Jump to content

Brake upgrade Golf 4/Bora/Leon/Toledo/Octavia 1


Rave
 Share

Postare recomandată

Salut 

Știe cineva dacă după trecerea la 256 pe spate la golf 4, mai intra jantele pe 15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata doar 312 forteaza trecerea la 16” asa ca ar trebui sa fie ok 256 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emy D gasim 256 pe spate la octavia rs 1.8t,seat leon cupra r, ar mai fi audi tt unele modele nu toate ...cele quattro trebuie niste despartitoare ptr a le adapta,mai sunt pe leon si toledo motorizarile 2.3  :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde am citit erau numai contradicții, nimic concret.

Unii spun ca ar atinge janta pe 15" de etrier din cauza la ET

As vrea sa trec la 256 pe spate mai mult pentru aspect, 

Are cineva posibilitatea sa facă o proba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca merg 280 pe fata cu jante pe 15”, doar 312 pe data necesita trecerea la 16”, de ce nu ar merge 256 pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Rave said:

Pai daca merg 280 pe fata cu jante pe 15”, doar 312 pe data necesita trecerea la 16”, de ce nu ar merge 256 pe spate?

Au niste protectii de tabla foarte mari franele 256mm deaia nu intra roata de 15". In fotografia atasata eu am jante pe 17" si abia mai am putin spatiu intre janta si tablele alea.

00069_resize.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undertacher2001

Rave e incercat de mine pe seat leon 1m.Si eu am fost incapatanat si am spus ca trebuie sa incapa. Am cumparat etrierii, i-am sablat, inlocuit garnituri, vopsit si apoi i-am vandut. Pentru ca nu imi incapeau cu jante pe 15.Poate cine stie ce ET sa ai sa incapa insa ma indoiesc. 

Si in afara de asta este vorba de poate 30 % performanta si 70% aspect. Cred ca baietii care au iti pot confirma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Toledo 1M am trecut de la 256 (sau cat avea ca am uitat) la 312(cu tot cu schimb de fuzete) si n-am avut probleme pe fata cu jantele de iarna(16”); spatele n-am mai apucat sa-l schimb, dar cred ca merg puse fara aparatorile de praf, se mai practica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata am trecut la 288 și intra janta pe 15" la fix, in caz ca trec la 256 pe spate, rămân aceleași apărători , doar le as tăia acea buza care vine peste discul normal. 

Poate reușește cineva sa facă nișe masuratori

Sper ca se înțelege ceva din mazgaliturile mele?

20190222_160034-1.jpg

20190222_160105-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor!

Finalmente, la un Golf4 4Motion, pentru upgrade la 256 pe spate, care ar fi masinile "donatoare" de portetrieri/etrieri ori alte piese necesare (distantieri etc). Se poate sa imi dati niste coduri pentru piesele necesare? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.02.2019 at 11:32, nemtzalau a scris:

@Emy D gasim 256 pe spate la octavia rs 1.8t,seat leon cupra r, ar mai fi audi tt unele modele nu toate ...cele quattro trebuie niste despartitoare ptr a le adapta,mai sunt pe leon si toledo motorizarile 2.3  :Driver:

Uite aici, ca am intrebat eu mai sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit etrieri spate la un Golf 4, 2.8 benzina, 4 motion. Maine am si codurile. Tipul spune ca sunt pentru discuri ventilate. E vreo sansa sa fie p&p pe Golful meu sau trebuie sa fac modificari?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt pozele primite (stiu, nu ma injurati...) etrierii par a fi de 256, insa de portetrieri nu sunt foarte convins. Voi ce parere aveti? 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

z e n i t h

am facut eu upgrade-ul de frane spate la Golf 4 1.9 TDI 4motion in urma cu vreo 6 ani

am cumparat portetrieri, etrieri si tablele de protectie de la un audi TT 1.8T 180CP quattro si a fost plug&play

este posibil sa se potriveasca discurile fata de 256mm de la motorizarile 1.4, 1.6 (care sunt sensibil mai ieftine decat cele spate cu aceleasi dimensiuni) insa eu nu am vrut sa risc si am comandat discurile corecte

nu mai incap jantele de 15 inch decat daca se monteaza distantieri de 20mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,

multumesc pentru Feed-back. Intre timp am mai primit pozele acestea, însă nimic concret (adică coduri). intr una din poze se vede o planetară (pare a fi pe spate), in rest nu îmi rămâne decât sa l cred pe vânzător. 

 

4FB34125-5896-4D6B-8342-5CB028DB50E6.jpeg

4BFE0ACE-E5A1-4BA4-9EFF-1938E9C76067.jpeg

D6BC4FF3-4311-4A0D-9296-2B8FE3B4ED5E.jpeg

B059929F-BA67-4BF5-9093-0ADD1023223C.jpeg

E549E9E8-DCAA-4086-AEB5-014B7252D558.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi tt quattro are pe spate asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Revin cu o intrebare: in documentarea mea pentru upgrade frane spate cu discuri ventilate, am gasit pe masinile indicate ca "donatoare" 2 coduri pentru etrieri:  8N0615423B/C si 8N0615424 A/B. 

Cunoasteti daca si care ar fi diferentele intre acestia si care din cele 2 se potriveste pentru upgrade?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 8N0615423B asta e codu corect din ce am vazut pe google...

Cum ti-au zis si colegii mai sus, gasesti pe masinii 4x4, audi tt, leon cupra r, leon si toledo cu motoare 2.3, cred ca mai sunt si pe bora.

Screenshot_20190527-122229_Chrome.thumb.jpg.b0bf921a5a28ba4dba0f527b4fdfdd3f.jpg

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
anghel stefan viorel

Da

On 5/7/2019 at 10:24 PM, Passat77 said:

am gasit etrieri spate la un Golf 4, 2.8 benzina, 4 motion. Maine am si codurile. Tipul spune ca sunt pentru discuri ventilate. E vreo sansa sa fie p&p pe Golful meu sau trebuie sa fac modificari?

Multam!

Daca folosesti etriere si portetriere de la 4x4 la tractiune fata, o sa ai nevoie de distantiere de 4 sau de 6 mm nu mai stiu exact. Aparatoarea de noroi trbuir decupata ca altfel loveste discul in ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Urmeaza sa iau un set de etrieri Brembo de de 323 mm de Cupra R 1M, cu fuzeta, portetrieri, furtune, discuri si placute. Masina are acum sistemul de fabrica de 280 iar schimabarea o fac de dragul look-ului pt ca am jante oem de Cupra R pe 17.

Intrebarile sunt urmatoarele:

1 - amortizoarele nu trebuie schimbate, corect? banuiesc ca au acelasi diametru.

2 - pompa de frana trebuie inlocuita cu cea de Cupra R sau echivalent?

3 - ce alte elemente mai trebuie schimbate ca sa fie safe 100%?

4- Jatele de Cupra R sunt 7.5Jx17 cu ET 35 iar cele anterioare, de FR, sunt 7Jx17 cu ET 38 - posibil ca astea de FR sa nu mai incapa?

 

IMG_20190804_100750.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 - amortizoarele se potrivesc fara nici o problema

2 - nu trebuie inlocuit nimic

3 - lichidu de frana si sa faci aerisirea la fiecare roata, de la cea mai indepartata la cea mai aproape

4 - din ce stiu nu incap jante sub 17'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încap jante de 17 ", depinde de Et cel mai mult!!... Dar la dimensiune sunt ok și 17! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am zis ca SUB 17' nu incap :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!