Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

prietena ta ce masina are si din ce an?

Salutare!

Are un Polo 1.2 12 V 64 CP fabricatie 2002.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cartea mea zice : Autovehicule cu LongLife Service : VW 504.00 sau VW 503.00

Autovehicule fara LongLife Service : VW 501.01 sau VW 502.00 sau VW 504.00

eu iti recomand VW 504.00 Castrol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

As avea si eu o intrebare legata de tipul de ulei folosit pt masina ta. Am o prietena careia i se apropie revizia si as vrea sa stiu ce tip de ulei ar tb sa bage.

Mersi!

Pai dupa cum am spus in detalii mecanicul a bagat CASTROL 5W40 din comert 131 lei 4L

Cosmine!!!

"cartea mea zice : Autovehicule cu LongLife Service : VW 504.00 sau VW 503.00

Autovehicule fara LongLife Service : VW 501.01 sau VW 502.00 sau VW 504.00"

Salut!!! imi explici si mie cum sta treaba cu autovehiculele cu LONGLIFE si cele fara LONGLIFE sincer astea nu le-am gasit explicatie nicaieri :( in ce consta diferenta?

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate de care? la mine este Castrol TXT 505.01

nu sunt sigur dar LongLife am inteles ca inseamna sa schimbi uliul la un interval mai mare de kilometri.sincer mi se pare o prostie...ei zic ceva de genul 30 000 de kilometri. eu nu as risca pe masina mea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine dar zi si mie cine ar risca? :D

Uite de ce te-am intrebat.....io am luat mashina din Germania la 108k in cartea service avea trecute toate reviziile facute la nemti ca la carte si totusi uleiul era trecut acolo LONGLIFE dar schimbat la fiecare 15k si de asta ma intrebam si io....daca e schimbat ca si asta normal la 15k de ce ii mai zice LONGLIFE....poate pentru cei care uita sa il schimbe....sa stea linistiti ca rezista :Driver:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cunosc pe nimeni care fac sau care ar face asa ceva. nici nu imi imaginez de ce exista asa ceva. tre sa fie un ulei magic sa reziste 30 k de km faca incidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:)) adevarat! inamicul motoarelor bune duralube asta. oricat de bun sau prost, nou sau uzat duralube ti-l strica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Long life se face in tarile calde pentru masinile cu care se merge pe distante lungi la fiecare cursa. Pentru masinile frecate in orase in genul celor din Bucuresti nu are sens chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Are un Polo 1.2 12 V 64 CP fabricatie 2002.

Mersi!

Petru motorul tau merge 501.01 5w40 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Long life se face in tarile calde pentru masinile cu care se merge pe distante lungi la fiecare cursa. Pentru masinile frecate in orase in genul celor din Bucuresti nu are sens chestia asta.

Io am luat-o din Germania iar neamtul la toate reviziile facute a trecut LONG LIFE si ce-i drept Germania nu e chiar la tropice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand schimbati uleiul, trebuie sa-i schimbati si saiba baie ulei? sau ramane cel vechi....

cand am facut revizia anul trecut la PBN mi-a facturat saiba asta...faza este ca nu vreau sa ma duc la reprezentanta sa-mi fac schimbul si vreau sa stiu daca este nevoie s-o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine suni la ce dealer vrei tu si intrebi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi cu uleiul ta da pierzi garantia :)

p.i.g:

pe ce te bazezi cand afirmi asta??

scrie undeva ca numai uleiul de la reprez e obligatoriu?

poti sa vii cu uleiul tau dar sa corespunda normelor trecute in cartea masinii.

sa fie sigilat si sa ai certificat de conformitate pt el.

daca un service nu accepta e ilegal si poti sa reclami asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarile calde ar fi trebuit sa apara in ghilimele. Dar am omis eu treaba asta. Cand am spus asta m-am gandit la statele civilizate, in care lumea nu merge cu masina prin centrul orasului, ci pana la marginea orasului. Astfel, masina suporta un alt regim de viata, mai sanatos, atat pentru mediu cat si pentru ea insasi. In urma unui astfel de regim se poate opta pentru reviziile long life.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut DUN am inteles despre ce ai vorbit numai ca trebuiau ghilimelele :D

@GAD - EU nu a trebuit sa pun nici o saiba...probabil a fost deteriorata de asta a inlocuit-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut DUN am inteles despre ce ai vorbit numai ca trebuiau ghilimelele :))

@GAD - EU nu a trebuit sa pun nici o saiba...probabil a fost deteriorata de asta a inlocuit-o

cam ciudat ca si la prima revizie de 15000 au schimbat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le platesti manopera si tot acolo ajungi :vaidecapulmeu:

si garantia e o iluzie :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iesi mai ieftin cu vreo 2 milioane. cam cat costa uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii sfatuiesc pe toti cei care trebuie sa isi faca revizia...daca nu sunt in garantie sa fuga cat mai departe de reprezentante...oriunde e mai ieftin si mai bun decat la astia...jecmaneala pe fatza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e dar daca inca ai garantie nu merita sa o pierzi. daca ti se strica ceva important(nu ca s-ar intampla asta des la polo :vaidecapulmeu:) e nasol fara garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine.....se foiesc ...se invartesc...se dau dupa cires....te invinovatesc....te prostesc....pana te scoate vinovat si platesti....nu mai zik sa se duca cineva care e la prima masina sau care nu se pricepe....asa e in Romania si trebuie sa ne obisnuim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta asa e. nu poti sa ii contrazici ei fiind experti si tu nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p.i.g:

pe ce te bazezi cand afirmi asta??

scrie undeva ca numai uleiul de la reprez e obligatoriu?

poti sa vii cu uleiul tau dar sa corespunda normelor trecute in cartea masinii.

sa fie sigilat si sa ai certificat de conformitate pt el.

daca un service nu accepta e ilegal si poti sa reclami asta.

Daca se intampla ceva la motor si se constata ca e din cauza uleiului iti pune motorul in brate si te speli cu el pe cap ;)

Te trimite la aia de la care ai cumparat uleiu mai ieftin si uite asa ramai cu buza umflata :icon_thumright:

Nu a zis nimeni ca nu o sa te primeasca cu uleiul tau

Modificat de p.i.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc eu ca am mai citit - cred ca in topicul de la Golf V - este o operatiune standard. Nu am cautat si nici nu stiu explicatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!