Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Am facut revizia de 70.000 km (vw proaspat adus in tara) la Proton Auto Cluj.

Schimbat: ulei 3l, filtru ulei, filtru benzina, filtru aer, filtru polen, 2 becuri (naiba le-a vazut ca sunt arse?!?!)

Pret final cu manopera de revizie si diagnoza 607.5 RON.

Recomandari din partea service-ului:

- schimbare placute + discuri

- revizia urmatoare peste 10.000km?!!? (stiam de 15.000km la benzina, dar ei sunt mesteri pana la urma, si in plus trebuie sa isi castige si ei o paine)

Off-topic: cei de la service s-au comportat civilizat, ma voi mai intoarce pe la ei, cand ii vine vremea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa se duca discurile asa repede? A mea are 136ooo KM si e si mai grea (deci masa mai mare de oprit la franare) si dicurile nu par sa trebuiasca schimbate. Sunt destul de ok adica...

Te-ai uita la ele si tu? Erau uzate rau? adica intrat in carne adanc din cauza uzurii?

Eu la a mea am dat 10 mil cu totul : cu distributie (role si curea), pompa de apa, filtru aer, ulei, filtru ulei si manopera. Eu am TDI-ul

Dar daca ai fost la reprezentanta e explicabil.

Bafta si sa treci cat mai rar pe la service! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am avut timp sa stau langa masina sa vad ce fac mecanicii, daca chiar s-au uitat la discuri sau au tras o concluzie dupa ce au dat o tura cu masina de proba :vaidecapulmeu:

Se simte in pedala de frana ca ceva nu e ok, si inclin sa ii cred.

Stiti careva cam cat e un catalizator pt Polo 9N 2002? Mi s-a aprins becul de catalizator ... Care e cel mai nasol lucru care poate sa se intample daca merg cu el asa? Pe I-net am vazut ca e in jur de 250RON (sincer nu stiu daca e universal), stiam ca se invarte pe 1000EUR, si am fost placut surprins sa vad pretul asta. Cei de la service nu au putut sa imi dea costul pt catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic sa faci o scanare cu vag-com si apoi vezi ce e cu catalizatorul...

Nu te lua mereu dupa mecanici... Incearca sa te si convingi daca au sau nu dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si in manualul de utilizator, si in cel de "intretinere"(ex. schimbarea stergatoarelor), dar nimic despre asta. Ma astept la un tabel de-ala care sa specifice ca la fiecare 15k km se schimba ulei, filtru ulei, alea-alea, la 30k se schimba filtru de aer ... inca nu am gasit o hartie oficiala, doar informatii primite pe forum din experienta fiecaruia prin service.

Te referi cuva la durata medie de viata a diferitelor consumabile ?

La matiz parca am avut ceva in carte de genul:

cauciucuri aprox x mii km;

- discuri de frana 60.000 km parca;

si alte piese care se uzeaza ..

o fi vw si nu matiz, dar tot se uzeaza dsicurile de frana, nu cred ca se ajunge la 200.000 cu ele

daca ai gasit ceva de genul asta sunt si eu interesat .

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

revizie de 1an, 8.300 km la polo 1.2 Happy azi 02.05.2008 @Midocar

3L ulei + filtru ulei + filtru aer + filtru AC (polen) + test franare pe stand si reglat frana de mana => 471 Lei

Super multumit de treaba facuta diferente mari la franare dupa reglajul sabotilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

apropo de revizie, am observat ca atunci cand pun contactul apare o cheie si scrie 10500 km in afisajul kilometrilor, iar daca mai misc de butonelul de resetare a kilometrilor mai apare un ceas si scrie 29. are cineva habarce ii ceasul ala, ma gandesc ca 10500 km si cheia ii cat mai am pana la revizie, dar ceasul ce o fi, mai stie cineva smecherii dinastea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Trebuie sa imi fac revizia de un an si vreau sa ma ajutati cu un pret si cu o locatie. Unde e mai O.K ? Si in ce consta aceasta revizie? MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand un dealer, asta in cazul in care te gandeai sa o faci in alta parte decat VW ... pierzi garantia pe ungere la motor, nu de alta. Apropo, vezi ca nu poti sa o faci la Skoda/Seat/Audi, trebuie sa fie dealer VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Salut. Trebuie sa imi fac revizia de un an si vreau sa ma ajutati cu un pret si cu o locatie. Unde e mai O.K ? Si in ce consta aceasta revizie? MULTUMESC

