Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

@skodafan30  1. Ceara ofera protectie pentru acizii din gainat. Daca te apuci sa freci un gainat uscat nu exista ceara care sa previna matuirea.

2. Cu siguranta este bine sa ceruiesi masina. Daca masina e noua nu e necesara decontaminarea. E suficienta o spalare buna. Doar daca ai parcat sub copaci si a curs rasina pe ea. Ar fi bine sa te documentezi putin in privinta produsului pe care vrei sa il aplici.

Exista ceara clasica/naturala (Carnauba):

  • ofera protectie limitata/redusa
  • puternic efect hidrofob
  • rezistenta redusa la temperaturi extreme
  • luciu intens
  • tine in general cateva saptamani

Ceara sintetica/sealant:

  • Protectie mult mai buna
  • rezistenta la temperaturi extreme
  • rezista aproximativ jumatate de an
  • luciu redus comparativ cu ceara naturala

Mai exista si solutii pe termen lung: Protectie ceramica.

Este de asemenea, important regimul de spalare de dupa aplicare. Daca o dai cu soda caustica (spuma activa) la spalatoriile de cartier, durata de viata a stratului de protectie va fi redusa drastic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/15/2017 at 1:00 PM, Muale said:

posibil sa rezolvi cu polish

 

9 minutes ago, Razvan Constantin said:

deci solutia ar fi un polish

 

 

;)

1 minute ago, Andrei_72 said:

Daca masina e noua nu e necesara decontaminarea.

 

sau e?

 am vazut masini date jos de pe platforma cu depuneri masive de particule feroase in vopsea.

plus ca pana la livrare e posibil sa stea parcate luni de zile pe undeva. ar mai fi urme de ceara/grasimi din procesul de fabricatie.

macar un degresant, argila si o spalare calumea, daca nu polish fin

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, baietii mi-au zis ca e ceara normala, se aplica cu mana (carpa) pe masina, costa 50 lei tratamentul si iese foarte bine. e totusi o spalatorie mai curatzica fata de alea cu 10 lei exteriorul. Dream Auto Zone (DAZ garage) am vazut ca au recenzii bune, baietii sunt ok si nu's genul sa vorbeasca cu "sefu" sau "boss"... :)

mi-au zis ca dureaza cam 15-20 minute de aplicat la 2 oameni.

@Andrei_72, am inteles ca exista si spume active fara soda caustica. sunt in special interesat de asta pentru ca am elemente cromate pe masina. am vazut niste pete pe grila din fata, am inteles ca sunt de la picaturile de apa nesterse, si ca ies cu solutii speciale de intretinerea cromului. baietii mi-au spus ca spuma lor e friendly si nu are soda in compozitie. (acuma,... sunt constient ca TOTI spun acelasi lucru)

toate spumele active au soda caustica in ele?

ii recomandasem colegului pentru viitor ceara, evident ca nu ma apucam sa ii zic sa scoata petele de gainat cu ceara. am vazut ca am si eu vreo 2 de ieri pe masina, ma duc direct in spalatorie cu ea, am vazut ca asa ies ok dupa inmuiere si spumare. important e sa nu stea mult pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan Constantin Metoda cu servetelul e pentru gainat si functioneza garantat. Pata cu care te lupti tu e ramasa de la o insecta. Ti-a spus @Muale cum sa o scoti.

@skodafan30 Exista spuma cu PH neutru (cu rol de prespalare) dar spalatoriile nu folosesc asa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin
3 minutes ago, Andrei_72 said:

 

@skodafan30 Exista spuma cu PH neutru (cu rol de prespalare) dar spalatoriile nu folosesc asa ceva. 

tocmai mi-a zis "detailerul" ca au soda in spuma, dar e o cantitate mica. soda spala mai bine, in special in zonele cu "trafic" de clienti...insa mi-a spus sa nu-mi fac griji. cel mai important,mi-a zis sa nu degresez vreodata masina. cica aia omoara cromul si ataca si lacul.

ceara folosita de ei e 3M. tine cam 1luna jumate. e ceara naturala ma duc acum s-o ceruiesc. dupa ce ma intorc, revin cu impresii.

merci @Razvan Constantin

acuma,... ce sa fac? imi iau bidonul si ma duc s-o spal la ei cu spuma mea? :)) ar fi o idee totusi

Modificat de skodafan30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodafan30una este ceara Formula 1 si alta este Collinite 476 , de aia intreb.

de aplicat, cu mana sau cu masina de polish. apoi ceva timp sa se usuce si stearsa la final (buffing).

ce spuma au ei, nu am de unde sa stiu. dar cu siguranta nu e ceva cu pH neutru. la fel, poti intreba sau vedea ambalajul, producatorul.

eu am prin masina niste benzi de hartie pt masurat pH (turnesol) si in 99% din cazuri se face mov - indica solutii puternic alcaline.

