Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Atunci daca tot o sa fac achizitia aceasta, o sa merg pe cel pe care l-am pus eu daca ar fi si mai ok acela!

Va multumesc frumos tuturor de ajutor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut! 
Am spalat masina astazi, si spalatorul dupa ce a sters cu prosopul pe care l-am cumparat, mi-a spus ca ar fi zgariat superficial vopseaua masinii. 
Exista asa ceva? Adica poate zgaria caroseria masinii acest prosop? 
Ar fi trebuit prima data sa il spal, inainte de prima utilizare? 
Eu personal nu vad zgarieturi pe caroserie, voiam sa va spun ceea ce a zis spalatorul… 

https://www.pro-detailing.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-super-double-twist-50x90cm-p-5066.html?sort=p.price&order=DESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate gzaria si chiar f usor. Majoritatea zgarieturilor superficiale(efectul de panza de paianjen, holograme) care sunt f deranjante la soare, apar la stergere. Iti recomand carpe de stergere cu indice GSM cat mai mare, de la 850 in sus. In plus acesta trebuie sa fie curat, sa nu se apese pe el, la spalatorie nu vei avea parte de genul asta de atentie oricum...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prosopul zgaraie, ci mizeria ramasa in urma spalarii.

La o spalatorie masina rareori iese curata. Asa ca stergerea masinii cu orice prosop (cu atat mai mult cu laveta de caprioara) va duce la niste zgarieturi fine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prosopul de uscare nu se foloseste pentru sergere

Intinzi prospul cu grija pe tabla uda si apoi il ridici tot cu grija

El preia un procent mare din apa si are rolul de a elimina urme de picaturi uscate care raman daca lasi masina sa se usuce singura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carpa din link e f buna, nu zgarie.

dar cu conditia sa fie masina curata, altfel orice carpa folosita pe mizerie o sa zgarie.

acel GSM de care s-a scris mai sus nu e relevant la zgarieturi.

 

daca speli la colt si ai noroi ramas pe praguri , degeaba dai carpa spalatorului sa o stearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prosopul de uscare nu e carpa de sters

Asa se utilizeaza :

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor din suflet de ajutor! Am ajuns la concluzia ca o sa o fac eu singur la jeton, si o sa mi-o sterg eu linistit cum trebuie ca in videoclipul pus de Tavitara!
Nu o sa mai ma duc niciodata la “spalatori”.

Modificat de Cosmin858
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un mic experiment la self wash. Cand e masina cu sampon, da cu un deget usor pe o zona care e mai curata, apoi limpezeste masina si las-o la uscat. O sa vezi ca zona in care ai dat cu degetul e mai curata decat restul masinii. Concluzia e ca la jeton murdaria fina ramane pe masina si nu e prea indicat sa o stergi. Ideal e sa agiti murdaria cu o manusa de microfibra imbibata in apa cu sampon, apoi sa clatesti masina. Parerea mea e ca daca murdaria e agitata cum am zis mai devreme, poti sa stergi masina tragand prosopul pe vopsea fara sa o zgarii (teoretic mai e doar apa pe vopsea, fara praf).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am observat ca pe noua masina (probabil de la sistemul de franare supradimensionat), dupa ce merg pe carosabil umed reziduurile de la placute se aduna sub forma de stropi, ca o mazga care se intinde daca dai cu degetul, nu sub forma de pulbere. Problema e ca astfel de stopi si implicit reziduuri sar si pe praguri si partea inferioara a usilor. Stie cineva ce solutie ar fi safe si eficienta pentru a fi folosita pe caroserie pentru astfel de depuneri. Pentru jante am Sonax Full Effect, dar nu cred ca e ce trebuie si pe vopsea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poti folosi fara probleme si pe vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si Carpro TriX sai IronX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/20/2021 at 12:03 AM, Catta83 said:

Salutare, am observat ca pe noua masina (probabil de la sistemul de franare supradimensionat), dupa ce merg pe carosabil umed reziduurile de la placute se aduna sub forma de stropi, ca o mazga care se intinde daca dai cu degetul, nu sub forma de pulbere. Problema e ca astfel de stopi si implicit reziduuri sar si pe praguri si partea inferioara a usilor. Stie cineva ce solutie ar fi safe si eficienta pentru a fi folosita pe caroserie pentru astfel de depuneri. Pentru jante am Sonax Full Effect, dar nu cred ca e ce trebuie si pe vopsea. 

Cu siguranta poti folosi Sonax si pe caroserie.

Insa esti sigur ca mazga este de la placute? Mai curand de la solutia de anvelope, daca ai dat cu asa ceva. Stropii respectivi nu se iau la o spalare normala? Nu cred ca au timp sa se lipseasca de vopsea, mai ales ca zici ca se intind si se intampla doar cand mergi pe ploaie (deci este un amestec cu apa, care are timp sa se raceasca pana ajung pe caroserie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor de raspunsuri. Apreciez, pentru ca sunt destul de confuz, nu am mai avut pe nicio masina genul asta de reziduuri.

