Jump to content

Reviziile la Polo - generalitati


DANNY VW
 Share

Postare recomandată

Salut,

Nu din pacate. Am impresia ca merge doar Castrol Magnatec C3 5W40.

Bafta.

Cu stima,

Costel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am rezolvat cu revizia, ulei catrol 5W40 ( 138.000 km), C3, 4L, + filtre, + duralube.

Am inteles de la mecanicul meu, ca, ar fi bine daca as schimba bujiile, cu ce ajuta daca le schimb?

Numai Bine, :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut un litru de la revizia precedenta...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Uleiul Castrol Edge 5W40 este necesar pentru VW Polo TDI sau poate fi folosit si un alt tip de ulei ?

PS. Filtrele Mahle sunt net superioare celor Mann. La pret sunt asemenea.

Modificat de DinuC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti dai seama ca sunt net superioare? Dupa ce criterii? Sa stiu si eu la ce sa ma uit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cele Mann sunt fabricare fie prin Mexic, Turcia sau pe vapor, in cazuri mai fericite si prin alte locuri care le pot oferi o calitate mai mare. Dar este ca o loterie.

La filtrul de polen am sesizat prima data diferenta, calitatea materialului la cel mann era foarte slaba, in sensul ca era ca o hartie normala dar putin mai tare, marginile nu erau dintr-un metal maleabil, erau din carton intarit, geamurile se abureau imediat, iar aerul care intra in interior, mai ales in intersectii era mai greu de respirat, se simteau noxele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut azi am fost și eu pe la service cu mașina am schimbat filtru aer,ulei,filtru ulei.Vreau sa va

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut azi am fost și eu pe la service cu mașina am schimbat filtru aer,ulei,filtru ulei.Vreau sa va

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am un Polo 1.4 Fsi si vroiam sa stiu la cati km se schimba distrbutia pe lant si mai precis ce anume se schimba. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Distributia pe lant se schimba intre 90000 si 120000 spune cartea.Dar exista un avantaj si anume ca atunci cind este dusa incepe sa se auda uzura lantului.De regula sare de 150000 de km asa ca stai linistit.Ce se schimba?Lantul si rolele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o intrebare, din cate am citit aici voi folositi ulei Castrol, eu am pus anul trecut Mobil, credeti ca este o problema? Mie mi s-a parut cam subtire....

Astazi am revizie la 80,000 km si nu stiu ce sa fac, sa revin la castrol sau sa raman pe mobil?

Alt intrebare: mi s-au desprins protectiile de la amortizoare spate, cam cat credeti ca ma costa schimbul acestora cu tot cu manopera?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Protectiile vin prinse pe niste tambure ca de spuma cauciucata. Acestea costa pana in 30 ron amandoua. Manopera nu ar trebui sa fie nici ea prea mare, pentru amortizoarele pe spate se dau jos foarte usor si rapid. De in maxim 30 de minute e gata operatiunea. Eu zic ca nu ar trebui sa fie mai mult de 30-50 ron manopera, depinde de service.

Cu uleiul...depinde si tie cum ti s-a parut ca merge cu Mobil-ul. Daca a respecta norma, nu ti l-a mancat si ti s-a parut ca se simte bine motorul in ulei Mobil, ramai tot pe el. Daca nu ... schimba-l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc pentru raspuns, am fost ieri la Brady, unde ma duc de obicei, mi-au spus ca pufferii costa in jur de 100 ron/buc + 100 ron manopera, cu totul ~ 300 roni. Mi s-a parut foarte mult si am decis sa mi-i cumpar eu si sa merg la alt service sa mi-i schimbe.

Mi-am pus tot "mobil" pana la urma, vreau sa-l urmaresc de data asta sa vad cum se comporta, in principiu nu am avut probleme.

Mi-au spus ca am nevoie de un cap de planetara stanga si scutul de protectie de pe partea dreapta care este crapat. Mi-au mai zis si de stopul pe frana (cel cu leduri) dar nu cred ca este nevoie sa-l schimb pentru 2 leduri arse.

Aveti indee unde sa merg in bucuresti sa cumpar piesele astea (as vrea sa fie si originale). M-ar interesa si codurile pentru aceste piese daca stiti.

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor - ajutati-ma si pe mine !

Sunt intr-o ceata totala:

Am cumparat un Polo AZQ 1.2 - 12V acum un an.

