Jump to content

instalatie climatronic passat b4


tianu
 Share

Postare recomandată

Am inteles eu gresit. Am vorbit cu omul si intr-adevar e un singur ventilator dar alaturi mai e o morisca actionata de o curea, de catre ventilatorul principal.

Am inceput sa identific si firele din compartimentul motor si modul lor de conectare sub bord la sarmele pereche. E crima si pedeapsa dar nu e imposibil. 80% stiu care si unde vine. Bucuria vine din faptul ca in general mufele se potrivesc doar pe perechea lor (fire colorate identic si de aceeasi grosime sau mufe pereche).

Voi avea in scurt timp si furtunele fiindca gaurile radiatoarelor sunt opuse diametral. Ce nu a si habar nu am unde sa gasesc, este:

- senzorul temperatura din bara;

- suportul cu ventilator si morisca ailalta.

As face o poza la ce haos am langa mine dar ma gandesc ca voi descuraja pe toti care ar vrea sa faca aceasta modificare.

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit azi sa montez:

- compresor

- tubulatura

- suport compresor si alternator

- alternator 90A

- fulie mica pompa apa

- curele noi (alte dimensiuni)

Nu mi-am inchipuit ca-i asa de greu de desfacut fulia pompei de apa, fara un elevator. Am virat totusi rotile maxim dreapta si am incaput sub masina cu mainile si cu cheia cu crichet pana la suruburile fuliei.

In rest n-am facut nimic azi la instalatia de clima automata. Saptamana viitoare doresc sa montez aeroterma, si toata sarmaraia dinauntru + modulul de control clima.

Am ramas totusi cu aceasta piesa:

ion11k.jpg

Ce-i cu ea? Unde se monteaza? Cred ca e in zona compresorului dar nu m-am prins unde si cum.

Alte intrebari:

1. Cum dau gaurile pentru sarmaraia care trece din motor la interior? Am instalatia si vad ca are niste garnituri de cauciuci care vor etansa. Dar nu stiu, sunt deja date punctate locurile unde vin gaurile?

2. Cum dau gaura pentru condens si gaura pentru conexiunea cu tevile de la motor la aeroterma de AC (trebuie sa dau o gaura dreptunghiulara?) prin pasla aia de pe peretele de foc? Se desprinde usor sau cum o rezolv?

Multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu unde vine piesa din imagine nu am vazut la mine asa ceva, la primul punct dupa ce vei scoate vechea instalatie de la ventilatorul de racire de la radiator vei ramane cu gaura prin care vei baga firele (de la instalatia veche iti va ramane o cupla alba ce se va conecta cu cea de la noua instalatie), va trebui sa desfaci vasul cu lichid de racire ca sa poti lucra. la punctul doi dupa ce vei da jos vechea aeroterma vei vedea exact pozitia si forma gaurilor (daca te uiti atent la compartimentul motor vei observa locurile prin care vor iesi tevile de la clima si teva de condens sint deja taiate tu decat sa le rupi din pozitie ), mare atentie cand dai jos vechea aeroterma are 2 suruburi de prindere ca sa iti dai seama de pozitia lor te uiti la cea de clima.

Modificat de tianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu nici eu ce e piesa aia. Instalatia de clima provine de pe o masina cu motor 2.0 16v.

Bun si acum sa trecem la instalatia electrica!

Somoiogul asta reprezinta instalatia interioara si exterioara, in forma bruta:

5ttg5g.jpg

Urmeaza, natural, identificarea mufelor si culorilor sarmelor:

Parte din instalatia electrica din interior, zona panoului de sigurante si relee:

- firul rosu cu siguranta merge la + pe tablou

- firul alb-negru cu papuc galben: NU STIU INCA UNDE VINE

- firul cu papug gri vine dintr-un alt fir cu papuc pereche dar NU STIU UNDE VINE NICI UNUL NICI ALTUL

4idmjl.jpg

Parte din instalatia electrica din interior, zona panoului de sigurante si relee:

- cupla mare verde, vine in tabloul de sigurante si relee, in pozitia N

- firul cu papuc gri ce deriva din cel cu papuc negru, sunt cele de mai sus care NU STIU UNDE VIN

- cupla neagra de forma ciudata cu 4 fire si un strap se conecteaza la cupla pereche din instalatia de la motor si are rolul de a citi senzorul de presiune pe tevile de A.C.

