Jump to content

Chiptuning 1.4TSI


nnw
 Share

Postare recomandată

pai si cineva considera justificata investitia de 6000 EUR in cresterea puterii masinii ca sa ajungi la 180 CP? ;)

sa nu uitam ca diferenta intre Golf V GT Sport 1.4 TSI 122 CP si GT Sport 1.4 TSI 170 CP este de 5000 EUR, bani in care ai un motor cu putere stock 170 fata de 180 obtinuti din tuning, ai un compresor mecanic plus alte componente mecanice la motor, jante 17", alte accesorii de design...

Motorul de 122 CP nu cred ca ar trebui dus la extrem, si sa luam aceasta optimizare de soft ca un plus binevenit, dar care sa ne ajute si sa ne pastreze totusi masinile la acelasi nivel de fiabilitate care ne-a si convins sa le achizitionam... sa nu uitam ca Golf-ul nu este o masina ieftina pentru clasa ei, ba cred ca cea mai scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vad acolo ca 6000 euro e ca ajungi la 240 de cai....dar din GTul de 170.

>>B&B Golf GT 1.4 TSI ca.176 kW / 240 PS

>>Drehmoment ca.360 Nm bei 2.900 U/min € 5.998,-

la 180 ajungi doar cu:

>>B&B Golf 1.4 TSI ca.129 kW / 175 PS

>>Drehmoment ca.260 Nm bei 1.850 U/min € 998,-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ei au preturile astea inseamna ca sunt si clienti :blah_: dar subscriu si eu ca acest motoras nu trebuie dus la extrem

nnw - citind topicul de impresii am vazut mai multa lume care zice ca nu constata o mare diferenta la un plus de 30CP... sau aventual mai dureaza pana se obisnuiesc cu noile schimbari... sa ne tii la curent :))

iepumare - cred ca totusi e mai complicat la DSG... avand in vedere ca DSG-ul e "invatzat" sa gestioneze 122, ar trebui reinvatzat pt noua valoare ca altfel ar fi un fiasco... dar asta e doar parerea mea logica, nu ma pricep :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca "e invatat" sau nu. Dilema mea e cat va fi afectata fiabilitatea componentelor daca ma voi apropia pe la 240 Nm? DSG-ul uscat e limitat la 250 Nm si mi se pare dus aproape de limita ceea ce nu e prea bine.

Pe de alta parte motorul de 1.4 TSI si 160 cp cred ca are 240 Nm stock dar ajutat si de un compresor mecanic.

Teoretic s-ar putea si la 122 cp DSG sa duc cuplul la 240 Nm...cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ei au preturile astea inseamna ca sunt si clienti :) dar subscriu si eu ca acest motoras nu trebuie dus la extrem

nu doar asta, dar la ei manopera e ff scumpa, e o firma cu renume, au garantie..samd.

cam toate firmele prin De asa au preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot uitandu-ma pe YouTube la diverse filmulete am dat peste un caz "documentat" de before and after remapare. Este vorba de un Passat 1.4TSI de 122CP dus la 158CP si 242 Nm.

Asadar, before : http://www.youtube.com/watch?v=FiApKWZ93Xc...feature=related

and after : http://www.youtube.com/watch?v=GoI5MltWwQs

Concret : 0-110 pe vitezometru (adica 0-100 real) este in varianta stock : 11.2 s. Producatorul declara 10.5 s, dar cu totii stim ca timpul oferit de producator este mai dificil de atins daca nu incerci de multe ori ca sa acumulezi experienta la plecarea de pe loc si schimbarea vitezelor. Dupa remapare, 0-110 vitezometru (0-100 real) : 9.3 s. Imbunatatirea este evidenta si fara sa fi cronometrat de atatea ori ca sa obtin timpii. Practic, cam cat s-ar scoate in mod normal si in realitate cu un 1.8TSI de 160CP, care are declarat 8,6 s de fabrica. V-as fi oferit un film concret cu un 1.8TSI pe Passat care face un 0-110, dar nu exista decat unul, iar cel care l-a facut nu prea s-a descurcat de minune cu plecarea de pe loc, pentru ca i-a iesit timpul ca pentru un 1.6 102CP plecat foarte bine si in panta :lol:.

