6
    • Shell Advance VSX 2T
      1
    • Shell Advance Ultra 2T
      2


Postare recomandată

nu este nici o coincidenta ,uleiul se foloseste in motor [in general vorbind] NU in motorina !! pentru imbunatatire calitate motorina etc sunt altele ! [dar nu ulei ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie vazut ce inseamna "a picat un injector ". Daca sa stricat partea electrica nu are nici o legatura cu 2T-ul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai auzit povestea asta, pui ulei 2t, injectoarele lucrează în parametrii, corecțiile sunt ideale și când ți-e lumea mai dragă se duc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc ulei 2T din 2011 iar injectoarele au aratat tot impul aceleasi valori, a fost coincidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Eu am pus 600 ml la 44l motorina in 1.9 TDI AJM, nu simt nimic diferit in afara de faptul ca poate sta mai bine in turatii si parca nu mai smuceste asa cand iau piciorul de pe acceleratie, injectorul 2 vad ca sta mai mult pe 0 acum, o sa revin cu update daca se mai modifica ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Într-adevăr, la injectorul cu pricina s-a stricat partea electrică, dar am înțeles că hiba injectoarelor Siemens este faptul că la un moment dat pătrunde motorină/ulei tocmai la partea electrică. Rămâne de văzut dacă nu cumva uleiul 2T favorizează acest lucru. 

Din păcate la mine s-a defectat unul din cele două Continental, înlocuite de vreo 3-4 ani pe circulară. Este al cincilea înlocuit pe mașină. Se spune că cei de la Continental au rezolvat problema moștenită de la Siemens, dar se pare că nu prea e așa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Kernel,

"nu simt nimic diferit"

si totusi

"sta mai bine in turatii si parca nu mai smuceste asa cand iau piciorul de pe acceleratie, injectorul 2 vad ca sta mai mult pe 0 acum"

deci decide ori nimic ori a adus ceva?

Eu zic sa mai ai rabdare asa vreo cateva sute de mii de km ca efectul nu se vede/simte asa in jumatate de ora dupa ce ai pus ulei in motorina ptr prima data.

Mergi asa vreo cateva luni si apoi nu mai pune si vei remarca imediat cum merge motorul fara ulei 2T.

Si daca vrei sa vezi un rezultat imediat fa un test de compresie fara ulei 2T  si apoi peste cateva zile acelasi test cu ulei 2T in motorina, si vei vedea diferenta negru pe alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde și de uleiul folosit. Wolf sintetic își face efectul mai repede și calmează mai bine zgomotele, trebuie folosit mai puțin, nu oferă boost de putere. Ba chiar ia din putere dacă pui mai mult!

LM1052 , Shell Advance VSX își instalează efectul mai lent, oferă și un boost de putere, trebuie crescuta doza la 250/300 ml la 50 litri. Ba chiar îți dă senzația că poți pune mai mult. Le trebuie cam vreo 200 km pentru a-și face simțită prezența sau absența. Pe măsurători semisinteticele stau cel mai bine la capitolul funingine, cenuși și noxe. Eu am mers la un service și am cerut să îmi măsoare noxele care au ieșit wow!  Deci nu vorbesc prostii nemții pe forumurile lor.

Când îmi termin stocul următorul testat va fi Ravenol Scooter Semisintetic. L-am găsit, este la același preț cu Shell (27 lei bidonul) însă are 0.03% conținut de sulf. LM 1052 are 0,06% .

P_20170908_203023.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva ambele uleiuri de la mol, adica mol dynamic moto 2t si mol dynamic sprint 2t? Care din ele e mai bun? 

Cumva dynamic moto e sintetic iar dynamic sprint semi-sintetic?

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorul BKD ,pot folosi uleiul MOL Dynamic garden 2T?sau e bun doar pentru utilaje de gradinarit?

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Mol Dynamic Sprint și încărca DPF-ul atât de mult încât l-am abandonat după primul rezervor. Dacă lasă atât de multă cenușă cu siguranță lasă depuneri. Ca efect de calmare a zgomotelor a fost ok. Sfatul meu este să puneți câțiva lei în plus și să folosiți dintre uleiurile pe care le-am enumerat mai sus. Sunt verificate, ard curat și nu riscați nimic. 

Dacă vreți documentare suplimentară căutați pe motor-talk.de 2 takt ol și găsiți o groază de informații. De acolo sunt trimiteri către alte forumuri și aveți informații și despre modelul/ motorizarea care va interesează. Google translate și vă faceți o impresie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in vw T4 2.5 tdi 151 cai cu pompa injectie clasica se simte clasi si se aude mai frumos motorul la folosirea uleiului 2T( MOL) folosesc 1L la ~75L motorina .  AM testat si intr-un 2.0HDI 136cai 16V commonrail... nu am sesizat  absolut nici o diferentza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fisa tehnica arata ca dynamic sprint are continut de cenusa de 0.05%.

@uratzelul_flo  daca ai cumparat deja, nu cred ca e problema daca il folosesti pentru ca respecta normele, dar mergi pe cele testate si folosite de toata lumea.

@noobsound pui mult prea mult ulei. Ar trebui sa pui in raport de 1:200, adica 5 ml la 1 litru de motorina.

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.onu94 exact asta mă intrigă, 0.5% sulf și cenușă de ulei cât cuprinde! Cele mai mici valori ale cenușii de ulei mi le-a dat LM 1052 care cu 0.6% sulf generează valori de excepție, și împinge regenerările dincolo de 1000 km. Păcat că Mol are doar pe hârtie cifrele acelea. 

