Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

revizie 45.000km = 420ron

filtru benzina(original)

filtru ulei(original)

filtu aer(original)

filtru polen(original)

ulei mobil1

lucrare executata la un service din Brasov

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am un polo 1.2 , 36.000 km, care necesita in martie , atat revizie + lichid frana cat si inspectie ITP, si ma ingrozesc cand imi pun intrebarea:

La cine ma duc? Cum procedez sa fac parte din categoria oamenilor multumiti?

"Ma gandesc si la scorurile din ultima vreme, iar oamenii la care ne vom duce sunt aceia care detineau vechiul service dintre blocuri, insa acum au autorizatie VW si ne vor jecmanii pe motivul crizei financiare...

Prima ~850 ron si a2a revizie ~ 1000 ron (discuri fatza schimbate) a fost la PBN .

am vazut intr-un mesaj mai sus, ulei castrol magnatec 5w40 300 ron+ tva la service... iar azi la hypermarket din colentina,tot castrol magnatec 5w40 4 L cu 130 ron .... in fine.

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge la un service cu ora de manopera cat mai mica sau chiar si unul mai de cartier, unde poti negocia de la inceput lucrarea, care va consta intr-un schimb de ulei + toate filtrele (aer polen ulei benzina). Uleiul e o.k., daca cauti pe net gasesti si la 100ron :blah: Pt filtre intrebi la magazinele de piese auto import, sau cel mai ieftin in targ, in zona de dughene centrala. Daca ai folosit benzina de calitate si ti-a fost schimbat la ultima revizie poti sa nu mai schimbi filtrul de benzina care e mai scump (cam 100ron), insa cele de aer e bine sa le schimbi la cat praf e pe la noi, caci amandoua costa maxim 100ron, iar cel de ulei 15-20ron :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot de exemplu sa iau uleiul si filtrul de ulei si aer si sa ma duc sa le schimbe,cand vine vremea sa le schimb?Momentan sunt la prima revizie,care o sa aibe loc saptamana asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot de exemplu sa iau uleiul si filtrul de ulei si aer si sa ma duc sa le schimbe,cand vine vremea sa le schimb?Momentan sunt la prima revizie,care o sa aibe loc saptamana asta.

daca e in garantie nu te-as sfatui sa faci asta........pierzi garantia :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e in garantie nu te-as sfatui sa faci asta........pierzi garantia :blah:

Ok,ms oricum nu vroiam sa fac asta,pt ca nu am inca motiv sa schimb uleiul :D .Sa vedem prima impresie :D

Numa bine! :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de o informatie daca ma poate ajuta cineva..am un polo 1.2 din 2008 si trebuie sa ii fac prima revizie (1 an).eu sunt din bv deci trebuie sa merg la tess pentru ca masina e in garantie.imi poate spune cineva cam cat costa o astfel de interventie?multumesc anticipat ! :blink: (rog pm daca nu cer prea mult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 120k facuta de un mecanic " intre blocuri" care a lucrat in Spania la VAG vreo 9 ani

Ulei Castrol 5W40 :131 Lei

Filtru ulei : 35 lei

Filtru benzina :40 lei

Filtru aer: 50 lei

Filtru polen: 65 lei

Bucse brat inferior fata: 2 X 50 lei

Bucse brat spate 2X 100 lei

Pivot inferior fata dreapta + stanga 240 lei

Bieleta antiruliu 2 X 90 lei

Manopera 150 ron

Total in jur de 1200 lei....daca ma duceam la reprezentantza crek nu scapam cu 2500...treaba facuta k-lumea...chiar daca au fost schimbate in "fatza blocului" cred ca experienta si priceperea mecanicului conteaza cel mai mult....nu mai zik ca am ajuns foarte ieftin :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,ms oricum nu vroiam sa fac asta,pt ca nu am inca motiv sa schimb uleiul :lol: .Sa vedem prima impresie :D

Numa bine! :blush:

Schimb ulei+filtru ulei+manopera(Midocar Srl) 2 mil jumate...Aprox 12000 km intr-un an si o luna :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam atat era, 2500ron, la reprezentanta numai geometria costa 300ron....iar tu vei da in jur de 60ron la un atelier multi-marca, daca tot ai schimbat bielete de directie si ai 120k km cu el.

La prima revizie (de un an sau 15k) mergeti la o reprezentanta cu ora de manopera si ulei mai ieftine, desi doar in provincie mai gasesti cu ora sub 100ron fara tva. Normativul este 0.5 ore. Indicatia producatorului este sa se schimbe doar uleiul si filtrul si deci nu-i lasati sa va schimbe si celelalte filtre, le schimbati voi in regie proprie daca ati mers prin mult praf, e usor; filtrul de polen vine cu instructiuni de montaj in cutie, iar pt cel de aer veti face uz de surubelnita cu cap cruce care echipeaza masina.