- cupla verde cu 2 fire vine la cupla pereche din instalatia de la motor si are rolul de a citi senzorul de temperatura exterioara

2cggfmw.jpg

Parte din instalatia electrica din interior, mufa pentru senzorul de lumina ambianta (care reguleaza turatia ventilatorului de la radiatorul dinauntru:

jzwm0m.jpg

Parte din instalatia electrica din interior, mufe din zona modulului CLIMAtronic:

- cupla maro merge la senzorul de temperatura interioara

- celelalte cuple se branseaza in panoul CLIMAtronic (sunt anti-prost, nu mai explic cum se leaga)

11qk97b.jpg

Parte din instalatia electrica din interior, cuple din zona aerotermei:

- mufele vin la blocul de valve, la motoarele directoare de aer ale aerotermei, la senzori, etc. (sunt anti-prost toate, nu mai explic cum se leaga)

- firul maro este masa si se leaga la conectorul din stalpul drept

juwoyg.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, cupla ventilatorului principal de la radiator:

hvckrb.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, mufa de la termocupla de pe radiatorul de racire motor:

23uo3cy.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, mufe, NU STIU CE-I CU ELE:

- aia neagra cred ca (mai mult ca sigur) e de la compresor

- aia alba nu stiu ce-i, n-am nici o idee

hwjrm0.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, plus permanent si minus permanent:

- se leaga pe bornele de la baterie

kdo7eb.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, mufele de la controllerul de turatie de la ventilatoare:

- ambele se branseaza la modulul de control FCM (J293 parca)

2dbkold.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, mufele care ajung in habitaclu prin peretele de foc:

- mufa neagra si mufa verde au pereche pe instalatia de CLIMAtronic interioara

- mufa alba NU STIU UNDE SE CONECTEAZA, cred ca e cea de care zicea tianu, vre-un + ar trebui sa fie dupa cum arata

- mufa albastra si cea galbena, NU STIU UNDE MERG

wk4u93.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, mufa de la senzorul de pe teava de A.C.:

4tu5uo.jpg

Parte din instalatia electrica de la motor, interconectata cu parte din instalatia electrica de la interior:

- ceea ce ziceam mai sus

- totusi a se observa mufa neagra cu 6-pini de forma dreptunghiulara.......

iddixz.jpg

I-am gasit si perechea in o alta bucata de instalatie interioara, care nu face parte din CLIMAtronic. NU STIU CE E dar pare usor de urmarit sarmele unde duc si de inserat papucii in mufele necesare:

2qi8dmt.jpg

In concluzie nu e chiar atat de greu de montat! Problema e sa identific si restul de mufe ce-i cu ele si unde merg. tianu vreo idee? Iti mai amintesti ce sunt mufele din locurile in care am scris cu majuscule ca nu stiu ce-i cu ele?

Cred ca pana la urma se pot identifica si cu ajutorul diagramelor electrice, pe culori ale firelor... dar nu am diagrama electrica a climatronicului, doar a A.C. manual.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele care au in capat papuc galben/negru/albastru/verde cu fire de culoare negru-galben/negru-alb/albastru-alb/negru se cupleaza in panou sus vei gasi exact unde, atentie cu mare grija sa respecti culorile firelor ce sunt deja conectate acolo indiferent de culoarea papucului pe care il ai pe instalatia suplimentare, cam asa arata spatetablousigurante.th.jpg

"firul cu papuc gri vine dintr-un alt fir cu papuc pereche" ----ii vei gasi pereche in spatele panoului de sigurante

