Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Razvan Constantin

@toni ai dreptate, este un pic cu efect lucios la prima aplicare, dupa am sters cu o laveta din microfibra si rezultatul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am tot cautat pe aici informatii, insa nu am gasit un raspuns concret.  Este recomandat sau nu detalining exterior dupa ce s-a revopsit o masina ? Un detailing asa zis profesional stiu ca are rezultate uimitoare si preturi poate de multe ori triplate insa nu am incredere ca ar fi de durata stralucirea lacului  sau mentinerea sa.

Ce sfaturi imi puteti da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cum arata masina. Nu faci detailing, banuiesc ca te gandesti mai mult la polish, de dragul de a-l face.
Daca vopsitorul a facut treaba buna si nu a scos imperfectiuni cu smirghel, atunci nu e nevoie. Insa daca s-a intervenit dupa vopsire cu smirghel sau sunt zone gazate/matuite atunci e nevoie.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am precizat tot in mesajul anterior, masina va fi revopsita partial, as dori ca apoi toata sa se mentina cu un aspect lucios, curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci trebuie polishata; cel putin pe reperele care nu vor fi revopsite. Se evalueaza dupa revopsire daca e nevoie polishare si pe acele repere.

Mentinerea aspectului lucios depinde doar de cum o speli pe viitor. Daca polish-ul este facut bine (adica abraziv si nu prin umplerea zgarieturilor fine) atunci trebuie sa ai un mod de spalare care nu introduce zgarieturi noi. Daca o duci la spalatorie poti sa-ti iei adio de la pastrarea luciului :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am impresia ca am ceva ulei, mizerie pe parbriz, care nu se duce oricat de mult as sterge cu stergatoarele sau as lasa masina in ploaie ori la spalatorie :) Totodata, sunt onvins ca unsoarea respectiva s-a impregnat si in lama de cauziuc a stergatoarelor astfel incat, oricat de mult as spala/degresa parbrizul, murdaria o sa  revina odata cu folosirea stergatoarelor.

In alta ordine de idei, cunoasteti vreo solutie, anti stropi de apa, era ceva ce se vindea astfel ca odata aplicata pe parbriz, nici nu mai aveai nevoie de stergatoare pe ploie (mai mult sau mai putin)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi lamele

stergi sticla, degresezi (alcool izopropilic, burete si fairy , etc)

aplici aquapel sau rainx sau pro-x rain shield

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

sper sa postez in topicul dedicat intrebarii mele. ca multi dintre voi, am avut multe neplaceri la spalatorii, masinile anterioare au fost "distruse" in timp... vopsea matuita, etc.

acum am primit masina noua de 3 zile si deja are nevoie de un jet de apa.

din pacate nu am experienta dar o sa merg pe ideea "do it yourself" sau macar sa stiu ce sa le zic baietilor la spalatorie. puteti sa-mi spuneti cum se spala corect o masina? ma intereseaza in special daca pot gasi vreo spalatorie fara jet puternic, am inteles ca e destul de nociva presiunea apei. cand se spala jantele se spala si etrierii? sau mai bine zis ce portiuni ale masinii trebuie evitate la spalat? faruri stopuri etc.

ce solutii folositi pentru spalat masina? anti-corozive evident. eu ieri am avut un drum "de rodaj" si am mers cu ceva viteza, au aparut niste pete.. probabil de insecte. alea cu se pot lua? multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La spalatoriile clasice sunt atat de multe nereguli cu procedurile pe care le folosesc incat nu cred ca s-ar putea pune problema sa rezolvi ceva cu indicatii. Si oricum aceste nu sunt in general bine primite. Parerea mea e ca singura optiune pentru o spalare corecta e la spalatorii cu jeton/self service sau chiar mai bine, acasa cu furtunul pentru cei care au acesta posibilitate. Nu ma apuc sa scriu aici procedura ca ar fi prea multe de zis. Iti las urmatorul link cu un diy mai cuprinzator si adaptat pentru amatori. In ce masura aplici indicatiile e decizia ta dar cred ca iti poti face o idee despre ce presupune o spalare corecta:

https://www.ammonyc.com/beginner/

Succes!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai posibilitatea de a merge la o spalatorie "fara atingere".

Din pacate nu stiu decat una in bucuresti, concorso pe aviatiei, si pretul este dublu fata de o spalatorie de cartier.

Si daca te duci cu carpa ta de sters, este cea mai sigura varianta, cu exceptia celor diy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Salutare, am o urma de caca pe capota de la un porumbel. Am dat cu o solutie de la Chemical Guys, si cu o solutie care sterge urmele de insecte (produs Volkswagen original) dar fara rezultat, pata se vede.

Idei? :question: :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui o poza cu pata?

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

E deranjanta, am tot frecat la ea si nimic...