Și nu uitați un lucru, aditivii de curățare înglobați sunt foarte importanți, degeaba obții lubrifiere fără curățenie. 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, uleiurile jaso fc si semi-sintetice sunt cele mai ok. Dar uleiul de care spui tu e pentru masini de tuns iarba si din astea. Cauta totusi ceva pt motociclete, scutere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma citirii topicului m-am decis sa folosesc si eu ulei 2T. Precizez ca masina personala este Passat B6, 2006, BMP cu DPF. Uleiul utilizat este Mobil Extra 2T semisintetic si il folosesc deoarece, din ce am citit, are continut foarte mic de cenusa. Impresiile dupa circa 2000 de km sunt pozitive,  in sensul ca motorul este putin mai silentios si "toarce" mai rotund, oricum eu folosindul in special pentru calitatile de ungere. Dozarea o fac cu 300ml de ulei la plinul de carburant.

IMG-20171002-WA0000.jpg

IMG-20171002-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva uleiul ăsta 2T? Eventual un feedback dacă se poate.

ulei_motor_ravenol_scooter_2t_semi-sintetic_jaso_fc_1l_1 (1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu dar aș vrea să îl testez. Are doar 0,03% conținut de sulf. Unde l-ai găsit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma discuțiilor cu @Trofin Liviu și din experiența personală am ajuns la concluzia că uleiul din Kaufland (bidonul galben), folosit mai mult timp, peste 20.000km in cazul meu, ajunge să facă depuneri in motor și să reducă performantele destul de mult. E un ulei mai gros decât restul și din cauza asta reușește foarte bine să reducă nivelul de zgomot și vibrații al motorului, insa, cu marele dezavantaj menționat anterior. Proporția folosita de mina a fost de 1:200, deci nu se pune problema unei cantități prea mari de ulei. 

Eu personal va recomand sa evitați folosirea uleiului 2t Kaufland. Incercati producători consacrați in acest domeniu precum Liqui moly, shell,mobil 1. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Trofin Liviu said:

   Nu dar aș vrea să îl testez. Are doar 0,03% conținut de sulf. Unde l-ai găsit?

L-am găsit la mine în oraș, la un distribuitor de uleiuri Ravenol.

Am folosit pana acum Mol Dynamic Sprint 2T,dar am observat ca s-a redus un pic performantele motorului.Și nu este placebo.Voiam sa încerc și altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai.onu94 Nu cred că îți dorești să folosești Mobil 1 2t :) Cu 0,15% conținut de sulf și niște vâscozități mari cred că obții același efect ca și când ai folosi ulei de Kaufland.

Mobil Extra 2t se poate folosi doar pentru proprietățile sale de lubrifiere fiind lipsit de proprietăți de curățare.

Uleiul de Kaufland are un conținut de sulf de 0,28%. Asta înseamnă că aditivii înglobați sunt clasici și fac depuneri. E cam echivalentul unui ulei full saps de motor.

Oare cât sulf trebuie să conțină un ulei 2t pentru a fi folosit în motor? În fapt, sulful nu este periculos ci cenușa de sulf. Dacă unii producători spun cât sulf conține produsul lor, cei mai mulți nici nu îl trec în fișa tehnică, nici unul nu trece cantitatea de cenușă de sulf ( ba există unul, Bardahl). Atunci încercăm să intuim prin cantitatea de sulf trecută în fișa pentru că ar trebui să facem analize complicate pentru a determina câtă cenușă produce uleiul respectiv. De aceea este bine să folosim ulei 2t testat îndelung de utilizatori. Acesta este un fragment tradus de pe motor-talk.de.

@gabi_74 o să încerc să identific și eu unul, poți folosi cu încredere, are multe review-uri pozitive.

Încerc un răspuns pentru fenomenul scăderii puterii. Un ulei poate să dea vigoare unui motor, pe altul îl ,, blegește". Pentru a nu avea surprize de genul acesta când alegi un ulei trebuie să te uiți la vâscozitatea la 40 grade. Un ulei trebuie să fie cât mai subțire. Apoi temperatura de aprindere trebuie să fie cât mai apropiată de cea a motorinei. Un punct de aprindere înalt cu siguranță va lua din putere. Mulți cred că dacă un ulei are o vâscozitate ridicată la cald va fi mai bun însă omit indicele de vâscozitate care arată cum unge uleiul de fapt la temperaturi ridicate. Un ulei cu vâscozitate mare va lua din putere. Luați ca referință datele din fișa tehnică a lui Liqui Moly 1052 cel mai folosit ulei 2 t in motorină. Doza optimă se stabilește prin încercări și trebuie urmărit un raport optim între efecte. Nu uitați că nici mașinile nu sunt la fel. Unele mașini pierd din putere indiferent de doză. Atunci se recomandă un cocktail de ulei 2t și Liqui Moly Diesel Speed Tec. Produsul final trebuie să respecte proporția de 1:200 pentru ulei și 1:400 pentru Diesel Speed Tec. Adică la un litru de Diesel Speed Tec se pun doi litri de ulei 2 t. (Eu personal lipsa de putere am rezolvat-o prin adaos de Adizol T6)

Iar trebuie să menționez că cele prezentate mai sus sunt preluate de pe motor-talk.de

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am testat eu mobil 1 mi s-a parut ca era foarte asemanator cu uleiul de la mol, dar am folosit doar 1 bidon, deci relativ putin timp. 

Acum am facut un plin cu motorina curata si de acum urmeaza sa incep sa folosesc Liqui Moly, asa pot observa mult mai bine efectele acestuia. E un ulei extrem de folosit si laudat pe forumurile externe iar fisa tehnica arata valori foarte bune. Plus ca are proprietati de curatat, extrem de important pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!