Jump to content

Detailing exterior


Northman
 Share

Postare recomandată

Apa dura! Carpe proaste!

Tot incercand sa evit spalatoriile auto, am zis sa-mi spal singura masina, si m-am lovit de doua probleme:

1. Unde am casa, apa are multe saruri, si cand clatesc masina, nici nu apuc sa o sterg si deja se vad mici pete albe.

2. Am incercat cu nenumarate tipuri de carpe, si ba au grad de absorbtie f mic, ba lasa scame. Masina fiind neagra, se vede ca naiba. Ce as putea sa iau la un pret rezonabil ca sa-mi fac treaba? laveta de piele este cam scumpa, si ar fi ultima solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O piele naturala e in jur de 30 lei ,dar face banu si tine mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Apa dura! Carpe proaste!

Tot incercand sa evit spalatoriile auto, am zis sa-mi spal singura masina, si m-am lovit de doua probleme:

1. Unde am casa, apa are multe saruri, si cand clatesc masina, nici nu apuc sa o sterg si deja se vad mici pete albe.

2. Am incercat cu nenumarate tipuri de carpe, si ba au grad de absorbtie f mic, ba lasa scame. Masina fiind neagra, se vede ca naiba. Ce as putea sa iau la un pret rezonabil ca sa-mi fac treaba? laveta de piele este cam scumpa, si ar fi ultima solutie.

<{POST_SNAPBACK}>

asa am patit si eu la casa, am spalat-o cu apa dura, sau in fine apa venita din "putz", si s-a uscat cu picatzele, cred ca si din cauza ca masina e noua si nu s-a scurs apa de pe ea - trebuie sa iau si eu urgent o piele de caprioara.

am vazut si piele artificiala pentru masina ? aia e buna de ceva ? e mai ieftina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa dura! Carpe proaste!

Tot incercand sa evit spalatoriile auto, am zis sa-mi spal singura masina, si m-am lovit de doua probleme:

1. Unde am casa, apa are multe saruri, si cand clatesc masina, nici nu apuc sa o sterg si deja se vad mici pete albe.

2. Am incercat cu nenumarate tipuri de carpe, si ba au grad de absorbtie f mic, ba lasa scame. Masina fiind neagra, se vede ca naiba. Ce as putea sa iau la un pret rezonabil ca sa-mi fac treaba? laveta de piele este cam scumpa, si ar fi ultima solutie.

<{POST_SNAPBACK}>

O speli si apoi ii dai cu ceara lichida (cum au la spalatoriile auto).Se gaseste si-n comert sau poti cumpara un sampon cu ceara in el,apoi o stergi cu o piele naturala sau cu o laveta sintetica care seamana f mult cu pielea naturala (costa tot cam cat o piele de caprioara,dar e mult mai buna...numai ca e mai putin durabila)...

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , si la mine ramane foarte urat dupa ce o spal , raman pete pe ea de la apa care nu se scurge si se vede foarte mult ca este neagra.

Ce sa imi iau ce carpe sau lavete din metro cele galbene sunt bune ?

Mai am o intrebare, stie careva cum fac sa scap de niste zgarieturi ,create de niste pisici care au incercat sa se urce pe aripa si nu cred ca au reusit , sunt de cativa cm de la gheare 3 si 3 cam albicioase dar super subtiri .

Modificat de gabriel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru parbriz, folosesc Rain-X Rain Repellent.. Este o solutie cu efect hidrofug, absolut senzationala. Creeaza o pelicula invizibila care disperseaza picaturile de ploaie. Ca si comparatie, este acelasi efect ca si atunci cand o picatura de apa cade pe o plita incinsa. La viteze mai mari ale masinii, nici macar nu mai trebuie sters parbrizul cu stergatoarele. Personal, il consider cel mai bun produs de acest gen pe care l-am gasit pe piata (nu ca nu ar putea fi si altele).

Produsul il gasiti in reteaua de destributie Meteor.

Detalii: www.rainx.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel82 ma gandesc ca ale noastre inca au o pelicula de..ceara, sau ceva ? care nu lasa sa se scurga apa ? comparativ cu vectra lu taicmeu spalata in acelasi conditii, apa de pe vectra s-a scurs frumos si a ramas masina curata, la mine a ramas plina de ...pete

interesant rainx asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cera aia se poate da jos ?sau se curata ea in timp ,auzisem despre deceruire dar nu stiu dac e mai bine asa , totusi cu ce se iau zgarieturile ca mor numai la ele ma gandesc :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am facut o prostie de-mi vine sa-mi dau cu ceva in cap :blink:

M-am intors azi in oras dupa vreo 6 zile de concediu. Masina era murdara rau de tot asa ca am zis sa o spal. Am trecut pe la un OMV si am vorbit cu baietii sa-mi spele masina la spalatoria automata, dar fara perii doar sa dea cu apa, spuma si apoi apa iarasi. Initial au zis ca se poate, dupa ce am luat bonul cica nu se poate daca vreau spuma, trebuie sa bage si periile.

Eu le-am zis ca mi-e frica de zgarieturi etc, dar ei cica sunt perii noi nu au nici o luna nu s-a plans nimeni de ele...Deci am acceptat.

Dupa spalare ajung eu acasa si vad o gramada de zgarieturi mici si fine circulare, care se vad in soare. In mod normal nu se vad deloc, doar daca te uiti in soare se vad oribil, o gramada de zgarieturi asa circulare :blink:(

Nu stiu ce sa ma fac...merg astea scoase cumva ? cu o ceruire ? unde sunt facute oare zgarieturile ? in lacul vopselei, direct in vopsea ? poate chiar in ceara ei ? (masina are o luna, ma gandesc daca avea lac din fabrica...poate a ramas pe ea ?)

