Jump to content

Masina retinuta de RAR


bridefo
 Share

Postare recomandată

Daca a gasit-o furata si a retinu-o la RAR cand o inmatriculai nu o mai scoti din Bulgaria.Trebuie sa mergi la procese la Sofia si tot nu faci nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au spus ca nu au gasito furata. seria de la motor si caroserie Au fost lipite! astept de 5 luni

cred ca pot astepta mult si bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea sa-ti iei gandul.Cheltui bani mai multi decat valoarea ei fara nici un rezultat.Crede-ma ca stiu ce spun,am 40 km pana in Bulgaria si merg de cateva ori pe an la inmatriculat la Silistra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

Vin cu urmatoarea problema:

Am cumparat un golf 6 din franta toate bune si frumoase m-am dus la RAR sa ii fac identificarea, mentionez ca  masina a fost lovita in partea dreapta si s-a indreptat si antifonat problema e ca a fost facuta aceasta lucrare langa seria de sasiu care e poansonata in dreptul aripi, baieti de acolo au sters frecat cu carpa cu nu stiu ce soluti 2 ore la sfarsit verdictul ca jumatate din seria a fost repoansonata cu dimensiuni diferite nush ce si ca nu imi fac identificarea decat daca obtin nister raspunsuri favorabile zic ei de la centru(nu stiu care centru) si daca le aduc un deviz de la service-ul in care s-a efectuat reparatia respectiva in original .

celelalte serii sunt prezente eligibile si identice(la parbriz si pe stalpul din mijloc stanga in alte parti nu stiu unde ar mai putea fi)

Aveti idee s-a mai lovit cineva de asa ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam complicat, daca s-a lucrat langa seria de sasiu, trebuia batuta toata seria la RAR. sau la omologul din Franta, depinde unde s-a facut lucrarea.

Daca s-a reparat in Franta, o sa ai de lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare o prostie sa nu iti dea drumul la masina cind are serii batute pe te miri unde si le pot verifica.. dar asta e RAR... :(

Incearca sa obtii un raspuns de la VW cu locurile unde se regaseste seria si poate scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In devizul serviceului le spui clar sa scrie ca au unblat si modificat seria de sasiu....ca aia sunt responsabili si au aprobari RAR.
Doar actele te salveaza.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Constantincatalin

salut!!  Am și eu o problema foarte serioasa cu rarul ! Ieri am fost la fac rarul la Târgoviște cu mașina pe roti si mi-au blocat mașina în calculator pe motiv a ea apare ca data spre dezmemrat în Germania si ca doar cu memoriu la directorul rar București se mai poate face ceva dar slabe speranțe!!  Deci mașina are toate actele necesare briefuri contract vânzare cumpărare tradus plus ca sau luat numere roșii acum trei luni!! Cum este posibil asa ceva?  Mai am șanse sa o înscriu?  Mașina este vw touran 2005 arata impecabil din toate punctele de vedere nicidecum de dat la dezmembrat în Germania !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba vanzatorul din Germania care e situatia si te orientezi in functie de ce iti spune. Ameninta cu reclamatie la polizei...ajuta semnificativ de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca masina a fost data dauna totala in urma unui accident ocazie cu care sa radiat seria caroseriei.Se rezolva cu bataile de cap atipice birocratiei romanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

ma pricep cat de cat la mașini și sunt sigur ca nu a avut accident.  Mașina arata foarte bine,  vopsea originala,  ultimul itp anul trecut în Germania!!  Cineva a trecut-o la dezmembrat probabil s-a se scape de niște taxe în Germania cred eu!!  Cel mai ciudat este ca sau putut lua nr roșii acum trei luni!  Dacă o duci la dezmembrat eu știu ca nu iti mai da talonul înapoi!! 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic care a patit exact asa,dupa mult circ a aflat ca a fost radiata din cauza ca a fost data dauna totala. 

In final problema sa lamurit si masina sa inmatriculat.

Afara ,in functie de valoarea masinii ,se da dauna totala si de la o bara + doua faruri 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

îmi poti spune te rog cum a reușit amicul tău s-a o inmatriculeze?  La cine a apelat?  Ce demersuri a făcut?  

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact ,dar a fost tiganeala mare la rar .

Prima data trebuie sa afli de ce a fost radiata de afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantincatalin

Merci!!  Am făcut memoriu la directorul principal rar București ! Primesc răspuns prin posta în 30 de zile!!  Crezi ca o sa îmi dea câștig de cauza?  Mai stai pe cineva care a avut câștig de cauza prin memoriu la director?  

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia, aflata de la cineva de la RAR, este cam asa:

Exista in Germania echivalentul programului Rabla, pentru o masina se primeste circa 8000 euro, iar "epava" , care este casata in acte, trebuie dusa la dezmembrat, unde se plateste, nu stiu cat.

Doar ca "nemtii" nu mai dau masina la dezmembrari, ci o vand. Asa ca masina apare "radiata din circulatie+ casata", fara posibilitate de inmatriculare IN GERMANIA. Ajunge la noi si... incep problemele.

Cam asta am vorbit cu omul , mai multe nu stiu, decat ca... "branza pe gratis e doar in cusca de soareci".

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut Constantincatalin , cum se poate face un memoriu ? Prin avocat ?

Si unde trebuie trimis mai exact?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/25/2018 at 3:36 PM, Constantincatalin said:

 Am făcut memoriu la directorul principal rar București ! Primesc răspuns prin posta în 30 de zile! 

  Chiar, nu ne spui si noua ce ai rezolvat din februarie pana acum?

 

On 2/27/2018 at 10:27 AM, cristobob said:

. "branza pe gratis e doar in cusca de soareci".

 Cursa de soareci, nu cusca de soareci.

  De tinut minte, sa nu cumparati masina daca pe acte este mentiunea "Verwertungsnachweis lag vor". S-ar putea sa trebuiasca sa o vindeti la bulgari ca aici nu poate fi inmatriculata pentru ca a fost radiata in Germania, data la casat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Constantincatalin

Nu am rezolvat nimic cu înscrierea mașini , nu se mai poate face nimic dacă are stampila pe talon !! Cel de la care am luat mașina a înțeles și mi-a dat un golf5 plus in schimb ( cam aceeași valoare ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ce tampenie......si ce daca a fost data la casat in germania? ce legatura are cu inmatriculatul in ro? atat timp cat tehnic e in stare ok , ce il intereseaza pe rar ca nemtii au casat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are pentru ca statul a dat o suma pentru a o scoate din circulatie. Romanasul o cumpara ca noua si uite asa s-au umplut soselele de epave de nu mai avem loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!