"mufa albastra si cea galbena"-----la fel vei gasi pereche in spatele panoului de sigirante

la mine instalatia nu a avut acea cupla verde ce vine la pozitia N, eu am avut decat cupla albastra din acea mufa cu 6 pini isi ia climatronicul informatii despre viteza masini si alte cateva chestii, daca nu gasesti deja pe cupla albastra ce este deja in panoul de sigurante acea cupla cu 6 pini va trebui sa o scoti si sa pui cupla albastra pe care ai primit-o cu instalatia de climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, dupa ceva informare am ajuns la concluzia ca:

- fir albastru-alb cu papuc albastru = semnalul de viteza (tahometru al masinii);

- fir negru-galben sau negru-alb cu papuc galben sau verde = "+" pe contact.

Cat despre celelalte multumesc de informatii.

Nu cred ca am cupla aceea neagra cu 6 pini pe masina. Intr-adevar o am pe instalatia pereche de la climatronic dar ... m-am izbit deja de o problema. Am izolat-o de restul instalatiei, impreuna cu firele aferente, pe care mi le-am notat sa stiu unde merg. Dar, din acea cupla pleaca un fir ROZ integral cu un papuc mic, ROZ. Din cate am dedus, din configuratia firelor, acel fir ajunge undeva sub consola centrala, in dreptul mufei de sub consola, unde deja mai e un fir maro si unul galben parca.

Ce este acest fir si unde vine el mai exact?

PS: Am facut rost de scule (fai, flex si freze pentru bormasina) ca sambata sa ma pot apuca sa montez tot la bord. Sper sa ma descurc intr-o singura zi, sa nu ma intind pe 2-3 zile cu masina dezmembrata. Noroc ca am curte unde s-o tin. Problema mare e ca nu reusesc decat sambata sa lucrez, eventual vinerea dupa ora 17:00.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am muncit ca un hamal. Mai rau decat la camp (ce-i drept, am facut cu pasiune si simt de raspundere). Nu stiu daca merita operatiunea, am sa vad dupa ce termin complet si dau drumul la aer rece.

Momentan am dat gaura cu un flex in panoul de foc pentru a incapea tevile de la aeroterma de AC. Nu am reusit sa centrez suruburile pentru sustinere asa ca le-am scos de tot. Cred ca aeroterma se tine destul de bine in celelalte suruburi ale ei. tianu tu ai reusit? De asemenea, am dat si gaura pentru condens cu o freza. Pana una alta am pus vaselina din greu pe unde am taiat, urmand ca sa pun niste vopsea in viitorul apropiat.

Iata rezultatul (n-am mai facut poze in rest fiindca aveam mainile murdare. Momentan am conectat doar sarmaraia de la aeroterma la climatronic si doar 2 cabluri la panoul de relee (o masa si un + pe contact). Restul de fire nu le-am conectat inca deci panoul nu se aprinde inca.

vepusg.jpg

Si cablaraie:

33fdx02.jpg

tianu, ai conectat cumva ceva la aceasta mufa de sub consola centrala? Vre-un fir MOV cu papuc ALBASTRU, cumva?

2vl7bxw.jpg

Toate bune,

ALEKS

Modificat de ALEKS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe instalatie nu am avut fir mov, chiar m-am uitat acum dimineata sub consola si nu am nici un fir mov, eu am inlocuit partea de circuit cu cupla albastra si am pus exact firele unde le-am gasit, iar cu alinierea suruburilor, pe exterior am o tabla ce se pune pentru a aseza suruburile si aeroterma si dupa ea am dat gaurile pentru radiatorul de rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la tabla respectiva, o am si eu dar nu mi-a incaput bormasina acolo (un Bosch destul de mare) pentru a putea da gaurile. Stiu exact despre ce vorbesti dar nu am reusit sa bag bormasina acolo.

