Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Sonax am pe site. Onr doar din rezerva privata. Am terminat stocul din păcate.

Restu ți le dau mai târziu pe pm

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cum da caldura, m-am gandit sa reaplic Sonax PNS si sa o decontaminez, si am gandit pasii:

1. Prespalare (spalatorie fara stergere)

2. Spalat cu Sonax sampon si manusa

3. Decontaminare cu argila CarPro(medie si fina) -> am ales pt ca scrie ca se poate folosi doar cu apa.

4. O trecere cu IPA, dilutie 1:1

5. Aplicare Sonax PNS.

 

Acum, daca aveti sfaturi referitor la lista de cumparatori, sunt bine venite.

 

P.S Sunt cam limitat de buget, si pe langa cele de mai sus, mai am nevoie de un aplicator de spuma, polish pt tipsuri, si bilberry pt jante.

Suna bine, da-i bataie dar cu aceeasi mentiune ca si Colin: foloseste lubrifiant, nu apa.

Billberry nu-ti recomand, ramai la Sonax Full-Effect.

Pentru tipsuri, Autosol ramane greu de batut; dar Menzerna Metal Polish mi se pare ca da un plus de luciu daca este folosit dupa Autosol, dar astea deja sunt fineturi :cool:

 

Spor  :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru tipsuri, Autosol ramane greu de batut; dar Menzerna Metal Polish mi se pare ca da un plus de luciu daca este folosit dupa Autosol, dar astea deja sunt fineturi :)

Aceeași experienta am avut și eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are rost sa hiperbolizam produsele astea doua, sincer.

 

 

...
Iar despre tipsuri nu încape discuție. După vânzări dar și din practica îți confirm ca autosol metal polish este tăticul lor!
...

Swissvax Metal Polish
Chemical Guys Metal Shine
Meguiars NXT All Metal Polish
 
Autosol e abraziv si poate lasa urme pe crom, astea 3 in schimb, nu.
 
 

...
Iar cu sonax full effect deja se știe. Mai bun nu exista!
...

P21S gel

Scholl Rim 7

 

 

 

Sa fim seriosi acuma, nu cred ca are rost sa dezinformam colegii de forum pentru ca dumneata nu ai altceva la vanzare.

 

florinrmn, foloseste sampon in apa pe post de lubrifiant daca nu ai altceva. Daca folosesti doar apa ai sa zgarii lacul.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru Sonax Full Effect. P21S este facut pentru piata din SUA, unde nu este aceeasi mizerie ca la noi. Pana acum, nu am gasit produs mai rapid si eficient decat Sonax Full Effect! Iar despre metal polish, Meguiar's NXT All Metal Polish mi s-a parut cel mai OK. Si Autosol este bun, doar ca este destul de abraziv, iar in cazul aplicarii pe parti cromate (nu evacuare) va lasa zgarieturi!

@florinrmn: testeaza mai multe produse si o sa iti dai seama care iti place si care nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm tocmai mi-am comandat autosol de la colin. Sper ca o sa iasa bine tipsurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ popica în afara de faptul ca ai ceva cu mine, poze ceva sau afirmații palpabile ai ca sa sprijini acuzele?

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Colin, Poti te rog sa spui cele trei marci de argila pe care le-ai testat?

Sunt in cautarea unei argile pentru pregatirea de primavara si m-am oprit la Bilt Hamber tocmai pentru faptul ca merge doar cu apa si nu am auzit pe nimeni sa se planga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Septimiu personal bilt hamber am încercat. Nu merge cu apa asa cum zic ei. Iar ca preferință personala nu o agreez.

Argila de la optimum mulți zic ca merge cu apa..... La fel nu e cazul. Onr rămâne de baza și aici. Rămâne totuși printre favoritele mele.

Nr 3 este un produs elastic clay. Este un prototip despre care nu pot spune prea multe. Doar ca nu merge cu apa asa cum zice producătorul. Doar ca este ridicol de moale și elastica.

Practic ca o guma de mestecat. Încă nu a ieșit pe piața mai are ceva hibe......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar vedeti un mare avantaj faptul ca o argila merge cu apa ? un sampon auto (in apa = lubrifiant pt argila) e f ieftin, nu trebuie sa luati de la meguiar's.

o sticla de 1l de la MaFra ajunge sa decontaminati multe masini cu argila si costa 10-15 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce aveam impresia ca pe post de lubrefiant se recomanda numai ONR si din aceasta cauza mi s-a parut un avantaj apa.

