Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Încearcă cu o lama prima data. Diluant poate îți scăpa pe vopsea și dai de alta belea. 

La ma ascuțită,  în unghi ascuțit și presiune mica. Eventual pulverizezi pe geam pt lubrifiere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as da cu lama pe geam. Pune o protectie din folie pe usa (exact ca la vopsit) si da cu diluant si ceva burete de vase. Merge ca uns. Dupa asta va trebui sa folosesti un degresant pentru geam pentru ca va ramane uleios- recomand Sano de vase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede zgarii cu partea verde a buretelui decat cu lama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pot cumpara o sticla de aquapel? am gasit doar online, nu exista la vreun magazin mare sau peco? ca sa nu fac comanda online. Si daca trebuie sa curat cu ceva inainte sa aplic aquapel, spirt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aquapel stiu ca vine la fiola de unica folosinta.

poti lua alte produse hidrofobe, ABRO sau Pro X (am testat eu, tine 3 luni).

Daca vrei Aquapel neaparat, cred ca il poti ridica de la Pro Detailing daca nu vrei prin curier.

inainte de aplicare trebuie curatat bine geamul. dupa ce stergi clasic e bine sa il degresezi (alcool izopropilic diluat 50%).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie curata sticla, daca nu ai chef sa mergi la spalatorie poti incerca cu detergent de vase si pe urma clatit bine sau alcool izopropilic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa merg la spalatorie, nu e asta problema, intreb pt ca nu am folosit niciodata. Am un spray pt curatat geamurile masinii (o spuma din Lidl) dupa care o sa-l sterg cu alcool izopropilic si pe urma aplic. 

 

Ms pentru informatii, stiu ca se tot fac recomandari de produse si chiar vreau sa le incerc, doar ca uneori ori sunt eu ghinionist ori nu stiu, nu gasesc produsele nicicum, stiu ca in iarna se recomanda lichidul de parbriz pro x, l-am cautat de mi-au sarit capacele, in vreo 5 benzinarii unde il comercializau si nu aveau. Nu am folosit niciodata produse hidrofobe pentru geam spre rusinea mea, stiu ca odata mi-am ceruit masina manual, si cu o laveta cu care am indepartat ceara am dat "din greseala " si pe parbriz si la 70-80 km/h apa fugea de pe parbriz, fiind sezonul ploilor cred ca ar fi ok sa incerc. Ms

 

PS: vad ca il au la Metro, am sa dau o fuga sa iau alcool izo si Abro, ca tot vreau sa-mi curat si manerele interioare cu alcool izo.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti la dedeman spray-ul de la prox

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Victor Lala

Salutare ! Vin si eu cu o intrebare, urmeaza sa apara noua masina in cateva zile si sunt tare curios cam ce ar fi de facut la ea (ceara...sealant...tratament hidrofob...etc.???), voi ce recomandari aveti? Stiu sigur ca voi aplica tratamentul hidrofob pe geamuri (cel putin pe parbriz/luneta/geamuri laterale fata + oglinzi exterioare) pentru ca m-am obisnuit de la fosta masina + ca se vede frumos cand pleaca apa de pe parbriz :)). Ce solutii, unde sa ma duc si ce ar mai fi de facut? Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Ca recomandare pentru utilizatori pasionati (nu maniaci :)) ), iti pot recomanda sa folosesti Sealant cam o data la maximum 6 luni si sa-ti cumperi o laveta de microfibra 100% bumbac pe care sa le-o dai la spalatorie sa o foloseasca pentru a-ti sterge masina. Neaparat, spalata laveta dupa fiecare folosire. Daca treci in sfera maniacilor, poti opta pentru protectii de lunga durata de la Gyeon, Meguiar's sau Koch Chemie si, in paralel, cumpara un kit de intretinere acasa: sampon Ph neutru, laveta, manusa microfibra, gel anvelope etc., dar costul initial este ceva mai mare. Ca variante, poti face operatiunile la o firma de detailing sau, in cazul in care te descurci cu astfel de operatiuni, ai  spatiu inchis in care sa iti tii masina macar 1 zi si loc unde a o spala, poti incerca sa le faci singur acasa. Tutoriale sunt destule, iar explicatiile de pe eticheta produselor sunt destul directe :D .

