Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Stiu ca se mai face treaba asta si la AM Customs. Eu nu am facut alte chestii la ei si mi-au recomandat protectie ceramica. Eu as mai avea incredere in @Ace99 avand in vedere lucrarile pe care le-am vazut. Pretul e intr-adevar cam mare. Deocamdata eu am trecut de la ceara aplicata la fiecare spalare la sealant.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

Am si eu nevoie de un sfat...Ma pus naiba sa dau cu un spray pt dezghetat parbrizul (Michelin), si acum cand e rece am foarte multe pete,  ca niste stropi.

Cu ce ma sfatuiti sa le scot?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu acetona într-o zonă mai discretă. Si daca e ok, atunci fa tot parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e de la Spray? Eu folosesc no-name-uri din supermarket si nu am avut niciodata probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca alcool izopropilic, am dat eu pe toate geamurile acum o saptamana inainte sa aplic aquapel pe ele. Nu are ce sa strice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc diseara. Sigur e de la spray, parbrizul a fost schimbat acum 2 luni și era impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai dat cu spray, parbrizul era rece?

petele dispar cand se incalzeste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parbriz ai pus?

poate "buba" e cu laminarea, nu neaparat ceva pe suprafata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost schimbat pe garantie cu Fuyao cau ceva in genul, dupa ce Pilkington avea o eroare de fabricatie. Sa stii ca poate sa fie si calitatea 0, dar pana acum nu am avut probleme. O sa incerc sa il curat si daca nu  o  sa apelez iar la garantie. 

Merci de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Baieti, ce recomandati pentru jantele de tabla/aliaj si pentru anvelope ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți recomand să citești recomandările deja scrise aici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

app de solutii jante / anvelope.. - strict legat de Anvelope (solutii intretinere si aspect)

le-am incercat cam pe toate, pro-x, sonax, ma-fra, si alte ieftineli de prin Auchan.

Cel mai mult m-a surprins Ma-Fra Fast & black parca, e un spray pe care l-am gasit la Norauto... pe la 20 lei. Sincer, chiar m-a dat pe spate. am spalat masina, apoi am dat anvelopele cu spray-ul asta, si efectul de "showroom" a tinut... cel putin 5-6 zile. a rezistat inclusiv la o ploaie usoara. chiar nu mi-a venit sa cred.

Am comandat apoi, plin de incredere si o sticla cu pulverizator Ma-Fra nouveau noir parca.... o mizerie. n-are nici o legatura cu spray-ul fast & black. mergeti pe spray cu toata increderea. insa e scump, cred ca dai rotile de 3-4 ori si gata... se poate folosi si pe covorasele de cauciuc.

Modificat de skodafan30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi experienta negativa am avut-o si eu cu Noveau Noir dupa ce incercasem intai Fast&Black. Am crezut ca este vorba despre aceeasi solutie doar ca ambalata la sticla cu pulverizator in loc de spray, dar nu a fost asa. Fast & Black are un efect mult mai indelungat, pe cand cealalta solutie e cam apa chioara, arata ok doar in ziua respectiva.

Pe viitor o sa iau ceva gel cu  aplicator de burete, mi se pare mai economic si mai precis in utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc spray-ul de anvelope de la Lidl. Am fost chiar surprins de el. Mi se pare destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt anvelope cel de la ProX mi se pare slab.  Lucru recunoscut și de ei. 

Fast&black este ok dar fiind aerosol nu este precis și economic în aplicare. 

Și eu recomand ceva crema/gel aplicat manual. Din gama accesibila la raft mi s-a părut foarte buna soluția de la Turtle Wax, aspect mat so durabilitate destul de mare. După spălare și uscare, nu trebuia reaplicat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Produsele folosite azi :icon_cheesygrin:

Iar rezultatul dupa 1h de munca :santa: 

 

 

IMG_5918.JPG

IMG_5919.JPG

IMG_5915.JPG

IMG_5908.JPG

IMG_5910.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ai miscat bine daca ai folosit toate alea intr-o ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.12.2017 at 7:42, Muale a scris:

Pt anvelope cel de la ProX mi se pare slab.  Lucru recunoscut și de ei. 

Fast&black este ok dar fiind aerosol nu este precis și economic în aplicare. 

Și eu recomand ceva crema/gel aplicat manual. Din gama accesibila la raft mi s-a părut foarte buna soluția de la Turtle Wax, aspect mat so durabilitate destul de mare. După spălare și uscare, nu trebuia reaplicat. 

Eu vara foloseam o solutie proprie: Orice solutie de geamuri  combinata cu o mica parte de ulei siliconic. Efectul: ramane mat datorita solutiei de geamuri si totodata negru inchis, datorita uleiului siliconic. Rezistenta...cam 1-2 saptamani. Uneori se ducea greu inclusiv la spalat in prima saptamana, incat trebuia sa frec cauciucurile cu detergent sa dau jos totul si apoi sa reaplic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/19/2017 at 1:50 PM, Razvan Constantin said:

Produsele folosite azi :icon_cheesygrin:

Iar rezultatul dupa 1h de munca :santa: 

 

 

IMG_5918.JPG

IMG_5919.JPG

IMG_5915.JPG

IMG_5908.JPG

IMG_5910.JPG

Arata tare bine! Congrats! :D

Cat de multumit este de Meguiar's Endurance Tire Gel si de Ma-Fra Wheel and Tire ? Si eu sunt indecis tare daca sa cumpar Sonax Tyre Gel si Sonax Full Effect pentru jante, sau ceea ce ai tu ?
Apropo.. Meguiar's Ultimate Quick Wax, cum il folosesti/aplici ? Doar fas-fas si atat, sau mai urmeaza ceva pasi ? :D

Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

@teozuzu20 multumesc pentru aprecieri! Meguiar's Endurance Tire Gel este foarte fain, rezista mult timp 2-3 saptamani, depinde de conditiile de vreme, aici in centrul Italiei e soare mai mereu si nu prea ploua. In Romania nu stiu ce sa-ti spun, dar eu zic ca vei fi multumit. Oricum o sticla iti ajunge cateva luni de zile.

Cat despre Meguiar's Ultimate Quick Wax, dupa ce spal masina, sterg cu o microfibra si aplic pe caroserie Chemical Guys After Wash sau Chemical Guys Speed Wipe ( sunt un quick detailer amandoua) pentru a nu ramane pete albe de la apa, apoi la sfarsit tot cu o microfibra aplic ceara si sterg bine. Rezultatul e spectaculos luceste foarte tare.

Ma-Fra Wheel and Tire este destul de bun, dar daca vrei sa iasa lucioase si sa ai jantele perfecte o sticla iti ajunge cam la 2 spalari de masina. Deci o utilizezi de 2 ori. La pretul pe care il are este best buy! Am avut de la Chemical Guys practic aceeasi solutie pentru jante, avea aceleasi rezultate si costa triplu, deci nu prea ii vad rostul.

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca are sau nu legatura cu detailingul exterior, dar o sa incerc :))Cum polishez jantele? Adica de ce materiale am nevoie? Am un set de borbeturi si sunt destul de zgariate, mai ales buzele de la borduri, iar una are cromul sarit intre buza si spita. Niste opinii m-ar ajuta mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa o luam pe rand

-daca ai zgarieturi de la bordura si crom sarit, polish-ul nu le va elimina.

-trebuie sa alegi cu ce vrei sa polishezi, bormasina sau "flex". in functie de asta cumperi pad-uri (dar la jante trebuie ceva mic sau accesorii gen Ibrid Nano) sau con burete.

-apoi solutii de polish, paste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as recomanda sablare, chituire si revopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!