Cat despre cabluri, eu inca nu am inlocuit cupla albastra si cea cu 6-pini. In principiu eu am urmatoarele fire pe care trebuie sa le relochez (am vazut ca papucii se scot foarte usor cu o surubelnita de ceasornicarie, astfel ca pot sa montez firele direct in mufa mea):

Mufa albastra:

v8g5xc.jpg

Fire:

1. albastru-gri = iluminare controale bord (semnalul de la dimmer-ul bordului)

2. rosu-gri (destul de gros) = probabil vre-un +

3. galben-negru = + pe contact

4. rosu-alb = + care merge la OBD2

5. maro = GND

Mufa albastra din alt unghi (impreuna cu cea rosie si cea neagra):

mb4lkk.jpg

Mufa neagra cu 6 contacte:

wu0z90.jpg

Fire:

1. albastru-alb = semnal senzor viteza a masinii, firul se termina si cu un papuc aditional pentru legarea in panoul de sigurante si relee

2. albastru-gri = iluminare controale bord (semnalul de la dimmer-ul bordului)

3. galben-negru = + pe contact, merge direct in mufa albastra de mai sus

4. rosu-alb = + care merge la OBD2 (din firaraia urmarita)

5. MOV = am dubii mari aici ...

6. pozitie libera

... fiindca am identificat firul mov ca mergand aici:

20t3vo6.jpg

Sunt sigur ca dupa ce reusesc sa conectez si aceste fire, instalatia va functiona in limita a cat functioneaza ea, fara partea de motor conectata. Dar voi descoperi abea pe sambata, cel tarziu.

Am montat si suportul original pentru "fan control module" in compartimentul motor. Instalatia de la motor inca nu o conectez fiindca nu am cele 2 ventilatoare (ventilatorul principal + paletele actionate de curea). In rest am cam conectat tot ce se putea astfel ca sa pot merge cu masina.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Succes! Am facut masinaria sa mearga. Functioneaza perfect. Totusi nu-mi dau seama cum afiseaza temperatura exterioara atata timp cat n-am conectat sonda de temperatura exterioara.

Am sa revin si cu poze sa vedeti sistemul in functiune.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! Donatorul a fost tot benzinar? Am gasit si eu instalatia, este pe un TDI si, din cate vad, sunt ceva piese mai putine decat la instalatia de pe benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina, 2L 16v. Cam asa arata! Ecranul este tot rosu. Aplicasem un filtru de culoare portocaliu-chihlimbar de curiozitate sa vad cum se vede (un fel de folie colorata), dar ecranul este rosu, intocmai ca si restul interiorului masinii. Fac maine seara poze mai clare, cu aparatul (momentan poza e facuta cu telefonul, in fuga):

15d9ov4.jpg

Cred ca pe TDI instalatia e foarte putin diferita (foarte putin), din cate am inteles e vorba de sarmaraie. Cred ca te poate ajuta tianu cu informatii legate de instalatia de pe TDI iar referitoare la cea pentru motoarele 1.8 benzina, te pot ajuta eu cu informatii (vad ca si tu ai motor tip ABS, ca mine).

Multumesc tuturor colegilor de forum care m-au ajutat cu informatii. Operatiunea nu e chiar atat de imposibila pe cat pare... dar trebuie un plan de bataie care sa fie respectat cu strictete, multa documentatie si mai ales multa rabdare, pricepere si indemanare.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schema electrica pt. TDI mi-ar fi de folos.Ce m-ar interesa in primul rand ar fi daca climatronicul este in legatura cu ECU ca si la benzinare sau este independent. Un lucru evident, la TDi nu am regasit releul nr.105 aflat pe pozitia 1 in blocul de relee.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca releul nr. 105 nu e prezent si la diesel. Poate are alt numar (106 am mai intalnit) dar in esenta face acelasi lucru, alimenteaza motorul aerotermei interioare si prima treapta de turatie a motorului ventilatoarelor de la radiator.