Ca tratament hidrofob, poti incerca AquaPel (neaparat original, fiind multe replici pe piata) doar pentru parbriz si solutia Rain Shield de la ProX pentru restul geamurilor. Zic asa deoarece o fiola de AquaPel iti ajunge doar pentru parbriz... 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor Lala

AquaPel sincer nu prea m-a incantat, as opta pentru ceva mai bun... Gyeon Q2/Kock Chemie/Nanolex??? Care ar fi mai bun? Curte exista, doar garaj nu este, probabil unde ma voi muta cat de curand sa optez pentru un loc subteran daca ajuta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Exista si o varianta profesionala de la Koch Chemie pentru geamuri (NanoGlass), dar flaconul este destul de mare - undeva la 10 masini. Daca vrei efect maxim, il aplici des :)). Eu, personal, lucrez cu Koch Chemie si Meguiar's. De restul, nu ma pot pronunta... Garaj - ar fi util pentru unele (sau toate) Sealant-urile: spre exemplu, cel de la Meguiar's necesita un timp de 12 ore pentru uscare completa, masina fiind nevoie sa o tii in mediu inchis, ne-expusa la factori externi (praf, apa, lumina soarelui etc.). Poti opta si pentru un Sealant Nano-Ceramic de la Koch Chemie, 1k-Nano. Este foarte bun, durata de viata mare (pana la 3 ani, intretinuta cum trebuie), dar costul este substantial mai mare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista microfibra de bumbac?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru protectie vopsea eu as merge pe Sonax NPT. Pentru incepatori mi se pare alegerea ideala. Se aplica usor si pe orice, are durabilitate buna.

Pe geamuri nu sunt prea multe optiuni. Ce nu ti-a placut la Aquapel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi fac eroare sa aplice tratament pe parbriz fara sa decontamineze, degreseze foarte bine parbrizul inainte, si e normal ca solutia sa tina 3 saptamani sau sa lase o dara:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver
10 hours ago, Muale said:

Exista microfibra de bumbac?! 

Exista, dar se gasesc relativ greu fata de microfibrele clasice, ce-i drept... Sunt foarte bune si microfibrele sintetice de top, dar si pretul acestora este pe masura. Ideea e ca acele microfibre ieftine de prin Carrefour zgarie in draci, cu toate ca sunt marketizate ca fiind "dedicate auto"... Am atasat doar descrierea uneia din bumbac pentru a nu face reclama.

vw.PNG

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt ce am gasit eu, nu au ce cauta pe vopsea. Lavetele astea sunt pentru vopsitorii, sa adune ultimele particule de praf inainte de vopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de un sfat. Nu am gasit daca sa mai discutat despre aceasta problema asa ca deschid discutia aici.

Am pe o masina foarte multe urme de ceara de la brazi. Masina afost parcata sub niste brazi si a curs ceara pe ea. Sunt aproximativ 50 de puncte cam de dimensiunea unei monede de 5bani. Am frecat cu unghia pe ele dar se duce numai partea groasa si restul se intinde. Nu am incercat cu alcool sau altceva pentru ca imi este frica sa nu stric vopseaua.

Ce pot face sa treaca?Cu ce se poate curata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt produse speciale pt rășină. 

Legat de microfibra,  credeam ca doar sintetice exista (ma refer la forma firelor și tipul țesăturii,  astfel încât sa facă treaba pt care sunt făcute.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa sterg ceara cu alcool tehnic si a trecut destul de usor. Problema e ca ramane o pata pe vopsea in locul unde a fost ceara si e destul de vizibila asa ca am renuntat dupa prima incercare. O sa caut ceva produs dedicat pentru asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cel de la mafra trebuie clatit? Presupun ca indeparteaza si stratul de ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine sa se spele suprafata dupa oricare din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna,

M-am ales si eu cu solutie gen smoala, pentru turnat bitum, ca in poza atasata.

Aveti idee cum pot curata suprafata?

Benzina sau altceva?

Multumesc,

Alex

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!