Jump to content

Probleme deschidere portbagaj / hayon


rares30071985
 Share

Postare recomandată

rares30071985

La mine nu merge nici deschiderea portbagajului din telecomanda, am pe cheie dar nu merge ... ideii...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rares incearca : Aici sau aici

Din interior se deschide ? Daca nu ai siguranta de la modulul comfort arsa , va trebui sa rabati bancheta spate ,sa dai jos ornamentele de pe portbagaj si sa o deschizi manual . Posibil sa fie actuatorul de deschidere parlit .Piesa nr. 3

picture227t.jpg

Comfort system, pozitia nr. 5

tablousigurante.gif

Succes !

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares30071985

din interior merge butonul de langa cel de rezervor, doar cel de la cheie nu merge

am sa incerc...

merci foarte mult de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sapat si am gasit ceva , cel putin arata cum sa desfaci ornamentul de pe portbagaj ! Nu trebuie sa desfaci emblema !

aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare colegi!

Iata ca postez din nou pe forumul nostru dar nu la sectiunea "Passat" ci aici.

Am facut marea prostie sa vand passatul - o masina EXCEPTIONALA - si sa-mi cumpar un Mercedes C200 CDI (e drept, mai nou cu 4 ani -2006 - si cu doar 40000 km).

Sunt dezamagit, dar asta e problema mea...

Sa revin la oi...

I-am cuparat sotiei un new beetle absolut SUPERB!

2.0 benzina, 1999, 100.000 km, rosu, spoiler, prize de aer.

De masina asta m-am indragostit subit.

Am luat-o cu un pret bunicel dar am mai avut - si mai am - de investit.

M-am apucat sa-i remediez toate micile defecte pe care le avea.

Am ajuns la portbagaj.

Daca-l deschid din interior sau din telecomanda cheii si nu-l ridic in aprox 5 secunde (perioada in care hayonul se ridica fara probleme) acesta ramane blocat.

Adica "semidescuiat".

Nu stiu daca am fost clar, e ca atunci cand deschizi capota motor din interior, ea se deblocheaza, dar mai trebuie sa tragi si de maneta de sub ea ca sa o poti ridica.

Am desfacut "fatza" din plastic a hayonului si am constatat ca actuatorul care impinge o pargie si deblocheaza broasca, revine in pozitia initiala dupa aprox. 5 secunde dupa care nu mai pot ridica usa...

Daca cineva a avut o problema asemanatoare si a rezolvat-o il rog sa ma ajute.

Va mutumesc,

Mihai Coman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Miho , la mine portbagajul are aceleasi simptome, dar cred ca este destul de normal (pot sa deblochez portbagajul si sa uit sa-l mai ridic, asa ramanand prada 'piratilor'). Am o intrebare : - daca deblochezi usile si nu atingi nici o portiera timp de 30sec.-1min. acestea se blocheaza automat ? Chestiile astea tzin de securitatea masinii .

Colegul Mihai a avut cu totul alta problema ( inchiderea nu mai raspundea la comenzile telecomandei)

Succes in cariera ! Toate cele bune !

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare...am si eu un beetle...si de asemenea ceva probleme cu portbagajul...nu aceeasi problema ca tine.dar mai am o prietena care are si ea un beetle cu aceeasi problema ca tine si stiu ca nu a reusit sa o rezolve...a primit u raspuns ceva de genu: nu ai ce face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

asa e si la mine, si la toate new beetle... daca deschizi din interior, si nu esti destul de rapid,sa si ridici hayonul, ramane semidescuiat... eu m am obisnuit..dau emblema de vw la o parte, dupa,dau comanda de deschidere, si repede fug in spate,sa ridic hayonul...dar tr sa fii rapid... ma gandesc, ca daca o sa apuc sa fiu mai in varsta...si nu o sa fiu asa rapid...cum fac? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Incercati urmatoarea chestie (o sa va dati seama ca Beetle-ul este destul de smart buit :) ) : apasati pe butonul de deschidere a partbagajului din interior, pe portiera soferului, apoi iesiti din masina si inchideti repede portiera soferului. Veti vedea ca, din cauza presiunii pe care o creeaza aerul in momnetul in care usa soferului se inchide, haionul portbagajului se va deschide. Important este sa nu fie vreo alta portiera sau geam deschise, astfel incat tot aerul sa iasa prin spate.

Asta e unul din avantajele monovolumului, in general.....

Ca si comentariu general, 'inchiderea' automata a portbagajului dupa 5 secunde e un feature nu e un bug, asa trebuie sa functioneze.

