Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@toni - Sonus ca era mai ieftin :salut: si abia acum invat arta spalatului...oricum tipul de acolo a fost "fair" cu mine si mi-a spus ca sunt super bune celelalte dar mai scumpe. A venit la mine mi-a adus produsele comandate(mai multe printre care carnauba spritz pt fast detailing, etc) si mi-a facut si o instructie(or fi la inceput sau chair isi dau silinta?) O sa le testez si pe alea de la Meguiars, dar mai incolo ca e noua masina si nu necesita operatiuni complexe

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni - revin - am luat ceva si de la Meguiars, dar senzatia mea e ca deja vorbim de solutii profi si trebuie sa respecti instructiunile strict ca la carte, ceea ce pentru un novice ca mine in ale spalatului e mai complicat :huh:

scuze pentru raspuns tot la postul meu anterior

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel (tipul care detine ingrijestemasina.ro) si-a deschis acel magazin online mai mult din pasiune pentru detailing.

Daca ai ceva nelamuriri referitoare la produsele Sonus, cu siguranta te va ajuta cum poate mai bine.

Gama Meguiars de pe site-ul mentionat se adreseaza tot end-userilor, deci nu-ti face griji ca nu e mare filozofie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am aplicat pe o mica portiune(de proba)ceara Sonax Xtreme wax.Produsul este exceptional,se aplica foarte usor(aplicator inclus),vopseaua ramane lucioasa si foarte fina la atingere...acum sa vedem si cat tine :) Ce imi place foarte mult este faptul ca apa nu adera pe caroserie,se scurge foarte repede sub forma de bilute.

post-20522-1243597613_thumb.jpg

post-20522-1243597626_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cata5maj,cateva interbari :

*se albeste plasticul in zonele atinse din greseala ?

*ai aplicat direct dupa spalare , sau ai folosit solutie special pt degresare ? Ce anume ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alc2,plasticul se albeste,dar se curata destul de usor.Referitor la a doua intrebare,inainte sa dau ceara am spalat masina acasa cu sampon cumparat de la Metro. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am primit si aplicatorul Sonus sfx pro.L-am incercat de proba si merge foarte bine.Fata galbena este mai abraziva pentru aplicarea polish-ului,iar cea neagra mai fina pentru ceara sau sealant.

post-20522-1243939188_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, cu ce scot si eu niste urme de silicon de pe masina? Am dat eleronul jos si a ramas silicon acolo.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o prima transa de produse. Am ales Sonus , destul de multumit de rezultate after polish , sa vedem cat tine. Bonus am primit o mica sticluta de selalant

dsci2075.jpg

@cata5maj : nu albeste plasticul , cel putin la mine nu a facut-o.

@Rust-eze : incearca ceva de genul :

http://www.mafra.ro/?id=55 sau

http://www.mafra.ro/?id=54

Modificat de alc2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci dar dureaza pana vine comanda. Ceva mai rapid gen benzina sau motorina merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alc2: pune si tu niste poze cu ce-a iesit.

Referitor la cat va tine, asta depinde numai de tine si de cum speli masina. Zgarieturile fine de acolo apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata lumea aplica diverse produse pe masina ,sunt lucioase sunt frumoase ! Dar v-ati gandit vreodata daca stim sa le aplicam pt ca lucrarea sa fie de super calitate ! Si ce vreu eu sa punctez aici ... pt ca si eu sunt ''disperat'' ca masina sa arate cat mai bine si fie protejata!Ma adresez in special celor care au culori inchise, metalizate care dupa o astfel de operetiune sa-si tina masina in soare si se priveasca atent cat rau au facut, sa vada ce reflexi urate au ramas pe lac (efectul razelor de soare ) Sincer la o masina oricat de impecabila este daca acest efect,aceste reflexi apar pe suprafata ei arata jalnic !Deci ca si concluzie cel mai bine este sa facem un detaling profesional si doar apoi sa intretinem lucrarea doar dupa ce vom stii cum se aplica aceste produse @home si bineinteles si nu in ultimul rand calitatea lor!

Modificat de cfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cfk , eu am cea mai inchisa culoare ( negru ) si te asigur ca nu am nici o refelxie care sa arate janlic. Din contra , iubesc sa-mi privesc masina proaspat spalata in soare :blah_:i

L.E. Am facut si detailing profesional , nu pot sa spun ca a iesit cu mult mai bine .