Sa stii ca in afara de un fir MOV cu pin ALBASTRU pe care inca nu l-am conectat fiindca habar n-am unde, in rest nu-mi amintesc ca vre-unul din fire sa fie relationat cu ECU. Poate doar prin intermediul firelor de comunicatie din mufa OBD 2 sau prin intermediul firelor din cuplele de pe panoul de sigurante si relee. Altfel nu cred ca e relationat cu ECU; instalatia e total independenta, pare-se, la motor si la interior. La VR6 am impresia ca mai e ceva sarmaraie si in conectorul rotund de la motor (parca asa am vazut la o masina in dezmembrari).

Sa vedem si alte pareri...

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good job ALEKS. bine venit in randu nostru...celor cu climatronic :)

azi de dimineata am zis si eu ca imi rezolv iluminarea afisajului la climatronic cu ajutorul rusilor...dar dupa ce mi-am desfacut display-ul...mi-am dat seama ca de fapt rusii au inlocuit becurile existente cu niste led-uri...si au mai adaugat si vreo 2 rezistente. am dreptate?.....la mine din cate mi-am dat eu seama sunt arse becurile...in primu rand ca, parca au intrerupt filamentul si dupa aceea le-am si incercat la o baterie sa vad daca merg dar nici unu nimica, chestia interesanta e ca 2 dintre ele...cele 2 separate (cu lupa) nu par sa aibe probleme la prima vedere, dar totusi nu merg.....acum intrebarea mea este: unde gasesc beculete dinastea? pe la toate magazinele de piese auto am intrebat si toti dadeau mirati din umeri, am gasit in auchan beculete ceva de genu doar ca sunt mai marisoare...

si o ultima intrebare....de unde pot procura si eu acel film rosu? ca m-a dat pe spate cand am vazut cum arata la ALEKS si ma bate gandu sa le schimb si eu pe ale mele...app si in bord ti-ai schimbat culoarea?

imag577.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imag578.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imag591.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imag596.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de alinelu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incercat si pe la magazile de electronice (unde gasesti rezistente si alte produse electronice) locale care ar putea avea asemenea led-uri ???

Modificat de R_a_z_v_a_n
Nu mai da QUOTE la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.....ca sincer sa fiu habar nu am unde gasesc asemenea magazine cu rezistente si etc....stiu doar un magazin...dar mi-e cam lene sa ma misc pana in centru la ora asta...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pai, am schimbat culoarea peste tot in felul urmator:

- tot ce reprezinta afisaj (mai putin display-ul casetofonului) = rosu

- tot ce reprezinta control = rosu

- tot ce reprezinta background bord = alb

- martor proiectoare fata = verde

- martor proiectoare spate = portocaliu

- martor incalzire luneta = portocaliu

Referitor la CLIMAtronic, eu am facut intr-un mare fel:

- se desface panoul ala cu cablajul din suruburile alea argintii, apoi cand ai acces la butoane, le scoti pe rand sa nu le uiti ordinea si cu o scula foarte fina si ascutita (eu am niste astfel de scule de pe la spital la chirurgie) scoti folia verde (e un film verde subtire) de pe spatele fiecarui buton. Daca nu ai o scula din aia, atunci merge si cu o surubelnita, cu un minim efort dar filmul va deveni probabil inutilizabil. Apoi procuri de la librarie sau de la PIM sau alte tipografii, o coala A4 de film rosu (ei le folosesc pentru a "imbraca" cartile cand le leaga) la mirificul pret de 1 leu. Masori filmele alea verzi vechi de pe butoane si inlocuiesti cu bucatele de film rosu (tai cu bisturiul la cotele vechi).

- tot cu panoul desfacut, se procedeaza la scoaterea foliei verzi de sub display. Pentru asta nu trebuie scos display-ul si nici deranjat din locasul lui. Doar inspectezi bine laterala accesibila si cu ajutorul unei pensete, tragi ferm dar in acelasi timp usor de plastic si el va iesi. Tai iar la dimensiuni bucati de film rosu si inlocuiesti acolo.

- la final se reasambleaza panoul.