@Adrian2008 Cred ca la tine au intrat doar 3l de ulei si aceasta la pretul de 50lei pe litru, iar filtrul de ulei si manopera mai costa inca 100ron...da si tu detalii ca eu stiam ca uleiul e 70ron/l

Modificat de Senna
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu eu am fost cu masina,pe bon scrie asa:

Service schimb ulei: 71,4

Materiale mici: 4,28

Ulei motor 49,27 x 1l

Ulei motor 49,27 x 2 =98,54

Eticheta revizie:2,61

Filtru ulei:45,18

In total cam 270 de lei,mai exact cu toate cele,TOTAL:271,27. Preturile de pe lista pe care am scris-o contin si tva-ul la fiecare produs.

Sper ca v-am fost de folos.Numa'bine

Ps:Operatia a durat in jur de o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Senna: -> Cand am luat masina la 108K avea bieletele schimbate...am vazut in foile de revizie la 105k, care mi le-a dat cand am luat masina. Acum cand am facut revizia la 120k mecanicul m-a sfatuit sa le schimb ca nu or sa mai tina mult. Asa de putin ar trebui sa tina bieletele? :) Mecanicul imi e prieten bun nu cred ca m-ar fi pus sa le cumpar degeaba :nono:

Modificat de spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, tu ai facut revizia in vara? Cam din octombrie uleiul s-a scumpit.

@spu: Bielete sau capul de bara? In mod normal n-ar trebui sa le schimbi niciodata in tarile cu apa calda, iar in RO tin cateva zeci de mii de km. Daca mecanicul ti-e prieten bun, poate au uitat sa ti le schimbe efectiv in service, altfel e imposibil ca asa piese de reprezentanta sa tina doar 12k km.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, tu ai facut revizia in vara? Cam din octombrie uleiul s-a scumpit.

@spu: Bielete sau capul de bara? In mod normal n-ar trebui sa le schimbi niciodata in tarile cu apa calda, iar in RO tin cateva zeci de mii de km. Daca mecanicul ti-e prieten bun, poate au uitat sa ti le schimbe efectiv in service, altfel e imposibil ca asa piese de reprezentanta sa tina doar 12k km.....

Nu,am facut-o ieri,16.01.2009. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci or fi ieftinit ei uleiul inapoi la 50ron/l, probabil din cauza crizei economice :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima revizie la tess (reprezentanta vw) brasov.schimbat filtre aer,polen, ulei, schimb ulei+manopera= 532.37 lei ..la data de 20.01.2009.revizia a durat maxim 2 ore.nu stiu ce sa zic de pret, sunt la prima masina, mi se pare un pic scump dar polo-ul meu merita :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Senna : -> e vorba despre bielete care initial au fost schimbate inainte de a lua masina in Germania la ultima revizie....am facut eu in tara 15k km si cand sa fac revizia mecanicul mi-a spus ca trenbuie sa le schimb neaparat.

Sunt reprezentante care la schimbul de ulei factureaza 4 bidoane X 1L X 60 ron litrul la un schimb ......si altele sau poate chiar aceleasi la alta revizie factureaza 1 bidon de 4 l la 130 ron....asta impreuna cu altele aduk la diferentze de preturi intre reprezentantze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai auzit tu de reprezentanta sa puna ulei de 130ron la 4 litri? Pai asta-i pret de hypermarket pt Magnatec, iar ei pun Castrol TxT sau Edge 505.01 si la diesel si la benzinare iar pt diesel cu DPF baga 504/507, asta ca sa aiba doar doua tipuri de ulei in magazie si sa fie logistica mai simpla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut pe factura de 130 ron fara tva...tva-ul era calculat la toata suma cum e si normal...asta la Gold & Platin Iasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut pe factura de 130 ron fara tva...tva-ul era calculat la toata suma cum e si normal...asta la Gold & Platin Iasi

Da,se pare ca la unele service-uri e si mai ieftin.Fiecare cu norocul sau.La mine tva-ul a fost calculat pe fiecare produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Sandra Iasi am auzit sa fie ulei ieftin...Vad ca la noi in RO fiecare dealer pune ce ulei are el chef... Totusi e bine, uleiul VW original costa aproape 100ron litrul si e tot Castrol :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai auzit tu de reprezentanta sa puna ulei de 130ron la 4 litri? Pai asta-i pret de hypermarket pt Magnatec, iar ei pun Castrol TxT sau Edge 505.01 si la diesel si la benzinare iar pt diesel cu DPF baga 504/507, asta ca sa aiba doar doua tipuri de ulei in magazie si sa fie logistica mai simpla....

505 01-se pune la diesel PD iar la DPF se pune 507(504 este norma pentru benzina) :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
505 01-se pune la diesel PD iar la DPF se pune 507(504 este norma pentru benzina) :icon_cheesygrin:

Salut,

Am fost azi la PBN si m-am interesat ce tip de ulei pot baga in motorul tip BME, si mi-au spus ca pot baga castrol SLX cu norma 505.00(sau ceva de genul asta), iar daca intri pe oilshop.ro....iti va da un alt tip de norma 501.01 sau 502.00..iar tu spui ca pt benzinar ar merge 504.... nu stiu ce sa mai cred si nu stiu ce fel de ulei pot baga....

ma puteti ajuta...se apropie service-ul si trebuie sa stiu ce sa cer pt a nu mi se baga pe gat ceea ce nu se vinde.... ma intelegeti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat cateva date poate te ajuta cu ceva.

post-22694-1233180791_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!