Jump to content

Revizii (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Salutare. In vreo luna va trebui sa fac revizia de 45.000km la un Tiguan D4D 2.0(vechime masina 3 ani) si vreau sa cumpar o parte din piese, asa cum au procedat multi dintre voi.

1. Cei de la Porsche accepta sa vii cu piesele tale?

2. Am consultat manualul si postarile de pe forum si mi-am facut o idee de ce trebuie sa cumpar: placute frana fata si spate, filtru aer, ulei, filtru ulei. In manual spune ca la fiecare 3 ani trebuie schimbat lichidul de frana. Mai trebuie adaugat ceva?

Multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut revizia de 45,000 anul trecut in Noiembrie (PBA) si nu au schimbat decat uleiul si filtrele. Am intrebat in mod special de placute, si mi-au spus ca e foarte posibil sa nu le schimb nici la revizia urmatoare (probabil ca e vorba de stil de condus - folosesc mai mult frana de motor). Uleiul l-am cumparat eu, asa ca poti sa vii cu piesele tale, insa poate nu strica sa intrebi cand faci programarea.

PS: snakebyte - ai, sau ai vrut sa iti cumperi RAV? :lol:

Tiguan D4D 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Cealalta masina a familiei este o Corolla D4D. TDI e raspunsul corect :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este urmatoarea. Faci un calcul si vezi cam cu cat cumperi tu piesele, dupa care vezi cam cu cat ti le vand cei de la PB, tragi linie si vezi care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ies mult mai ieftin daca iau piesele de la un magazin independent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

observ ca in ultima perioada absolut nimeni nu a postat un cost exact al reviziei (am citit doar ultima pagina asa ca imi cer scuze in avans daca gresesc).

avand in vedere ca la mine se apropie cu pasi repezi anul (octombrie) m-am gandit sa investighez la colegii bulgari si am aflat urmatoarele:

reprezentanta vw din ruse este la 73 km de bucuresti

calcule:

drum: 150 km(dus-intors) la un consum mediu de 6% - 50lei

pod: 30lei(rotunjit) la dus, 2 euro la intors - 50lei

vigneta bulgaria: 7eur - 30lei (nu stiu daca poti lua doar ptr o zi)

total drum: 130lei

revizie 15.000 km:

filtru ulei: 23.22 leva

filtru aer: 46.50 leva

filtru polen: 39 leva

ulei: 148 leva (4litri)- (astept mail cu tipul uleiului folosit)

manopera: 80 leva

total: 336.72 leva

preturile contin tva

rezulta in jur de 730 lei

in total revizia ar ajunge la 860 lei cu tot cu drum

avantajele ar fi clar pretul, faptul ca te lasa sa stai cu ei cat lucreaza, promptitudinea si durata (tipul spunea ca mai mult de 45 min nu dureaza)

dezavantajele - te intelegi mai greu cu ei, si din cate am inteles ar fi vba si de o mica atentie de 20 leva iar in ultimul rand drumul pana acolo

(pct meu de vedere)

Acum eu va intreb, oare merita? din auzite la pbn sub 1100 lei nu scapi

si totusi diferenta de pret se traduce in aproape un plin de motorina

a facut cineva miscarea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca reprezentanta este chiar in Ruse nu ai nevoie de vigneta, deci mai scazi putin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut revizia de curand, dar am scris in alt topic. Am efectuat revizia la PBV si m-a costat 1160lei. S-au schimbat toate filtrele si s-a pus ulei castrol longlife. Am stat langa masina si am cronometrat. Timpul efectiv de lucru a fost de o ora si jumate. Nu cred ca astia din bulgaria pot sa o faca in 45 min. Ma uitam la mine, ca dupa ce a schimbat filtrul de motorina, a lasat sa mearga tester-ul pe o functie care amorseaza pompa. Aceasta operatie a durat in jur 15 min. Deci eu unul am indoieli la timpul asta scurt de 45min. Mi se pare fusareala. Plus de asta, daca este nevoie de schimbat ceva, si nu au pe stoc, ce faci? Faci comanda si mai te duci un drum altadata sa-ti pui piesa la ei?! Mi se pare peste mana...