Ca o informatie suplimentara, culoarea pe care o am eu este un rosu similar cu celelalte controale iluminate de pe masina (care sunt cu LED-uri) datorita faptului ca in fiecare loc unde am pus film rosu, l-am aplicat in dublu strat. CLIMAtronicul la mine are BECURILE originale, nici un LED si nici nu intentionez sa pun vre-un LED atata timp cat se gasesc becurile originale (cam 14 lei bucata).

Per ansamblu, iluminarea este simetrica peste tot, nicaieri nu este vreo portiune fada (nu suport sa nu fie iluminarea completa a controalelor de la bordul masinii). Inclusiv ceasurile de bord sunt iluminate cu ajutorul unor barete de LED albe.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aham....am inspectat si eu cum as putea scoate folia de sub display dar nu am vazut nimica, o sa ma uit mai bine cand o sa-l dau jos data viitoare sa inlocuiesc becurile...si tot atunci o sa inlocuiesc si acele filme cu niste "coperti" de caiet...ca mi-am adus aminte ca le am de vreo 5-6 ani si cred ca s-ar potrivi perfect, nefiind foarte groase..... app de unte iti procuri becurile? e vreun magazin de renume sau de la unul cu electrice etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La orice magazin serios de piese auto (dealer VW sau magazine de tip AutoCenter) mergi cu certificatul zi zici ce bec iti trebuie. Omul se uita in ETKA si iti aduce becul respectiv.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Felicitari celor care au scris pe aici. AM achiztionat si eu ieri o instalatie climatronic semi complecta... in sensul ca lipsesc firele din interior de la relee inspre motor, sunt cateva mufe care nu au putut fi date jos frumos si au trebuit taiate. so as avea nevoie de o shcema electrica.

Cat despre scoaterea tevilor de la clima din interior spre motor, eu am ceva cauciuc care are exact aceeasi forma , acolo, s-ar putea sa am gaura? Am nevoie de o schema electrica complecta daca se paote cu culori de fire, etc, momentan nu am gasit nimic., Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la panoul cu relee inspre motor trece o magistrala groasa de fire cu o gramada de mufe in compartimentul motor si doar 3-4 mufe la interior. Ai nevoie de TOATE pentru climatronic. De acolo se iau informatiile pentru presostatul de pe instalatia de AC, senzorul de temperatura exterioara si comenzile pentru ventilatoare si controller-ul ventilatoarelor. Nu cred ca a fost o idee prea stralucita sa tai firele.

Uite-te aici pe acest site, la sectiunea Montare instalatie instalatie de A.C. CLIMAtronic. Acolo am facut poze si am pus o LISTA cu toate piesele pe care ar trebui sa le ai din instalatie. Sper ca ai luat vacuumul si grilajul central de aerisire cu valva. De asemenea blocul de control al turatiei ventilatoarelor. Ai sa mai ai nevoie de fulia mica, alte curele (pentru alternator-compresor si pentru accesorii) si de asemenea ai sa mai ai nevoie de furtune noi de la radiatorul de racire de apa al motorului la teava de langa chiulasa.

http://www.agindustries.110mb.com/passat3a...m_efectuate.htm

De asemenea ai nevoie de alternator de 90A minim. Creste consumul de curent foarte tare, mai ales ca din momentul in care ai climatronicul pornit, ventilatoarele de la radiator se invart continuu iar compresorul mananca mult.

Am sa-ti raspund si la mesajul privat, mai pe seara dupa servici, sa te ajut sa identifici alea.

PS: Eu am tot ABS dar instalatia de climatronic este de pe ADY, 2.0L, 16v. Merge perfect cu toate ca radiatoarele de racire freon si motor sunt mai mari.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat si in 2 zile am reusit sa montez : tulumba + compresor +alternator +curele + instalatie de "tevi" + tot ce trebuie pe la motor. Am facut toate gaurile , am ramas sa schimb doar un furtun de apa si sa fac instalatia electrica. Vis-a-vis de instaltia electrica, udne mai exact la mtoor sunt acele mufe de cliamtronic, ca ma duc inapoi la amsian si le iau si firele le relipesc? O poza ar fi ine venita. Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!