Jump to content

Incalzire oglinzi retrovizoare


Gelu
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare pentru posesorii de New Beetle. Cum procedati ca sa vi se incalzeasca oglinzile laterale? In afara de faptul ca butonul de reglaj al oglinzilor trebuie sa stea pozitionat pe mijloc, mai trebuie apasat altceva. La mine nu merge absolut deloc, pe Vag-Com nu am nici o eroare si totusi oglinzile nu se incalzesc. Sigurantele sunt in regula, din cate am inteles nu exista Beetle fara oglinzi incalzite.... :) . Ma poate ajuta cineva cu un manual pentru masina, orice in afara de germana. Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca trebuie apasat si butonul de dezaburire parbriz spate. bafta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie careva cum se rabateaza automat oglinzile electrice? am pus butonul pe rabatare si nimic. citeam pe un alt forum ca ar trebui sa se rabateze in momentul in care incui usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu, cel mai probabil nu ai aceasta optune, doar butonul are pictograma respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema rezolvata partial. Am reusit pana la urma sa dau jos geamurile de la oglinzi si am gasit totul in regula mai putin rezistenta de pe geamuri care este intrerupta. Nu inteleg de ce nu apare nici o eroare la diagnoza. Actionarea se face doar folosind comutatorul de reglaj al oglinzilor in pozitia din mijloc, nefiind nevoie de butonul pentru dezaburire luneta. Partea proasta este ca cele 2 geamuri costa 500 RON, ceea ce mi se pare exagerat de mult. In continuare vreau sa caut o varianta "made in romania", pentru ca nu vreau sa platesc asa mult pentru 2 geamuri. Stiti cumva de o folie pentru degivrare care se poate atasa pe oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta cu ceva....stiu un magazin on-line de unde ai putea sa ti le iei cu pana in 300 lei. Nu am sa-l postez aici ca sa nu apara discutii, daca te ajuta imi dai un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata partial. Am reusit pana la urma sa dau jos geamurile de la oglinzi si am gasit totul in regula mai putin rezistenta de pe geamuri care este intrerupta. Nu inteleg de ce nu apare nici o eroare la diagnoza. Actionarea se face doar folosind comutatorul de reglaj al oglinzilor in pozitia din mijloc, nefiind nevoie de butonul pentru dezaburire luneta. Partea proasta este ca cele 2 geamuri costa 500 RON, ceea ce mi se pare exagerat de mult. In continuare vreau sa caut o varianta "made in romania", pentru ca nu vreau sa platesc asa mult pentru 2 geamuri. Stiti cumva de o folie pentru degivrare care se poate atasa pe oglinda?

O varianta "made in romania" ar fi sa le pui un bec de 12 v in spate, care sa le incalzeasca :Driver:

500 ron e aberant, incearca la userul piti de pe forum sau la autokarma sau chiar la volksparts, cu siguranta iti vor oferi un pret mult mai mic. Si btw, oglinzile "originale" de la PoRo sunt made in turkey, stiu din proprie experienta si am in masina cutiile care pot dovedi asta.

Modificat de JAMS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun pret pe care il am acum este de 300 RON (multumiri lui Roby pentru ajutor), dar, na, ce sa zic parca mi se pare mult si atat, in conditiile in care o oglinda de passat este vreo 50 RON. Varianta cu becu este de luat in calcul, cu toate ca nu stiu cat de bine incalzeste (tot geamul). O sa incerc sa gasesc o folie cu un circuit deja facut pe ea, sau poate sa fac eu ceva de genul cu un conductor subtire. In fine, este de studiat, atunci cand va fi timp. Mai este si cealalta parte care ma face sa nu dau atatia bani pe 2 geamuri, si anume ca se pot fura foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Andumoscaliuc

Daca pe butonul de oglinzi nu ai pictograna pt incalzire oglinzi...adica daca pe mijloc ai 0 atunci eu cred ca se incalzesc odata cu activarea dezaburiri lunetei....la mine pe polo asa e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Cel mai bun pret pe care il am acum este de 300 RON (multumiri lui Roby pentru ajutor), dar, na, ce sa zic parca mi se pare mult si atat, in conditiile in care o oglinda de passat este vreo 50 RON. Varianta cu becu este de luat in calcul, cu toate ca nu stiu cat de bine incalzeste (tot geamul). O sa incerc sa gasesc o folie cu un circuit deja facut pe ea, sau poate sa fac eu ceva de genul cu un conductor subtire. In fine, este de studiat, atunci cand va fi timp. Mai este si cealalta parte care ma face sa nu dau atatia bani pe 2 geamuri, si anume ca se pot fura foarte usor.

Salut.

Poti, daca te hotarasti sa le cumperi, sa le inscriptionezi definitiv cu numarul de imatriculare de la masina (sunt firme care fac acest lucru). Mare lucru la oglinzi, daca nu mai incalzesc, nu ai ce sa le faci pt ca au pe ele integratul de incalzire care se arde daca sunt lasate permanent pe incalzit adica in pozitia de mijloc vezi imaginea (cum ar trebui tinute pe L sau R nu in mijloc) si e greu sa realizezi unde e ars. Cat despre rabatarea oglinzilor, din cate am inteles eu, sunt foarte putine modele cu rabatare. Problema este cu motorasul de la oglinzi, ca daca nu-l ai nu se pot rabata -> daca vrei sa-ti pui uite o idee: http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=61943&page=4

post-26058-1283702077_thumb.jpg

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun pret pe care il am acum este de 300 RON (multumiri lui Roby pentru ajutor), dar, na, ce sa zic parca mi se pare mult si atat, in conditiile in care o oglinda de passat este vreo 50 RON. Varianta cu becu este de luat in calcul, cu toate ca nu stiu cat de bine incalzeste (tot geamul). O sa incerc sa gasesc o folie cu un circuit deja facut pe ea, sau poate sa fac eu ceva de genul cu un conductor subtire. In fine, este de studiat, atunci cand va fi timp. Mai este si cealalta parte care ma face sa nu dau atatia bani pe 2 geamuri, si anume ca se pot fura foarte usor.

eu am avut aceeasi problema cu oglinda dreapta in iarna. pana la urma am cumparat un geam nou si am dat pe el vreo 180 RON, de la un magazin piese auto. scrie in araba aia cu " objects in the mirror ... ' da m-am obisnuit. te sfatuiesc sa nu faci improvizatii. masina e mai scumpa decat un geam de oglinda :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!