Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Nu ataca vopseaua?

Exista o solutie curatat jante de la sonax.

La ea faci referire?

Merci,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ataca. Sprayul e pentru curatare discuri frane, scrie pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz spray de curatat frane de vopsea! Solventul din el ataca vopseaua. Nu o sa vezi efectul imediat dar pe termen lung dauneaza, mai ales pe zone expuse cum sunt zonele inferioare are aripilor si usilor.

Sunt atatea solutii dedicate pentru inlaturarea bitumului iar pretul nu este cu mult mai mare. Eu prefer 1Z Acrysol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Toni !

Unde as putea gasi solutia, in vreun magazin?

Ajung azi in Bucuresti si vreau sa cumpar una, sa vad efectul.

Multumesc inca o data :)

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind weekend,  nu știu dacă găsești. 

Încearcă la Norauto sa cauți decaflash  de la mafra. Sau dacă ai drum în Colentina în următoarele 2 ore îți dau sa testezi. 

Mai găsești pe emag. 

Vezi și la pro Detailing sau ingrijireauto (ambele pe google). 

Mai demult am curățat cu succes cu motorina,  nu a afectat vopseaua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va multumesc !

Am rezolvat situatia cu 3 tuburi Decaflash, de la Norauto. Un produs foarte bun, transforma bitum intr-o solutie lichida.

Fara, probabil munceam mai mult cu benzina sau motorina...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai scapat dar ...3 tuburi?! inseamna ca aveai foarte mult bitum pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. Din cate stiu s-a mai discutat problema elementelor chromate care se deterioreaza..de la spalatorii, de la spuma activa, etc. La mine in special cele de la geamurile fata sunt deteriorate, sunt foarte zgariate, iar la capete a inceput sa se duca chrom-ul, sunt albe. Se mai poate face ceva sa le salvez in afara de inlocuire? Ma gandeam chiar sa le "acopar" cu banda din aceea de chrom adeziva, dar cred ca ar arata ca "porcu" si nici nu sunt de buna calitate si sa reziste. A mai incercat careva si alte solutii la aceasta problema? Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ai ce sa le faci dacă a ajuns la partea alba. 

Folie (culoarea o alegi în fc de gusturi)  sau înlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acea bada de chrom adeziva ce stiti? a incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o rugaminte, oarecum off-topic: puteti, va rog, sa incetati sa spuneti "chrom"? E gresit. Si penibil. Mai ales ca in limba romana exista cuvantul "crom".

Doar prin simplul fapt ca ii spuneti unui element de caroserie ca e "chromat" nu il innobileaza in niciun fel.

Multumesc. Zic si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plati-dip sau similar ar trebui sa fie mult mai usor de aplicat decat folia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasti dip e destul de greu de folosit daca nu stii sa pregatesti suprafata pt vopsit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Bogdane, am sa corectez pe viitor. Greseala mea, am stat prea mult pe site-uri externe cautand o solutie concreta si a ramas acel 'h' blocat pe retina, nicidecum nu doream sa ii dau alta semnificatie sau sa innobilez acel element de caroserie. Se mai intampla sa folosim romgleza sau sa nu scriem un post 100% in romana fara sa ne dam seama sau sa dorim sa fim penibili.

 

Ca sa raman 'on-topic', orice sfat e pretios, in special despre acele benzi cromate adezive sau plasti dip. Acel plasti dip am vazut ca e un fel de vopsea cauciucata se gaseste si sub forma de spray (crom lucios cat si alte culori). A folosit cineva? Multumesc

Modificat de Vladone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ceva vreme am o floare minunata pe capota, va rog sa-mi ziceti daca se poate cumva remedia fara sa vopsesc toata capota.

Multumesc!

IMG_4589.JPG

IMG_4593.JPG

WP_20161016_14_46_58_Pro.jpg

WP_20161016_14_47_35_Pro.jpg

IMG_4591.JPG

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce fel de floare este, este rugina sau un reziduu?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este rugina, capota a fost vopsita de doua ori in reprezentanta, prima data a crapat vopseaua putin si am dus-o sa o refaca si la nici 6-7 luni a aparut ce se vede in poza.

Nu mai vreau sa pierd timpul pe la ei deoarece se va intampla la fel, as vrea sa stiu daca se poate remedia intr-un fel sau altul fara sa mai merg la ei sau sa vopsesc capota din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu poti sa dai, dar daca zici ca a aparut in timp s-ar putea sa fie o problema cu pregatirea pentru vopsit.

Nu-mi dau seama fin poza cat este de mare, dar chitul acela este mai mult pentru pietre, adica daca suprata asta are 1 sau 2 cmp o sa se vada urat.

Cu toata bataia de cap si nervii pe care ii implica, eu m-as intoarce la reprezentanta si as face o reclamatie la seful cel mare de acolo, pentru ca nu este exclus ca in timp sa apara si in alt loc, dar intre timp vei pierde garantia la manopera si va trebui sa refaci lucrarea iar pe banii tai.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 1 cmp are...aproximativ. Asa ar trebui...sa merg inapoi cu ea. Ma exaspereaza aceste drumuri. O sa sun sa vad ce zic.

Multumesc!

LE: Maine merg cu masina sa o vada si sa facem o programare pentru remediere(sper). :)

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O recomandare pentru o laveta "piele de caprioara" imi poate da cineva ? 

Vreau "originalul", nu ceva ecologic, sau inlocuitor.

Ultima pe care am avut-o m-a tinut aproape 3 ani, dar a inceput sa se "scamoseze" si e nevoie de una noua, asa ca am nevoie de o recomandare de ce/unde sa cumpar.

Eventual stie cineva vreo sursa de unde se aprovizioneaza cei cu spalatoriile ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba un prosop pt uscare, are putere mare de absorbtie dar si inglobeaza mizeria pt a nu zgaria suprafata.

pielea de caprioara (naturala sau sintetica) are tendinta sa zgarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: mersi de sfat.

Recomanzi ceva ? Nu sunt familiarizat cu produsul.

gen asta? (nu fac reclama, e primul din lista)

http://www.emag.ro/prosop-uscare-auto-pro-detailing-90x60-cm-49920/pd/D395LYBBM/

Prosopul de uscare e ok pentru sters geamurile/parbrizul ? 

Rutina mea de spalat e cam asa:

- aplic spuma activa

- clatesc

- aplic spuma activa

- aplic manusa microfibra pe caroserie

- clatesc cu apa cu osmoza

- sterg cu pielea de caprioara.

Sunt corecti pasii ? Imi poti sugera imbunatatiri ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt sters sticla e mai bun unul cu fir scurt, tip waffle

pt tabla, prosop de uscare . vezi specificatii de densitate/mp, dimensiuni si pret si i fc de asta alegi.

Rutina mea de spalat e cam asa:

- aplic spuma activa

- clatesc

-- in functie de spuma si gradul de murdarie, poti da un jet inainte, sa dai jos mizeria groasa. apoi spuma si clatire.

- aplic spuma activa  -- de ce a doua oara?

- aplic manusa microfibra pe caroserie -- ar trebui sa dai cu un sampon in loc de a 2-a spuma, samponul are propr mai bune de lubrefiere cand speli "cu atingere"

- clatesc cu apa cu osmoza - e bine ca o ai, nu e musai. daca ai o ceara aplicata, ajuta la stergere. sau poti lua o "ceara lichida" ce o pulverizezi si clatesti, ajuta sa fuga apa de pe panouri inainte de a sterge. mai putina apa de sters si mai rapida uscarea vara, sa nu ai pete de calcar.

- sterg cu pielea de caprioara. --  prosop , sa nu zgarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!