L.E. daca e 3M Show Car Paste Wax, e ok.

de spalat e cam aiurea sa te duci cu bidonul tau. trebuie sa iti asumi faptul ca ceara aia nu tine o vesnicie si ca vrei-nu vrei tot dai cu soda pe masina. e greu sa o speli "ca la carte" . 

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% de acord cu @Muale. Spalatoriile folosesc spume alcaline pt ca la ei spuma e principalul mijloc de spalare, ceea ce e gresit. Spuma ar trebui sa se folosesca doar la prespalare. Spalarea principala se face cu manusa si cu apa si sampon. Daca masina este destul de murdara si iese curata doar cu spuma, atunci 100% spuma e foarte coroziva. Nu zic sa se duca toti sa isi spele masina cu 2BM. Fiecare face cum vrea, dar asta este realitatea.

Legat de decontaminare, ai dreptate, se poate ca si masinile noi sa fie pastrate si transportate in conditii nu tocmai bune. Multe dealershipuri recurg la o polishare usoara inainte de livrare in situatii de acest gen si eu am avut acest lucru in gand. Ideal este sa se evalueze masina si deconatminarea sa se faca atunci cand este nevoie.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 50 lei- o ceara - doi baieti vezi "evaluarea"?

cred ca decurge asa: spuma (degresant), jet, sters. ceara-sters.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acelasi lucru imi imaginez si eu.

Oricum daca e ceva pe baza de Carnauba si pretul cam asta indica, se ia la urmatoarea spalare cu spuma activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/16/2017 at 12:13 PM, Muale said:

pe viitor incearca sa cureti la scurt timp dupa "aterizare" ca sa nu afecteze lacul.

mai ajuta si o protectie (ceara, sealant, ceramica).

Intr-adevar, curatarea imediata cel putin cu o solutie facuta din apa si sampon auto ajuta mult.

Insa protectia cu sealant si ceara nu ajuta deloc. Poate doar protectia ceramica.

Caz concret, in vara asta, in grecia, masina proaspat ceruita (Menzerna Power Lock + Collinite 476s Super Double Coat Wax) am gasit-o bombardata de un porumbel care probabil avusese curul astupat vreo cateva zile, caci erau spoite geamul, oglinda si usa, pe o suprafata destul de mare. Nu m-am grabit sa merg la spalatorie si nu aveam cu ce curata pe loc, am lasat-o asa... iar o saptamana mai tarziu, dupa spalare, vopseaua era patrunsa in adancime (atacat lacul). Stiam ca gainatul de pasare este acid, dar nu ma asteptam ca sealing-ul si lacul sa nu ajute deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu se cunoasaca nimic dupa ce o lasi o saptamana in soare puternic cu un gainat mare pe ea, iti trebuie folie din poliuretan nu protectie ceramica. 

Daca ai fi curatat gainatul la o zi sau doua, nu cred ca ai fi avut probleme. In schimb, la o masina fara nicio protectie, urmele de coroziune pot aparea si in cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu protectia/sealant-ul este ca in urmatoarele luni de zile este destul de dificil sa ingrijesti masina ca la carte daca nu ai garaj. Deci se va duce mult mai repede pentru ca toata lumea merge la spalatorii normale iarna. Dar macar este mai protejata. Saptamana viitoare sunt si eu programat pentru aceasta operatiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot acolo. Pai o pregatesc de iarna, sealant-ul initial dat in Iunie/Iulie sau cand a fost nu va rezista si peste iarna, iti dai seama. Durata lui era de 6 luni in conditii de intretinere ca la carte. Am spalat-o acasa 80% din timp, dar tot ma mai fost si pe la spalatorie ocazional, deci..

Iar acum iarna nu voi putea sa o spal acasa pentru ca nu am garaj.

   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin dupa vizita la DAZ Garage (Dream auto zone)

Mi-a placut la baieti. ce mi-a placut cel mai mult e ca sunt atenti. am folosit lavetele mele, au protejat elementele de crom si chederele, monogramele, etc. Au spalat bine masina, apoi au sters-o bine cu laveta, curatat apa din chedere oglinzi manere cu pistolul cu aer, apoi iar sters cu laveta si lasata sa se usuce. apoi au aplicat ceara Carnauba (3M). au intins pe segmente. portbagaj, lateral, capota, partea cealalta, etc. apoi sters cu atentie. 