Avea 110.000 km - am schimbat toate filtrele(mai putin cel de benzina) si uleiul,imediat cum l-am cumparat. Din cate am citit pe la voi prin forum trebuia sa pun 5W-40 ?!?!?

Cel de la care l-am cumparat mi-a spus ca a pus la recomandarea mecanicilor Mobil Super 2000 - 10W-40 Semi Synthetic si atunci tot din acesta am cumparat si eu. Acum ce-i drept apare pe bidon scris si VW 500 00 care este trecut in cartea tehnica. Carte tehnica pe care o am in portugheza si nu inteleg prea mare lucru.

E trecut ceva de genul:

- VW 503 00 (service long life)

- VW 500 00 - VW 502 00 (economic)

- VW 501 01 (multigraduados)

Ce sa mai inteleg ? Oare ce trebuie sa-i pun ?

Am 120000 km acum - trebuie dupa astia 10000 de km pe care i-am facut cam intr-un an sa-i schim uleiul ? sau mai pot merge cu el pana la cat ?

Cati litri de ulei intra in motor ? In carte scrie 3 dar nu stiu daca e luat in calcul si schimbarea filtrului.post-68825-0-58344800-1297882457_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus 3l exact cu schimb de filtru 5W 40 502.00 si are 90k azq 1.2 ;eu zic ca 10w 40 este prea gros ,mai ales iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal Eu din cite am inteles de la mecanici daca se depaseste 100K se pune ulei 10W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi de forum, mai multe discutii despre uleiul ce este recomandat sa-l folositi,au fost postate in topicul:Polo 9N si 9N3/Ulei motor

Modificat de FLO-RIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut acum 3 zile am fost si eu la un control la gammis mi-au dat ca trebuie sa schimb

-Cap bara directie dreapta 80

-Protectie amortizor 30

-Semi-bielete stanga/dreapta 84 lei

-bucse stanga/dreapta 66 lei

De la service mi-au dat niste preturi ENORME chiar duble la unele exemplu 1 bucsa 80 lei m-am dus la reprezentanta gammis am luat cu 33 lei(poate putin important)

Piesele le-am comandat azi am fost la montaj la urmatoarele piese:

-Cap bara directie dreapta

-Semi-bielete stanga/dreapta

-bucse stanga/dreapta

MANOPERA MA COSTAT 300 lei deci mai scump ca piesele si+ de asta protectia amortizor nu am schimbat-o pentru ca mi-au cerut 92 lei pt manopera(bataie de joc)

Am mai facut unghiu de fuga si unghiu de cadere 97 lei.

Iar protectia amortizor mi-a facut-o cine-va la un atelier cu 10 lei.

Am scapat de unele troncaieli dar la denivelari tot se mai aude.....Se poate sa fie de la placutele de frana care nu le-am schimbat de cand am luat masina adica de 3 ani si 23000 km parcursi numai de mine + km parcursi de fostul proprietar.

Daca am facut reclama cu firma gammis editati postul

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curand, am facut revizia masinii din semnatura, filtru aer si benzina UFI, filtru polen cu carbune activ MANN, filtru ulei KNECHT si ulei Castrol Magnatec 5w40. Cost total 450 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei Castrol SLX 5W30 - 3 litri, filtru de aer Mann, filtru de habitaclu Mann, filtru de ulei Mann, filtru de benzina Mann - 370 de lei, plus 60 de lei la service (aveam schimbul gratuit de ulei). Total 430 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recent am facut revizia evident nu la dealer,ulei+filtre+manopera=390lei

Mi s-a reglat si cursa franei de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca nu aveti chef de schimbat aparatorile de la amortizoarele de pe spate va dau o solutie simpla.

Luati 4 soricei (bride) si faceti urmatoarele operatiuni:

- primul soricel il puneti in jurul aparatorii de plastic;

- soricelul doi il puneti pe urmatoarea bavura a bucsii de spuma;

- soriceii 3 si 4 ii puneti intre cei doi soricei prinsi anterior.

Ultima operatiune este sa-i strangeti pana aparatoarea va sta la locul ei. Nu cred ca o sa mai tina foarte mult dar este o solutie temporara pana aveti timpul necesar sa schimbati totul.

Eu eram plecat si am vazut ca s-a desprins aparatoarea si asta a fost solutia gasita pe moment sa nu intre mizerie.

Este asa de 6 luni si e ca noua :).

V-am salutat.

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va rog, la cati km se schimba distributia la un Polo 9N3 motor de 1,4L benzina, 59KW, cod motor BUD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!