Jump to content

Navigatie aftermarket pentru gama VAG


lucaflo26
 Share

Postare recomandată

Cauta prin setari si vezi daca nu este selectat doar sunet pe fata. Daca e ok, eu as verifica cu un difuzor si 2 fire iesirile din spate pentru fiecare canal sa vad daca este semnal. (cauti tipul mufei pe net sa vezi care sunt conexiunile pentru boxele spate)

Modificat de Cristi 78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , 

Sunt nou posesor de O3  1.6TDI din 2014. Masina achizitionat SH. Modelul este ok ca si dotari insa nu are navigatie. Ce pot face pentru a putea instala si navigatia ( un waze ceva…..) . Rog colegi care au  experinta sa ma ajute cu o parere, un sfat. 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ii faci retrofit la navigatia originala sau sa optezi pt ceva aftermarket 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut FLORIN.,

NU stiu ce ar insemna ca si costuri . As prefera  un retrofit la cea existent daca se poate si ca si costuri ar fi la fel ca un aftermarket. Dar daca diferenta de costuri este considerabila. as merge pe variant aceasta unde as opta pentru ceva mai de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este considerabila diferenta...niciodata un retrofit oem nu o sa fie ieftin ca o chinezarie. Una aftermarket banuiesc ca este pana in 2000 lei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Am inteles . Imi poti recomanda o varianta aftermarket buna ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vb cu userul @Akaiu07, el aduce unitati aftermarket, sigur are pe stoc pt masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna as vrea sa stiu daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema si daca s-a gasit rezolvarea, am un touran 2004 si am avut instalat pe el un rns 510 oem pentru care am schimbat canul cu unu care nu imi descarca bateria, s-a facut codarea tot oki, a mers perfect 2 ani, de 3 luni mi-am achizitionat o navigarie android HIPZO TOP OF THE LINE android 9 ,4g ,4 gb de ram care are canul ei separat
ideia e ca imi papa bateria incet si sigur, pe masina a ramas canul instalat pentru rns 510, stie cineva care ar fi solutia sa nu imi mai descarce bateria? sa trec la canu initial si sa ramina cel al navigatie sau? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am luat si eu navigatie aftermarket, treaba este ca nu stiu ce fir sa leg si unde sa leg in momentu cand aprind luminile sa scada intensitatea noaptea pentru ca este prea puternica, ma dor ochii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Vezi in schema unitatii, care este firul de iluminare. Acela se leaga la fir gri/albastru  existent pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreo varianta de a evita descarcarea bateriei in cazul utilizarii unei navigatii AM fara sa fiu nevoit sa fac update de can? Cineva mi-a spus de un releu montat pe firele de can . Fiind electronist cred ca m-as descurca cu asa ceva momentan, dar nu stiu de unde isi ia acest releu comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Si preferi sa ii faci o improvizatie,  in loc sa faci update ul, asa cum trebuie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la o rezolvare de moment, pana gasesc un can potrivit si pe cineva care sa stie ce face. Al meu nu e updatabil, fiind foarte vechi, din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ma indoiesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut prieteni,

 

As avea nevoie de cateva lamuriri. Am un Golf 7 facelift cu Composition Media cu display touch-screen color de 8 inci (20,3 cm) modelul care mai are doar doua butoane fizice. As vrea un upgrade la o navigatie originala cu display la fel ca al meu Nu stiu exact ce fel de MIB este cred ca 2 sau 2.5. Intrebarile sunt:

1)Cine si unde produce acest tip de navigatie? (de ce Intreb? pentru ca RNS-uri se pot cumpara de la Continental din Timisoara.)

2)Este necesara inlocuirea fizica a unitatii mele sau e doar o chestiune de soft?

3)Daca trebuie inlocuita atunci trebuie sa schimb si display-ul sau doar unitatea ce este in torpedo?

4)Mai implica si altceva decat codarea si activarea pe masina?

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codare, activare  Component protection. 

Sa înțeleg ca tu vrei pt navigatie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,doresc sa am navigatie. Deci fizic de ce am nevoie? Trebuie sa inlocuiesc totul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principal, MIB ul. Se adauga antena gps, se verifica daca mufa usb suporta iphone, daca vrei car apple play....android suporta si cele mai vechi. Scoate unitatea ta din torpedou, fa-i o poza la eticheta.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@opiniusce buget aloci pentru acest retrofit? nu de alta, dar costul final s-ar putea sa ajunga pe la 2500-3000 lei. numai cardul cu harti costa apx. 200-250 lei (pe OLX evident)

Discover Media ruleaza hartile doar de pe card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

in principal, MIB ul. Se adauga antena gps, se verifica daca mufa usb suporta iphone, daca vrei car apple play....android suporta si cele mai vechi. Scoate unitatea ta din torpedou, fa-i o poza la eticheta.

 

Ți-aș fi recunoscător dacă mi-ai spune cum se scoate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În oferta vw de accesorii este și Discover Media ca retrofit pt navigație. Aici se face o precizare valabilă pentru autovehiculele la care "nu se schimbă display-ul și unitatea. Înseamnă că se poate face un update pe Composition media?

Screenshot_20200708-125154_Acrobat for Samsung.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nicio legatura......

Nu ai navigatie, nu ai ce update sa ii faci....ci retrofit, adica alt MMI.

MMi-ul are doua fante de acces, bagi clemele de deblocare (trebuie sa ai asa ceva) si il tragi afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte trebuie înlocuit MMi-ul, dar se poate păstra display-ul așa înțeleg. Atunci nu are rost să-l scot pe acesta până fac rost de altul. Știi cumva de unde pot cumpăra asa ceva mai ieftin decât de la reprezentanță. Oricum am să cer o ofertă și de la ei desi știu ca sunt scumpi. Pe vechea mașină (golf 6) am reușit să-mi pun singur navigație folosinsu-mă de informațiile pe care le-am primit de la tine. Îți mulțumesc încă odată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!