Nu imi mai trebuie spalatorie cat o sa traiesc, o las murdara mai bine :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme de genul asta...

Am si eu zgarieturi mici circulare si mai am niste zgarieturi tot de la pisici care au vrut sa se suie pe masina.... cred ca se poate scapa de ele printr-o polishare, raz.ro.. ramane sa intrebam expertii.. :blink:

Nu e bine nici sa tii masina nespalata mult timp. Praful si mizeria, in combinatie cu soarele afecteaza vopseaua. Scrie si in cartea tehnica treaba asta.

P.S. Iti recomand eu o spalatorie super, atat ca e in Bucuresti.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shkoda si eu am cautat o spalatorie buna aici in timisoara si din pacate nu am gasit :blink: mi-a fost frica sa o spal la baietii de pe strada ca am auzit povesti de groaza cu carpele lor spalate pe trotuar, etc...am zis ca poate astia de la omv sunt mai ..buni....

Dar regret amarnic, chiar nu stiu ce sa fac, masina era asa perfecta si acuma..are zgarieturi mici si fine :blink: si acuma 5 minute am fost afara sa ma uit la ea si am descoperit si un fel de zgarietura sau naiba stie ce e, in partea soferului dreapta jos, la usa din spate unde este un fel de ..autocolant peste metal. cred ca tot astia de la spalatorie mi-au facut-o , e destul de mare e aproape de prag are cam 3cm pe 3 cm pare ca e rasa vopseau :blink: oare o pot rezolva pe casco ?

Deci daca stie cineva cum se poat scoate zgarieturile astea mici rog urgent sfaturi ca sa pot dormi si eu la noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Cerculetele" le gasiti pe orice masina. Exista solutii de polish-at speciale care scot asa ceva, dar care la noi ma indoiesc ca se gasesc :blink: (Poorboy's SuperSwirlRemover daca vreti sa comandati pe net).

Dar apoi trebuie avuta multa grija la spalarile ulterioare si la uscare pentru ca vor aparea iar, mai ales la praful de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, deci tu spui ca sa ma obisnuiesc cu ele ? :blink:

cu superswirlremover asta...se rezolva de tot ? cu o ceruire normala nu rezolv nimic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un polish profesional ar trebui sa rezolve zgarieturile superficiale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SSR am vazut ca e laudat de multi, din acest motiv l-am adus in discutie, neavand acces la el, nu pot sa spun daca e bun sau nu. Cu ceara nu cred ca rezolvi mare lucru, iar cu polish, daca e aplicat manual, s-ar putea sa iasa bine. Aplicat cu masina, mai ales una slaba calitativ, te alegi cu si mai multe. (vezi cazul lui s_c cu o pagina in urma ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde pot sa-mi fac un polish profesional mai ales prin Timisoara, stie cineva ? Cam cat poate sa coste ?

Are rost sa-mi fac eu polish singur ? Sau e pericol sa stric mai mult decat sa repar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Toni, o sa incerc sa gasesc Turtle WaxPlatinum Car Wax (asta e cel mai bun din cate am inteles ?), dar tot mi-e frica sa nu stric cumva si mai tare...se pare ca-s predestinat la chestii din astea :blink:

de fapt frica mea cea mare este ca daca incep sa dau cu polish sa nu-mi fac masina "oglinda" in unele parti , pentru ca ea nu este oglinda oglinda, ca sa zic asa, este un gri metalizat dar nu reflecta totul...

Modificat de raz.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TurtleWax Platinum Car Wax nu vad ce sa strici, e decat ceara. Ai grija numai la ce carpe folosesti pentru aplicare si stergere, e important.

In rest ... ai grija sa nu dai pe plastice si chedere pentru ca iese destul de greu.

Zilelea astea fac un topic cu link-uri catre articole de detailing (polish, ceara etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm da, m-am uitat pe siteul ala cu reviewuri si turtlewax era pe primul loc , apoi mi-am dat seama ca e ceara nu polish...deci probabil nu m-ar ajuta deloc. O sa astept sa pui linkurile alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offf..am mai citit pe briskoda.com (forumul skoda) si cica polish pentru o masina noua nu e bun deloc, ca lasa urme (orice polish e abraziv cica)...ei sfatuiesc pentru swirl marks astea, sa se foloseasca "Scratch X"...

Acuma in cazul meu, credeti ca un wax cu turtlewax asta o sa rezolve ceva ?

sau ma chinui degeaba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde gasesti tu Scratch X (care e tot polish si tot abraziv este, chiar destul de agresiv din moment ce indeparteaza zgarieturi :P )? La experdetailing.ro, cei care aduc Meguiar's, nu gasesti produse de actualitate din gama Meg's, iar daca vrei la comanda trebuie sa cumperi un bax (5-6buc). :P

Ceara nu poate sa strice, va proteja masina de acum in colo, chiar daca vrei ramane cu cerculete, desi eu cred ca vor mai fii asa de vizibile.

Poti sa pui o poza sa vedem despre ce e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scratch X sau altul care cica e mai bun (Meguiars #9 Swirl Remover) ..eventual le comand de pe net ma gandesc, germania sau alta tara, Eventual vorbesc cu vreun prieten din germania/america/canada sa-mi aduca cand mai vin ei prin tara (dar aici e problema ca ei vin odata pe an..).

O sa pun maine o imagine pe lumina, acuma e intuneric, oricum e nasol , sunt asa de frustrat ca acum juma de zi masina mea nu avea nici o urma si acuma are :P

Totusi daca masina mea are o luna de zile, nu trebuia sa aiba o ceara pe ea care sa o protjeze ? si sa "incaseze" loviturile de la ...paletele alea ? Nu am spalat-o decat de 2 ori de cand am luat-o, si spalare destul de lejera, deci daca avea ceara nu trebuia sa ramana pe ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!