Mie imi place foarte mult cum a iesit, si mi-a placut mult atentia cu care au lucrat. Toata afacerea 65 lei (15 exteriorul - 50 ceara) ...

sincer ii recomand pe baieti, au lucrat foarte atent, incomparabil cu orice alta spalatorie de "10 lei, sefu" sau "facem frumos" din drumul taberei, ghencea (aia care iti pisha masina cu degresant de 1 leu tona)

probabil o sa fac singur operatiunea in viitor, am vazut ca nu e foarte dificil.

pozele mai jos

1fef8385-afa0-4d52-a839-bec7c2c97a47.jpg

2be3f9a1-0383-4675-88eb-de6394b7e5b6.jpg

4a73de2a-a5b6-4ee3-9f82-96f85ad7b7a6.jpg

4ee4a6ea-5b65-49ac-bf1f-4ec1ede29cd5.jpg

077e9b17-d4f2-4e6c-a6b0-766d3a9a65fa.jpg

aaa, o singura chestie.

NU - am pus folie pe faruri pentru ca nu-mi place ca Gheorghe sa dea cu cutterul si sa zgarie plasticul de pe far cand decupeaza el "folia" de far.

asa ca ... deja m-am pricopsit in doar 900 km cu cateva pete. atat pe faruri cat si pe grila frontala cromata. pe grila am pete de la cum s-a uscat apa - aveti idee cu ce iese?

Pe faruri am niste pete mici, poate 2mm cea mai mare, dar sunt enervante pentru ca nu se iau. cred ca sunt pete de insecte.. am testat masina pe A3 la o viteza marisoara, ma gandesc ca de atunci am "amintirea"

 

aveti idee cu ce ar putea sa iasa? la spalatorie n-a stiut sa-mi zica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o idee foarte buna sa faci singur operatiunea. In felul acesta poti folosi in loc de Carnauba un sealant de calitate care iti va oferi protectie superioara si va fi mult mai durabil. Ceara a fost aplicata manual sau cu un orbital?

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci @Andrei_72

am vazut ca a aplicat-o cu un burete rotund, care se afla in cutia cu ceara. a spalat bine buretele inainte cu jetul. apoi stearsa cu laveta de microfibra.

am ramas cu pete de la insecte cred, pe faruri. ai idee cu ce ies?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a mai zis @Muale:) petele de insecte se iau cu un polish fin. Dar trebuie apliact cu un orbital, in niciun caz manual. Pentru faruri, ti-as recomanda sa aplici o folie din poliuretan ca sa nu mai ai probleme cu petele de insecte (se vor lua usor la spalare) si in plus scapi si de grija pietricelelor.

Cat despre ceara, aplicarea manuala se face cu miscari drepte in forma de cruce (o trecere inainte-inapoi si alta stanga-dreapta) si NU cu miscari circulare (reiese din poze). In cazul in care aplicarea produce zgarieturi ultrafine, este de preferat ca acestea sa fie drepte si nu circulare. Cele drepte sunt mai putin vizibile si mai usor de corectat cu polish. Regula miscarilor liniare si nu circulare este valabila la toate operatiunile: Spalare, uscare, aplicare ceara, buffing/lustruire etc. 

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o masina noua merita sa aplici o protectie ceramica, o vei proteja si de mici zgarieturi si de panza de paianjen care se formeaza dupa cateva drumuri la spalatorie. In plus va fi ca si cum ai dat cu aquapel pe toata masina, respinge apa fenomenal de bine si te vei duce mai rar la spalatorie, se murdareste mai greu. 

Ceara este ok si ea, dar nu la nivelul unei protectii ceramice. Dezavantajul este pretul destul de mare.

 

Modificat de Catalin87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre curatarea petelor si gainatului va rog sa continuati discutiile in topicul dedicat:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin87, multumesc de pont. am tot vazut / auzit de coating ceramic. ai idee daca face cineva treaba ok prin bucuresti si la ce preturi? am gasit Ceramic Pro.. dar nu stiu mare lucru despre ei. (adica nimic) poate fi facut si "acasa?" thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile sunt mult mai mari (20x) fata de ce ai platit pana acum. solutii sunt de la diversi producatori (carpro, nanolex, optimum, modesta) 

pregatirea este mai complexa, solutia in sine este scumpa. durabilitatea este mult mai mare fata de o ceara.

poti face si "acasa" daca ai garaj, scule, solutii si pricepere. ;). deci nu.

printre altii, @PushtiulK, @Ace99 cred ca aplica asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu nimic despre Ceramic Pro, dar par profi din ce am vazut pe site si facebook, iar garantia de minim 3 ani pentru pachetele de baza cred ca spune ceva.

Nu cred ca e indicat sa faci tu singur operatiunea, masina trebuie super curatata si decontaminata inainte de aplicare, ceea ce nu se intampla la o spalatorie de genul fara atingere cum sunt la spalatoriile de cartier. Metoda celor doua galeti e obligatorie. S-ar putea sa fie nevoie si de un polish mai light, cu toate ca masina e noua. Orice mic defect din vopsea va ramane sub aceasta protectie daca se sar etape.

Modificat de Catalin87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!