Acum, cifrele nu mint, deci diferente exista in mod cert, ma indoiesc ca nu ar fi si usor de simtit diferentele intre un motor stock si unul remapat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vede o oarecare diferenta, mai ales la treapta 1 si 2... cred ca scotea si mai bine daca nu scotea ASR-ul :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai diferenta e de aproximativ 2 s intre cele doua run-uri. 9,3 s e sub 9,4 declarat de fabrica la Golf V, in conditiile in care Passatul are aproximativ 200 kg in plus.

EDIT : aici vorbim de 0-100 real, pentru ca ii ia 8,1 secunde pana la 100 km/h pe vitezometrul lui. Acum imagineaza-ti cum ar fi cu ~200 kg in minus :Driver:

Modificat de MindBlank
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Interesant topic, frumoase filmulete si atragatoare cifre. :P

Desi mi-ar placea ca si masina mea sa fie "jmechera" ca are "cip" pe ea, nu sunt adeptul acestui tip de tuning.

Parere personala si nu vreau sa nasc flame-uri sau sa intru in vreo polemica: Chiptuning-ul se face in momentul cand nu-ti mai place motorul, adica nu-ti mai place cum "te baga in scaun" sau atunci cand pur si simplu te-ai plictisit de masina si vrei sa incerci ceva nou pe ea.

Pentru moment eu sunt foarte multumit de cum se comporta si de cum trage motorul. Poate in viitor voi vrea si eu mai mult de la tanculetul meu sau chiar, cum zis si mai sus, voi ajunge sa ma plictisesc desi asta parctic mi se pare imposibil :D

Pentru mine partea forte este cuplul iar puterea e pe locul doi. Eu unul ajung destul de putine ori pe la 5000 rpm, adica nu-i in dau zilnic turatia asta, desi din cand in cand o mai pisc :P. Trebuie sa admitem cu totii ca marea parte din viata unui motor se petrece la turatii pana la cea de putere maxima, adica nu mergi tot timpul cu acul turometrului la 5000 in cazul motorului de fata.

Daca s-ar putea face un tuning de genul cuplu maxim si putere putin crescuta sau chiar la fel ar fi ceva ideal pt mine desi nu cred ca se poate asa ceva pentru ca stim cu totii ca ele cresc cat de cat consecutiv si oricum despre asta s-a scris mult pe acest forum si nu-i nevoie sa explic eu acum.

Pana acum solutia cea mai apropiata de dorinta mea e solutia de la Upsolute desi nu se stie cat de reala este.

nnw - cati km are acum micul tau bolid ?

iepumare - uite ce a scris voinea despre tuning pe DSG7. Mi se pare perfect plauzibil ceea ce zice el pentru ca aceasta cutie este pusa si pe TDI-ul de 1.9 care are 250 Nm stock si il gasim si pe Skoda Superb pe motorul TSI de 1.8 dar limitat la 250 Nm (o astfel de configuratie poseda si colegul xxnelu).

Sanatate si asteptam impresii despre "movement" si mai ales despre consum.

PS: Voi cei cu Golfuri va plangeti ca vreti tuning, da noi astia cu Passat sau Jetta (ceva mai dotata) ce sa mai zicem ?! :P :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linsitit Velocity_Warrior nu se supara nimeni :P fiecare cu parerea lui si fiecare face ce vrea el cu masina lui

noi(astia cu goalfe) nu ne plagem ^_^ eu chiar am scris mai sus ca sunt super multumit si tin la fiabilitatea/longevitatea motorului meu, dar daca tot se poate de ce nu... el e limitat la 122 din diverse motive invocate mai sus parca(marketing, vanzari, etc), dar nu doar teoretic ci si practic el poate mai mult :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

impresii noi...

pai de ultima data nu am mai avut parte decat de mers cu ea in oras, asa ca... nu am mai simtit senzatii tari. Acum sunt plecat in Moldova, dar cu Octavia nevestii, si i-am lasat ei Golf-ul dar fara sa stie de modificari :angry: si sa vedem ea ce zice. Oricum, fara probleme, exceptand una singura cand mi-a dat in nas, intre 2500 - 3000 rpm mi s-a taiat benzina fara motiv dar pt o perioada f scurta de timp...

nu s-a mai repetat, asa ca pt moment nu il consider o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti colegii!

Dat fiind ca sunt primul de pe forum care a tunat acest motor si tot primesc mail-uri cu intrebari de la colegii de pe forum, zic ca e bine sa continuam discutiile in acest format astfel incat sa impartasim informatiile.

