Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

1 minute ago, zorro79 said:

Eu as recomanda sablare, chituire si revopsire.

in functie de cat de afectate sunt de borduri, chitul se inlocuieste cu cordon de sudura si prelucrare pe strung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu sa ne dam cu parerea in lipsa de poze... My bad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In orice caz, daca vorbim despre zgarieturi de la borduri nu au nici legatura cu detailing-ul si nu se rezolva prin polish-are.

Maximul pe care il poti obtine prin polishare este pe jante negre sau prelucrate mecanic si lacuite (diamond cut), unde defectele sunt foarte vizilbie si vopseaua foarte moale.

https://photos.app.goo.gl/WgErY0cRvkoGY2vS2

https://photos.app.goo.gl/63PZLOIxgM02dVhb2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am o Skoda Octavia 3 (2014).. am zgarieturi fine pe ea cu sutele de mii.. as vrea sa le indepartez si apoi sa folosesc o ceara buna. 

Ce imi recomandati mai bine ? Sa iau o pasta de polish si sa o frec eu singur sau sa ma duc la o firma de detaling si sa imi faca polish cu aparatul ?

Iar dupa ce fel de ceara sa aplic ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@son1k la pag 53 ai raspuns din partea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish cu aparatul.

In loc de ceara aplica un sealant bun sau protecție ceramica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, son1k said:

Salutare. Am o Skoda Octavia 3 (2014).. am zgarieturi fine pe ea cu sutele de mii.. as vrea sa le indepartez si apoi sa folosesc o ceara buna. 

Ce imi recomandati mai bine ? Sa iau o pasta de polish si sa o frec eu singur sau sa ma duc la o firma de detaling si sa imi faca polish cu aparatul ?

Iar dupa ce fel de ceara sa aplic ?

 

 

Detailing exterior complet, apoi intretinere corespunzatoare ( spalat cu sampon cu ph neutru si cu apa din abundenta, manusa microfibra, prosop de microfibra pt uscare, sealant/quick detailer o data la 3-4 spalari pt protectie ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi spal masina la spalatorii ca nu am curte iar cele cu fise nu imi sunt mereu la indemana din cauza timpului si a materialelor pe care evident nu le am pentru o spalare profesionala. I-as da ub polish peste o luna iar apoi sa aplic ceva de protecție astfel incat sa o pastrez fara zgârieturi în timp.. Doar ca nu stiu cu ce sa dau.. Nu vreau sa îmi cumpăr 10 soluții.. 

Vreau o soluție care sa imi protejeze vopseaua de gainati si alte fenomene ale mediului înconjurător. Daca e ajutati-ma aici sau in privat cu un link catre respectivul produs. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este buna folia de genul.. Dar am si imperfecțiuni pe mașină.. Ar trebuii sa imi refac bara spate si fata... E bine sa iti pui asa ceva cand o iei de la reprezentanta.. Atunci merita investiția.. In momentul de fata nu prea isi mai are rostul ca ar trebuii sa imi revopsesc aproape toata masina.. 1000€ vopsitul + 1000€ folia.. O grămadă de bani pe care nici nu ii am si nici nu i-as da.. 

Modificat de son1k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi se pare chiar cea mai buna varianta....pe langa pret, care poate fi pe acolo (1000 eur, +/-) sunt ceva probleme in timp.

In mod clar, estetica va avea de suferit, pentru ca plasticul, indiferent de gradul de "scratch heal" se va zgaria si se va matui. de asemenea, tinuta mult timp in soare, adezivul ala actioneaza asupra porilor. exista multe cazuri de masini albe, dupa decolantare (3 ani) s-au facut galbene...

as pune asa ceva doar daca as schimba-o anual, sau maxim la 2 ani, si doar daca as tine masina intr-o padure plina de porumbei, vrabiutze, ciori, pisici, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea ce descrii tu e folie de taxiuri nu PPF. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Help! Sunt sigur ca am mai citit relativ despre acelasi lucru, dar nu am mai gasit acum. 

Dupa ziua de ieri, ajung la masina in parcarea subterana si gasesc asta: 

29425859_1840539422657827_2261273399143694336_o.thumb.jpg.cbaf834c466663ee8126123c92bf45ef.jpg

A curs din tavan, probabil infiltratii cu ceva reziduuri de beton etc. De fapt, asta e cea a mai ramas dupa ce am frecat cu 3M glass cleaner. Restul nu prea vrea sa dispara. Are cineva vreo sugestie? In dimineata asta am descoperit ca a curs si pe bara spate. Nu am fost inca la spalatorie. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai incearca cu otet.

apoi cu solutii pt indepartat calcar.

ca ultima solutie, polish sticla (oxid de ceriu)

 

asta e dezavantajul de a sta in subterana cand afara ninge :)

27 minutes ago, gabinitu23 said:

Sunt sigur ca am mai citit relativ despre acelasi lucru, dar nu am mai gasit acum. 

 

gasesti aici , dincoace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam eu ca citisem, multumesc @Muale

Ma gandeam sa trec direct la partea cu 3M fast cut, sa vad daca gasesc pe cineva prin Bucuresti care are asa ceva, nu as da 200 lei pentru atat deocamdata. 

Intrebarea care ramane este: pe geam curata ok, testat de Cristi @75NOR, dar oare pe bara raman urme? 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand sa treci la ce am zis mai sus, intotdeauna e bine sa alegi solutia cel mai putin agresiva/scumpa

nici pe bara nu ar trebui sa ramana urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia simpla si rapida (pt sticla, evident) e sa o razi cu o lama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am geamurile laterale fata  zgariate vertical de la pietricelele fixate in cheder. Cu ce solutie se poate rezolva.Am cumparat  o solutie OE Skoda pentru indepartat zgarieturi geamuri si este ''praf'' niciun efect.Nu am masina de polishat ,caut o solutie manuala.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e posibil sa polishezi manual sticla. E un atelier pe la orhideea unde poti rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai exact ,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa polishezi manual sticla. ca doar aparatul de polish face o miscare pe care o poti face cu mana.

diferenta e timpul in care obtii rezultatele ;)

daca ai timp si brate puternice, treci la treaba.

daca sunt adanci zgarieturile, nu ai ce sa le faci. 

la Orhideea e Pro Detailing din ce stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbocon se numeste atelierul.

Eu am vazut cum au reparat un parbriz cu zgarieturi horror.

Am zis ca nu se poate pentru ca vazand efortul necesar cu masina de polishare, cred ca pentru a polisha manual, ar trebui sa muncesti 2 zile.:)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgarieturile sunt fine ,abia sesizabile numai ca sunt deranjante atunci cand lumina bate dintr-un anumit unghi.Manual am vazut ca se poate, la o spalatorie, a pus putina pasta pe o carpa si a frecat de 4 ori pe zgarietura destul de adinca si a disparut instant.Problema este ca nu stia  de la ce firma este solutia.O aducea un individ. Cu Fastcut xl 3M merge??

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!