Jump to content

Codari Vag-Com Skoda


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Salut,

Vin si eu cu o intrebare, sper ca nu e stupida! Se vede la garantie daca activezi corrnering si day lights ? Sau se pierde garantia? Ca de vazut se vede...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 468
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    129

  • infoschumi

    48

  • tutu0581

    33

  • bbpurghel

    33

Pai cu DRL e discutabil ca scrie in manual ca trebuie sa se aprinda, dar cu cornering, daca nu ai optiunea pe stickerul din portbagaj, s-ar putea sa faca ceva figuri daca e de schimbat calc de centrala electrica.

Pe de alta parte azi am fost din nou la service AVIA cu problema mea cu clima si am aflat ca exista un update de soft la centrala electrica, si stiind ca la mine a facut figuri, in sensul ca odata nu a mai vazut nici un bec de pe masina, s-a facut update de soft. Si este si un RECALL pe tema asta, nu mai stiu numarul. eu aveam vers de soft 358 si acum am 360. Totodata, in urma resoftarii s-a schimbat byte 5 din 41 in ....., o sa completez maine ca acum nu stiu. Deci care ati mai avut probleme cu centrala , fuga la service.

Inca nu mi-am dat seama ce s-a schimbat prin byte 5.

De la tutu0581 am aflat ca e legat ceva de alarma de fabrica. Maine probez daca mai functioneaza. Daca nu, iar la ei.

Si am mai aflat ca e o actiune pentru calc de usa, dar la mine nu s-a facut update deoarece nu facea figuri usa sau geamul electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Byte 5

ATA 1 - 01000001

ATA 0 - 00000101

ATA - anti-theft alarm

ATA IRUE - anti-theft warning system with interior monitoring PR.number 7AH

ATA IRUE NGS - anti-theft warning system with interior monitoring end inclination sensor PR.number 7AL

Asta se gaseste la Byte 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA inteleg ca ATA 1 e enabled, si ATA 0 e disabled ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca din hex 41 treci in bin iti da 01000001

Si este activat. :rolleyes:

Modificat de tutu0581
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu un convertor si am vazut asta, dar eu nu mai am pe masina acum byte 5 41 in hexa ci altceva. maine pun vagul sa vad ce e acolo si fac probe cu alarma si ma duc peste ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am testat alarma in toate modurile posibile, chiar a inceput sa tipe cand am ridicat=o pe un cric mai solid de toata parte din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce apare acum la Byte 5? :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

73 in Hexa, adica 01110011 in binar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai observat ca in urma updatelui de soft se aprind mai repede farurile pe auto, adica senzorul de lumina aprinde mai repede farurile. Se poate regla de undeva luminozitatea la care sa intre senzorul in functiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, tu ai avut alarma comandata din fabrica?

sunt sanse sa existe pe masina si sa nu fie activata? ma gandesc la cea slaba, fara monitorizare int, si alte chesti

ps. multumesc pe calea asta si pentru indicatiile de activare cornering si drl.

am reusit, si asta datorita voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, incerc sa activez. sa vad ce se intampla. poate poate.....

teoretic calculatorul stie..

in cel mai rau caz, o sa dea eroare de genul, nu gaseste, sirena, senzori de miscare..., asa cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a aparut si VCDS 907 beta insa bineinteles ca tot fara label files pentru Octavia2 facelift si Superb2.Ma intreb daca o sa apara vreodata,a trecut totusi ceva vreme de la lansarile modelelor respective.

Uite ceva scris zilele astea:

- kristofferstranden@ ymail.com wrote:

> Do you have an overview for longcode of the Central Electronics (#9) for the Golf mk6?

- No, it will be showed when you access ECU and use Long Coding.

It is probably available in the next release.

-Niels

Asa ca, asteptam cu interes urmatoarea varianta :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie, doar pe VAS, pt ca vag-ul e mult mai raspandit, si gandeste-te, ca probabil in afara de cornering si drl, poti sa o inveti multe, gratis si nu cred k le convine. totusi optionalele astea costa, la ei cand le comanzi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tem ca nu prea ai inteles ce spuneam (ce-i drept, lui infoschumi)...o sa explic: dialogul este luat de pe un grup de discutii(yahoo) despre Vag-Com. Tocmai asta este ideea...noi asteptam din partea lui Niels Ezerman, "documentarea" long-coding_ului. :)

si gandeste-te, ca probabil in afara de cornering si drl, poti sa o inveti multe, gratis

O sa ma gandesc serios la treaba asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...

ms

poate avem bafta si apare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxnelu multumesc pentru acea conversatie.O sa verific mai des aparitia urmatoarei versiuni in speranta ca totusi ne vor lumina si pe noi cu un label file.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apel umanitar!!!!!!!

help!!!

activat pe jumate alarma, si anume: mi-a parut in MDF optiune ATA CONFIRMED, dar nu face nimic, deci mai trebuie o setare, dar cu o problema, masina se incuie la 20 la ora, si a disparut din MDF optiune da a deactiva setarea.

idei?

sau exemple de codari?- sa facem comparatie (ce are fiecare pe masina), poate mai descoperim ceva...

diseara incerc sa o aduc la normal... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu incuierea nu are legatura cu alarma. Vezi pe la inceputul topicului ce dotari am si ce coding am.