@toni , Fata de starea anterioara operatiei de polishare au disparut complet panzele de paianjen si micile zgarieturi , si zonele unde vopseaua avea tendinte de "albire ". Cele mai adanci zgarieturi le-am lucrat cu scratch remover , cam 50% au disparut. Am o mica problema cu punctele de vopsea sarite de pe capota - care provin de pe urma pietricelelor. Inainte erau mai putin vizibile , acum s-au albit - cred ca paintwork cleaser a facut asta , cu toate ca in primele zile dupa polish era capota oglinda . Ai vreo idee cum sa le rezolv? Revin cu poze dupa finalizarea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albirea punctele unde vopseaua este sarita se datoreaza uscarii polish-ului in ele. Poti incerca cu o solutie de inlaturarea a bitumului care va dizolva resturile din gaurele. Acest pas insa, iti ca lua si ceara (sau sealant) care banuiesc ca l-ai dat dupa polishare.

cfk

Sunt de acord cu tine, la asemenea operatii trebuie sa ai si habar de ceea ce faci. Trebuie sa stii cum sa-ti alegi produsele pe care le voi folosi dar si sa o tehnica buna.

Iti prezint masina mea dupa un tratament de detailing efectuat de mine si te asigur ca nu vei vedea nici un fel de reflexii nici in soare puternic (dupa cum se poate vedea si in poze). Tu faci referire la incercari nereusit de polishare si am vazut destule. Ele apar de la folosirea unui polish neadecvat sau nelucrarea lui suficienta.

Eu am cam vazut de ce sunt in stare majoritatea "detailerilor" de la noi si am decis ca cel mai bine tot eu o voi face, mai ales ca de mult timp a devenit o pasiune pentru mine.

DSC02521.jpg

DSC02516.jpg

DSC02524.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo Toni, felicitari, dar acum ne spui si noua pasii care trebuie urmati si ce produse ai folosit? Multumim. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit o masina de polishat orbitala Kestrel DAS-6, polish Menzerna Intensive Polish PO85 RD3.02 si Sonus polishing pads.

Polish-ul a fost lucrat la viteza 5 (~5000 OPM - orbits pe minute), timp de 3-4 minute iar reziduurile au fost inlaturate cu o laveta de microfibre.

DSC02502.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar dupa polish ce fel de ceara ai folosit?Ma gandesc ca ai folosit tot masina de polisat si alte pad-uri...

Inca o intrebare pt toni,el este "maestrul petrecerii" aici:Care masina de polish-at este mai buna,cea orbitala sau cea tip flex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am uitat de ceara.

Ceara folosita a fost Meguiar's #26 Yellow Wax care este solida si a fost aplicata manual. Ceara lichida se poate aplica si cu masina de polishat si un pad de Finish, dar eu nu vad nici un avantaj. Eu reusesc sa aplic ceara manual destul de repede.

Referitor la masini de polishat:

- Flex este un fabricant, dar banuiesc ca te referi la masinile de polishat rotative, cu un singur tip de rotatie

- cele orbitale mai au pe langa miscarea rotativa inca un grad de libertate.

Cele orbitale sunt mai recomandata amatorilor, riscul de a produce stricaciuni este foarte scazut. Cu cele rotative (gen Flex) exista riscul de a arde vopseaua destul de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:) Buna,am si eu o intrebare a folosit cineva produse 'Nigrin' in special "Lakschutz" sau ele din gama Nanotec -High gloss paint coating?Momentan folosesc ceara crema de la Nigrin dar in comparatie cu alte prouse pe baza de Caranuba a cam scos sufletul din mine la lustruire.Orice parere si sfat e bine venit,sunt un amator si singura mea dorinta e sa protejez vopseaua, daca mai arata si bine sunt multumit. :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Nigrin Lackshutz, dar n-am dat prea mare atentie durabilitatii. Arata binisor pe masina, luceste frumos, dar fiind o ceara sintetica cam scoate la iveala toate imperfectiunile :rolleyes:

Se aplica usor, chiar si in soare puternica n-am avut probleme cu buffingul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folsit cineva Amway Silicone Glaze?

mi-am luat si eu acuma unul de la mama, ca e reprezentat :Driver: si as vrea sa stiu daca l-a mai folosit cineva si daca e ceva de capul lui.

post-37459-1250024217_thumb.jpg

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu intreb... eu raspund. mi-a venit de cateva zile produsul de la Amway si am spalat masina si am dat dupa aceea cu el. rezultate satisfacatoare. are 500 ml si zice ca se pot da pana la 5 masini de marime medie, deci 100 ml per masina. stim cu totii ce inseamna la americani masinile de dimenune medie: ceva de genul Audi A8 sau BMW seria 7 la noi. pe golfuletzul meu am dat doar cu 50 ml si a fost suficient, deci imi v-a ajunge tubul pana la 10 ori sa dau.

cateva poze cu rezultatele aici

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A folosit cineva Duragloss 105, pe vwvortex este foarte laudat , se pare ca este printre cele mai bune produse de intretinere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am folosit dar din ce am citit despre el este un sealant foarte bun si durabil. Despre multe produse se spune ca sunt cele mai bune, dar eu n-as face astfel de categorisiri, este bun si atat.

Din pacate, nu Europa nu stiu sa fie decat un singur importator, in UK.

Vei avea nevoie si de Duragloss 601 Bonding agent pentru a asigura o fixare cat mai buna a sealantului si o durata de viata lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!