1.4 TSI 122 CP, 200 Nm -------- 153 CP, 242 Nm (inca neverificati de Dyno dar va urma)

sal

ieri am montat intercoolerul pe tsi 122 se simte bine am remarcat diferenta si temp aerului care intra in motor e alta fata de standard ,cu tulumba aia deasupra motorului aerul ara cald acum intra aer rece, eram 3 insi in mas cu 300 kg si cind in mers o calcam se ridica de bot amicul care a facut adaptarea a zis ca nu a mai vazut pina acum un asa 1.4 litri si e macanic de mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explica, te rog, cum ai pus intercooler-ul...

Intercooler-ul este, la tsi 122 in spatele motorului si e racit cu apa. Te rog spune si ce ai facut cu tevile de la racire.

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si intercooler sport racit cu apa vine cu tot cu tevi and stuff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin74 Se poate un link pentru intercooler ? Eu caut un kit de evacuare, dar momentan nu am gasit nimic.

Imi place felul in care trage Passat-ul cu chip :-D.

Eu sunt foarte curios ce se poate extrage atunci cand se schimba si evacuarea + filtrul aer, si eventual cum spune cosmin mai sus, si intercooler-ul.In opinia mea, chip-ul fara un downpipe marit impreuna cu un filtru sport, nu face " mare " lucru.

PS:Grija mare cu soft-ul, peste tot citesc ca aceste noi sisteme de manangement med17/edc17 sunt f complicate, si necesita adaptare pe fiecare masina in parte pentru a obtine o optimizare fiabila.

Modificat de mOFO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu chip tuning la aces motor. :wub:

Sunt super incantat si recomand tuturor.

Am observat diferente majore in "drivability" dar si la capoitolul cuplu si putere de la 2500-4000 si 5500-6500.

Consumul este apoximativ la fel (nu pot sa spun daca e putin mai mult sau mai putin :) )

Iar despre intercooler.. Suntem offtopic, poate e mai bine sa discutam aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=38582 sau aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=51645.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Cum ramane cu chiptuning-ul pentru 1.4 tsi 122 cp cu DSG 7 ? A facut cineva? Nu pateste nimica cutia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari rex

vad ca nu ai mai asteptat sa iasa masina din garantie :))

la ce firma l-ai pus? si ce date tehnice ai acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rex cam ciudat graficul de la Revo.

Stock power este pe la 140 cp si dupa noul soft ajunge la 156 cp :P .

Modificat de power
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu m-am uitat la semnatura :P

deci 156 cp :rolleyes: ... pretul e cam piperat dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu chip tuning la aces motor. :wub:

Sunt super incantat si recomand tuturor.

Am observat diferente majore in "drivability" dar si la capoitolul cuplu si putere de la 2500-4000 si 5500-6500.

Consumul este apoximativ la fel (nu pot sa spun daca e putin mai mult sau mai putin :) )

Iar despre intercooler.. Suntem offtopic, poate e mai bine sa discutam aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=38582 sau aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=51645.

Salut , cum de au iesit 140 cp stock? nu e bun graficul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, e bun :blah_:.

Fabricantul poate da o putere mai mare decat are de fapt masina (R8 de ex) sau mai mica (de ex TSI de 122, TDI de 140 http://www.revotechnik.ro/chip-tuning/Volk...GT-TDi-2.0.html, etc...)

Oricum si la putere e discutabil 156 BHP ~ 158 PS cu benzina de 98. Eu folosesc, dupa chip, numai benzina de 100 ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a spus si Vlad, unele masini au mai multi cai putere decat declara producatorul, iar altele mai putini. Ca fapt divers in USA o parte din posesorii de RS4 V8 au dat in judecata Audi deoarece masina dezvolta pe dyno considerabil mai putini cai decat cei 420 declarati de Audi.

Noi suntem transparenti in ceea ce facem asadar nu incercam sa cosmetizam rezultatele si le prezentam clientilor nostri situatia reala asa cum este ea. Toate modelele TSI de 122/125 care au fost folosite ca masini de dezvoltare (dezvoltare care a durat cateva luni bune!) au aratat puteri intre 132 si 139 Bhp in varianta de serie. La fel este povestea si la TSi-ul de 140 care in varianta de serie dezvolta considerabil mai mult decat declara VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau unele dyno din anglia arata mai mult decat trebuie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!