 

@toni am presupus doar ca mazga e de la placute, pentru ca e si janta plina de astfel de stropi, in zone unde ar fi mai greu sa sara ceva de pe cauciucuri. Stropii respectivi se iau, doar daca se freaca cu ceva, ceea ce incerc sa evit pe caroserie (spal masinile singur la self-service).

 

in acelasi timp ar putea fi si solutie de anvelope (folosesc Mafra Fast Black) dar nu sunt asa convins momentan, pentru ca folosesc acelasi produs si pe cealalta masina si nu am observat sa se formeze astfel de stropi, nici pe jante si nici pe caroserie. 🤔 Hmm, in timp ce scriam acum, mi-am dat seama ca masina a mai primit ceva dressing pe cauciucuri, cand am dus-o la detailing acum doua saptamani si s-a folosit ceva pentru "hidratare", dar nu as putea sa spun exact ce.

 

Incepe sa faca sens ca ar putea fi altceva, nu praf de placute, tinand cont ca reziduurile se intind cand dai cu mana si sunt prezente si pe interiorul aripilor.

Ieri am spalat masina destul de meticulos si acum e curata. Ramane sa mai studiez problema in perioada urmatoare, sa vad daca mai apar, sau doar sa fi fost de la dressing-ul aplicat de detailer.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Simt nevoia ca acest topic sa fie reimprospatat si in plus, am obosit dupa multe pagini citite cautand anumite recomandari asa ca o sa mentionez aici cateva fara a alti colegi sa fie nevoiti sa citeasca zeci de pagini 🤕

Cum am cumparat o noua masina de curand, am zis sa am grija mai multa de aceasta decat spalarea obisnuita. Am inceput prin a cumpara un prosop Twist Bros 90/70 si o ceara Meguiars Hybrid Ceramic care pana in prezent sunt multumit de rezultatele dar acum sa vedem si rezistenta in timp.

In acelasi timp, caut de ceva timp cateva produse pentru curatarea jantelor (trebuie sa le depozitez acuma) dar si un tratament hidrofob pentru parbriz. Dupa ce am citit, am ajuns la concluzia sa folosesc Turtle Wax Cleavue pentru geamuri si Rim Decon Pro pentru jante. Daca poate sa vina cineva (@Muale😁) cu alte recomandari mai bune, sunt binevenite. Aici revin cu o intrebare totusi pentru cei care folosesc pensula la jante, de unde le-ati luat si .. este vreo regula de respectat aici? 

In rest, trebuie sa vad cum mai pot indeparta niste urme de bitum de pe praguri care nu au fost indepartate de fostul proprietar si dupa cum par, au multe luni.

Un mic offtopic, recomandari pentru curatarea unui interior din piele crem care prezinta urme de albastru de la blugi? 😔



 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Sonax full effect pentru jante. In ambalajul de 500ml e mai ieftin decat Rim Decon Pro.
Pentru parbriz am folosit pana acum Arexons Rain off, Pro X rain shiel si acum Soft99 Glaco De Cleaner. Avantajul ultimului produs e ca si curata si tratareaza. Se aplica foarte usor si nu lasa suprafata unsuroasa, asa ca prefer sa il aplic mai des decat sa frec 10 min la parbriz ca sa dispara urmele de curcubeu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Am probleme cu lacul la un Passat 2017. Atasez cateva poze. Se poate repara cu un kit de retus + polish? Sau trebuie revopsite elementele respective?

75818327_WhatsAppImage2022-04-15at1_11_50PM.thumb.jpeg.719c3348b2c40daf1aa65a2d475dacaf.jpeg

16298821_WhatsAppImage2022-04-15at1_11_51PM.thumb.jpeg.af6dc4ef346b706587bf8945a16ab38c.jpeg

468681565_WhatsAppImage2022-04-15at1_11.51PM(2).thumb.jpeg.9cc84183604765334ded858106c767f3.jpeg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ajuns la grund, nu iese la polish.

Iar cu un kit de retus, la ce ai tu acolo, iese o mazgaleala.

Eu la la 2 puncte pe capota tot vad unde e retusul. Si sunt 2 puncte, nu modele florale cum ai tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pare ajuns la grund, doar lacul e sarit, dar inteleg unde bati, o sa revopsesc elementele afectate.

 2029075648_WhatsAppImage2022-04-15at1_12_50PM.thumb.jpeg.a07dd6c674249d0577369a77cc9ed997.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca, tu ai originalu in fata, noi doar pozele.