Mi-am facut o programare la Porche Vest la inceputul lunii Octombrie cind fac un an si i-am intrebat daca pot sa imi instaleze si alarma. Au zis ca dureza vreo 5 ore si ma costa 140 ron ora. Sa dureze asa de mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi nimic ca dureaza 5 ore dar 140 ron ora e criminal! Cred ca cea mai buna solutie pentru service e in provincie pentru ca in Bucuresti deja au devenit prea nesimtiti in lipsa concurentei,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca aici e locul, dar cam ce ar trebui sa contina o revizie la 80000km?

intentionez sa aduc din germania o masina cu km in jurul acestei valori si sa stiu ce ma asteapta acasa?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi revizie facuta recent?

se apropie si a mea de un an trebuie facuta la pbn de unde a fost achizitionata masina

post-17292-1218437681_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna... va rog sa ma ajutati cu o info..ptr ca am auzit variate pareri.. Am un polo 1.2 Benzina , nu este nou.. Am revizia programata in Septembrie sau la 58.000 KM.. Momentan am 52.000 KM cu el si la 58.000 KM cred ca voi ajunge la anu in aprilie -mai.. Aveti idee, pot s ma duc cu ea cand face 58.000 KM, sau e neaparata nevoie sa merg acum in septembrie ?

Multumesc :)

inca ceva..am vazut in cartea masinii ca uleiul trebuie schimbat la 1 an sau la 15.000 KM...daca in 1 an nu am facut 15.000 KM ar fi ok sa cumpar eu ulei si sa il completez? thx din nou :) ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba la un an SAU la interval, care din aceste conditii se indeplineste mai intai.

Daca in sept se face un an, atunci mergi in septembrie indiferent daca nu se fac 58.000 km.

Daca nu mai are garantie o poti face la orice sercice, la reprezentanta este destul de scump si nu fac altceva decat inlocuire de filtre si ulei.

eu unul schimb la 10.000, in cazul meu la 3 luni :icon_cool:

cat mai des, atat e mai bine ptr motor. Recomand la 10.000 ulei + filtru.

Eu schimb in Craiova cu 135 ron si schimb gratuit (3 litri ulei castrol magnatec 5w40 + filtru )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba la un an SAU la interval, care din aceste conditii se indeplineste mai intai.

Daca in sept se face un an, atunci mergi in septembrie indiferent daca nu se fac 58.000 km.

Daca nu mai are garantie o poti face la orice sercice, la reprezentanta este destul de scump si nu fac altceva decat inlocuire de filtre si ulei.

eu unul schimb la 10.000, in cazul meu la 3 luni :icon_thumright:

cat mai des, atat e mai bine ptr motor. Recomand la 10.000 ulei + filtru.

Eu schimb in Craiova cu 135 ron si schimb gratuit (3 litri ulei castrol magnatec 5w40 + filtru )

multumesc tare mult ptr raspuns :icon_geek: concluzie tre sa ii schimbe ulei + filtre :lol: bun asa .. nu o sa ma duc la reprezentanta ca stiu ca e f scump, dar o sa ma duc la un service cu preturi rezonabile..daca nu o sa vin in Craiova :) :P glumesc

multumesc din nou ptr sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut revizia de un an de zile la Midocar Vitan 10831 KM

super multumit si super ieftin recomand cu cea mai mare caldura

SCHIMB ULEI

SCHIMB FILTU DE ULEI SI 2 COLIERE

VERIFICAT PLACUTE DE FRANA

ARTICULATII, AMORTIZOARE

RESETAT INTERVAL SERVICE

pret final 264 RON

Modificat de nicuiry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am tot un polo 1.2, si vreau sa fac revizia de 30.000 km. are ineva idee la cat se ridica revizia + un eventual schimb de placutze de frana?

Tocmai am ramas trasnit de pretul pe care mi l-a dat Midocar: 1200-1300 ron. revizie + schimb de placutze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca nu mai ai garantie te poti descurca in alte parti mult mai ieftin (nu in spatele blocului decit daca esti minitehnicus).