Oricum astia de la pbv sunt mai civilati de cei de la pbn. mi-au spalat si masina gratis :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte adevarat ce spui tu

filtrul de motorina se schimba la 30k din cate stiu, eu sunt la 15k si masina e in primul an de garantie

practic pe asta mizez si cand ma gandesc sa o fac acolo - teoretic nu ar trebui schimbat nimic in afara de filtrele enumerate in postul anterior

si la ei la revizia de 30k preturile cat si timpul de lucru cresc considerabil

in final si eu am dubii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai fi vazut cum arata filtrul de motorina....ar fi bine sa-l schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am facut azi revizia de 60,000 km (de fapt la 58,500 km), pentru ca se implinise deja un an de la cea precedenta. Am cumparat eu separat uleiul de motor (OEM VW) si placutele de frana (ATE Ceramic, fata + spate). Revizia la masina a fost in total 1,700 RON, in care sunt incluse, ca si piese: filtre (ulei, motorina, aer, polen), lichid frana, filtru ulei cuplaj Haldex si ulei haldex. Ca si manopera, costul a fost de 850 RON, respectiv aproximati jumatate din totalul platit. Am inteles ca placutele de frana pe spate mai mergeau un an... Distributia pentru 2.0 TDI se schimba la 150,000 km - o veste buna, pentru ca inseamna ca va plati urmatorul proprietar :icon_cheesygrin: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detalii despre ulei sunt in posturile 68 si 70 din paginile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

realizat si eu revizie la PBN prima de altfel la 13.000 km (se implinea anul)

schimbat toate filtrele, inclusiv cel de motorina cost total 1084 lei

uleiul a fost Castrol long life 3

si am observat ca mi-au pus biletel cu schimbarea lichidului de frana in 2013

oricum, per total cand am plecat din service parca aveam alta masina muult mai nervoasa si mult mai prompta cerintelor de accelerare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...cam scumpe reviziile in capitala...parerea mea :) ...e drept ca si eu cand le faceam la Cardinal in Cta erau cam la fel la pret....dar de la 60.000 de km pana acum nu am mai trecut pe la ei. Eu mai am putin pana la 120.000 si o sa postez preturile si ce am schimbat, avand in vedere ca e o revizie importanta.In ceea ce priveste distributia, m-am mai linistit...deocamdata am scapat...pana la 150.000 dupa unii si 180.000 dupa manual.Si o opinie personala...am incercat ca uleiuri si Castrol si Mobil...parca cu Mobil merge ceva mai lin....dar dupa 6.000 de km trebuie sa completez cu ulei...cu Castrol...cam dupa 7-8.000.Oricum, ca o ultima opinie, am facut revizia de 105.000 ceva mai repede...pe la 101.000 km, dar m-am speriat de cum aratau filtrele...de aer, de motorina...la ce conditii de trafic avem cred ca deja si cei 15.000 de km intre revizii sunt cam multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sunt curios, poate cei ce ati luat de nou Tiguan m-ar putea ajuta, care sunt operatiunile periodice de intretinere. M-ar interesa pentru masina din profil (VW Tiguan Track & Field 2.0 TDI 170CP 4Motion - cod motor CBBB) Evident exista :

  • Schimb ulei si filtre. Am intrebat deja despre asta insa nu s-a format o concluzie clara. Din ce inteleg, fiind QG1 probabil ca pot sa pun ulei longlife 507.00 si sa il tin linistit 2 ani sau 20.000 km
  • Schimb filtru de aer. Presupun ca 10.000 km
  • Schimb kit distributie. Aici chiar nu stiu cat e intervalul. Aici ma roade grija cel mai tare. Masina am cumparat-o de la cineva care a luat-o (indirect) din Austria. E fabricata in 2009 si pe bord scrie 48.000 km dar sincer nu cred ca sunt reali. As schimba-o de principiu acum ca sa stiu o treaba. Se schimba la 90k, 120k 180k km?
  • Schimb filtru de motorina. Mai devreme de 30.000 km nu merita schimbat, parerea mea. Parere construita din trecut pe baza desfacutului de filtre si vazut cum arata.
  • Schimbat lichid de frana. Cand?
  • Verificat/completat ulei diferential spate? Da? Cand?
  • Alte operatii de care nu am cunostinta. Care?

Cei care aveti cartea de service, spuneti-mi si mie. Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul spaţiului de habitaclu - înlocuire (la fiecare 60.000 km / 2 ani)

Filtru de combustibil - înlocuire (toate 90.000 km) Filtru de aer - înlocuire (la fiecare 90.000 km / 6 ani)

Ulei pentru ambreiaj integral - înlocuire (de la 2010 la fiecare 3 ani; până la 2009 toate 60.000 km)

Filtru de particule - verificare (de la 2010 prima dată la 180.000 km, apoi odată la 30.000 km; până la 2009 prima dată la 150.000 km,, apoi odată la 30.000 km)

Senzor - presiune pneuri - înlocuire (la fiecare 6 ani)

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2010 toate 210.000 km; până la 2009 toate 180.000 km) Lichid de frână - înlocuire (mai întâi după 3 ani, apoi odată la 2 ani)

Intervalele de service pt filtre sunt date pe Europa de vest,de regula filtrul de motorina se schimba la maxim 30.000,filtrul de aer la maxim 30.000,filtrul de habitaclu 1 data pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curea de distribuţie - înlocuire (de la 2010 toate 210.000 km; până la 2009 toate 180.000 km)

Multumesc pentru informatii!