WhatsApp Image 2017-11-15 at 20.05.16.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ceva similar, dar nu de la porumbel si a iesit cu Meguiar's ScratchX 2.0. Posibil sa mearga si la tine.

meguiars-scratchx-20-G10307-1000x1000.thumb.jpg.d7e932e6fe2c70a7bc9b5d23f46d43de.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca aia e urma de insecta. Daca e coapta bine nu se ia cu solutie pentru insecte. Trebuie polish, de preferat aplicat cu un orbital. In urma aplicarii manuale pot ramane holograme, vizibile in special pe vopseaua neagra.

In cazul urmelor de coroziune (cele mai pronuntate) provocate de gainat, uneori nu se iau cu polish. Eu am patit. Trebuie intervenit cu smirghel si apoi polishat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Nimic si nimic, bag polizorul :banghead: :scratch:

 

WhatsApp Image 2017-11-16 at 10.53.56.jpeg

WhatsApp Image 2017-11-16 at 10.54.00.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scris mai sus...nu m-ati crezut.

pe viitor incearca sa cureti la scurt timp dupa "aterizare" ca sa nu afecteze lacul.

mai ajuta si o protectie (ceara, sealant, ceramica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale cu ce produs recomanzi pentru a fi sters imediat, aici ma refer la urme insecte, dar mai ales gainatul de la pasari? Citisem undeva ca o solutie de 1:1 apa si alcool izopropilic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degrabă un quick detailer pt ca nu va îndepărta (eventuala) protecția și lubrifiaza puțin. Sau o soluție gata preparata de șampon fără clătire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru stergerea gainatului (daca este uscat) exista o procedura foarte simpla care reduce mult riscul de matuire a lacului. Trebuie doar sa pui pe gainat un servetel de hartie imbibat cu apa si sa il lasi cateva minute. Dupa, gainatul se va sterge extrem de usor, cum spunea Muale cu putin quick detailer/ceara lichida. Gainatul contine nisip si daca apuca sa se usuce pe masina si incerci sa il stergi, sigur se va matui lacul in locul respectiv.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, daca se ceruieste masina, am inteles ca protectia impotriva frunzelor, gainatului, etc, e crescuta.

apropo: va rog un sfat. masina mea e noua (are 3 saptamani). nu stiu daca/ce strat de protectie are aplicat din fabrica, cert e ca apa cam sta pe ea. manualul masinii recomanda ceruirea (solida) de 2 ori pe an.

am gasit niste baieti la DAB auto zone pe valea oltului, mi-au propus ceruire de iarna (mi se pare foarte ieftin la 50 lei) - manual, o intind cu mana.

Tot ce mi-e teama e sa nu apara zgarieturi de-alea foarte fine care se vad in lumina soarelui - de tipul- pe aici a trecut o carpa, circular, circular... si sa am numai robmuri si cercuri. e culoare inchisa (grey quartz) si e pretentioasa.

Nu stiu ce sa fac, se recomanda ceruirea masinii chiar daca e noua? sunt probleme la chedere, crom, si alte componente atinse de ceara?

o dau sau ba cu ceara? :) multam !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fabrica probabil nu are nimic.

inainte de a ii aplica ceva trebuie curatata/decontaminata.

apoi ii dai (sau dau aia de i-ai gasit) cu ce vrei. daca o intind cu mana, sa scoata inelele ;)

50 lei mi se pare putin, mai ales daca este o ceara solida, de calitate.

zgarieturile apar de la stergerea masinii dupa spalare.

 

da, pe partile din plastic/cauciuc e bine sa nu dai cu ceara pentru ca raman urme. dar nu le afecteaza (doar estetic) si se pot curata dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc @Muale

baietii am vazut ca sunt foarte atenti totusi. o sa stau langa ei si o sa-i rog sa nu insiste prea mult pe suprafetele care mai au si alte monograme, sau in apropierea chederelor... unde se poate, bine, unde nu, nu

multam din nou !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Sa revin la problema mea cu pata de caca de porumbel sau urma de gandac strivit de la viteza, habar nu am ce este...

Ideea este urmatoare, am incercat toate trucurile posibile de pe youtube, nu a mers niciunul. Ultima solutie care am folosit-o este Mafra Deca Flash , nimic bai frate, nici nu clinteste, deci solutia ar fi un polish, in fine o las asa oricum nu se vede decat daca te uiti dintr-o parte a masinii. 

@Andrei_72 te asigur ca metoda cu servetelul umed merge doar daca pata este noua, gen cateva zile maxim, in rest e apa de ploaie.

Pentru ceara lichida, tocmai mi-am cumparat Meguiar's Ultimate Quick Wax, recomand si tie @skodafan30, gasesti pe youtube tutorial de la ei cum sa o aplici corect.

23798706_1762383370463301_342857664_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!