Oare samponul nu afecteaza argila in sine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus ca da afectează și am zis și ce facem ca sa nu afecteze asa rău

De asemeni vă zic ca puteți folosi orice quick detailer ca lubrifiant. Diluat 1:1 cu apa acolo unde soluția permite. Și desigur unde bugetul permite :) eu rămân la Onr. Este cel mai friendly cu bugetul.

Ah și nu mai am în stoc ca vad ca tot sunt acuzat ca promovez ce am în stoc :p

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca propovezi ce ai in stoc, am zis ca promovezi produse pe care tu le vinzi, ridicantu-le in slavi; lasand la o parte (intentionat sau nu) produse mid si high-end care sunt la fel de sau mai bune.

Asta nu inseamna ca astea doua produse nu sunt bune, ba dimpotriva. Dar induci lumea in eroare.

 

Si nu, nu am timp acum, si nici nu vreau sa caut si sa traduc review-uri doar pentru a-mi demonstra punctul de vedere.

Cine vrea si are timp, se poate documenta. Internetu-i mare.

 

Nu am nimic cu tine, ba chiar cred ca munca pe care o depui aici pe forum este de apreciat. Dar nu imi place dezinformarea. Care este.

 

P21S este rebrand'uit d :001:b si vandut de Porsche sub propriu nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@popica: ai incercat P21S? Intreb de curiozitate, dupa cum am precizat mai sus personal nu l-am folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un mic test intre P21S si Rim 7 pe doua jante.

 

Rim 7 curata mai bine dar e putin mai scump.

P21S face fata lejer la spalarea periodica (o data la max 2 saptamani/~2000km), diluat 1:1.

Ambele folosite cu perie EZ Detail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@popica. Unde ai găsit informația ca p21s este fabricantul soluției de jante Porsche? Întreb pentru ca eu nu am reușit sa aflu decât presupuneri pe anumite forumuri de Porsche. Nimic palpabil. Deși am aceeași bănuială după culoarea și consistenta lichidului par a fi identice

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca este rebrand'uit de Porsche, nu fabricat de Porsche. :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citește mai cu atenție ce am scris mai sus și dacă poți dă-mi un răspuns.

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mare + și de la mine pentru Sonax Full Effect. Folosesc Meguiar's Wheel Brightner 1:4 si SFE. Combinatia cea mai buna mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, am uitat sa-ti raspund. :tuktuk:

Peste tot unde am vazut P21S Power Gel la vanzare scrie ca si Porsche il vinde sub numele lor. Plus ca singurul lucru care difera este eticheta de pe ambalaj. In rest cum spui si tu, nimic concret.

Modificat de P o p i c a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea nevoie de parerile/sfaturile voastre. 

Vreau sa curat si sa restaurez putin vopseaua de pe masina, asa, la nivel de amator. :lol:

Ce am de gand: o aplicare de pasta polish fina pentru inlaturarea zgarieturilor mici si foarte mici. De altfel , nu am zgarieturi majore pe vopsea.

Dupa aceasta pasta polish fina as folosi un kit de decontaminare a vopselei. Iar apoi i-as aplica un strat de ceara solida pentru protectie.

Toate astea vreau sa le fac manual, fara nici un fel de aparat de polish.

Intrebarea e: va avea vreun efect kitul de decontaminare aplicat dupa acea pasta polish? va curata vopseaua?

Daca aveti recomandari asupra unor produse le ascult, desi pe situl colin am gasit de toate.

Ordinea produselor folosite ar fi fost asa: 

1. Pasta abraziva fina Sonax Profiline

2. Sonax kit de decontaminare

3. Sonax ceara auto solida Xtrem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe polymer net shield de la sonax e mult mai eficient decat ceara. Daca ai grija sa faci vopseaua boboc inainte o sa tina mult si bine chiar spalata la spuma activa

Cat despre polish mergi pe ceva mai fin. Eventual pasta de mijloc de la sonax. Nu o sa poti sparge eficient de mana granulele abrazive din produs. Iar rezultatul nu o sa fie foarte bun

Bafta

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Mersi de sfaturi. 

Pentru polish manual..cele din gama nano is bune? Sau ce sa aleg? Imi poti face o recomandare de pe site-ul tau? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colin, pe cand un nou stoc de Opti-Coat 2.0 ?

 

Pot spune ca e un produs excelent, am deja 1 an dupa aplicare si pot spune ca se mentine foarte bine. Si legat de aplicare, nu e mare lucru daca se respecta pasii de pregatire a suprafetelor.

Modificat de razor_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!