Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut!cu ce se poate curata adezivul/lipiciu ,care ramane dupa inlaturarea inscriptiilor  TDI,passat..etc ? In afara de polish.Sau nu se poate fara polish?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cu orice adhesive remover, wd40 etc. Numai ca trebuie sa ai rabdare si sa insisti, se curata foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta și dacă încălzești bine cu un freon casnic sau industrial. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adezivul in sine iese destul de usor cu solutii dedicate, cum au recomandat colegii. Un produs usor accesibil si care miroase bine (in general solutiile pentru inlaturat adeziv miros puternic a solvent) este cel de la Caramba care se gaseste prin Carrefour.

Pe langa adeziv este posibil sa ramana urma pe vopsea, in functie de cat timp a stat emblema acolo si cand a fost lipita - daca e lipita la scurt timp dupa revopsire atunci sunt sanse mari sa ramana urme. Astea ies doar cu polish si ceva munca suplimentara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
grandtourismodiesel

Merge si cu benzina sau cu diluant Solvoxol de la Policolor, dupa care clatesti cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as recomanda asta, sa nu matuiasca lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alcool tehnic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Eu am sters cu brio mai multe chestii de genul cu Decaflash de la Mafra. In cazul inscriptiilor e posibil sa fie nevoie si de un polish usor in acea zona, dupa indepartarea lor. 

Recent am folosit Sonax Briliant Shine Detailer, l am testat pe jante in prima faza si pot spune ca rezultatul e excelent. Dupa o saptamana si ceva de ploi, la contactul cu lancea cu presiune inca avea un efect hidrofob clar si indepartarea prafului de la placute a fost mult mai usoara. Se aplica foarte simplu, poate inlocui uspr orice fel de ceara lichida, iar pretul este unul bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinushu2007

Recomand si eu Decaflash de la Mafra, in special pentru eliminarea urmelor de bitum de pe aripi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Baieti sunt nou in domeniul intretinerii exterioare, drept pentru care am nevoie de ajutorul vostru.

Vreau dupa spalare sa aplic un strat de ceara pe vopsea, chedere si jante, si as vrea sa stiu ce marca si model sa aleg, eu voi cauta pe internet un tutorial pentru aplicare (am vazut ca se aplica cu un burete si apoi se curata cu o carpa). Nu stiu daca conteaza culoare (skoda o3 black pearl magic).

Am si cateva mici zgarieturi de la pitricele, ar trebui sa ma ocup de ele si apoi de tratamentul exterior?

 

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procesul inreg ar fi, daca vrei sa iti iese o treaba buna:

- decontaminare chimica

- spalare cu spuma- clatire

- spalare cu sampon- clatire

- decontaminare mecanica- iti recomand argila Bilthamber regular sau soft

- spalare cu sampon degresant sau mai concentrat

- polish -optional

- spalare cu spuma si sampon si clatire intre etape

- degresare cu IPA- pana de face vopseaua oglinda (este secretul unei masini frumoase)

- aplicare ceara/sealant

-stergere

- reaplicare ceara/sealant (optional)

Pe chedere cele mai multe ceruri lasa urme albe care se pot scoate cu o simpla guma de sters. Pentru plastic exista protectie dedicata.

Eu ti-as recomanda un sealant foarte bun: Fusso12 se numeste.http://www.pro-detailing.ro/ceara-auto-soft99-fusso-coat-12m-black-p-2966.html (Gasesti in mai multe locuri. O cutie iti ajunge la 20 de aplicari daca stii cum sa dai ceara.) Arata foarte bine, are un efect hidrofob accentuat si o durabilitate respectabila. Merge si la jante. Atentie la aplicatorul de ceara: unele pot zgaria vopseaua. Urmareste niste tutoriale si te lamuresti. Laveta de sters e de preferat sa fie una de calitate. Maieurile vechi NU sunt bune. :)) Bafta