Dar daca simti la unghie zgarietura in sensul ca se agata, inseamna ca  e destul de adanca  incat sa nu ai rezultate bune la polish.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Urmeaza sa revopsesc elementele de mai sus in perioada urmatoare. Dupa ce le vopsesc as dori sa fac un detailing la toata masina (in sistem DYI) si am nevoie de cateva recomandari cu privire la marca/tip produse ce ar trebui sa folosesc pentru:

- argila/clei pentru decontaminare

- solutie decontaminare chimica (pt bitum, etc)

- polish pentru zgarieturi fine (si mai adanci daca o fi, pentru ca posibil sa mai folosesc si pe viitor), si solutii abrazive eventual

- curatare faruri, elemente plastice, elemente cromate

- o ceara/sealant de calitate, care sa dureze mai mult de 3 luni

- o solutie hidrofoba pentru parbriz

- bureti si sistem de prindere pentru o masina de gaurit cu acumulatori (asta o am disponibila si ma gandeam sa ma folosesc de ea)

- orice altceva ce ar fi necesar ca sa fac o treaba de calitate

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argila poti folosi una medie, oricare brand iti place tie, dar faci muschi la degete impaturind-o :) . Mai comoda dar mai scumpa e o laveta pentru decontaminare.
Carpro trix inlatura fierul si bitumul.

Menzerna Heavy Cut Compound 400 cu un pad mediu lasa o suprafata surprinzator de lucioasa. Poti incerca si o pasta mai fina gen 2000-2500. Alt brand popular e 3M.

Daca tot o decontaminezi si o lustruiesti ar merita investit intr-o protectie ceramica. Carpro cquartz uk3.0 nu e scumpa, se aplica usor si tine destul de mult.

Pentru geamuri eu folosesc Soft 99 glaco. Se aplica de 100 de ori mai usor ca si pro-x rain shield.

Taler cu velcro gasesti la dedeman. Pad-uri la magazinele online de detailing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks,

- laveta pentru decontaminare, poti sa recomanzi una anume, sau te refereai la o laveta obisnuita+solutie? Ma uitam online si am vazut o solutie de decontaminare de la Meguiars (am auzit ca este o marca buna), mult mai scumpa decat Carpro trix, oare merita?

- pentru polish am tot citi si eu de 3M, dar au foarte multe tipuri, ma depasesc in a alege produsul potrivit (si aici ma uitam la Meguiars dar acum ma uit la acest Menzerna)

- Carpro cquartz uk3.0 m-a convins, added to cart. Presupun ca pot sa fac mai multe masini din cei 30 ml?

- pentru geamuri ce parere ai de MEGUIAR'S GLASS SEALANT?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mihaitzar said:

- bureti si sistem de prindere pentru o masina de gaurit cu acumulatori (asta o am disponibila si ma gandeam sa ma folosesc de ea)

 

Aici ai o problema, nu iti recomand sa folosesti bormasina pentru polishat. Este incomoda, nu vei obtine rezultate prea bune, omori bormasina pentru ca nu e gandita pentru asa ceva.

Legat de celelalte produse:

- argila Meguiars Quick clay, nu recomand lavetele pentru decontaminare pentru ca sunt mult mai agresive si zgaraie mai rau

- bitum Nextzett Acysol, fier Sonax pentru jante sau orice similar

- ceara Soft99 Fusso sau Sonax Polymer Netshield, cu ceramicele e discutabil

- parbriz Soft99 Glaco, Ultra Glaco sau Gyeon Q2 View

- altele: lavete de calitate, perii, pensule, ceva pentru anvelope (Carpro Perl, merge si pe plastice), sampon, un degresant pentru zonele mai murdare, lubrifiant pentru argila

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, toni said:

 

Aici ai o problema, nu iti recomand sa folosesti bormasina pentru polishat. Este incomoda, nu vei obtine rezultate prea bune, omori bormasina pentru ca nu e gandita pentru asa ceva.

Legat de celelalte produse:

- argila Meguiars Quick clay, nu recomand lavetele pentru decontaminare pentru ca sunt mult mai agresive si zgaraie mai rau

- bitum Nextzett Acysol, fier Sonax pentru jante sau orice similar

- ceara Soft99 Fusso sau Sonax Polymer Netshield, cu ceramicele e discutabil

- parbriz Soft99 Glaco, Ultra Glaco sau Gyeon Q2 View

- altele: lavete de calitate, perii, pensule, ceva pentru anvelope (Carpro Perl, merge si pe plastice), sampon, un degresant pentru zonele mai murdare, lubrifiant pentru argila

 

Merci pentru sfaturi. poti sa-mi spui te rog de ce e discutabil cu ceramicele? pana acuma vad numai avantaje. Lubrifiant pentru argila ce ar trebui sa folosesc? Ma gandeam la un ajax/rivex obisnuit de geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!