Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Eu am folosit spray de frane si actioneaza absolut instant asupra grasimii. Aproape ca nu mai este nevoie sa stergi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista riscul sa se curete vaselina care este in balama?

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Normal. Se curata, împreună cu praful adunat dar la final dai alt strat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu multumirile de rigoare (Toni, Muale si Colin), am sa incerc cu spray de curatat franele de la Wurth, fiind cel mai accesibil ca pret.

1 Spray Wurth = 1,75 Euro + 3,90 Taxe expeditie = 5,65 Euro

1l. Bilt Hamber Surfex HD = 9,61 Euro + 12,36 Taxe postale = 21,97 Euro

0,9 l. Supermafrasol = 9,90 Euro + 19,90 Taxe curierat = 29,80 Euro

 

Pentru gresare, o sa iau vaselina cu grafit. Asta, inafara cazului in care aveti vreo idee mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe tel nu va în ce tara ești. Te poți ajuta cu o pensula sa cureți, clătești și gresezi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine intri intr-o benzinarie si iei Sonax Kalt Reiniger sau alt degresant decat cel pentru frane. In general, eu evit folosirea degresantilor pentru frane pe vopsea pentru ca sunt foarte puternici si pot ataca liantul vopselei.

De obicei nu se intampla nimic la o singura folosire, dar mai bine sa fie safe decat sa dau de probleme.

Daca l-ai luat deja poti sa dai pe o pensula inainte, nu direct pe balamale. In felul asta, se mai evapora din solventi pana incepi sa cureti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza vopseaua. Eu la moto am etrierii vopsiti si curat regulat de cativa ani cu spray de frane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e lichid de frana. E spray de curatat. Si se evapora foarte rapid. Poate doar daca e folosit prea des. Eu am constatat ca degreseaza rapid si fara batai de cap mizeria persistenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta la lidl spray pentru curatarea lantului de bicicleta/motocicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

In Germania.

Am gasit Nigrin Bremsenreiniger la 3,99 Euro. Luni ies sa vad ce poate.

Recomand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat.

In principiu, Nigrin Bremsreiniger functioneaza brici, atata doar ca e nevoie de doua doze pentru ca treaba sa iasa buna.

Mizeria era maxima si de asta am insistat pe fiecare portiera, iar dupa, am dat cu vaselina cu grafit ca sa gresez balamalele si incuietorile. Acum arata ca noua.

 

post-16418-0-68283500-1431417618_thumb.j     post-16418-0-59132500-1431417631_thumb.j     post-16418-0-45428100-1431417645_thumb.j

 

post-16418-0-34791300-1431417667_thumb.j     post-16418-0-65141700-1431417679_thumb.j     post-16418-0-09224100-1431417692_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
CosminBalan26

Salutare , doresc sa pun folie pe faruri , bara, eventual mica parte din capota. Ce imi recomandati si unde , daca aveti idee:d?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare...nu am unde sa pachez masina decat sub/pe langa niste copaci...

Problema e ca in maxim 2 zile dupa ce o spal ajunge asa...

 

post-14266-0-08582400-1432817061_thumb.jpost-14266-0-84551000-1432817061_thumb.j

 

As avea cu ce sa o protejez?nu stiu...ma gandesc o solutie ceva pe care nu adera asa bine ce curge din copaci?

Cand m-am mutat aici radeam de o tanti care tine prelata pe masina...dar abia acu am inteles ca s-o fi saturat si ea de mizeria asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipiciul ala tot cade, chiar dacă ai ceara pe mașină. Avantajul e ca se curata mai ușor dar pt asta tot la spălătorie ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce face, doar sa astepti sa treaca perioada, macar nu pateaza(am impresia ca e de la tei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici sa lași prea mult, mai ales dacă e rășină. Se lipește și praful și o zgârie băieții la spălătorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spune unul care a parcat un an de zile sub copac masina. Spalata cu spuma activa cat mai concentrata la fiecare 3 zile. Nici mama lui ceara de cea mai buna firma nu are ce sa ii faca. E ca si cum ai turna guma de mestecat pe ea. O sa se spele ceva mai bine daca folosesti un sealant de calitate. Dar de regula cel mai eficient tratament este sa o speli frecvent. Ce nu iese la spalat fie cumperi solutie speciala de rasina: Sonax solutie pentru inlaturat rasina fie cumperi un degresant.

 

P.S: Daca ai posibilitatea, muta masina, eu as merge chiar si 1 km pe jos doar sa nu o mai stiu sub pom

P.S2: Nu stiu daca realizezi dar particulele de rasina actioneaza ca niste mii de microlupe asupra voposelei tale. Te las sa tragi singurel concluziile. Si ca bonus mai exista si praful + acidul din seva de la copaci

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una e rasina de pin alta e seva de tei, le-am incercat pe ambele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Deci e groasa...sa o spal mai des...nu prea am cum...ca merg cam rar cu ea...nu o folosesc zilnic...

Sa plec cu ea pana la spalatorie si inapoi la 2 zile...unde ajung? :))

O sa incerc sa gasesc alt loc de parcare...cu toate ca stradutza arata asa...

post-14266-0-48112700-1432825096_thumb.j post-14266-0-89643300-1432825097_thumb.j

post-14266-0-40800500-1432825100_thumb.j post-14266-0-82269700-1432825101_thumb.j

 

Ma gandeam la un sealant bun si la 2...3 zile sa ii dau un jet la lukoil...nu sa ma duc la spalatorie sa dau 15 Ron:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa curgă lipici tot anul... Mai e puțin.

Facem un test, 1/2 capota cu ceara și vezi cum se curata...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o husa pentru masina nu te.ai gandit? Asta daca zici ca nu folosesti masina zilnic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

husa, niste cartoane la roti sa nu faca pipi lumea pe anvelopa.

nu mi se pare practica husa. trebuie material bun (exterior rezistent la apa/soare, interior sa nu zgarie). 

se murdareste pe exterior, o strangi. unde o pui?

 

sunt huse de calitate, folosite cand lasi o masina mult timp undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Am achizitionat de curand un Polonic  :D SH din Germania foarte ingrijit. Nu as vrea sa ma duc cu ea la spalatorie sa mi-o zgarie Doreii, asadar va intreb pe voi, ce as putea face? O voi spala la jet de joasa presiune, eventual se recomanda carpa din aceea de piele de caprioara? Ceara solida sau lichida? Mi-as dori si niste recomandari va rog cu niste produse care protejeaza vopseaua de razele solare.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!