Nu inteleg 100% insa partea de mai sus. Masina asta e produsa in Decembrie 2008 de un samsar si in acte e trecuta ca 2009. In conditiile astea sa inteleg ca e vorba de interval de 180.000 km?

Acum, VCDS-ul 11.3 nu poate obtine informatii despre kilometraj, spunand ca ECU-ul acesta fie nu e suportat fie nu stocheaza informatii de kilometraj. Pe baza faptului ca a rulat in Austria timp de 3 ani si pe bord scrie 48.000 km (aprox) cam ce ai face in locul meu? Ai schimba preventiv setul de curea (cu usturarea de bani si distractiile aferente - gen setat prost avansul la injectie samd) sau ai putea presupune ca e real kilometrajul? Sau sa estimez un maxim de 45.000 km pe an si sa inmultesc cu 3?

Ar fi o idee sa incerc in reteaua service-urilor VW pe baza codului de sasiu sa vad cand/ce revizii a facut si la ce kilometraj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă interesează care este turatia motorului TDI 170 cp la 130 km/h.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se incadreaza la intervalul de 180.000km pt ca este produsa <2010.Sunt 3 variante pt aflarea nr de km.1 dupa cartea service,2 apeland la cineva care se ocupa de kilometraje si care dispune de scule mai pricopsite(am senzatia ca datele sunt stocate de 2 calculatoare cel de bord la care apeleaza toti pt a da km inapoi,si cel de motor care in unele cazuri nu poate fi mesterit..sau daca poate numai cineva cu scule pricopsite poate),3 apeland la o reprezentanta vag cu actele masinii in mana si dovedind ca esti proprieterul masinii.Masina are provenienta Austria,si sigur o sa gasesti datele ultimului service si nr de km la care a fost efectuat.Faptul ca masinii lipseste cartea service trebuie sa te puna in garda si sa te interesezi asupra nr de km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Pot sa mai intreb si de un numar de ani maxim pentru cureaua de distributie? Am fost la PBN azi si am intrebat si de asta, si mi-au zis 4 ani pentru .ro sau 5 ani altfel... Mi se pare cam scurt, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au tot interesul sa iti spuna ca se face distributia la ''luna sau odata pe saptamana'' :lol:.Vag nu specifica nimic de o perioada de ani la care se schimba cuteaua de distributie.La modelele mai vechi iti apare si un termen de ani,dar la modelele mai noi nu se face referire de perioada de ani.Sa ajuns ca la Peugeot hdi intervelul de schimbare a distributiei sa fie de 10 ani sau 240.000km.Producatorii premium de curele de distributii dau garantie pe curele 5 ani in raft,iti specifica:a se monta inainte de 2016 daca cureaua e facuta in 2011.Sunt colegi pe forum care aveau un nr mic de km(masini diesel)40.000-60.000,si la reprezentanta au spus ca au depasit termenul de 5 ani si ca trebuie schimbata.Au constatat pe pielea si buzunarul lor ca piesele scoase de pe masina aratau ca noi si erau impecabile.Din punctul meu de vedere daca se trece de perioada de 5 ani si daca masina are un nr mic de km se poate merge lejer 6 ani cu o curea de distributie.Poti da o fuga la un mecanic sa iti verifice vizual cureaua de distributie,pt linistea ta.Esential pt tine este sa aflii nu de km reali a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit si de nr de km si masina a fost de curand in Austria la revizie la 45.090 km deci am premize bune sa cred ca ar fi reali cei 48.000 km din bord de acum.. Da, si eu stiam de un termen de 5-6 ani pentru o curea de tip mai vechi (cum aveam in 1Z-ul (1.9 TDI 90CP) de pe Passat) insa am tot citit ca noile curele sunt din/ranforsate cu kevlar si au cu totul alta fiabilitate si durata de viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se confirma,prima revizie la 15.000 si urmatoarea la 30.000km=45.000km.La 48.000km esti sef si te doare la bascheti.Abia acum sa lasat si si-a facut rodajul motorul.Nu au insertie de kavlar,ar fi foarte scumpe daca s-ar folosi astfel de materiale.Am fost acum 3-4 luni la un training continental.Curelele de generatie mai noua au fibre speciale(sintetice)care le confera o rezistenta si durata de viata foarte mare.O curea de distributie are o forta de sustinere de cateva tone.Fata de motorizarile diesel generatia mai veche pompa duza(pd),generatia noua rampa comuna(cr),este mult mai echilibrata si mai lipsita de socuri.De aici si provine lungirea termenului de serviceare a curelei de distributie.Sa ajuns de la 60.000km la 180.000km la motorizarile ds vag,practic sa triplat durata de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super. Era 90k km la 1Z-ul meu vechi (1.9 TDI 90CP 1994) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!