Jump to content

Detailing exterior

Northman

Recommended Posts

Cosmin858

Atunci daca tot o sa fac achizitia aceasta, o sa merg pe cel pe care l-am pus eu daca ar fi si mai ok acela!

Va multumesc frumos tuturor de ajutor! 

• 3 weeks later...
  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Muale

265

• colin

133

• toni

127

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cat costa un parbriz nou? 

Procesul inreg ar fi, daca vrei sa iti iese o treaba buna: - decontaminare chimica - spalare cu spuma- clatire - spalare cu sampon- clatire - decontaminare mecanica- iti recomand a

Boss, nu eu am conceput scula, ci cei da la Karcher. Nu am nevoie sa confirmi tu, ca e deja testat si functional. E fix acelasi principiu ca la un furtun classic la care ai reglare de debit si o

Posted Images

Cosmin858

Va salut! 
Am spalat masina astazi, si spalatorul dupa ce a sters cu prosopul pe care l-am cumparat, mi-a spus ca ar fi zgariat superficial vopseaua masinii. 
Exista asa ceva? Adica poate zgaria caroseria masinii acest prosop? 
Ar fi trebuit prima data sa il spal, inainte de prima utilizare? 
Eu personal nu vad zgarieturi pe caroserie, voiam sa va spun ceea ce a zis spalatorul… 

https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-double-twist-50x90cm-p-5066.html?sort=p.price&order=DESC

Magnus

Da, se poate gzaria si chiar f usor. Majoritatea zgarieturilor superficiale(efectul de panza de paianjen, holograme) care sunt f deranjante la soare, apar la stergere. Iti recomand carpe de stergere cu indice GSM cat mai mare, de la 850 in sus. In plus acesta trebuie sa fie curat, sa nu se apese pe el, la spalatorie nu vei avea parte de genul asta de atentie oricum...

Nu prosopul zgaraie, ci mizeria ramasa in urma spalarii.

La o spalatorie masina rareori iese curata. Asa ca stergerea masinii cu orice prosop (cu atat mai mult cu laveta de caprioara) va duce la niste zgarieturi fine.

tavitara

Prosopul de uscare nu se foloseste pentru sergere

Intinzi prospul cu grija pe tabla uda si apoi il ridici tot cu grija

El preia un procent mare din apa si are rolul de a elimina urme de picaturi uscate care raman daca lasi masina sa se usuce singura

carpa din link e f buna, nu zgarie.

dar cu conditia sa fie masina curata, altfel orice carpa folosita pe mizerie o sa zgarie.

acel GSM de care s-a scris mai sus nu e relevant la zgarieturi.

daca speli la colt si ai noroi ramas pe praguri , degeaba dai carpa spalatorului sa o stearga.

tavitara

Prosopul de uscare nu e carpa de sters

Asa se utilizeaza :

Cosmin858
Posted (edited)

Va multumesc tuturor din suflet de ajutor! Am ajuns la concluzia ca o sa o fac eu singur la jeton, si o sa mi-o sterg eu linistit cum trebuie ca in videoclipul pus de Tavitara!
Nu o sa mai ma duc niciodata la “spalatori”.

Edited by Cosmin858
Adi_vw

Fa un mic experiment la self wash. Cand e masina cu sampon, da cu un deget usor pe o zona care e mai curata, apoi limpezeste masina si las-o la uscat. O sa vezi ca zona in care ai dat cu degetul e mai curata decat restul masinii. Concluzia e ca la jeton murdaria fina ramane pe masina si nu e prea indicat sa o stergi. Ideal e sa agiti murdaria cu o manusa de microfibra imbibata in apa cu sampon, apoi sa clatesti masina. Parerea mea e ca daca murdaria e agitata cum am zis mai devreme, poti sa stergi masina tragand prosopul pe vopsea fara sa o zgarii (teoretic mai e doar apa pe vopsea, fara praf).