Si nu ai acum erori pe centrala electrica, in sensul ca nu vede sirena si alte treburi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

activat pe jumate alarma, si anume: mi-a parut in MDF optiune ATA CONFIRMED, dar nu face nimic, deci mai trebuie o setare, dar cu o problema, masina se incuie la 20 la ora, si a disparut din MDF optiune da a deactiva setarea.

idei?

Adica, tu aveai in maxi-dot optiunile de "auto-lock" si "auto-unlock"? Hmm...eu parca nu am vazut asa ceva...oricum, pentru activarea/dezactivarea functiilor mai sus amintite(si alte mici minuni) intra in adaptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca si eu am o mica surpriza...Astazi m-am trezit ca la Settings in MFD nu imi mai apar luminile de la picioare(meniul unde puteam sa setez intensitatea si on/off),insa cu toate acestea luminile se aprind cand se deschide vreo usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-auto-closed

-auto-open

din care auto_closed a disparut.... :blah:

nasol ca daca o setez din adaptari sa nu mai incuie merge pana la prima oprire, daca iau contactul gata. iar o ia razna

stiu ca aveam acasa pe undeva long-codingul original. :)

o sa incerc sa il bag pe ala

aici la munca nu il am.....

daca il gasesc il postez si eu.

poate vedem diferente intre masini

interesant e si ce apare la fiecare in MDF, ma gandesc la optiuni...

Aia cu incuierea nu are legatura cu alarma. Vezi pe la inceputul topicului ce dotari am si ce coding am.

Si nu ai acum erori pe centrala electrica, in sensul ca nu vede sirena si alte treburi.

nu spune de asa ceva.

teoretic alarma standard e pe claxon, si funct, la chestii de genu deschis usa cu cheia mecanic si nu introduci cheia in contact in 15 sec, asa scria in carte

Se pare ca si eu am o mica surpriza...Astazi m-am trezit ca la Settings in MFD nu imi mai apar luminile de la picioare(meniul unde puteam sa setez intensitatea si on/off),insa cu toate acestea luminile se aprind cand se deschide vreo usa.

la mine nu apare asa ceva

trebuie studiat, nu......

trebuie sa centralizam long codingurile

o sa ma ocup eu da asta azi sau maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta este ca eu detin un Superb II,insa din cate am vazut HW este acelasi:1K0 937 087 ,deci daca ai lumini la picioare probabil ulterior poate fi activat acel meniu si la tine.Pana la urma cred ca tot noi descifram codul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

belea

nu gasesc codarea originala sa k terbuie sa reusesc prin incercari

si avem:

40 18 0A B8 D0 41 B1 C0 40 08 00 80 11 00 11 24 05 70 00 AE 62 6D 89 60 5C 04 40 00 00 00 -----CHR------------SK O2

46 18 0A B8 D0 41 F1 C0 40 08 00 80 11 00 91 E4 05 71 00 AE 62 6D 85 60 5C 04 40 00 00 00 ----AL BUNDY------SK

maine o postez si pe a ma actuala, si poimaine pe a lui tacami-o (daca mi- impumut); la a lui nu am modificat nimic, singura diferenta, intre a mae si a lui pe centralina ar fi ca a lui nu are telecomanda pe cheie., dar ar fi buna de exmplu.

daca nu cer mult v-as ruga sa expuneti optiunile masinii, gen: alarma, senzoi ploaie, etc, poate mai identific din byti.

OFF TOPIC- LUCREZ LA UN SERVICE AUTO, SI AM ACCES LA VAG-COM, DAR DE OBICEI DUPA SFARSITUL PROGRAMULUI IL POT INSTALA PE FETITA MEA, ADICA DUPA 6:30, DE ACEEA O SA POSTEZ TARZIU; DACA AVETI VREODATA NEVOIE DE AJUTOR, TEHNIC, INCERCATI SI LA MINE, POATE POT DA O MANA DE AJUTOR.

tear drop/ ce ineamna?. nu am auzit. mai bine intreb, decat sa ramin prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!