Modificat de ierdnA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu aerul din masina care deschide portbagajul mi se pare funny :blah_:

Aha, acum m-am lamurit de ce nu se deschide din prima portbagajul . Dar chiar si asa, 5 secunde mi se par putine. De cand apesi butonul de pe usa si pana ridici hayonul dureaza mai mult, ramane semiblocat, mai apesi o data pe buton, te mai duci o data in spate, constati ca iar nu ai fost suficient de rapid, a treia oara injuri, esti mai rapid si in sfarsit deschizi si portbagajul... :rolleyes:

Am o intrebare: telecomanda masinii are buton si pentru portbagaj si nu stiu de ce nu merge. Ledul rosu se aprinde cand apas butonul portbagajului. Sigur e ceva de care nu mi-am dat seama inca. Ceva, pareri? :Driver:

Faza cu usile care se inchid dupa un timp, nu stiu daca se poate regla chestia asta, dar la mine cred ca 2 min dureaza pana se incuie masina :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschiderea portbagajului din telecomanda functioneaza doar daca se tine apasat butonul din mijloc aprox 3 secunde, daca bateria e mai slaba trebuie ridicata putin cheia in dreptul geamului astfel incat sa nu fie ecranat semnalul. Portbagajul ar trebui sa "sara" putin in momentul in care se apasa butonul din interior, astfel nu se mai incuie la loc dupa 5 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004

He, he...

Eu am avut o problema asemanatoare, acum rezolvata.

Anul trecut dupa achizitie, la nici o saptamana, nu a mai functionat nici un buton din cheile originale. Pe unde am fost m-au trimis la reprezentanta sa o repar. Pana la urma, satul sa tot rasucesc cheia in portiera, am gasit o solutie cu doar 2 milioane(cu manopera inclusa) . Mi s-a pus o alta inchidere la care mi-au dat cheie, tot briceag. Pe acel briceag am inchiderea masinii cat si deschiderea portbagajului. Functioneaza fara probleme. A trebuit sa transfer doar metalul ce intra in yale si contact, acela de pe vechea cheie si pastila care recunoaste codul. Deci, pentru cine nu gaseste rezolvare...sa caute la un magazin de alarme(care are si service). Nu am probleme sa fug ca sa apuc sa dechid haionul. Plus ca il pot deschide si de la distanta din cheie. Functioneaza impecabil :cool:

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ierdn A,

mersi muuuuuuuuult pentru idee, functioneza si la masinuta mea :rolleyes: i-mi este mult mai comod ca nu sunt nevoita sa alerg la portbagaj contra cronometru :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

Cam tarziu scriu dar asta este, mai bine mai tarziu decat nici o data.

Poate ca nu stii cum se face: ti indelung butonul apasat ca sa se deschida, nu e ca la deschisul si inchisul centralizatei unde se apasa scurt butonul.

Nici eu nu am stiut la inceput -> fiind obisnuit cu sedan, unde la marea majoritate butonul respectiv de pe telecomanda nu exista, daca vin cu o cheie tip briceag.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija sa nu fie ceva mult mai simplu, de genul sa nu fi intrat praf in telecomanda si sa nu se mai faca bine contact. Stiu pe cineva care a patit asa cu o Fabia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut, am si eu un prieten care are New Beetle si nu I se mai deschide hayonul din butonul de pe usa decat din cheie mecanica. Motorasul merge l-am verificat cand am deschis cu cheia. V-as fi recunoscator cu cateva sfaturi pentru rezolvareaa problemei. Multumesc

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu urmatoarele completari : am verificat si hayonul se deschide ok din cheie si mechanic si electric, deci traseu de la motoras la CCM e ok. Nu stiu unde duce acel fir maro-verde din buton. Am cautat in Elsa si m-am blocat la conexiunea 132 . Va multumesc anticipat.

post-116832-0-22641800-1431773663_thumb.

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe linia de jos unde scrie 132 si acolo ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pag 13 ai 132 pe bara de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata Bundy mersi mult pentru ajutor acu m-am prins cum e dar era la pag 11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna,

ma poate ajuta cineva cu reparatia inchiderii  portbagajului la un beetle. De vreo saptamana nu se mai inchide, sau se inchide dupa vreo 5-6 incercari. Am dus-o la un service unde au uns inchiderea cu ceva ulei, spray, dar in continuare se inchide foarte greu. Sau daca puteti sa-mi recomandati un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am cumparat pt sotie un Beetle 2003 in urma cu cateva zile si nu pot deschide portbagajul, nici dupa cheie, nici din butonul de pe usa?

Cum pot face sa deschid portbagajul? Are si vreo posibilitate de deschidere "manuala"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!