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, daca aveti amabilitatea sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru un "detailing" exterior profesionist (mentionez ca stau la casa am furtun, doar ca nu as vrea sa cumpar si un aparat de spalat), am nevoie de niste sfaturi pentru un ghid al cumparatorului, respective:
1. Prespalare - imi puteti recomanda cateva solutii
2. Clatire
3. Spalare - imi puteti recomanda cateva solutii
4. "Glaze" - este necesar? am vazut ca sunt produse pentru acest proces
5. Decontaminare - imi puteti recomanda cateva solutii si accesorii
6. "Sealant auto" - imi puteti recomanda cateva solutii si accesorii
7. Ceara auto - Ceara Auto Soft99 Fusso Coat 12M Black, imi puteti recomanda burete applicator si carpa
8. Protectie nano-ceramica - este necesar? am vazut ca sunt produse pentru acest proces
9. Solutie parbriz si geamuri - este necesar? am vazut ca sunt produse pentru acest process

de asemenea va rog sa ma ajutati cu 1-2 firme care comercializeaza toate produsele pentru a nu face 9 comenzi la acelasi numar de furnizori (prin PM, pentru a nu se face reclame).

Am vazut ca varianta de infoliere caroserie este foarte scumpa si imi depaseste bugetul, iar aceasta varianta ar fi mai ieftina, iar cu atentie si timp poate fi realizata personal.

Daca deja au fost abordate toate subiectele o sa caut de la inceputul topicului.


AlexB

Modificat de fpalexb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit ce s-a scris pana acum pe topicul asta?

doar cu furtun nu stiu ce rezultat vei avea la prespalare. vrei " "detailing" exterior profesionist " , trebuie sa ai cu ce.

4. doar daca vrei.

5. chimica (fier, bitum, grasimi) si mecanica (argila)

intai lamureste-te despre 4,6,7,8 si alege pe cea mai potrivita pt tine

9. sa le stergi sau te referi la altceva (probabil ca da)

firme care vand gasesti usor pe google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat jos pana la urma inscriptiile cu passat si tdi,am curatat si adezivul ramas ,dar tot se vad urmele inscriptiilor .Am nevoie neaparat de un polish in zona aia ?sau exista ceva produse pentru asta?

627B75D3-8EBB-4281-9A55-C11D50A76784.jpeg

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După cum arata, nu ai curățat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un spray pentru îndepărtarea etichetelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce ai indepartat adezivul? Parca nu ar fi indepartat complet, cum zice @Muale, dar in acelasi timp este posibil ca vopseaua sa fi reactionat la adezivul de la litere, mai ales daca portabagajul a fost revopsit si s-au lipit litere cat vopseaua era moale. Se mai intampla si asta, caz in care este nevoie de polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am frecat bine zona cu benzina,alcool izopropilic ,wd-40 si tot nu se curata .De cand am eu masina,nu a fost revopsit haionul.

 

563BDA93-C3C7-4422-8C98-5B3258B0E1D2.jpeg

 

C989DE28-BDCC-48E4-9F55-6398CD2BF06C.jpeg

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Va rog mult pentru o solutie care a mers la voi (indepartare urme insecte)

Deja am vreo luna de cand ma chinui cu indepartarea urmelor de insecte de pe bara din fata.

Am incercat GYEON Bug & Grime remover, (destul de scump, vreo 50 lei) apoi PRO X - insect remover, si in final degresant din spalatorie. Aplicat, lasat 5 minute, apoi indepartat cu jetul de apa. S-au mai dus din urme, dar au ramas ceva pete. Masina nu a stat in soare, a fost spalata saptamanal, nu iese nici la sampon, nici la spuma activa.

Sigur sunt urme de insecte. Cu ce ati avut succes? Exclud polishul pentru ca masina este inca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt pete si nu corp de insecte, nu cumva e afectat lacul si nu folosesti ce trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu argila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodafan30: daca nu au iesit cu tot chimicalele pe care le-ai folosit atunci singura solutie este polish-ul local, chiar si manual. Nu stiu daca tu ai resturi de insecte (care ies daca freci cu mana/unghia) sau a fost patat lacul. Din moment ce nu ies la nici un fel de spalare, tind sa cred ca lacul a fost patat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in aceeasi situatie, ce produse recomandati pentru polish manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe variante, in principiu orice polish pentru inlaturarea zgarieturilor adanci merge si pentru astfel de urme.

Meguiars ScratchX, Ultimate Compound, Menzerna HCC400 ca sa enumar doar cateva. Trebuie lucrate cu un colt de laveta de microfibre 1-2 minute, nu doar intinse si sterse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!