Eu am facut revizia la Polo 1.2 de 30.000 singurel. Am dus-o la un service mititel doar pt. schimb ulei ca nu ma bagam tiris sub masina.

Filtrele: ulei, aer, polen 130 Ron

Ulei Castrol 4L: 180 Ron

Manopera schimb ulei: 30 Ron

Timpul meu (cca. 2 ore) ???

E doar o parere nu un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am fost saptamana trecuta,la recomandarea unui prieten, la SCTA FILARET, pe undeva pe Viilor,si ;revizie + doua bucse bascula fata+curatat clapeta acceleratie+schimbat un bec

730 RON, service curat si baieti profesionisti....eu am fost multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie facuta la Sandra in Iasi

sept 2008

Km: 10500

Costuri: 230ron

Ce s-a schimbat: Filtru Ulei si Uleiul . Atat. Filtrele de aer/polen se schimba ocazional- in manual spune ca trebuie schimbate dupa 2 ani. sau 1 an pt conditii speciale (taximetristi... masina rulata mult in zone de praf)

Timp asteptare: 1ora

Super multumit de service si masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prima revizie.

Caut un service unde sa fac prima revize la Polo 1.4 benzina. Ma intereseaza unul unde sa pot sa stau in apropierea masinii si eventual sa pot discuta cu mecanicul. Neaparat, vreau sa nu raman cu urme de maini murdare prin masina - innebunesc, nu suport.

Masina este in garantie - in decembrie face primul an - si am ajuns sa fac prima revizie.

Ce probleme as sesiza:


Cand aerul conditionat este pe recirculare, ventilatorul din dreapta taraie, ca si cum ar atinge ceva. Asta se intampla numai pe recirculare.


Dupa o groapa luat pe DN73, intre Campulung si Pitesti, ocazie cu care am strambat si janta si am pierdut si capacul rotii din dreapta fata, am ramas cu un enervant greiere in bord, in partea dreapta, in zona gurii de ventilatie dinspre usa. Cand drumul este putin incretit, o piesa zornaie in bord, ca si cum acolo ar fi o moneda de 50 de bani. Daca cineva se incumeta sa incerce rezolvarea problemei, trebuie dat tot bordul jos?


Pe o portiune ingusta de vreo 3-4 mm si lunga de 3 cm, pielea de pe volan s-a incretit. Si asta acum vreo trei saptamani. Masina nu sta in soare, iar locul este in dreptul manetei pentru faza lunga. Se poate cere inlocuirea volanului?

Avand in vedere cat respect au mecanicii din romania pentru masinile noastre si cat de prost lucreaza, merita sa incerc rezolvarea acestor probleme, sau este posibil sa ma aleg cu si mai multe dureri de cap?

Daca sunt bucse slabite sau alte elemente de articulatie ale trenului de rulare, in ce conditii se poate cere inlcuirea pe garantie?

Accept orice sfat. Sunt dispus sa merg la orice service aflat la 3-400 de Km in jurul Bucurestiului in conditiile in care revizia se face pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun ... nu stiu daca va fi indeplinita vreuna din cerintele tale.

La service nu ai cum sa stai langa oameni.

De schimbat nu o sa iti schimbe volanul. (probabil raspunsul va fi "utilizare defectuoasa").

Greierii din bord mai mult ca sigur vor face ca "maseaua la stomatolog" adica nu se vor auzi atunci. :blah:

Si eu am avut acea problema cu ventilatorul care zornaia urat dar vad ca singur si-a revenit.

bucse nu o sa gaseasca defecte deoarece este destul de noua masina pentru a se strica. Este destul de rezistenta la bucse. Eu am 23.000 km cu ea luata din Februarie anul acesta si nu se aude nimic.

In schimb ... nu o sa gasesti maini murdare prin masina. Ti-o vor da OK.

Sper sa iti fi fost de ajutor cu ceva si te sfatuiesc sa nu iti faci dureri de cap pentru ca nu merita. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce service imi sugerati si mie? :Driver: Trebuie facuta luna viitoare inainte de sarbatori.Am luat-o de la PBN.Banuiesc ca acolo trebuie sa ma duc prima data,nu?Cine a mai fost pe acolo,cum e treaba?Oamenii,preturile?

Salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!