Jump to content

Stationare cu contactul pus


C Z R
 Share

Postare recomandată

Daca drumul luung nu rezolva iti iei baterie si pe asta nu o dai pe 20 lei ca iti trebuie sa o predai la magazin sa te scuteasca de eco taxa.

 

E cam tarziu 26-27 decembrie, daca stai cu bateria descarcata se sulfateaza, trebuie incarcata cat mai curand.

 

Faza cu drumul lung merge daca incarcarea/alternatorul sunt in parametri.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, marti am redresorul, o incarc / o pun pe masina, vad cum se comporta, fac un drum de aprox 1 ora (dus) :D si daca nu tine nici asa,  incarc bateria si o tin in debara pana plec la tara :))

 

Multumesc inca o data !

Aveti idee ce fel de baterie este aceasta ? umeda / uscata ? mi-a fost pusa intrebarea cand am cautat redresor ...

Modificat de b0n3z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai completat cu apa distilata sa refaci nivelul e umeda nu e logic? 

 

Ma uitam mai atent la poze..vrei sa spui ca pe fabia cu motor 1.2 tu ai baterie de 80Ah?- nici eu pe Octavia 1.6 nu am asa ceva. Cred ca a fost pusa (bateria) de cel ce ti-a vandut masina ca sa tina pana o vinde. In alta ordine de idei bornele mi se par muncite bateria aceea a fost plimbata de pe o masina pe alta - parerea mea.

 

Un incarcator bun costa ceva bani, vezi cum faci si te orientezi la o baterie noua, vine iarna. Daca gasesti data fabricatiei pe baterie si are 5-6 ani te chinui degeaba.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e umeda dc ai complectat nivelul electrolitului ;)

 

bateria e sulfatata deja nu mai invie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc.

Maine caut data de pe ea ...

 

e umeda dc ai complectat nivelul electrolitului ;)

bateria e sulfatata deja nu mai invie

 

 

Asa am citit pe net, ca trebuie completat .. am gresit cu ceva ?

Daca era asa moarta, de ce a mers ok pana in momentul "incidentului" ?

Modificat de b0n3z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai gresit, deastea ai complectat cu lichid ca e baterie umeda...

 

pentru ca acesti acumulatori cu acid se sulfateaza daca este descarcata excesiv, intr-adevar se mai resusciteaza pentru o perioada daca e tinuta la incarcat (operatie inversa - de-sulfatare) DAR acea baterie are deja o problema asemanatoare cancerului, daca e tanara o mai duce putin, daca e batrana moare repede, si cam asta s-a intamplat la tine, chimic e mai complexa problema si nu merita sa intru in detalii

 

de bateria aceasta ai nevoie pt discount la una noua, si acesta e oricum mai mare de 20 de lei, cam 30-40 de lei cat ar da si cei de la fier vechi pe ea dar nu merita sa bati drumuri

 

tip: cauta sa cumperi baterie de la magazin ca iti si masoara incarcarea, sunt unii care te trimit la plimbare pe la altii (nu vad de bun acest lucru) e vorba de garantie

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică şi densitatea electrolitului (densimetru găseşti la magazinele de piese şi costă 10 lei) şi tensiunea pe fiecare element. Dacă ai peste 1,5V/element şi ai densitatea scăzută ţine-o la încărcat la curent mic (reglezi curentul astfel încât să nu fiarbă, ceva bule ca la şampanie poate să scoată) până ajunge densitatea la 1,28. Poate dura şi 2 zile. Atenţie că nu merge să faci operaţia asta cu un redresor automat cum este cel care se comercializează la Lidl. Ăla este bun pentru baterii bune descărcate, pentru resuscitare nu merge pentru că după ce atinge tensiunea 14,4V se deconectează şi intră în mod de conservare sarcină.

Acum ori ai răbdare(s-ar putea să te şi chinui degeaba) ori cumperi alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns lupo, dar cred ca o las balta, maine caut data pe ea sa vad de cand este desi pare destul de batrana si cumpar alta, nici nu am un redresor, nu are rost sa dau banii pe unul stiind ca bateria este cum este...

Va multumesc tuturor si sa aveti o seara cat mai placuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati postarea dubla dar nu pot da edit la cel de mai sus.

Am gasit acest tabel pe ea :)

post-112128-0-28089200-1386147064_thumb.

Modificat de b0n3z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare trebuia sa marcheze vanzatorul data vanzarii? Din fabrica probabil nu pleca fara marcaj daca ar fi fost sa fie data fabricatiei. Pe fundul bateriei nu ai gasit marcaje care sa iti indice macar data la care s-a turnat plasticul? Sunt acele "ceasuri" unul indica anul si unul luna.

 

Dupa acel tabel poate fi (in cel mai fericit caz) fabricata/vanduta in 2009. Bateria aceea a trecut pe la mai multe masini. Tinand cont de vechime, intretinerea probabil proasta, incidentul cu descarcarea din cauza contactului uitat, incarcarea probabil excesiva  de catre vecinul binevoitor (ai completat probabil apa care s-a evaporat in timpul fierberii) etc etc orienteaza-te catre o baterie noua. Vezi exact ce marime trebuie la masina ta si pe aceea o cumperi. La varta au parca un configurator.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nici un ces pe fundul ei, stiu la ce fel de ceasuri te referi, dar nu sunt...

Imi scrie doar 04, 05, 06, 07, 08; unul sub altul, si in dreapta fiecarui numar este un tabel cu 9 casute (gen x & 0) :))

Nu ma mai uit inca o data pentru ca imi curge "apa" din ea prin 2 orificii (presupun ca sunt pentru protectia ei in caz de presiune marita)

Modificat de b0n3z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am cumparat: Acumulator VARTA Black Dynamic 56AH.

Sper sa tina cat mai mult !

Va multumesc pentru toate sfaturile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

M-a tinut doi ani; 7 zile dupa terminarea "garantiei", atunci a murit si ea :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!