Jump to content

Audi RS3 va fi echipat cu motorul TT RS-ului


kadett
 Share

Postare recomandată

De acord cu Vlad :icon_thumleft: S3 a fost acuzat deja ca ar fi mult prea scump pentru clasa sa...Ca sa dai 50-60.000 pe RS3 trebuie sa fii extrem de mare fan.La suma asta ai ce alege.In plus cred ca TTRS este masina care ocupa acel loc in nisa Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    29

  • Dr.G.Silviu

    14

  • Alex@Audi

    14

  • Vlad MHL

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu inteleg de ce intarzie asa de mult cu modelul asta. numai bine dupa ce scoate rs3 apare si noul A3

interesanta miscare exact ca si cea cu golf V variant. dupa ce sa produs ani buni golf 5 hatckback a aparut pe final golg V variant apoi imediat golf VI si acum Golf VI variant la fel ca golf V variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este anuntata o data oficiala la care va fi lansat modelul. Probabil ca va fi prezentat la Salonul Auto de la Frankfurt din toamna.

in cel mai fericit caz se va prezenta un concept

masina in niciun caz ... inca nu exista nimic oficial, sunt doar speculatii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din nefericire o sa fie tot Haldex tractiunea lor integrala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fiti carcotasi! :D Unde vrei sa bagi Torsen in piticania aia de masina? Plus ca n-am auzit pe nimeni sa se planga de cum se comporta Haldex in viraje sau pe timp de iarna. Lumea e suparata ca nu se fac plecarile usor si nu prea poti face drift...Oricum, ce sa faci la 4,2 m lungime si 4x4??? No fun anyway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad nu am dorit sa fiu carcotas absolut deloc, numai ca ma asteptam la un sistem de tractiune mai inovator din partea celor de la Audi. Eu apreciez foarte mult S3-ul este o masina formidabila din absolut toate punctele de vedere numai ca pe un eventual RS3 m-as astepta sa fie un sistem mai ingenios, de exemplu cum are subaru pe sti sau mitsubishi pe evo X.

Inteleg is faptul ca A3-ul la origine este o compacta pentru o familie de mici dimensiuni si ca din design nu prea au ce sa ii faca mai mult decat este acum actualul S3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar o sa aiba Haldex Gen 4 nu Gen 2 cum era S3 inainte de facelift...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca haldex gen 3 este pe S3 2009?

Si oricum nu cred ca haldex gen 4, poate transmite mai mult de 50% din putere pe puntea spate. Daca ma insel va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de aderenta scazuta pe puntea fata va putea transmite pana la 90% pe spate, cel putin asa rezulta din ultima varianta de haldex: http://www.haldex-xwd.com/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haldex-ul de pe site nu este pus pe platforma vw.

Andi B - ai dreptate, haldexul nu poate sa transmita mai mult de 50% pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, greseala mea. Ai dreptate m-am documentat si va fi cel mult generatia a 4-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andi B - ai dreptate, haldexul nu poate sa transmita mai mult de 50% pe spate.

nici cu controllerul ala de la HPA, de exemplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din graficul de la HPA rezulta ca in modul RACE se transmite pana la 85% din putere la puntea spate... Asta la gen2. Gen4 este un fel de gen2 cu haldex controller integrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mia eu vad altceva pe graficul HPA, sincer aucm nu stiu cum ajungeti voi la concluzia asta...dar ce vedeti voi acolo etse o derivata si anume a cuplului puntii spate aderente fata de aderenta puntii fata in nici un caz la roata :P. Ei in grafic se refera la cat se transmite efectiv la sol. Restul de cuplu se pierde prin wheel spin. Mai mult din cate situ pe puntea fata S3-ul nu are un auto blocant.

Daca gresesc tin sa fiu corectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revenind la RS3 nici eu nu cred ca va aparea acest model iar daca totusi se va intampla acest lucru in nici un caz nu va fi anul acesta si nici in 2010 nu cred. Spun asta deoarece ar distruge clientela TTRS-ului si chiar nu cred ca Audi isi doreste acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit asta pe un forum din uk:

apparently this was on for about 2 hours sometime last week before it was taken down said:

The new Audi RS 3 Performance at a new level

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 de cai, s-tronic nou, frane ceramice...wow.

ma intreb cat va costa. pacat ca va aparea prima data sportback :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare real comunicatul. Cel putin cele pe care le iau eu de la ei de pe site asa sunt structurate. Interesant....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 de cai....4,1 secunde suta....oau.Daca chiar va fi asa va da peste cap multe ierarhii de pe piata auto.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca este adevarat (eu nu cred) dar probabil ca va costa un pic echipat pe la 70000 de euro.

Sa fim seriosi, o compacta (un hot hatch) cu motor de 400 de cai si 575 nm cuplu.

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie sub TTRS ca pret, iar ala incepe de la 55.000.

Acum in mod normal un RS vine standard cu destule chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS3 mi se pare la fel de diferit de TTRS cat mi se pare si de RS4. Nu cred ca va distruge clientii lui TT, dar nici nu stiu cat succes va avea dpdv al pretului.

Oricum...are specificatii de supercar :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se adevereste ce a scris dan i mai sus inseamna ca va costa cat 2 S3-uri actuale ceea ce ar omori din fasa acest proiect... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu nu vad de ce l-ar mai lansa daca apare noul A3 in 2010. Mi se pare absurd sa il scoata ca sa-l fabrice cateva luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!